Villamos biztonsági felülvizsgáló továbbképzés

Indította pgz, 2024. január 03., 20:07:10 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

pgz


Helló, üdv mindenkinek és persze BUÉK!

Lassan lejárnak az 5 éves felülvizsgálói továbbképzések időtartamai, a T. kollégáknak milyen tapasztalai vannak, már akik voltak a második továbbképzés tanfolyamon, vizsgán?
Úgy tudom , hogy a villámvédelem továbbképzés nincs, az eddigi érintésvédelmi és tűzvédelmi  egy napon lesz megtartva.

Ezenkívül nincs még más infóm, várom a részleteket,
köszönettel  pgz






Sacc-placc

A képzés az új felülvizsgálóknak jan. 29. után módosul.
Mint ahogy a 40/2017 (XII. 4.) NGM rendelet is! a 78/2023. (XII. 29.) GFM rendelettel!!!

De gondolom mindenki már tisztában van vele  ;)

Pl: A 40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet 1. melléklet 1. pont 1.13.5. alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
,,1.13.5. Az e rendelet hatálybalépése előtt létesített – a vizsgálatkor érvényes műszaki előírásoknak meg nem
felelő – berendezések esetében a villamos biztonsági felülvizsgálat során tapasztalt hiányosságok pótlása a villamos
biztonsági felülvizsgálat végzője által a minősítő iratban meghatározott időpontig, ennek hiányában a villamos
berendezés soron következő felújításakor, a felújítás idején érvényes vonatkozó követelményeknek megfelelően
végzendő el"

És még sorolhatnám...    8)

Sacc-placc

ja...

A 40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet 3. melléklet 2. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
,,2. A villamos biztonsági felülvizsgáló képesítés esetében a teljes képzési idő legalább 128 óra, melynek részeként
a gyakorlati képzése legalább 32 óra, ami két 16 órás részre oszlik."

;D

tothgyula

És módosult a 10/2016.(IV.5.)NGM rendelet a 66/2023.(XII:28.)GFM rendelettel 2023.12.31-től.
Ebben tulajdonképpen a "szabványossági" v."érintésvédelmi szabványossági" szövegrész helyébe a "Villamos biztonsági" kifejezés lép."Az érintésvédelmi minősítő iratban" szövegrész helyébe az"A minősítő iratban" szöveg lép.

pkajos

.. megint nem a hibás tartalom szűnik megy a 10/2016 NGM rendeletnél, még jobban kutyulják a kollégák, a munkavédelmisek stb.

Akkor most van egy  40/2017 NGM-es és van egy másik 10/2016 NGM -es villamos biztonsági felülvizsgálatunk, teljesen más tartalmakkal fogalmakkal elvárásokkal.

Szerintem akik a 10/2016 NGM-et farigcsálják nem is villamos szakemberek.
Ez a VBF mit is vizsgál?  Milyen előírás szerint "vizsgál" és milyen szerint minősít?? 

Eddig is 10 jegyzőkönyvből  8 pontatlan v. hibás volt, keveredtek a fogalmak, vizsgálatok teljesítései, dokumentálásai.

No meg az ÁVK-k időszakos ellenőrzése..  Eddig is eltértek a gyakoriságok. Most meg ráadásul a 40/2017 NGM (VMBSZ)-ből ki is kerül (I. 29-től) az ÁVK-k időszakos ellenőrzései: az éves ill. az ideiglenes, építési felvonulási területeken a havi működési ellenőrzés.  Lehet, hogy ez utóbbit egyéb jogszabályok továbbra is előírják.

Fecó

Sajnos igazad van, magam is sok hozzászólást intéztem ezzel kapcsolatban, a két rendelet ellentmond egymásnak, én ettő falnak megyek a 40/2017-nél:
"(5) Az e rendeletben foglaltakat a jogszabály alapján munkaeszköznek minősülő villamos berendezések időszakos ellenőrzésére jogszabály eltérő rendelkezése hiányában kell alkalmazni."

Miért nem lehet ezt a felülvizsgálati vonalat (villamos berendezések és kéziszerszámok tekintetében) kivenni a 10/2016-ból teljesen, és csak annyit beleírni hogy: Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok módja és gyakorisága a 40/2017. NGM rendelet szerint.

Így elég lenne csak a 40/2017-et toldani-foldani, megszűnik a kettősség és az ellentmondás. "Szerelői ellenőrzés"? "Közvetett érintés elleni védelmének ellenőrzése"? 3 vagy 6 év ha kommunális és munkahely?

pkajos

a 40/2017-nél: "(5) Az e rendeletben foglaltak".... stb ne okozzon gondot..
A 10/2016 NGM. nem teljeskörűen foglalkozik a munkaeszközökkel, ezért van ez a plusz kitétel.
A 10/2016 NGM-ben leírja, hogy "Mvt. 21. § (2) bekezdésének hatálya alá nem tartozókkal foglalkozik csak.  Egyes veszélyes munkaeszközökkel nem terjed ki. 

Ezeknél a gyártó adja meg az elvárásokat.. vagy ha nincs mégsem pontos meghatározás, akkor használd a 40/2017 NGM-et - erről szól az 5-ös pont-  (illetve az SZME-VB-t), hiszen így lesz biztonságosabb a létesítés, üzemeltetés, mint e nélkül.

Kicsit hasonlít az MSZ 1585:2016-hoz.  Ott is leírják mire vonatkozik.. DE az azon kívüli esetekre iránymutatásként szolgál, ha nincs külön szabályozás, használd ezt. 

Sztrogoff


Fecó

"a 40/2017-nél: "(5) Az e rendeletben foglaltak".... stb ne okozzon gondot.."

Az a baj hogy okoz, mert tegyük fel, egy társasházi lakóépület aljában, van egy üzlet. De lehetne kis műhely is, bármi. Mivel ez munkahely, megnézem a 10/2016-ot:

"(6) Az időszakos ellenőrző felülvizsgálatot szerelői ellenőrzéssel legalább a következő gyakorisággal kell elvégezni:
b) *  az összekötő és felhasználói berendezésekről, valamint a potenciálisan robbanásveszélyes közegben működő villamos berendezésekről és védelmi rendszerekről szóló rendelet (a továbbiakban: Villamos Műszaki Biztonsági Szabályzat rendelet) szerinti lakóépület, kommunális épület és egyéb épület villamos berendezésein hatévente;"

Ide tartozik ez az üzlethelyiség? Igen! De ide tartozik a rendelőintézet, az óvoda, és sokminden más is. És elég 6 évente egy szerelői? Akkor keresed, nem lehet hogy valami szigorúbb is van:

"(7) *  Az időszakos ellenőrző felülvizsgálatot – a Villamos Műszaki Biztonsági Szabályzat rendelet szerinti lakóépület, kommunális épület és egyéb épület villamos berendezései kivételével – villamos biztonsági felülvizsgálattal rendszeresen, legalább háromévente kell elvégezni a munkahelynek minősülő helyen. * "

Olvasd csak el. Munkahelyen tehát 3 évente, villamos biztonsági felülvizsgálattal. De ott a kivétel: "lakóépület, kommunális épület és egyéb épület villamos berendezései kivételével". Tehát csak akkor kell 3 évente a VBF, ha nem lakó kommunális és egyéb épületről van szó.

És ez a probléma, hogy a 10/2016 rendelkezik a munkahelyek felülvizsgálatáról, meghatározza a feltételeket, a módot és a gyakoriságot. A 40/2017-et pedig akkor kell alkalmazni, ha nincs eltérő rendelkezés a 10/2016-ban. De hát van...

pkajos

Most nincs időm részletesebben kifejteni..., DE addig is:

A társasház, lakóépület..  Ha ebben külön méréssel -összekötő vezetéket is értelmezve, és annak üzemeltetésével kapcsolatban volna is megállapodás az érintettek között- van egy üzlet műhely.. akkor a lakásokat, közösségi részeket és egyéb a lakóépület funkciókat a most módosított VMBSZ-szel  tudod kezelni.
Ha a 40/2017 NGM szerint - mert az ugye az áramütés elleni védelem hatásosságával mint a tűzvédelmi jellegű ügyekkel is foglalkozik, nagyon helyesen- elvégzed az időszakos VBF felülvizsgálatot, akkor akkor már nyugodt lehetsz -és a megrendelőd is nyugodt lehet.

Tehát ha a lakóépületben egyéb "munkahely" is van azokat meg a VMBSZ 1.13.2 dc szerint 3 évente vizsgáld.  A 40/2017 NGM -a ráncfelvarrásra váró SZME-vel együtt jóval magasabb biztonságot ad, mint a 10/2016 NGM és a korábbi EBF együtt.

Az neccesebb, hogy nem tudsz mit mondani a 10/2016NGM-esetében, az abban nem szereplő tűzvédelmi jellegű vizsgálatra.

Az időszakos "ÁVK" mechanikai ellenőrzésére mondd a munkahelyesnek, hogy nyomkodja 1/4 évente (eddig sem csinálta), azt ne említsd, hogy a "rendes" 40/2017 NGM szerint már nem kell nyomkodni ezután - hacsak az onnan táplált vill szerkezetre (vagy annak táphálózatára) külön ezt nem írták elő


Jan 29 után megváltozó