Infra fűtőfilm telepítése, használata

Indította nova, 2018. február 26., 21:03:14 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nova

Egyik ismerősöm kérte ezzel a termékkel (infra fűtőfilm) kapcsolatosan tanácsomat. Lakás felújítás során szeretnék ilyen megoldással temperálni a padlót.
Előnye lenne, hogy kis helyen elfér elvileg ez a "fólia".
Találtam egy videót a témában: (nyílván van több is)




Viszont elektromos oldalról nézve nekem nem igazán tetszik. :(
Egyszeres szigetelésű kábel, 230 voltos táplás ezen keresztül.
Érintésvédelmi oldalról nem tűnik valami megbízható dolognak. Értem én, hogy a fa kárófelület és a fólia szigetel, de akkor is.

Valakinek van ilyen fóliák telepítésével, üzemeltetésével tapasztalata?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

sámli

Egyszer telepítettem, a mostani a második szezonja. Eddig hibátlanul működik.

Fecó

https://www.vgfszaklap.hu/lapszamok/2016/november/4168-tenyek-es-tevhitek-a-padlofutesrol

Olvastam valahol róla: "minimális befektetéssel, maximális rezsiköltség. Szerintem csak akkor érdemes, ha alkalmi jelleggel kell fűteni, vagy nincs más megoldás.

Üzenet összefûzve: 2018. Február 27., 07:05:10 am

Megnéztem viszont a videót, mert nyitott vagyok az új technológiák felé. Bizonyos helyeken szerintem azért van létjogosultsága, bár egy egész házat ezzel nem lehet versenyképesen fűteni véleményem szerint. Viszont kis terület temperálásra, fagyvédelemre és helyi alkalmazásra biztosan megfelelő lehet. Olyanoktól kérdezem, akik már telepítettek ilyet, felmerült pár dolog bennem a videó kapcsán:

1. Mi a fűtőfólia érintésvédelmi módja? Minden villamos szerkezetnek kell legyen valami. I vagy II évé osztály? Jelölve van rajta?

2. Az egyszeres szigetelésű vezeték a jelen szabvány szerint a következő módon helyezhető el: védőcsőben, vezetékcsatornában, profilcsőben, és villamos szigetelőn. Ez a szabványi feltétel hogyan teljesül?

3. A préseléshez használt "laposfogó" lehet hogy csak a "lemezt" hivatott rápréselni a fűtőfilmre? Mi garantálja hogy a vezeték préselését a megfelelő profilba, megfelelő módon végezze el? Oda egy másik célszerszám illene, ami igazodik a vezető keresztmetszethez, és a préselendő formához, nem? Kicsit ez olyan, mint amikor régen saruztak két kalapáccsal :)

4. Létezik szabvány a fűtőkábelekre és felületfűtésekre is. Tudtuk ha a fűtőfilmet földelt vezetőárnyékolás nélkül szállítja a gyártó, akkor magunknak kell csinálni rá?

5. Szoktunk mennyezetbe és padlóba 30 mm, oldalfalra 3 mm lyuktávolságú szőtt fémhálót kell használni? Tudtuk hogy ezt a földelőhálózathoz kell csatlakoztatni?

6. Tudjuk hogy felületfűtéshez az érintésvédelmi kioldószerv 30 mA ÁVK?

7. Hallottunk róla hogy minden létesített fűtéshez dokumentációt kell adni? Pár szóban: Fűtőegység típusa, gyártója, száma, felületi teljesítménysűrűsége, elrendezése, kötődobozok elhelyezése, vezetők árnyékolása, névleges "hideg" ellenállása, táláramvédelme, szigetelési ellenállása, próbafeszültsége, levezetési kapacitás, termékismertető. Ezeket az adatokat a fűtőrendszer elosztótáblájában, vagy annak közelében szükséges feltüntetni.


Üzenet összefûzve: 2018. Február 27., 07:17:12 am

Aki az "alapfűtésen" gondolkodik, annak egy videó az alternatívákról:


nova

Idézetet írta: sámli Dátum 2018. február 26., 21:14:10 DÉLUTÁN
Egyszer telepítettem, a mostani a második szezonja. Eddig hibátlanul működik.

Esetleg üzemeltetéssel kapcsolatos tapasztalataid nincsenek? Vagy ütőkövetésed nincsen? (Vagy csak telepítetted 2 éve?)

Idézetet írta: Fecó Dátum 2018. február 26., 21:19:30 DÉLUTÁN
4. Létezik szabvány a fűtőkábelekre és felületfűtésekre is. Tudtuk ha a fűtőfilmet földelt vezetőárnyékolás nélkül szállítja a gyártó, akkor magunknak kell csinálni rá?

5. Szoktunk mennyezetbe és padlóba 30 mm, oldalfalra 3 mm lyuktávolságú szőtt fémhálót kell használni? Tudtuk hogy ezt a földelőhálózathoz kell csatlakoztatni?

A fűtőfilm árnyékolás és a 3 mm lyuktávolságú fémhálóval kapcsolatban hol találtál információkat?
Gondolom a mágneses árnyékolás miatt kell alkalmazni ezen árnyékoló rétegeket.

Én is szívesen olvasnék tapasztalatok és Fecó által feltett kérdésekre válaszokat. :)



Egy két hasznos infó a témához:

Elektroszmog az otthonunkban





Elektromágneses sugárzással/erőtérrel kapcsolatos (új) munka/foglalkozás-egészségügyi feladat

Elektromágneses térerősség (EMC, ELF, Elektroszmog)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Fecó

MSZ HD 60364-7-753

Szerintem a fémhálónak több funkciója is van. Ezek jutnak eszembe:

1. Árnyékolás a térerő miatt
2. Amikor mechanikai sérülés éri (mondjuk belefúrsz) előbb a szerszám érintkezik a földelt fémhálóval, és azután a feszültség alatti részekkel, FI-relé pedig kiold. Nem véletlen hogy falban nagyobb lyuksűrűségű háló van előírva, gondolom pont emiatt.
3. Sérülés, meghibásodás esetén, ha netalán "túlmelegszik" esetleg megolvad a szigetelő, gondolom jó lenne, ha nem kigyulladna a cucc, hanem a fólia átégése után mondjuk a földelt hálóhoz képest kialakulhatna némi hibaáram a Fi-relé számára. Nem is értem, ha nincs fémháló, akkor a parketta alatt, ha túlmelegszik, megsérül, akkor addig fortyog, ameddig nem éri el a kismegszakító kioldóáramát?


980POWER

Nekem az a személyes véleményem, ha egy komplett ház fűtéséről gondoskodunk, mindegy hogy a hőt miből nyerjük, az egyetlen fontos szempont, hogy a rendszerben víz keringjen! A hő forrása bármikor módosítható, többféle lehet akár egyszerre is.

Fecó

Ha megnézed az általam belinkelt videót, abban ugyanerre a következtetésre jutnak. Természetesen, ha csak felújítás van mondjuk egy fürdőszobában, és van már radiátor, de jéghideg a padló, oda tökéletes lehet egy ilyen fűtőfilmes megoldás. De új építésnél erre alapozni az alapfűtést szerintem butaság. Akkor inkább letekerem a padlófűtést, és villanykazánt építek be ha ragaszkodok a villanyfűtéshez...

KábElemér

Most van szerencsém egy ilyen projektben részt venni. Az általunk telepített fóliát gyártó cég videójából egyetlen fontos részlet maradt ki, a kontaktusok kialakítása. A kapott sarukat mezei fogóval nem lehet rendesen összepréselni, ezért felhívtam a céget, rákérdeztem a technológiai részletekre, és végül rendeltem egy fogót. A sarukat fogazottak, elvileg felszakítják a mylar filmet, és érintkeznek a rézzel, de javasolták, hogy a saru egyik felét nyomjuk be a réz és a mylar közé, finoman széthúzhatóak, tasakszerűen illeszkednek.
A vezeték hőálló, és elvileg kétrétegű, de én sem bízom benne, így a fóliát több kisebb részre vágtuk, külön csatlakozásokat csináltunk, és a végén wagoval kötés dobozban. Így egy-egy szálon nem 16A csak 2-3 A folyik, ami megnyugtatóbb.
Nagyon fontos a kontaktusok és a fólián lévő L és N sín szabad végeinek szigetelése, kátrányos szalagot adnak hozzá.
A többire én is kíváncsi leszek.

Simon Endre

Az infrafűtés csak akkor infra ha sugárzással adja át a hőt. Amennyiben  beágyazzuk és a vezetéses hőátadás érvényesül eltűnik az infra előnye. A vakolatnak tűnő beágyazás keretezett táblákban olyan ásványi alkotókkal történik amelyben  az infra hatás megmarad viszont kevéssé irányított lesz. Az infrapanelok, filmek olyan helyen gazdaságosak ahol szük terek konfortját, vagy temperáltságát kell biztosítani nagy űrszelvényben pl. csarnokokban, előadótermekben, raktárakban. A fejfölötti üveghordozós filmek a legjobbak ebben a kategóriában. A padlóban üzemelő "infra " inkább a padlófűtés konfortérzetét nyújtja ehhez nem kell film ezt csőpatronos fútőelemekkel vagy fűtőkábelekkel is megoldható. A talaj, (fődém) felé a hőátadást hőszigeteléssel és hőtükörrel kell megoldani.