Lapos tető villámvédelmi kialakítása, felújítása.

Indította nova, 2014. április 09., 19:34:50 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

ELEKTOR-KALANDOR

Czapi kolléga  PDF -be van meg a könyv és csak ÍGY TUDTAM BEMÁSOLNI .Légy szíves indokold meg mi írja elő "szerinted" a norma szerinti wvédelmet,a témához visszakanyarodva.

czapi

Idézetet írta: ELEKTOR-KALANDOR Dátum 2014. április 15., 05:48:29 DÉLELŐTT
A jelenleg érvényes szabványok hatályba lépésének idõpontja:
Üdv!

Én emiatt a mondat miatt írtam a válaszomat, nem mondtam hogy norma szerint kell :)

mikerulz

ugyan a szigetelőlemeznek borsos ára van de azon kívül, hogy alkalmazása tudtommal előírt, sokkal esztétikusabb látványt mutat, mint amikor a betongúlák a nagy nyári melegben belesüllyednek a lapostető bitumenes szigetelésébe. Arról nem beszélve, hogy ha a megsüllyedt, esetleg elöregedett gúlát cserélni akarnánk akkor sérülhet a tető szigetelése. És, mint tudjuk a víz megtalálja az útját bármennyire is kicsi az a rés vagy repedés.

hacsate

Tisztelt Kollegák.

Felújítottak egy négyszintes épületen lévő felfogó és levezető rendszert. Természetesen nem norma szerint. A szerelő azt mondta, megkeresett egy tervezőt és Ő is azt mondta nem szükséges a terveztetés, mert az MSZ 274 vonatkozik rá. És szerinte a felújítás mértéke sem befolyásolja azt, hogy kell-e tervezni.
Ezzel kapcsolatban vannak nekem kételyeim.
Másik kérdés, hogy mit szoltok a kissé felfelé hajló felfogó vezetékekhez, amik a diffúzorokat kötik össze a gerinccel.
Harmadik kérdésem lenne, (ez nekem örök sláger marad) mi a teendő akkor, ha a tető szintre kivezetett Spiró kémények vannak. Ha nincsenek védett térben (márpedig nincsenek), be kell kötni a felfogó rendszerbe, (itt egyáltalán nem kötötték be) de viszont az alsó végét is illene bekötni, mint rész villám áramot levezető fémszerkezetet. Illetve valamilyen belső védelemre is szükség lenne. Még tán abban az esetben is, ha B0 a védelem fokozata. Én egy párszor úgy jártam el felülvizsgálatkor, hogy odabiggyesztettem megjegyzésként, hogy a lakások felöli belső védelem hiányából eredő károkért, felelősséget nem vállalok. Persze ettől kicsit bővebben, szakszerűbben megfogalmazva.
Az csak hab a tortán, hogy a felfogó rudat, felfelé haladó vezetővel kötötték össze a felfogó gerinccel.

Előre is köszönöm a válaszokat.
Üdvözlettel.

villanyvili

Bár én még csak tanuló vagyok, de látom, hogy ez több helyen sem stimmel.
A következő kérdések merültek fel bennem:

1. Miért olyan magasan van a gerinc?
2. Miért vannak (számomra) random módon a szívócsúcsok elhelyezve?

A cégnél, ahol vagyok már csináltunk lapostetőt de sehova nem raktunk szívócsúcsot (eredetileg sem volt és mi sem raktunk), hanem a szellőzőmotorokat és a fém létrákat használtuk, mint természetes felfogók. A gerinc is csak 50 cm magasan futott mindenütt.
Villmix Euro Kft. Debrecen

JUVILL



Egy pár gondolat ehhez a témához.
Hiába van már hatályon kívül az MSZ 274 számú szabványsorozat, ettől függetlenül minden épületet és szabadteret a létesítés idején érvényben volt szabvány szerint kell felülvizsgálni.
Ha az MSZ 274 szabványsorozat volt érvényben, akkor elő kell venni a hatályon kívül helyezett szabványt.
Ha időközben a környezet változott, szerkesztéssel meg kell győződni arról, hogy a felülvizsgálandó épület, szabadtér, épületcsoport védett térbe esik-e.

hacsate

Hogy miért van ilyen magasan a gerinc, azt még a kivitelező sem tudta megmondani???
A szívócsúcsra tudom a választ, ez eredetileg is ott volt, és ha már ott van, akkor bekötötte, persze hibásan.
Sokszor van előnye a szívócsúcsoknak. ha helyesen van telepítve, védett térbe kerülhetnek olyan tárgyak, melyeknek a közvetlen védelme problémásabb lenne.
JUVILLnak igaza van abban hogy az építés idejében érvényes szabvány szerint kell felülvizsgálni, de mi van a mi esetünkben, amikor kb. 90%-os volt a felújítás.

Viszont ha nem vagyok tolakodó, az eredeti másik kérdésemre is kérném a véleményeteket!

Boldog Új Esztendőt a felülvizsgáló Kollégáknak!


JUVILL



Elnézést kérek!
A csapadékszigetelést látom a képen, de a külső villámvédelmet nem.


nyaki

Nos, igen. Csinosnak csinos, de ezt mindennek mondanám, csak nem szabványos villámvédelemnek.