A meglévő lakások villamos hálózatának biztonsági szintje, ÉV és tűzvédelmi.

Indította Novill, 2013. június 08., 21:36:28 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Szerinted van-e értelme egy ilyen jellegű kezdeményezésnek?

Semmi értelme, mert ez csak kiadással jár. Nem valószínű, hogy ez változtat az emberek gondolkodásmódján.
5 (8.1%)
Van értelme, mert munkát is hozhat és talán pár embernek változik a hozzáállása a villamos hálózat biztonságáról.
57 (91.9%)

Összes szavazó: 62

Novill

A meglévő lakások villamos hálózatának biztonsági szintje sok esetben kívánni valót hagy maga után. A felülvizsgálatok és javítások során sajnos sokszor találkozom élet és tűzveszélyes esetekkel. Elszomorítónak tartom ezeket az eseteket. Az utóbbi esetekben egyre több ilyen esettel találkozom. Általában a lakás tulajdonosok nem is tudnak arról, hogy mennyire életveszélyes állapotot rejt magában a lakásuk villamos hálózata. Néhány ilyen hiányosság: nincs földelés kialakítva, nincs védővezető kiépítve, nincs fi relé beépítve, stb. De mi szakemberek némi felelősséggel tartozunk egymásnak azzal, hogy nagyobb felvilágosító munkát végezzünk.  Azon gondolkodtam, hogy talán  egy  ingyenes helyszíni felméréssel, vizsgálattal segíthetnénk ezen.  Természetesen   a többi már nem  ingyenes lenne. Ezzel viszont  a tulajdonosok tisztában lennének a műszaki állapottal, a többi az ő döntésük lenne.

JUVILL


A lakások biztonsági szintje nagyon sok esetben egy tragédia.
Az ötlet jó. Az ingyenes felmérést sokan elfogadnák. Mikor viszont közlöd velük a hiányosságokat, akkor kételkedve fogadják. A javítás pénz kérdése.
Aki komolyan veszi, tesz érte, de nem biztos, hogy veled csináltatja meg.
Ezen el lehet viszont gondolkodni.

Gyurmaúr(fi-relé)

És ha még csak a lakások mért hálózatáról beszélnénk... De itt vannak pl a '60-as, '70-es, sőt már ide sorolhatóak a '80-as évtizedekben épült lakótelepi háztömbök, de kb ugyanekkora -ha nem nagyobb erejű- időzített bombát rejtenek a nagyvárosok -tisztelet a kevés kivételnek- régi bérházai is, ahol még előfordulnak a szövött  (méretlen)vezetékek is, melyek alsó hangon 50 évnél régebbiek! Épp tegnap -egyebek mellett- mértem fel egykori lakhelyem ('71-ben épült, 14 lépcsőházas, 4 emeletes, tehát lépcsházanként 13-14 lakásos) egynémely földszinti méretlen biztosító főelosztóját (a BFEM késesbiztis "ős"szekrény feletti) és gyakorlatilag azóta is sírok... Gondoljatok bele, ha ezeket a főelosztókat és persze az egyes emeleteken található mérőhelyeket, valamint a felszálló vezetékeket cserélnénk és mondjuk a mennyíség okán extra kedvezményt kapnánk az így is nagyságrendekkel olcsóbb Csatári PVT-ből, továbbá mondjuk 5x35-ös NAYY felszálló kábelt alkalmaznánk az 5x25-ös NYY (Cu) helyett, no akkor is olyan 1.5-2 milla közt lenne ez a mutatvány, természetesen lépcsőházanként! És akkor még hol van a 42 éves MMAl vezetékek, egyéb szerelvények, lámpák, felcsengető, ill kaputelefonhálózat,stb cseréje??? Nem lepődnék meg, ha ez akár 4-5 milláig felmenne / lépcsőház... Tehát, olyan 50 milliót alsó hangon számolhatunk az egész házra és akkor még hol van a jelentős részben eternit szennyvíz ejtőcső, a szintúgy ennyi idős víz nyomócső, elzáró, illetve egyéb ép. gépészeti hálózat, no és a villámhárítók?? Áá, inkább nem is mondom tovább...
Szerintetek mennyi esélye lenne a háznak csak a vill hálózat szakszerű, szabványos felújítására?? elárulom; mint Stewie Wondernek a céllövöldében... 8)

Novill

Ebben igazatok van!
De amikor sokadszor találkozom olyan lakással ( családi háznál), ahol a védővezetőn veszélyes mértékű feszültséget lehet mérni. Úgy, hogy a tulajdonosnak nincs tudomása róla. Csak szerencsén múlott, hogy nem történt baleset.  Vagyis a  minimális érintésvédelemmel sem rendelkeznek lakások, nem beszélve a többi hiányosságokról.  Ez valahogy nagyon elgondolkoztató!!
Igen ez is pénz kérdése!
De a tapasztalatom szerint a minimális védelemre legtöbb esetben hajlandók költeni, amikor megtudják , hogy mi történhet egy rossz esetben.

JUVILL


Legyen igazad, és költsenek rá, ezzel növeljék a biztonságot.
Többször beszéltünk itt a KLÉSZ-ről, ami sajnos csak 1981-ben lépett életbe. Érintésvédelem volt addig is, de a kommunális épületek esetén ez elég gyerekcipőben járt. A KLÉSZ életbe lépése óta is már több szigorítás van, de a korábbi létesítések azok maradtak az elavult szinten.
Ezrét lenne szükség egy új jogszabályra, mely kötelezővé tenné a lakossági épületek biztonsági szintjének ellenőrzését is.

Gyurmaúr(fi-relé)

Novill, ha én az lennék, aki sajnos momentán nem vagyok, akkor nagyon sok dolgot "kapirgálnék meg" ebben a szerencsétlen országban, többek közt az (lakó)épületek villamossági hálózatának szabványos felújítását, átépítését is, mindezt természetesen akár EU pénzek felhasználásával kiírt pályázati rendszerben. Ugyanis meg lehet követelni -többek közt- az élet és vagyonbiztonság szempontjából vizsgálva a méretlen betáp, a mérőhely, valamint a mért főkábel és persze főelosztó, sőt akár az egész épület –beleértve legváltozatosabb "magyarosch" hekmányok helyszíneként gyakran szereplő melléképületek, sufnik, garázsok (ott ez még inkább szigorú lenne, hiszen egy elektromos szikra következményei ott még borzalmasabbak!) villamossági hálózatainak top állapotba történő hozatalát, de ez csak írott malaszt marad abban az esetben, ha ehhez a delikvens nem kaphat legalább a költségek 60-70%-át kitevő támogatást. Mert ugye meg lehet vásárolni akár a vateráról is a legkorszerűbb, legjobb minőségi vill cuccokat, elosztókat, kábeleket, lámpákat, de ha a kajára, a gyerekre, rezsire sem jut, akkor még azt az 50-70ezer Ft-ot sem fogják elvaterázni, még akkor sem, ha a boltban ugyanazok a cuccok mondjuk 200ezer Ft-ba kerülnének! Hidd el, én is ott tartok, hogy szinte napi szinten nézegetem a kínálatot és néha besírok, hogy micsoda nagyszerű -sőt sok esetben zsírúj!- cuccok vannak szarér-húgyér,de nekem még annyim sincs most, hogy pl megvegyek egy ABB, GE, Merlin,stb 3 fázisú 40A-es üzemi áramú Fi-relét 4-5ezer Ft-ért, pedig az biztosan fog kelleni az idén, sőt nem is 1, hanem akár 4-5 db is! Max majd akkor csapkodom le, ha beindul egy konkrét szerelés és azt a lecsapást követően 1-2 héten belül ki is csengetik nekem. Ez van, így is pl (zsír) VGK 64-es kapcsolókból van 5 db, melyből jó, ha 1-et fel fogok az idén használni, legalábbis jelen állás szerint. Épp ezért, ha valakit érdekel, akkor van eladó 3 db VGK 64, illetve 1db VGK 101-es!!! Fel is teszem az ELADÓ rovatba!!

Novill

A KLÉSZ alapján érintésvédelmi jellegű villamos baleset esetében a családi ház  és egyéb lakás tulajdonosát   felelősségre lehet vonni. Erre volt már több esetben is példa.

Azoknál a kollégáknál akik  javítással és  felújítással foglalkoznak ott érdemes bevezetni a telephelyhez  közel az ingyenes szolgáltatást a lakás egyszerűsített biztonságtechnikai felülvizsgálatára.  Ez egy felvilágosító jellegű feladat,  ha ennek a fele ad megrendelést. Az már megéri mind a vállalkozónak, mind a megrendelőnek.

nova

Ez szerintem se egy rossz gondolat. Kérdés mekkora anyagi ráfordítással jár egy egy ilyen jellegű felmérés. Ha már 10 felmérési helyszínből egy elgondolkozik azon, hogy veszélyes körülmények között él és változtatni akar rajta akkor ez is eredménynek tekinthető.

Ez akkor lenne igazán sikeres akció ha sok villanyszerelő csatlakozna egy ilyen jellegű kezdeményezéshez. Ezáltal lehetne egy általános körképet kapni a helyzetről és az internet nyilvánosságát használva sok ember ébredhetne rá a veszélyekre melyekre jobban kellene figyelnie a villamos hálózatával kapcsolatával.
Persze egy ilyen jellegű kezdeményezéshez nagy összefogás kellene a villamos szakma képviselői részéről is. A cél pedig ne az legyen, hogy olyan érzése legyen a lakosságnak, hogy ez egy olyan akció ahol megint le akarják húzni őket.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Gyurmaúr(fi-relé)

Urak, én attól félek, hogy lehet, hogy összecsinálják magukat,amikor leteszi a villanyász az eredményeket, de onnatól majd elindúl az Isztambuli bazárt kenterbe verő alkudozás, hogy "de főnök, nem-e lehetne-e a felibűű köbgyököt vonnyi, mer ez rettenetessen sok pényz..." és a mindig jólelkű villanyász elmorzsol egy könnyet és megesik a szíve az egyszeri családon, oszt jön a "magyarosch" olcsójánoskodás, noname, gagyi cuccokkal, azaz csöbörből vödörbe megyünk! Ne legyenek illúzióink; egy átlagos -legalább 1 melléképületes- családi kéró vill hálózatának -pláne, amennyiben 3 fázisos 24h-s és ugyanilyen vezérelt mérő is van- totál felújítása mai árakon olyan1.2- 1.5 milla magasságában leledz, de ha vaterán, illetve a jó spann villanyász boltból szedsz össze mindent, akkor is félmilcsi felett lesz! A munkadíjat még nem is számoltam bele, az olyan 200 ezer lesz tokkal -vonóval. Sorry, ha nem lettem volna pontos, de én a saját praxisomból és egy olyan 100-120m2-es főépület, illetve egy 20-30m2-es melléképület relációból indultam ki. Természetesen, a fentebbi összegekbe beleszámoltam a földkábeles csatlakozást mind mért (2 db, ebből egyik 4,a másik 5 eres NAYY 16mm2-es), mind méretlen oldalon (áramszolga cég által biztosított 4x25-ös SZAMkaM, vagy NAYY, vagy ami épp a raktáron van), illetve "B"-s túlfeszvédelem mérőknél, "C"-s mért főelosztóban, és mondjuk 2 db "D"-s az "érzékeny" dugaljakban. Villámhárító kiépítést természetesen a fentebbi összeg nem tartalmazza, az további 150-200 rongy!! Hát nem tudom?! ::)

JUVILL


A villamos biztonságtechnikára szükség van. Addig, míg a lakástulajdonosok csak baleset bekövetkezése után vannak felelősségre vonva, addig ezen a területen nagy előre lépésre ne számítson senki.
Akinek nincs pénze a javításra, míg nem kötelezik rá rendelettel, addig ez csak egy nagyon jó felvetés, de költséget ne kalkuláljunk, főleg azokra az épületekre, ahol az érintésvédelmet nem ismerik, mert a kivitelezés időszakában védővezetős dugaszoló aljzatot nem ismertek. Az EPH-ról nem is hallottak.
Ezek nagyon szomorú tények.
A villamos szakmai fórum tud-e tenni valamit az előrelépés, a biztonsági szintek növelése céljából?