Legutóbbi hozzászólások

#1
Erõsáram / Re:Magas hurokimpedancia
Utolsó hozzászólás tothgyula - Ma - 09:15:58 DÉLELŐTT
A hurok mérésénél beleszól-e a hálózatra kapcsolt-éppen működő,tápláló- PV inverterek impedanciája? Ezért szerintem minden időpontban más-más hurokértékeket mérek.Nappal vagy éjszaka. Mi a véleményetek?
#2
Erõsáram / Re:Magas hurokimpedancia
Utolsó hozzászólás Sztrogoff - Tegnap - 21:19:27 DÉLUTÁN
"A hurkot becsülni nem lehet"
Én meg eddig a pillanatig abban a hitben voltam, hogy Nyaki felvetése alapján a számított vonalimpedanciát hasonlítjuk össze a mérttel, hogy van-e meg nem engedhető átmeneti ellenállás, ami helyi túlmelegedést, majd tüzet okoz.
#3
Erõsáram / Re:Magas hurokimpedancia
Utolsó hozzászólás Fecó - Tegnap - 18:38:26 DÉLUTÁN
A feszültségesésre méretezni a kioldószerv értékét? Mire gondolsz pontosan? Az MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 5%-ot határoz meg, ha nem világítási fogyasztóról van szó. Ehhez akkor hogyan méretezzek?

De akkor általánosságban kérdezem, egy ipari csarnokban, ugye minden felülvizsgáló tételesen minden egyes áramkör hosszát leméri, és az áramfelvételek és a keresztmetszetek ismeretében minden egyes áramkörre számol feszültségesést? De mind a 100 áramkörre! Urak, ezt még szerintem a tervezők sem teszik meg, maximum a mérőhely miatt. Zárlati áram számítására sem képes senki, minden elosztó 10 kA-re van tervezve, hagy szóljon. Aztán a műszer meg mutat 2-3 kA zárlati áramokat. 
#4
Erõsáram / Re:Tûzvédelmi fõkapcsoló
Utolsó hozzászólás Fecó - Tegnap - 17:59:27 DÉLUTÁN
Az utolsó hozzászólásomban frissítettem a hozzáférést, kérlek tekerj végig.
#5
Erõsáram / Re:Magas hurokimpedancia
Utolsó hozzászólás tothgyula - Tegnap - 17:49:13 DÉLUTÁN
Az EURO-EXPERT műszerem használati utasításában gL10A-es biztosítóra 0,2secundumra 2,2OHM hurokellenállást ír.Megszakító áram 100A.
Hurokellenállás/belső vonali ellenállás= 0,1OHM érték esetén: a kiszámított rövidzárási áram (PSC) 2300A.
Az egyik szakkönyv pedig ezt írja: "a kismegszakítók esetében-mivel túlgerjesztett ivfúvással oltja ki az ívet-egy negyed periódusnál rövidebb idő kell."Ez ugye 5msec.A hurkot becsülni nem lehet,csak mérni,de úgy gondolom,hogy 1 OHM-os hurok és C10A-es kismegszakítónál nem lehet gond.Fémes zárlatra gondolok.
#6
Erõsáram / Re:Magas hurokimpedancia
Utolsó hozzászólás nyaki - Tegnap - 11:45:26 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Fecó Dátum Tegnap - 07:25:49 DÉLELŐTTMondjuk egy C10-es kismegszakítóval védett hálózaton mérek, ott mennyinek kell lennie a vonalimpedanciának, hogy azt mondjam jó? 

Számos szabvány előírja, hogy a feszültségesés mértékét figyelembe kell venni, ezért felülvizsgálat alkalmával 6.4.3.11 pont szerint a megfelelőségéről esetlegesen nyilatkozni és minősíteni szükséges. Én úgy gondolom, hogy mivel a szabványok megadják a feszültségesés mértékét, ehhez lehetne igazítani az L-N kör impedanciáját, és a kioldószerv értékét is. Ebből kifolyólag nem értem, hogy a 6-os szabvány miért nem teszi kötelezővé ezt a mérést, hiszen megtekintéssel nem győződhetek meg arról, hogy a kioldószerv valóban harmonizál a védett vezetékrendszerrel, és a feszesés mértéke megfelelő. Nem beszélve arról az egyszerű tényről, hogy ezzel a méréssel könnyebben lehet kideríteni a kötési hiányosságokat is. A jelenlegi műszerek alkalmasak az L-N hurok mérésére, így műszerek szempontjából ennek semmi akadálya a mérésnek.
#7
Erõsáram / Re:Tûzvédelmi fõkapcsoló
Utolsó hozzászólás DRoland - Tegnap - 11:38:26 DÉLELŐTT
Kedves Fecó,

Köszönöm szépen a választ sajnos a linket nem tudom megnyitni

Egy Hiba történt!

"A téma vagy fórum amit keresel hiányzik vagy számodra nem elérhető. "

#8
Erõsáram / Re:Magas hurokimpedancia
Utolsó hozzászólás Sztrogoff - Tegnap - 10:12:50 DÉLELŐTT
Idézetet írta: tothgyula Dátum Tegnap - 08:00:33 DÉLELŐTTMilyen műszerrel méred a vonalimpedanciát?
Nincs átfogó ismeretem, de amikbe belenézek használati utasításokba, azok szerint az érintésvédelmi célműszerek általában tudnak vonalimpedanciát is mérni, meg kezdetlegesebb számításokat végezni, ha erre gondoltál.
#9
Erõsáram / Re:Magas hurokimpedancia
Utolsó hozzászólás Sztrogoff - Tegnap - 09:57:30 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Fecó Dátum Tegnap - 07:25:49 DÉLELŐTTMondjuk egy C10-es kismegszakítóval védett hálózaton mérek, ott mennyinek kell lennie a vonalimpedanciának, hogy azt mondjam jó? 
Szerintem ez egy jó kérdés.
Egyrészt egy durva határ az lenne, hogy a C10 zárlati kioldó tartományába essen a vonalimpedanciából következő áram.
Másrészt finomabb megközelítés a tervező által számolt feszültségesésből következő ellenállással összehasonlítás. Bár eleve a tervező is a vezetékadatokból következő ellenállással kezdi a számítást, szóval van esély rá, hogy az adat már megvan. Figyelembe véve az esetleges egysíkú hálózatszakaszon a reaktanciát, stb. Na,itt felmerül a kérdés, mit is mér a műszer, ellenállásból és reaktanciából, mit hova kell helyesbíteni. Ez 30 éve már téma volt az Érintésvédelmi Munkabizottságban, de nem hiszem, hogy az akkori eredmények a mai műszerekre nézve relevánsak lennének. Az újakról, bevallom, nem tudok határozottan nyilatkozni. Aztán. Egyszer a kezemben volt egy anyag, amiben a hálózati mérések adatait elemezve meghatározták azt, hogy egy kötés mennyit tesz hozzá a hurokimpedanciához. És így jutunk el lassan odáig, hogy ez durva hibák kivételévek követhetetlen, a durva hiba meg az első nap érződik, bekapcsolom az olajradiátort, és pislan egyet a világítás.
#10
Erõsáram / Re:Magas hurokimpedancia
Utolsó hozzászólás tothgyula - Tegnap - 08:00:33 DÉLELŐTT
Milyen műszerrel méred a vonalimpedanciát?