Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Felülvizsgálók klubja => A témát indította: Tamás Dátum 2017. augusztus 30., 17:03:31 DÉLUTÁN

Cím: Földelési hurokellenállás mérés
Írta: Tamás Dátum 2017. augusztus 30., 17:03:31 DÉLUTÁN


A 4851/2. 3.1.2 azt írja,hogy: közvetlenül földelt rendszerben, (TT rendszerben)lehet használni.
A Mubi jegyzőkönyvében is azt olvastam, hogy CSAK a TT rendszerben alkalmazható ez a mérési módszer.
Miért?
Hiszen a TN rendszer is közvetlenül földelt, nem?
Az első betű a T, pont ezt jelenti. ÉFK 24.old.

Már többször láttam, hogy...

TN rendszerben egy épület potenciálrögzítő földelését úgy mérték,hogy, vagy az elosztóban a leválasztott földelővezető és egy fázisvezető között, vagy közvetlenül a földelés és a fázisvezető között (a méréshez szükséges fázist egy hosszabbítóval vitték oda!)mértek Eurotest 61557-tel, úgy hogy a műszer a hurokellenállás mérésállásban volt!

Természetesen tudom, hogy ez a módszer a rendes földelési ellenállásmérést nem helyettesíti!

Kérdéseim!

1. Akkor most lehet TN rendszerbenis így mérni, vagy sem?

2. Ha lehet, akkor a kapott eredményt hogyan kell ,,értelmezni"?
- A 4851/2. 3.1.2. szerint felezni kellett a mért értéket, de ezt TT rendszernél írták!
- A mért értéket, esetleg kioldószervhez kell méretezni?


3. Egyáltalán érdemes ilyen méréssel, méréstechnikával foglalkozni?
    A mért érték tájékoztató jellegű (valami van leverve), vagy még arra sem jó!


4. Az épületek fogyasztásmérője alatt található földelésnek mi a pontos neve?
    Van, aki potenciálrögzítő földelésnek hívja, van, aki védőföldelésnek!
    Melyik a megfelelő?


Vélemény...? :)


Cím: Re:Földelési hurokellenállás mérés
Írta: nyaki Dátum 2017. augusztus 31., 00:15:35 DÉLELŐTT
A villamos rendszerek azonosítójában az első betű mindig a transzformátor helyi potenciál kialakítását jelenti, míg a második betű a fogyasztóii/közműhálózat potenciál kialakítását.
A villamos biztonságtechnika elsősorban a fogyasztó hálózatokra fókuszál és ebből a szempontból vizsgálja a biztonságát.
1. TN-rendszer esetén csak a segédszondás vagy kettős lakatfogós földelés mérési módszer az elfogadott.
2. A mért értéket sajnos nem a kioldószervez méretezik, hanem a szabványi követelményekhez. Jelen szabványi hivatkozások miatt, csupán számottevő földelésről hablatyolnak, de ha pl. az érvényben lévő KLÉSZ-t vesszük alapul, akkor a min. 10Ω értéket illene tartani.
3. Ugyan mindkettő egyértelmű utalást ad a funkciójára, de szerintem földelőberendezés a becsületes neve, így minden más ráaggatott jelző "csupán" ennek fokozása.
Cím: Re:Földelési hurokellenállás mérés
Írta: Sztrogoff Dátum 2017. szeptember 02., 10:21:13 DÉLELŐTT
"Vélemény...? :) "
Ellenkező. :)
Először is, a földelési hurokellenállás felének, mint eredménynek felhasználásának korlátozására irányuló passzus az nem szól másról, mint csak saját magáról - azaz, hogy mérek, és a felét írom be akárhová.
Arról szó nincs, hogy ha én tudom, hogy mit mérek (mit mérek? például az MSZ 172/1-86 1.6.5. pontjának 2. megjegyzése is leírja, fázistekercs, fázisvezető, mért földelés, csillagponti földelés soros kört), ezt ne használhassam fel az eredmény kikövetkeztetésére. Konkrét számot így eredményként nem fogok tudni leírni, de a határokon belüli vagy kívüli esetet általában meg tudom különböztetni, és a felülvizsgálathoz ez általában elég.
Például az odavitt hosszabbítón mérek fázis-nulla között 1,6 ohmot. Földelési hurokellenállásnak mérek 16 ohmot. A közcélú kisfeszültségű hálózat nullavezetőjének földelési ellenállását a szolgáltató 2 ohm alatt tartja. Tehát a 16-ból levonom a 2-t, levonom az 1,6 felét, a maradék a földelési ellenállás minimuma (a maximuma 16-1,6/2). ha mondjuk arra hajtok, hogy a KLÉSZ-ben meghatározott számottevő kritériumának megadott 10 ohmhoz képest minősítsem, akkor igen egyszerű a helyzet, ez nem felelt meg.

Viszont... Az MSZ HD 60264-6:2016 megjelenése óta, amit leírtam, az szabványilag is megengedett, a C melléklet C2. pontja szerint.
Cím: Re:Földelési hurokellenállás mérés
Írta: Simon Endre Dátum 2017. szeptember 02., 15:52:35 DÉLUTÁN
Aki nem tudja megmérni a méréshez alkalmazott hozzávezetés, (fázis vezeték vagy hosszabbító) ellenállását és ezt kivonni a hurokellenállásból mit keres a szakmában?
Földelő gerincvezetékre csatlakozó egyedi földelők is mérhetőek bontás nélkül, kell hozzá egy nyitható vasmagú transzformátor (ha felhelyezhető egyálltalán) és a transzformátor alatt pont segédföldelőhöz mért feszültségértékét az áttételből számított áramértékkel összevetjük. Gagyi lakatfogóból kialakítható a segédeszköz a mérőrendszer helyére tápfeszülség kerül ez aktív mérőszközkén 1-2 volt (DC !) de áttekercseléssel akár hálózatról is működhet 20-30 voltra megtekercselve 100W-os izzóval sorbakötve "áramgenerátoros" lessz. Az eszküz földzárlatok és kábelhibák behatárolására és kábelek beazonosítására is  alkalmas imulzusrelén át táplálva nagyon szelektív kábelkereső, természetesen egy lakatfogó társaságában.

Üzenet összefûzve: 2017. szeptember 02., 21:28:45 DÉLUTÁN

Bocs AC vagy invertált DC