Hogyan minősítsem?

Indította bezo2001, 2018. február 11., 07:53:42 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

bezo2001

Tisztelt Kollégák. Érdeklődni szeretnék tapasztalt kollégáktól műhelyben márt volt érintésvédelmi felülvizsgálat, meg kellene csinálni az ismétlődő vizsgálatot,viszont felszereltettek néhány új elosztó szekrényt illetve csatlakozó aljzatokat cseréltek. Viszont első felülvizsgálatként csinálom meg akkor nem adható ki teljeskörűen megfelelő minősítés,ismétlődő felülvizsgálatként pedig nem az előző felülvizsgálati jegyzőkönyvről szól.Mi lehet a megoldás?

Köszönöm előre a segítséget. 

S/K

Az újonnan felszereltekről az első ellenőrzést csinálod meg, a többiről meg az időszakost. A területek pontos meghatározásával. Ha nem Te szerelted az újonnan beépített villamos berendezéseket/készülékeket akkor kérj egy kivitelezői nyilatkozatot, abban benne vannak a határok. (Jobb esetben.)

bezo2001


Fecó

Az első felülvizsgálat elvégzése/elvégeztetése minden esetben a kivitelező felelőssége, kivéve ha a szerződésben kifejezetten megállapodnak más megoldásról. Aki elvégezte az elosztók felszerelését számon kérhető lenne a hiányzó felülvizsgálatokról.

bezo2001


s.peter

Szervusztok!
Egy speciális kérdésem lenne felülvizsgálatban jártas kollégákhoz:
Adott egy térrész, amely nem minősül robbanásveszélyes térnek, de havária esetén robbanásveszélyes légkör alakulhat ki, ezért elő van írva minden normál villamos fogyasztó betáplálásának automatikus lekapcsolása (a biztonsági, RB-s kivitelű rendszereken kívül).

A vonatkozó szabvány az MSZ EN 60079-14:2014, Robbanóképes közegek, Villamos berendezések tervezése, kiválasztása, szerelése.
A szabvány az alábbiak szerint rendelkezik:
8. Kikapcsolás és villamos leválasztás
8.2 "A vészkikapcsoláskor figyelembe kell venni az összes áramkör tápvezető leválasztását, beleértve a nullavezetőket."

A szabvány egyértelműen határoz az aktív vezetők, vagyis nulla lekapcsolásáról is, azonban a hálózat kialakításáról, lehetséges eltérésekről említést sem tesz.
Az említett normál fogyasztók egy olyan transzformátorról ellátott elosztóra csatlakoznak, amelyben megtörténik a PEN->N/PE szétválasztás és a PEN közvetlen földelése, bekötése az épületalap-földelőhöz.

A fogyasztók alapvetően TN-S rendszer szerint, vagyis 5 vezetőn kapnak betáplálást, de a betáplálókábel nincs megszakítva a fogyasztó és a kiindulási elosztó között, a kiindulási elosztóban pedig bár külön sínre csatlakoznak, azok fémes összeköttetésben állnak, a nulla bontására lehetőség sincs.

A lekapcsolás hárompólusú megszakítóval történne, nem külön-külön fogyasztónként, hanem a teljes háromfázisú sínrendszer lekapcsolásra kerül a nullavezetők megbontása nélkül.

A probléma, hogy a kialakítás nem felel meg szó szerint a szabványnak, de nyilvánvaló, hogy a nullavezetőn nem léphet fel potenciálkülönbség a földelőhálózathoz képest, csak mechanikai beavatkozás után. Így nem jelenthet nagyobb veszélyt gyújtóforrásként, mint a megszakított és szabadon álló vezető, sőt más idegen feszültség behurcolásának és a vezető feltöltődésének esélye is elhanyagolhatóra csökkent.

A szabvány megalkotásakor valószínűleg azt vették figyelembe, hogy többnyire TN-S rendszer van kialakítva és az energiaellátás a végpontig akár több elosztón áthaladva, több szakaszból álló kábelen történik.

Ez a kiépítés felülvizsgálói szemmel megfelelő? Esetleg kell hozzá egy tervezői nyilatkozat a szabványtól való eltérésről?