Legutóbbi hozzászólások

#1
Felülvizsgálók klubja / VBSZ felülvizsgálat
Utolsó hozzászólás SZAKIKA - Ma - 19:14:25 DÉLUTÁN
Kedves Fórumozók!

Azt szeretném megtudni,hogy a VBSZ felülvizsgálat mikortól kötelező??
#2
Felülvizsgálók klubja / Re:Villamos biztonsági felülvi...
Utolsó hozzászólás SZAKIKA - Ma - 19:11:42 DÉLUTÁN
Tisztelt Fórumozók!

Azt szeretném megtudni,hogy a VBSZ felülvizsgálat végzése mikortól kötelező?
#3
Általános beszélgetések / Re:Szauna Kályha és Infra pane...
Utolsó hozzászólás Sztrogoff - Ma - 16:38:57 DÉLUTÁN
10 kW 3 fázison 45 méterre, az
2,5-es vezetéken 2 % feszültségesés
6-os vezetéken 0,9 % feszültségesés
A körülményektől függ, melyik választandó. Normális hálózaton elég a 2,5-es. Az áramkör végén, szabolcsi kis faluban, ahová sosem jut el hálózatra pénz, de a szomszédok hengerművet és alukohót  üzemeltetnek, oda lehet, hogy kell a 6-os.

Mellékes megjegyzés: egy adott teljesítménynél a vezetéken folyó áram (vonali), ugyanakkora csillag- és háromszög kapcsolásban is.
#4
Általános beszélgetések / Re:Szauna Kályha és Infra pane...
Utolsó hozzászólás tothgyula - Ma - 15:31:35 DÉLUTÁN
Nagyon jól tették,hogy 5x6mm2-es vezetékkel dolgoztak!
#5
Kérdések - válaszok / Re:Nulla szakadásnál a fí relé...
Utolsó hozzászólás Sztrogoff - Ma - 15:19:23 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Fecó Dátum Ma - 13:13:28 DÉLUTÁNHol írja a WIKIpédia hogy nullaszakadás esetén védelmet nyújt?
az "Egy FI relé gyári adatlapja" táblázat valahányadik sorában.
#6
Kérdések - válaszok / Re:Nulla szakadásnál a fí relé...
Utolsó hozzászólás Sztrogoff - Ma - 15:15:54 DÉLUTÁN
Az "ilyen válasz" az igaz.
#7
Kérdések - válaszok / Re:Nulla szakadásnál a fí relé...
Utolsó hozzászólás Fecó - Ma - 13:13:28 DÉLUTÁN
Hol írja a WIKIpédia hogy nullaszakadás esetén védelmet nyújt?
#8
Kérdések - válaszok / Nulla szakadásnál a fí relének...
Utolsó hozzászólás LaySoft - Ma - 12:06:38 DÉLUTÁN
Egy faszbúk csoportban egy hölgy elpanaszolta, hogy nulla szakadása volt és az ebből közetkező túlfeszültség miatt több készüléke is tönkrement. Nekem az volt az első kérdésem, hogy a fí relé miért nem oldott? A wikipedia szerint null szakadásnál is oldania kell. De kaptam ilyen választ is:

"Ha csak egy fázis van és nincs nulla, akkor nem lesz áramkör. Persze ezt a felhasználó észre fogja venni, mert nem ég a lámpa, nem megy a porszívó. De a fi relé nem fogja észrevenni mert a fázis mínusz nullán folyó áram összege nulla lesz, mert mindkettő nulla, ami rendben van, a fi nem fog megszólalni. Három fázis esetén amennyiben nincs nulla, ÉS több fázisra is vannak aktív fogyasztók kötve, a fogyasztókon keresztül záródik az áramkör. Szerencsés pillanatokban az egyes fázisokra kötött fogyasztók azonos teljesítményűek lesznek, ilyenkor még a feszültség sem fog különösen eltolódni. A három fázis mínusz a nullán folyó áramok összege ebben az esetben is nulla lesz, mert ami kiment az egyik fázison, az valamelyik másikon jött vissza. Ebben az esetben sem fog megszólalni a fi relé."

Mi a valóság?
#9
Kérdések - válaszok / Re:Tervező / gyakorló program
Utolsó hozzászólás Péter5 - Tegnap - 20:39:11 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Fecó Dátum Tegnap - 17:41:54 DÉLUTÁNNem tudom ki és mit szeretne pontosan gyakorolni, de ha gyakorol, akkor ne vonalakat huzigáljon, hanem húzzon be vezetéket, csupaszítson, kössön be fizikailag is kapcsolókat, stb. Mi a tanulóknak összeraktunk egy amolyan "próbatáblát" kiselosztóval, 80-as és 65-ös dobozokkal, védőcsövekkel, lámpával. Ne gondolj drága dolgokra. Itt lehet gyakorolni a kiselosztó kialakítását, áramvédő-kapcsoló beépítését, bekötését, áramkörök kialakítását, lehet gyakorolni csillárkapcsolást, váltót, kreszt-váltót, impulzusrelét, lépcsőházi autómatát, bármit. Persze felügyelettel, ellenőrzéssel. De meg lehet táplálni a rendszert akár 24 V-al is. Ha gyakorlás, akkor inkább ez, ha elmélet, akkor huzogasson vonalakat. 
Természetesen ezen gyakorlás mellé kell. Villanyszerelő képzésre járok, de jó lenne azon túl még játszani egy ilyen programmal.
#10
Kérdések - válaszok / Re:Tervező / gyakorló program
Utolsó hozzászólás Fecó - Tegnap - 17:41:54 DÉLUTÁN
Nem tudom ki és mit szeretne pontosan gyakorolni, de ha gyakorol, akkor ne vonalakat huzigáljon, hanem húzzon be vezetéket, csupaszítson, kössön be fizikailag is kapcsolókat, stb. Mi a tanulóknak összeraktunk egy amolyan "próbatáblát" kiselosztóval, 80-as és 65-ös dobozokkal, védőcsövekkel, lámpával. Ne gondolj drága dolgokra. Itt lehet gyakorolni a kiselosztó kialakítását, áramvédő-kapcsoló beépítését, bekötését, áramkörök kialakítását, lehet gyakorolni csillárkapcsolást, váltót, kreszt-váltót, impulzusrelét, lépcsőházi autómatát, bármit. Persze felügyelettel, ellenőrzéssel. De meg lehet táplálni a rendszert akár 24 V-al is. Ha gyakorlás, akkor inkább ez, ha elmélet, akkor huzogasson vonalakat.