Drótkerítés/drótfonat folytonosság

Indította S/K, 2022. július 03., 10:52:40 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

S/K

Mérések alapján a 300 méter hosszú, 50 méterenként vöv-be bevont horganyzott drótfonat folytonossága megfelelő. (max 0,13 ohm). Elfogadható ha tudjuk, látjuk hogy a folytonosság, kötések nem felelnek meg a szabványban leírt kötőelemek egyikének sem?
(csavaros, hegesztett, préselt, stb)
(PV parkot kerít körbe, belül földben 10mm horg.köracél összekötve "minden-mindennel". A kerítésre is innen állnának ki a rákötéshez.)
Köszönöm a válaszokat.

Fecó

Mármint hogy a dróthálónak a fonatait esetleg kössék össze egyesével kötőelemmel?

S/K

 :) :)
"Aztat biztos nem" csak felmerült a kérdés hogy elfogadható-e mert ez egy 13-15 éves kerítés és lehet hogy már nem mindenhol érintkezik "rendesen".  Többek szerint nem elfogadható ha nincsenek szabványos kötőelemmel összekötve.
Szerintem elfogadható, de a másik kérdés miért kell bekötni az EPH-ba. (VÖV-be).
Elfogadhatóságra érveltem a hurokellenállás mérésnél sem látok minden kötést, ha megfelelő az érték akkor elfogadható. (csak ÉV. vizsgálat. ...tudom már csak VBF.)

tothgyula

A PV parkot körbekerítő kerítés drótfonatát természetesen elég pl:50m-ként bekötni a VöV-be.
Ezt az MSZ EN 50522:2011 földelési szabvány(aMSZ 172/2:1994 és a MSZ172/3:1973 helyett) alapján venném figyelembe.
Címe:1kV-nál nagyobb váltakozó feszültségű energetikai létesítmények földelése.
Ill: az MSZ EN 50341-1:2013 1kV-nál nagyobb váltakozó feszültségű szabadvezetékek szabvány alapján,amennyiben a PV park által szolgáltatott váltakozó feszültség eléri a jelzett feszültséghatárt.
A fenti szabvány ,bár vasúti szabványhoz kapcsolódik De a VILLAMOS LÉTESÍTMÉNYEK fogalomkörét említi.Ha tehát a PV park VILLAMOS LÉTESÍTMÉNY,akkor helyénvaló lehet ennek alkalmazása.
A fogalommeghatározásban ez áll:
GLOBÁLIS FÖLDELŐRENDSZER (global earthing system): A globális földelőrendszer MEGHATÁROZÁSA azon a tényen alapul, hogy egy területen nincs vagy alig van potenciálkülönbség. Az ilyen területek azonosítására nincs egyszerű vagy kizárólagos szabály.

S/K

PV park hivatalos megnevezése: Napelemes kiserőmű.
Felülvizsgálat tárgya VV és a DC és AC 0,4 kV rendszer. A közcélú hálózathoz 22kV-on csatlakozik, trafó az erőmű területén van.

(Más. Erőműben lehet birkákat legeltetni? Ez lenne a terv a fűnyírás helyett. :))

Sztrogoff

Akkor végül is a kerítést miért kéne bevonni? Megközelít vagy keresztez valamit? Mit?

S/K

Nem keresztez semmit, a legkisebb távolság a PV tartóktól/asztaloktól 3 méter.
Illetve keresztezi a földben lévő 22kV kábelt, mely 1 méter mélyen szabályosan fektetve.

tothgyula

T! Kollégák!
Még mindíg nem tettük fel a pontot sz I-re!
Tehát az eredeti kérdés az, hogy a Napelemes kiserőmű norma szerinti villámvédelmét hogyan kell megoldani? Volt-e, van-e villámvédelmi terv? A többi ezután következik.

S/K

Terv, kockázatelemzés, műszaki leírás, stb minden van. Terv szerint 50 méterenként kell bekötni amit be is kötöttek. Itt a kérdés az hogy van-e értelme, ha a kerítés nem tekinthető folytonosnak "fizikailag", mérés "ügyileg" meg folytonos.

Sztrogoff

Nekem így helyből csak az jut eszembe, valamelyik MSZ 172-beli megállapítás, hogy ha nincsenek benne szándékos és szakszerű szigetelő szakaszok, akkor folytonosnak tekintendő.