Elosztószekrény huzalozása

Indította petike199600, 2013. május 18., 20:19:53 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

petike199600

Sziasztok!
Mint már a héten említettem csinálom az idei szakmai verseny feladatát. Van egy Hensel fogyasztásmérő szekrény és ebben van egy régi fogyasztásmérő. Ezt a szekrényt felhasználom a méretlen és mért oldalra is egyaránt. Egy terménydarálónak a vezérlését kell megcsinálnom. A mért résznek vagyis a vezérlés megépítésének a huzalozásával voltak a problémáim. Kivettem a kalapsínt és úgy kötöttem a rajz szerint. Ugye kell olyat csinálni, hogy pl.: egy mágneskapcsoló 44-es pontjából elkell menni az A1-es pontjába. Ilyenkor
az egyik oldalról a másik oldalra kell menni vagyis alulról felülre ( a mágneskapcsolón ). Az ilyen vezetékeket én a sín alatt vittem el, hogy ne látszódjanak annyira. Ezzel az egésszel két baj volt. Az első: Nem tudtam szépen huzalozni. Erre van-e a valami tippetek vagy inkább tanácsotok, hogy mit kéne csinálni, hogy szép legyen. Eleve milyen szerelési módszert kell alkalmazni egy ilyen szekrényben?
Milyen vezetékkel kell ? Én Mcu-val szereltem. Szóval erre kérek tanácsokat!
A második,hogy amikor kész voltam a huzalozással ami csúnya lett tovább rondítottam rajta mikor betettem a szekrénybe mert ami vezeték a sín alatt ment az felgyűrődött mikor lenyomtam a szekrény falához.
Szóval az egész kérésem,hogy adjatok tanácsokat, hogyan kéne itt szerelni? Mcu-val kapcsolatban kérnék elsősorban tippeket ha lehet. Ki kell itt egyengetni?
Ha lehetne akkor tegyetek fel képeket elosztószekrényekről.
Köszönöm szépen a válaszokat!  :)

JUVILL


Nem értem teljesen a feltett témát.
A fogyasztásmérő szekrény huzalozását.
Egy szabványos fogyasztásmérő szekrénybe nem szerelhetsz mindent, csak amit az áramszolgáltató megenged. Ebbe most nem mennék bele.
Ha jól értem akkor tokozott elosztó szerelésről van jelenleg szó, amit te vezérlőszekrénynek szerelsz.
Egy fotót megérne feltenni, hogy tisztán lássunk.
MCu vezetékkel nem szerencsés huzalozni, mert ez merev vezeték. Huzalozáshoz inkább Mkh vezetéket használj. Ezt tudod kötegelni, régi szerelési módszerrel bandázsolni. Ha van elég hely, akkor a vezetékek részére huzalozási csatornát használj. De ezt inkább nagyobb szekrény esetén javaslom.

petike199600

Juvill!
Egy hensel fogyasztásmérő szekrényt használok fogyasztás mérésre és a vezérlés megvalósításához. Tudom hogy nem szabályos de nem volt külön elosztószekrény szóval azért döntöttünk így. Ha lehetne akkor adjatok még tanácsokat!
Köszönöm szépen!

JUVILL


Petike!

Ez gyakorlás céljára megfelel. Nem akarom a kedved elvenni a villamos szereléstől.
Nagyon igyekvő tanulót látok benned, akit érdekel a villamosság és villanyszerelés. Bocsáss meg érte, ezt a megoldást én nem szerelésnek, hanem barkácsolásnak hívom.
Elnézést a véleményemért.

Gyurmaúr(fi-relé)

Petya; Juvillnek tök igaza van! Ne barkácsolgass, hekmányolj; a hensel mérőszekrény a CSAK a mérőnek van, ha vezélrést is szeretnél csinálni, arra nézz (pl. a vaterán) akár egy üres, vagy egy csapfedeles henselt, pl olyat, mint ez:
elektromos tartozékok

vagy akár ez:

hensel szekrény

igaz, ezt 21 rugóért vesztegetik (bótba azért egy hangyakukival többe fáj!), viszont ez -szerintem- az egyik legjobb MI, mert 4 kalapsín, 48 O.E van benne, ráadásúl külön-külön nyithatóak a csapfedelek, viszont annyira nem ajánlom napsütötte helyre, mert sajnos ezek a csapfedelek adják meg magukat elsőként! Igaz, szépen lebarnulnak... :D
ha nem ragaszkodsz a henselhez, akkor még ez a legendás EMT is jó lehet, mert méretében teljesen megesgyezik az MI-vel:

Na, így rendben vagyunk??  8)

Üzenet összefûzve: 2013. május 19., 11:57:12 DÉLELŐTT

Hadd kérdezzem már meg, hogy a belinkelt részek miért nem láthatóak??? Érdekelne, hogyan kéne -ha nem crtl+c; crtl+v útján- bemásolni egy megnyitott site-t ide, hogy esetleg azt más is -bemásolva a megfelelő helyre- szeretné megnyitni...

Üzenet összefûzve: 2013. május 19., 12:01:55 DÉLUTÁN

hensel mi71444 szekrény
mte tokozott szekrény
hensel elektromos szekrény

Üzenet összefûzve: 2013. május 19., 12:03:19 DÉLUTÁN

jó, hát ez akkor nem megy, egyáltalán nem lehet bemásolni egy linket, ez tök jó!!!  :'(

nova

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. május 19., 11:44:24 DÉLELŐTT
jó, hát ez akkor nem megy, egyáltalán nem lehet bemásolni egy linket, ez tök jó!!!  :'(

Pedig működik csak a bemásolt linkek neve üres maradt. Kijavítottam adtam nekik nevet.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

petike199600

Köszönöm a válaszokat!
Figyeljetek légyszíves! Nem azon van a hangsúly, hogy milyen szekrényben szerelek, hanem azon, hogy tanácsokat kértem huzalozásról, amiről eddig csak egy tanácsot kaptam Juvilltől, amit köszönöm is neki! A szekrénnyel kapcsolatban pedig megint a tanárom ötlete volt azért mert nincsen külön elosztószekrény és ezért kellett egybe építeni a fogyasztásmérővel. Húztam is rá a számat nehogy azt higgyétek, hogy nem, de ha meg mertem szólalni akkor rögtön lerohan, hogy nem mindig fenékig tejfel az élet.
Szóval akkor légyszíves a szekrényes témát itt zárjuk is le. Tudom, hogy rossz megoldás de ez lett.
Ezek után pedig várom a huzalozási tanácsokat mind Mcu és Mkh vezetékekkel egyaránt. :)
Mcu vezetéknél ki kell egyengetni a vezetéket ilyen helyzetnél vagy egy elosztónál ez nem lényeg?
A huzalozásnál ki kell venni a kalapsínt a szekrényből és kívül huzalozni, mert én így csináltam?
Ami vezeték az egyik alkatrész alsó pontjától a másik alkatrész felső pontjához megy azt az alkatrészek alatt kell elvinni?
Kell beszerelni ilyen távtartókat, hogy elférjenek a sín alatt menő vezetékek?
Egyenlőre ennyi kérdésre futotta.
Légyszíves ezekre válaszoljatok!
A szekrénnyel kapcsolatban pedig tökéletesen igazatok van! Bár persze ez nem meglepő.  :)
Ilyen a mai világ, ;D a tanár is jóra tanít.  :-X :-\
Köszönöm a válaszokat!

Szelei

Mkh vezetéket javaslom használni, amit utólag kötegelővel ki lehet csinosítani.

Amennyiben 400 V-os szigetelésű a vezetéked nem kell a sínezés alatt különleges megoldásokkal foglalkozni, egyszerűen át viszed és kötegeled.  Ez által azon a részen kicsit merevebb és kezelhetőbb a vezetése, így távol tudod tartani a síntől, hogy ne érjen hozzá és esetleg ki ne dörzsölje.

Jó munkát. :)

petike199600

Köszönöm szépen hogy a kérdésemre válaszoltál!
:)

NagyPS

MKH kötegelve lehet olyan rögzítő elemeket alkalmazni a mibe befűzhető egy kötegelő pld ilyen Tracon Webáruház - Terméklista - Kábelkötegelők és szerelvényeik - Kábelkötegelő talpak

Ami fontos a kábeleken legyen jelölés melyik fázis kié pld L1-M-ES (L1 fázis, mérőtől, elosztósínre) amit egy lapon felsorolsz és berakod a dobozba, L1-ES-B1/1-2 (L1 fázisról, elosztósínről, biztosító1polusú első és második a sorban), L1-ES-LK2-B2/3 (leválasztókapcsolóba, onnan biztosító2 pólusú harmadik a sorban), stb szabadon választott.
erre ezeket lehet használni pld Tracon Webáruház - Terméklista - Segédanyagok - Vezetékjelölők és jelzőcímkék - Segédanyagok - Vezetékjelölők és jelzőcímkék

A sínekre érdemes jelzést rakni melyik mi célt szolgál. Ugyanúgy megnevezéssel ellátni a szerelvényeket.

A vezetékeket itt is méretezni kell terhelésre a síneket is. De azt kevésbé fontos mivel a mérőóra biztosítékai adják azok terhelhetőségét, de nem árt 80A-re méretezni, eddig lehet egy hagyományos mérőhelyet használni.

Ja és nem árt ha az órától egy kapcsolóba megy és onnan a sínre a táplálás a kapcsoló onnantól kezdve főkapcsoló lesz (ez lehet egy biztosíték is) utána egy közös FI relé. Sokszor csinálják azt hogy egy funkciót ellátó biztosíték csoportokat hoznak létre és ezt külön jelölik a táblán, külön kapcsolóval és FI relével.