Retro villanyszerelő gyakorló panel

Indította petike199600, 2013. március 16., 10:59:57 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Marton

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. március 21., 18:20:02 DÉLUTÁN
Megnéztem úgy ahogy mondtad és nem hirtelen növekszik hanem csak fokozatosan.
Nem tudom mi lehet a hiba.
Pontos válasz csak pontos adatok alapján lehetséges.
Hány (k)ohmos potival próbálkozól? Valószínüen kiloohm nagysegrendűvel van dolgod, ezért nem hatásos a "szabályozás". Náhány száz ohmos potival már lehet sikered, függetlenül a karakterisztikájától (A vagy B-s).
Elektronikus alkatrészekkel mennyire foglalkoztál már, hosszabb távra tekintve ajánlott egy szabályozható kimeneti feszültségü tápegységet gyakorlás képpen is készítened. Vagy készen is kapható. Ha a feszültség osztó potival nem "boldogulsz", ajánlom az egyszerüen kivitelezhető LM317 IC-vel készíteni egy egyszerű kis szabályozható tápegységet.

Közben látom az adataid, 6V/50mA 120 ohmot jelent, kb ekkora potival már tudsz szabályozást produkálni. Az ohm törvény mindenféle áramkör esetén müködik. Itt is, továbbá Kirch törvénye a csomópontokra ill. vegyeskapcsolásokra. Ezen matematika alapján minden modelezhető, kiszámítható. A feszültség forrás (osztó poti) "belső" ellenállása és a terhelés (motor) arányai fontosak, ezt is számolni lehet ohm törvénye segítségével.

nyaki

Egyszerű 1kΩ-os logaritmikus potival már szabályozhatod a motorod. Kisebbet sajnos ebben a típusban nem találsz.
Ha igazán jó szabályozást akarsz, akkor Marton által javasolt egyszerű szabályozható tápegységgel próbálkozz, de be kell tartani a feszültségviszonyokat.
A legjobb és leghatásosabb szabályozást PWM vezérléssel tudod megoldani, pl. egy 555-ös IC-vel, de ehhez már fejlettebb elektronikai ismeretekre van szükség.

petike199600

Köszönöm a válaszotokat ! Nagyon  hasznos volt mindkettő!
Hát most sajnos nem tápegységre szeretném költeni az amúgy is kevés pénzem hanem szerszámra,mert nekem az a legelső.
Itt egy link: http://www.hestore.hu/prod_10027706.html Mit szóltok hozzá? Jó lenne ? Mennyire lehetne ezzel szabályozni?
Egyébként az iskolában állítható tápról próbáltuk ki és 3V-ról elindult.
Amúgy jól megy 13V-os tápról is mert kipróbáltam. Ez nem nyit meg új kapukat?
A potiról várom a véleményeket.
Köszönöm szépen!

nyaki

A linkelt poti tökéletes lesz a célra, de sokat ne várj tőle, ugyanis a motor forgásba lendítéséhez is energia kell, ami a poti forgatásakor csak később jelentkezik és a szabályozásod is durva lesz. A finomszabályozás csak PWM-mel lehetséges, de a poti kísérleti célra tökéletes a Te esetedben.
Javaslom, hogy mielőtt az örök vadászmezőkre küldöd a kis motorodat tanulgasd az egyenáramú motorokat és generátorokat.
Egy másik jó tanács. Ha tápegységre kötöd a motort, akkor a pólusaival párhuzamosan forrasz rá egy záróirányban előfeszített diódát, de arra feltétlen figyelj, hogy ekkor nem változtathatod meg a polaritást és ugye vele a forgásirányt. A diófa a tápegység elektronikus elemeit óvja, a motor ellentétes polaritású tranzienseitől.

petike199600

Köszönöm!
A mostanitól biztos jobb lesz.Erre az van ráírva hogy 100K.
Gondolom ez 100K ohm.Csak az ohm lemaradt róla.
Jól gondolom.Milyen tanácsaid lennének a motorokkal kapcsolatban. Forgásirányváltást akarok csinálni szóval a dióda kilőve.
Köszönöm szépen!

Üzenet összefûzve: 2013. március 21., 20:01:40 DÉLUTÁN

Még egy kérdés: A hangszóróban milyen poti van? Ott elég finom szabályzás van .Nem?

Marton

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. március 21., 19:45:23 DÉLUTÁN
Amúgy jól megy 13V-os tápról is mert kipróbáltam. Ez nem nyit meg új kapukat?
A potiról várom a véleményeket.
Mennyi a névleges feszültsége a motornak? Ha 12V akkor a 13V még nem túlfesz.
"Ez nem nyit meg új kapukat?"  Ezt a kérdést nem értem! Milyen kapukról beszélsz?
Potival kapcsolatban, szerintem a néhány száz ohmos jobb volna, létezik akár 10 ohmos is csak a kereskedők ilyet nem igen tartanak mert "nem fogy".
Közben látom a következő hozzászólásod, a PC hangszórónál illetve a hangtechnikában jellemzően 10kohmos potik vannak és nem lineális hanem logaritmikus. Azok félvezetős áramkörökbe vannak beépítva ahol kiloohmos nagyságrendü áramköri elemek vannak. Azok a potik motorokhoz közvetlenül nem jók, csak félvezetős erősítés segítségével.
Forgásirányváltás: lásd az ablaknyitó motor fórum témában, az pont erről szólt. Ott helytálló a "hídváltó" kapcsolás, szemben a lépcsőházi világítás kapcsoltatással.

petike199600

Hát ez az hogy nem tudom a névleges feszültségét a motornak.
Még Szelei Úr mondta hogy ezek a hajszárító motorok 12V-osak.
Arra értettem a "kapukat" hogy nincs-e más megoldás nagyobb feszültséggel.
Igen igazad van a neten láttam 500 ohmosat is.
Akkor a hangszórós megoldást elfelejtem.
A forgásirányváltást meg nem értem.Én már tudom a tőled és Szelei úrtól a forgásirányváltást.
Te most valami újat gondolsz?
Volnál szíves egy rajzot feltenni az elképzelésedről?
Köszönöm szépen!

Marton

Nagyobb feszültséggel is járatható a motor, ideig-óráig. A fordulatszám egyenáramú motor esetén jelentősen megemelkedik, főként ha nincs is terhelve. Kérdés a csapágyazás milyensége is, mennyit is bír ki jelentősebb melegedés nélkül. Ohm törvénye alapján ugyan akkora ellenálláson(terhelésen) keresztül nagyobb áram fog folyni a motor tekercseiben a nagyobb feszültség hatására. Ez melegedést okoz a tekercsben mert egy adott huzalnak van egy adott áramsürűség kapacitása, ha több folyik rajta, melegedni fog. Fűti a huzalt és vele együtt a lakkszigetelést, mely hőállósága megint csak egy bizonyos hőfokig létezik. Túlmelegedés esetén a lakk megfolyik, átüt, tehát menetzárlat alakul ki ami helyi túláramos köröket hoz létre, ..... tehát leéghet egy bizonyos idő után.
Irányváltásnál nem beszéltem semmi újról, legfeljebb máskét fogalmaztam meg. Az ablakmotor irányváltó kapcsolását feltettem, kiegészítve Nyaki által (helyesen)javasolt diódával. Mellé tettem a napokban téma volt világítási hídváltó kapcsolást is. Összehasonlíthatod ill. láthatod azonos elveit.
"Akkor a hangszórós megoldást elfelejtem." A hangerősítők kimenetén viszonylag kis feszültség jelenik meg mely ráadásul váltakozó feszültség, kondenzátor kicsatolású, szabályozott feszültségforrásnak nem tekinthető.

petike199600

Köszönöm a válaszodat Marton!
Mindegyik sokat segített!
Felteszek egy rajzot az irányváltásról.Ezt még a Szelei úr rajzolta nekem az ablaknyitásnál.
Mellé felrakom az ígért képeket a retró panelről.
Várom a véleményeket a rajzról és a panelról.
Köszönöm szépen!

Üzenet összefûzve: 2013. március 22., 07:42:06 DÉLELŐTT

Utóirat: Köszönöm Novának hogy kijavította a hibát!
Már minden király!
Köszöntem!  ;)  :)

Marton

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. március 22., 07:41:23 DÉLELŐTT
Felteszek egy rajzot az irányváltásról.Ezt még a Szelei úr rajzolta nekem az ablaknyitásnál.
Várom a véleményeket a rajzról és a panelról.
Rajzot a legutóbbi hozzászólásodban nem találni, így nincs vélemény sem.