EPH kialakítása Gáz mérő

Indította sziler, 2014. augusztus 15., 20:24:38 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Atis57

Idézetet írta: pkajos Dátum 2021. március 19., 09:56:28 DÉLELŐTT

Az érvényes rendeletben módosító -3/2020. (I. 13.) ITM rendeletben ezt láthatjuk: "26.7.2. A villamos hálózati csatlakozással rendelkező gázfogyasztó készülék esetében a gázfogyasztó készülék közelében az áramkörbe iktatott hárompólusú (2s+f) megszakítóval vagy dugós csatlakoztatóval biztosítani kell a villamos hálózatról való leválasztás lehetőségét."
Na ezt a 3 pólusú megszakítót, -meg aki ezt írta- is megnézném.

Mérő áthidalással hogy állunk?

Szia!
A Gázmérő áthidalását mindig kérik (benne van a köztudatban ? )
De a vizmérőnél ,le kellett bontanom ! S a vizcsövet az EPH ről is le kellett kötni.....(a helyi felfuvalkodott szájize ? )

Fecó

Igen, magam is a "köztudat" és "szájíz" gyakorlat ellen próbálok érvelni, csak valamiért sok esetben a másik oldalon hiányzik némi szabványismeret, helyette pedig akaratosság kompenzálja a hiányt. Soha, senki nem tudta ezeket megindokolni leírt dokumentummal...

Sztrogoff

Hát, én már rég elkönyveltem, hogy ez a gázos téma ez nagyon grízes, mert jártam 20-25 éve az érintésvédelmi munkabizottságba, és ott elég szó volt róla, hogy hiába keresné a villamos józan ész a kapcsolatot a gázosokkal, ők jobban tudják, mi a villany, mint a villanyosok, javaslatokra egyszerűen nincs szükségük.
Így aztán egyet néztem csak, de felmerült a kétség eme paragrafus olvastán:
26.7.4. A villamos hálózati csatlakozással rendelkező gázfogyasztó készüléket csak olyan helyen szabad felszerelni, ahol a csatlakozóvezeték, a fogyasztói vezeték be van kötve az épület egyenpotenciálra hozó (EPH) hálózatba.
Mert ehhez az kellett volna, hogy mi az a csatlakozó és mi az a fogyasztói vezeték. De ezt meg muris módon nem találtam meg. Ugyanis, ha ez egyik a mérő előtti, a másik a mérő utáni lenne, akkor itt a mérő áthidalás megvalósul.

Fecó

Még azt is megértem, ha ők úgy gondolják, mindent jobban tudnak, legyen. De akkor ezt miért nem írják bele a saját ITM rendeletükbe, hogy márpedig ezt kérik, és át kell kötni a gázmérőt? Tényleg azt gondolják, hogy ez annyira természetes, hogy említeni sem kell? Az előző 11/2013. (III. 21.) NGM rendelet sem taglalt ilyesmit, sőt szerintem azt ezt megelőzőek sem...

Sztrogoff

De a 11/2013-ban is volt ilyen ködös fogalmazás:
5.1.4. Érintésvédelem
A csatlakozó- és fogyasztói vezetékek eltérő potenciálon lévő szakaszait egyen-potenciálra kell hozni.

Fecó

Pont ez az, hogy nincsenek eltérő potenciálon mert a "A fém csővezetékbe közbeiktatott fém szerelvény (elágazó-, elzáró szelvény, gázóra stb.) előtti és utáni csővezetékszakaszok egymással villamosan összefüggő jól vezetőnek tekintendők."

Ezek szerint mindenki megerősít benne, hogy ez amolyan "szokás" és még a meósok sem tudják megmagyarázni hol van leírva, és semmilyen szakmai anyag hivatalosan nem kéri az átkötést?

S/K

Idézetet írta: Fecó Dátum 2021. március 22., 07:30:42 DÉLELŐTT

Ezek szerint mindenki megerősít benne, hogy ez amolyan "szokás" és még a meósok sem tudják megmagyarázni hol van leírva, és semmilyen szakmai anyag hivatalosan nem kéri az átkötést?

Nem biztos hogy mindenki, én igen. 

Tulajnak elmondani hogy nem kötelező. (Ua. mint az elektromos autóknál az "érintésvédelem" vizsgához)

Sztrogoff

Idézetet írta: Fecó Dátum 2021. március 22., 07:30:42 DÉLELŐTT
Pont ez az, hogy nincsenek eltérő potenciálon mert a "A fém csővezetékbe közbeiktatott fém szerelvény (elágazó-, elzáró szelvény, gázóra stb.) előtti és utáni csővezetékszakaszok egymással villamosan összefüggő jól vezetőnek tekintendők."
Amíg a mérő be van kötve...

Fecó

Természetesen, és ez igaz az összes többi szerelvényre, elzárócsapra, idomokra, nyomáscsökkentőre, bekötőcsövekre. Gondolom a fémes csőhálózat bekötésénél a végleges, összeszerelt, kész állapot alapján kell döntenem a folytonosságról. Ezért lenne jobb vagy kötelezően ezt előírni a jelenlegi ITM rendeletben, vagy a gázmérő-cserét végzőnél legyen valamiféle söntkábel, mivel ő bontja a folytonosságot. Lehet sok esetben többet ér majd vele, mint a 23 festékrétegre lazán felhelyezett HILTI szalag :)

pkajos

Fecó  jól írta "Ezért lenne jobb vagy kötelezően ezt előírni a jelenlegi ITM rendeletben, vagy a gázmérő-cserét végzőnél legyen valamiféle söntkábel, mivel ő bontja a folytonosságot."

Más ott nem szerelhet.  Aki meg akar matatni, a gondoskodjon a saját védelméhez szükséges eszközökről, a javasolt söntvezetékkel, a le és felszerelés idejére. (kézi gázérzékelő is van náluk, elvileg a pincében tesztelhetnek.. )

Akár az MSZ1585:2016-ban is 2 perc alatt megtalálható a nem szakképzett, de pl. kioktatott, nem villamos szakemberekre vonatkozó (pl. 4.2. 101..102  II. vagy III csoport) megengedés.