400V dugalj leválasztó kapcsoló

Indította csavarlazito, 2013. október 28., 09:33:03 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

csavarlazito

Üdv,

Kérdezném, nem tudja -e valaki, le van -e írva valahol, ha igen hol, hogy a 400V-os dugaljakhoz leválasztó kapcsolót kell kiépíteni? Vagy nincs ilyen előírás?

Simon Endre

Szervusz ismeretlen szaki én azt hiszem "Prevent" néven már találkoztam veled !
Bocs, félre a tréfát nem vagyok teljesen bíztos benne, de úgy emlékszem a nem egyedileg tápellátott dugaljzatokra vonatkozik ez az előírás, és talán még a leágazás bíztosítása is előírt, már csak abból gondolom, hogy egy régebbi megbízóm a saját beszerzésű ilyen komplett  leágazó egységeket szereltetett fel az üzemében. Azokon még lakatolási lehetőség is volt. A kapcsoló megszakította a nullát is és reteszelt volt a dugaszolóval. A dobozban vizzáró fedeles D rendszerű bíztosítósor van ez a fedél blombálható. Ebben a dobozolt megoldásban volt átmenő és végszerelvény fajta is előszerel belső kapcsokkal. Úgy vélem ez egy régebbi Ganz tipus volt, utódja valószínü a"3f C" megszakítókkal szerelt hasonló doboz, gondolom itt már a nulla nincs megszakítva. Szereltem fel utólag egyedi tápellátású dugaszolóaljzatokhoz, valószínűleg hatósági vagy szakmai előiratok alapján előirt ilyen "bíztonsági"-nak nevezett kapcsolókat olyan helyeken, ahol a csatlakoztatott berendezés jellemzően nem a tápellátást adó helyiségben működött és oda akárki be sem léphetett az UV sugárzás vagy a sterilitás miatt
A szélesebb szakmai spektrum majd ad talán többlet infót is.

Szirty

Üdv!

Elnézést, hogy nem a kérdésre válaszolok, de eszembe jut a témáról:
Egy gyárban sok olyan több különböző fajta 400V-os dugaljakat tartalmazó csatlakozó dobozt szereltek fel, amelyikben mindegyik csatlakozó aljzat mechanikusan reteszelt, lakatolható leválasztó kapcsolóval van ellátva (a kapcsoló tulajdonképpen egybe van építve az aljzattal).
A dugvillát nem lehet kihúzni amíg a kapcsoló nincs kikapcsolva és a kapcsolót nem lehet bekapcsolni, amíg a dugvilla nincs bedugva.

A tapasztalatok alapján két dolog egyértelműen megállapítható:
- A legtöbb ember erősebb mint amilyen okos
- Ők nem szeretnek, nem tudnak vagy nem akarnak olvasni

Ezeknek a csatlakozókat egyszerűen széttépik. Emiatt mindegyikre rá lett ragasztva egy nagy nyomtatott betűkkel írt jól látható és könnyen olvasható, csökkentett szókincsű A4 oldal méretű felirat, ami figyelmeztet erre a reteszelésre.

Ezzel együtt a saját szememmel láttam, amint egy kőműves szakember minden erejét összeszedve próbálja kihúzni a betonkeverő csatlakozóját egy ilyen ki nem kapcsolt aljzatból.
Odamentem, kikapcsoltam, kihúztam és a kezébe adtam, megkértem hogy olvassa el a feliratot.

A felirat sem ért semmit azóta szinte mindegyik ilyen csatlakozó szét van gyalázva.
Ez a kapcsolós biztonsági törekvés tehát úgy ahogy van ebben a formában egyszerűen nem jött be...

Gyurmaúr(fi-relé)

Egy újabb példa arról, hogy milyen EQ szinten is áll a legtöbb átlagmagyar! És itt most nem a villanyászati, ill technikai alapkészségekről van szó, sokkal inkább arról, hogy tiszteljük annak a villanyásznak a munkáját, aki volt oly kedves és olyan cuccot szerelt fel, mely végső soron az azt használó életét, testi éppségét van hívatva védeni, melyre még külön tacepao is felhívja a júzer becses figyelmét! Ez kábé ugyanaz, mint amikor vki áthidalja a kismegszakítót (esküszöm, eddig vagy 2 tucat helyen láttam ilyet!), esetleg kiköti a "feleslegesen" lemenő Fi-relét. Egyik félhülyének sem jut az eszébe, hogy milyen következménye lehet, ha egy, mondjuk 400V 28A áramerősséggel üzemelő berendezést feszültség alatt húz ki a Dafr 324-es csatlakozóból. Sajnos, elmondható, hogy ebben az országban sok villanyász "szakértő" van, akik "jéghideg profik"...  :'(

csavarlazito

Köszönöm a hozzászólásokat, de még mindig nem tudom, kell-e a leválasztó kapcsoló, vagy anélkül is fel lehet szerelni ilyen dugaljakat?

Szirty

ÜDv!

Sajnos nem tudom, majd remélhetőleg valamelyik szaktárs idézi az ide vonatkozó részt ha van.
Viszont ha kötelező lenne a 400V-os dugaljakhoz, akkor ugyanabból az okból alig ha nem minden 230V-oshoz is kötelezőnek kellene lennie.

czapi

Idézetet írta: csavarlazito Dátum 2013. november 04., 14:40:38 DÉLUTÁN
Köszönöm a hozzászólásokat, de még mindig nem tudom, kell-e a leválasztó kapcsoló, vagy anélkül is fel lehet szerelni ilyen dugaljakat?

Üdv!

A szabvány a dugós csatlakozókat a leválasztás eszközei közé sorolja:

MSZ 2364-537:2002 - A leválasztókapcsolás és az üzemi kapcsolás eszközei
537.2.4. szakasz: ,,A leválasztás eszközeként célszerű egyetlen olyan, többpólusú kapcsolót
alkalmazni, amely az összes pólust lekapcsolja az adott táplálásról; nincs azonban megtiltva
az egymás mellett elhelyezett egypólusú kapcsolók alkalmazása sem.
Alkalmazható eszközök pl.: egy- vagy többpólusú szakaszolók (leválasztók),
szakaszolókapcsolók (leválasztó kapcsolók), dugós csatlakozók, olvadóbiztosítók,
vezetékbontók, bontható csatlakozókapcsok, amelyeknél nem kell a bekötött vezetőt
eltávolítani."

tothgyula

Baleset elleni védelem oldaláról közelítem a kérdést.
A MSz1585:2009 szabvány 4.1 pontja foglalkozik a biztonságos üzemeltetéssel.
Idézet: "A villamos berendezésen végrehajtandó bármilyen művelet megkezdése előtt elemezni kell a villamos kockázatok mértékét. Az elemzés során meg kell határozni, hogy a műveletet hogyan kell végrehajtani és milyen biztonsági előírásokat és óvintézkedéseket kell betartani a biztonság fenntartása érdekében.
A villamosberendezések nem rendeltetésszerű használata ,nem előírás szerinti kezelése vagy a berendezés műszaki kivitelének meg nem felelő üzemi viszonyok közötti üzemben tartása tilos." Ezekből én arra következtetek, hogy a helyi viszonyok döntik el,kell vagy nem kell a 400V-os dugalj előtt leválasztó kapcsoló.
Én mindenképpen felszerelném. Tudom, hogy anyagi kérdés. És a baleset?
Tisztelettel TothGyula felülvizsgáló.

Gyurmaúr(fi-relé)

Ez tecccik:  "nincs azonban megtiltva
az egymás mellett elhelyezett egypólusú kapcsolók alkalmazása sem."
[/quote]
Elképzelek egy olyan 230/400V-os csatlakozószekrényt, melyen 3 esetleg 4 db 1 pólusos kapcsolót kattingat a delikvens fel-le, ezáltal külön-külön kapcsolva az L1,L2,L3-at, ill az N-t... :D Én inkább maradok annál a megoldásnál, hogy vagy már eleve egy leválasztó főkapcsolóval ellátott csatlakozó szekrényt teszek fel, mely kapcs leáramtalanítja az összes ott tartózkodó dugaljat, vagy ha nincs rajta ilyen és nem fér rá s fedelére, illetve nincs már mondjuk 3-4 OE hely a kalapsínen, akkor nemes egyszerűséggel mellé rakok egy tokozott főkapcsolót és azon vezetem át a szekrény betáp kábelét, oszt jónapot... Ez alól kivételt képez az az eset, amikor az említett szerkényt ellátó elosztó ugyanazon helyiségben található, ekkor nem szoktam külön szakaszoló kapcsolót tenni a csatlakozó szekrényhez, hanem egyértelműen felíratozom, hogy az XY számú szekrény leválasztó kapcsolója, főbiztosítékja a QW számú elosztóban található.  Magányosan elhelyezkedő 230 és/vagy 400V-os dugaljnak nem teszek fel külön leválasztó kapcsolót, hanem megy rá a felírat, hogy melyik elosztóból, F01... számú kismegszakítóval, vagy Db II-es olvadóbiztivel van megtáplálva.  ::)

czapi

Idézetet írta: tothgyula Dátum 2013. november 04., 17:51:35 DÉLUTÁN
Baleset elleni védelem oldaláról közelítem a kérdést.
A MSz1585:2009 szabvány 4.1 pontja foglalkozik a biztonságos üzemeltetéssel.
Már visszavonták.
MSZ 1585:2012 az érvényes.

Én is a leválasztós reteszes aljzatokat preferálom, bár az előző hozzászólásokat olvasva, nem sok értelme van.  :)