Fa szerkezetű tető besorolása: nem éghető

Indította S/K, 2020. január 06., 20:43:18 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

S/K

Már a második villámvédelmi kockázatelemzésben találkoztam a tető besorolásánál az alábbiakkal:
"Az építmény tetejének kialakítása: Ásványi szálas hőszigetelés, cinklemez fedéssel (Villamos TvMI alapján ,,nem éghető" tető)."

Ez a valóságban/helyszínen egy monolit födémes épület és erre van megépítve a faszerkezetű, ásványgyapot, párazáró fólia, cink bevonatos tető.
A TvMi egyértelműen leírja mi ami éghető tetőnek minősül.

Tűzvédelmi Műszaki Irányelv TvMI 7.3:2018.07.02.

9.2.5. 1A kockázatszámítás során az építmény(rész) teteje éghetőnek tekinthető, ha az építmény(rész) tetejének legalább 60%-ára teljesül a 9.2.5.1.- 9.2.5.4. pontok legalább egyike.

Megjegyzés: E pont alapján lehet értékelni a lakóépületek tetejének éghetőségét is, ld. OTSZ 144.§ b) pontja.
9.2.5.1. Az építmény(rész)t olyan szendvicsszerkezetű tetőpanel fedi, amelynek fegyverzete nem felel meg a villámvédelmi szabványban a természetes felfogókra vonatkozó szigorúbb (t) lemezvastagsági követelményeknek, és amelyben a hőszigetelés feladatát a fém fegyverzetek között nem A1 vagy A2 tűzvédelmi osztályba tartozó anyag látja el.
9.2.5.2. Az építmény(rész)t olyan fém lemezburkolat fedi, amely nem felel meg a villámvédelmi szabványban a természetes felfogókra vonatkozó szigorúbb (t) lemezvastagsági követelményeknek, és amely alatt (a légrést nem számítva) nem A1 vagy A2 tűzvédelmi osztályba tartozó anyag helyezkedik el.
9.2.5.3. Az építményrész tetőfedésében vagy a tetőszerkezetben B, C, D, E vagy F tűzvédelmi osztályú anyag van.
Megjegyzés:
Nem tartozik ide az az eset, amelyben a vízszigetelés feladatát BROOF tűzvédelmi osztályú anyag látja el, és alatta – a párazáró fóliai kivételével – a tetőszerkezet A1 vagy A2 tűzvédelmi osztályú anyagok alkotják.
9.2.5.4. Az építmény(rész) tetejének fedélszerkezete fából készül.
9.2.6. Abban az esetben, ha az épület a villámvédelmi kockázatkezelés során oly módon van övezetekre bontva, hogy az övezeteket tűzszakasz határ (vagy tűzfal) és az övezetek feletti tetőrészeket az övezeteket elválasztó tűzszakasz-határhoz tartozó tető tűzterjedési gát választja el, akkor az egyes övezetek jellemzőjének megállapításakor az övezetek feletti tetőrész éghetősége vehető figyelembe.
9.2.7. Abban az esetben, ha az övezetben a tűz kockázata nem nagy, az övezetben nincs robbanásveszély, de az építmény teteje éghetőnek minősül, és ezen a tetőn keresztül nem lép be csatlakozóvezeték, az RB és RV kockázati összetevők számításakor eltérő rf értéket is figyelembe lehet venni.
Megjegyzés:
Ilyen esetben a villámvédelmi szabvány szerint ,,nagy tűz kockázat"kategória csak az RB számítása-kor kerül alkalmazásra.


9.2.5.4 pontja egyértelműen leírja hacsak nem a 9.2.6 pont szerint van számítva.
Ha 9.2.6 szerint számolták akkor a födémen semmiféle nyílás nem lehet, vagyis tűzszakasz határ. A tető éghet de nem terjed a betonfödém miatt lefelé.
Ebben az épületben a lakások szellőzői, kéményei több helyen áthaladnak a födémen ami nincs lezárva tűzgátló anyagokkal.

Tehát ha a tűzszakaszhatár  "rendesen" meg lenne csinálva akkor így nem éghető a fa szerkezetű tető?

tothgyula

S/K!
Nehéz, így bármit nyilatkozni. Mi szerepel a villámvédelmi tervben? Van-e egyáltalán? Van-e tűzvédelmi terv? Mit ír le a tervező?
Ezek az alapvető kérdések. Ilyen esetben tűz esetén, a Biztosító és a tulajdonos igen nehéz helyzetbe kerül!!!
Még egy kérdés, milyen égéskésleltető szerrel kezelték a fa tetőszerkezetet?
Tóth Gyula felülvizsgáló.

S/K

Jelen esetben minden dokumentáció rendelkezésre áll. VV kockázatelemzés, VV terv, VV műszaki leírás, VV földelési terv (ua. személy készítette) és az épületre vonatkozó tűzkockázati besorolás (KK).
Jelenleg VV tervező "újratervez".  (a kivitelezés már készen van, az általa kiadott terv szerint. Mondjuk azt sem értem, hogyha nem éghető a tető az elemzése szerint akkor miért tervezett 2 méteres felfogókat és ezen összekötéseket 15 cm eltartással a tetőtől?)
Levezetőket falon kívül a falra erősítve írta ami megfelelő is lenne mert nem éghető a falszerkezet, de úgy döntöttek hogy szigetelik a házat EPS-el. 10-es levezetők bent az EPS alatt. Állítólag amikor a szigetelést kezdték volna felhelyezni az építtető megkérdezte a tervezőt hogy lehet e burkolni a levezetőt vagy kőzetgyapotot tegyenek a levezetők köré. A válasz az volt hogy lehet EPS-el burkolni, nem melegszik fel a levezető olyan mértékben hogy meggyújtsa a szigetelést.
Ez igaz is csak a szabvány 12-est engedd meg, illetve 100mm2-est. (a 10-es köracél 85mm2) Erről ad egy külön nyilatkozatot hogy a számításai szerint megfelelő a 10-es. (majd a hatósági átadáson megmondják...) Továbbá kapok egy olyan nyilatkozatot az EPS gyártójától hogy az ő termékük nem éghető.
Várjuk!