SELV, EPH, Villamos elválasztás

Indította Tamás, 2016. január 24., 20:24:22 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Tamás

Üdv Mindenkinek!

Az ÉFK (2014) 225. oldalán azt írják ,hogy a SELV-el védett kéziszerszámok testét  EPH vezetővel össze lehet kötni a környezetben lévő idegen fémszerkezettel!

A szabványban (60364-4-41) ezt nem találtam meg!

Sőt a 414.4.4. azt írja. hogy:

A SELV áramkörhöz tartozó testeket nem szabad a sem a FÖLDDEL, sem más áramkörök védővezetőivel ,vagy testeivel összekötni!

Tehát  a földel! 

Az EPH szerintem (mivel nem írták, hogy földeletlen EPH) egy ponton biztos , hogy  valahol földelt!

Most akkor?

A 82. oldalon a villamos elválasztásnál is megtaláltam ezt a lehetőséget.

Ott azt írják, hogy: egy elválasztott áramkörről táplált berendezés testét egyenpotenciálra lehet hozni.

Gondolom, mivel csak egy készülékről beszélünk,  itt is a környezetben lévő nagyobb kiterjedésű idegen vezetőképes részekre gondol!

Ilyen lehetőséget sem  találtam a fentebb említett szabványban!

Viszont tiltást azt kettőt is!

1.
413.3.6. Az elválasztott áramkör testeit nem szabad összekötni sem más áramkörök védővezetőjével, vagy testekkel sem pedig a FÖLDDEL.

2.
C3.4 melléklet  is megtiltja az egyen potenciára hozást az idegen fémszerkezetekkel !

Vélemény?
Köszi!

Tret

Üdv Tamás!

Ha jól sejtem erre gondoltál:

"a SELV(tehát a földeletlen)rendszerekről táplált készülékek testét nem csak földelni,védővezetővel összekötni tilos,de egyenpotenciálra hozni is csak olyan idegen(tehát nem villamos szerkezethez tartozó!)fémrészekkel(pl.vasszerkezeti tartó,vízvezetéki csővel) szabad,amelyek esetében biztosítva van,hogy más áramkörök hibája esetén sem léphet fel itt a törpefeszültségnél nagyobb érintési feszültség"
Ebben nem szerepel az,hogy az "idegen fémrész" EPH hálózatba lenne kapcsolva vagy földelt lenne.Itt helyi egyenpotenciálra hozásról van szó,mégpedig abban az esetben,ha biztosított hogy nem léphet fel törpefeszültségnél nagyobb érintési feszültség.

Tamás

Szia Tret!

Ezt a ÉFK-ben olvastad Te is nem?
Nem a szabványban?

Tret

Igen az idézet onnan származik.A megoldás pedig alatta.  ;)

980POWER

A PLEV az földelhető, a SLEV olyan esetben lesz földelt, ha pl.: a szerkezete fém és ez fémes érintkezésbe kerül más földelt szerkezettel, mint a mágnesszelep vagy motoros szelep esetleg termosztát esetében, a cső rendszer be van kötve az EPH hálózatba.

Tamás

A kérdésem továbbra is fent áll!

Belehet kötni őket az EPH-ba, igen vagy nem!
 
Ha igen hol találom meg ezt az előírást, az ÉFK-én kívül?

Szabványban , jogszabályban pontos hivatkozás kellene!

Pl.: nagy fémtartályokban?

nyaki

Üdv!
Én így látom:
Van a SELV készülék, aminek a 230V felőli oldalán nem lehet védővezető, tehát többnyire kettősszigeteléssel megáldott szerkezet. A készülék kimenetén értelemszerűen szintén nincs védővezető, de a róla táplált törpefeszültségű berendezés simán lehet akár teljes fémburkolatú is. Ha olyan környezetben használják, ahol egyidejűleg érinthető védővezetős vagy EPH-zott munkadarabon kell dolgozni, akkor a SELV berendezés fém teste nyilvánvaló okok miatt érintkezhet vele. Hogy a delikvens és a munkaügyis is megnyugodjon, a két különböző potenciált össze lehet kötni. Miért is? Mert a SELV berendezés védőtranszformátoron keresztül van táplálva, tehát az SELV-et tápláló 230V semmilyen kapcsolatban nincs a védővezetős hálózattal így a SELV berendezést használó nem kerülhet semmilyen kontaktusba a gépén keresztül az azt tápláló hálózattal. Innen nézve a dolgot tökmindegy, hogy a SELV táplált készüléket rákötöm-e (hozzáér) vagy sem az EPH-ra, a SELV szabvány semmilyen formában nem sérül, hiszen potenciálkülönbség nem lesz mérhető, azaz határon túli lesz.

Tamás

Nyaki!

Ebben igazad van!
Én is így gondolom!

Nekem csak azzal van gondom, hogy ezt a lehetőséget csak az ÉFK írja le!
A szabvány meg tiltja, mint írtam lejjebb!

A szabványok alkalmazása nem kötelező,  azonban  szabvány ezt az összekötést tiltja!
Az ÉFK-ben olvasottak betartása sem kötelező, az viszont  engedélyezi!

Érted?
Egyik betartása sem kötelező! De az egyik ezt írjí, a másik meg azt!
Most ilyenkor mi van?

nyaki

Ha szabvány szerint tiltva vagyon, akkor a SELV készüléken minden bizonnyal nem alakíthatnak ki földelő kapcsot, ami igaz is, mert én még nem is láttam olyan SELV készüléket amin van. Ha lenne az már nem SELV. Azt, hogy az ÉFK leírja, az nem jelenti azt, hogy a szabvány tartalmazza is, csupán arról van szó, amit fentebb vázoltam, tehát csupán lehetőség marad.
Tudod ez olyan, mint a kettős szigetelésű daráló esete, ami teljesen fém burkolatú és ha akarod, akkor rákötheted az EPH-ra, bár a szabvány kategorikusan tiltja, ám mint szakember, a rákötéssel a biztonságot fokozhatod és ezt a szabvány nem tilthatja, ha azt meg is tudod indokolni.

stefil

Helló Mindenki!
Engem az érdekelne szerintetek lehet  5 eres kábelen 2db 1 fázisú áramkört vezetni, közös vővezetékkel.? Nem találom a szabványban.