Pince világítás-kábel

Indította mormogipapa, 2024. február 11., 20:25:56 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

mormogipapa

Sziasztok. Pince világítás cserét kell csinálnom társasházban, tervezővel egyeztetve azt javasolta hogy a 102. kapcsolóknak 4x0,75 vagy 4x1 ysly-t rakjak. A lámpákhoz 3x1,5 mm2 mbcu menne. Mi a véleményetek az ysly-röl a kapcsolónak? Az az igazság nem találtam semmi ami tiltaná. Köszi

Safety

Az YSLY-vel nincs semmi baj, viszont rögzített szerelésnél az MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 524.1. pontjának 52.2 táblázata alapján minimálisan 1,5 mm2 réz anyagú vezető alkalmazható! Tehát a 0,75 és 1 mm2 keresztmetszet szóba sem jöhet!

S/K

...na meg a számozott YSLY-nél a bekötéseknél a nulla ér színjelőlését szükséges alkalmazni (kék)

A kapcsoló is a világítási áramkör része, tehát 1,5mm2 szükséges ahogy Safety említette.

mormogipapa

Idézetet írta: Safety Dátum 2024. február 12., 00:29:09 DÉLELŐTT
Az YSLY-vel nincs semmi baj, viszont rögzített szerelésnél az MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 524.1. pontjának 52.2 táblázata alapján minimálisan 1,5 mm2 réz anyagú vezető alkalmazható! Tehát a 0,75 és 1 mm2 keresztmetszet szóba sem jöhet!
köszönöm, felmerül bennem az hogy egy villamos tervezőnek nem kellene naprakésznek lennie a szabványokban? Rá kerestem ez tényleg csak Angol nyelven elérhető?

tothgyula

Szerintem egy tervezőnek illik annyi angol tudással rendelkezni,hogy eligazodjon a műszaki-biztonsági előírások rejtelmeiben!

pkajos

S/K "...na meg a számozott YSLY-nél a bekötéseknél a nulla ér színjelőlését szükséges alkalmazni (kék)"

5 érszámig nem használ(hat)unk, csak színjelölt vezetéket. Minden érnek színjelöltnek kell lenni!

A 0,5-0,75-1 mm2 vezérléseknél a kisebb keresztmetszet is megfelelő.
Persze ha a -igazolhatóan- a gyártói előírás esetleg megenged 1mm2 akkor-bár duzzogva, de kivételesen- elfogadható lehet.   

Fecó

Valóban, 5 eresnél színes erek kellenének, de ez bukó. Vehetsz 7 eres 1,5 mm2 YSLY-t, amit minden bekötőkapocsnál a nulla esetén jelölsz kékkel. De mi van ha nem kell 2 pólusú kapcsoló, és egy sima 3×1,5 NYM-J köpenyes vezetékkel odaállsz a kapcsolóba, itt már használható a kék ér lámpaszálnak...