Kábel vagy vezeték?

Indította Tibi1984, 2013. szeptember 23., 11:53:08 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Tibi1984


Sziasztok!

Egy olyan kérdésre szeretnék választ kapni hogy:

Ha egy régi ház felújítása során, a mérőhely ki van cserélve újra, de marad a falban,
és a dobozból be van csövezve az épületbe és ott a falban el van vezetve a lakáselosztóig.
Ebben az esetben a szabvány szerint kábelt vagy elég vezetéket behúzni a lakáselosztóig?

Előre is köszönöm a segítséget!

Novill

A mért fővezeték vonatkozásában az MSZ 447 szabvány lehet az irányadó. A szabvány nem határozza meg, hogy kábel vagy csak üzemi szigeteléssel ellátott vezeték legyen. Csőbe vagy vezetékcsatornába bármelyiket be lehet rakni vagy húzni. A kábel akár szabadon kívül is szerelhető a szakmai követelmények betartása mellett.

zsombor8

Üdv.

Egy kérdésem lenne.
Hajlékony réz vezetékre kötelező érvéghüvelyt tenni?
Egy nagy üzlet főelosztójába betekintve felfedeztem, hogy a betáp oldalon a sínen, túlfesz levezetőkbe a hajlékony vezetékeken nincs érvéghüvely, sem más. Egyszerűen csak simán a sínen illetve a sorkapcsokba be van kötve.
Szóval van szabvány, előírás, stb erre?

Köszönöm :)

Novill

Szerintem igen. Az áramszolgáltatók nem veszik át a mérőhelyben lévő MKH vezetékeket érhüvelyezés nélkül. Hogy melyik szabvány írja elő azt hirtelenjében én sem tudom. Remélem lesz olyan kolléga amelyik beidézi a pontos szabvány hivatkozást. Ott van elsősorban gond amikor a vezeték rögzítéskor a csavar közvetlenül a vezetéken van csavarva, ami elvághatja az elemi szálakat.

nyaki

Én szerintem erre nincs szabvány, csupán ajánlás ::) , de az biztos, hogy aki csavaros kötés alá nem tesz a vezetékre, az a mai világban nagy szakmai hiányosságot követ el és saját magát minősíti.

sámli

Idézetet írta: nyaki Dátum 2013. október 08., 23:34:21 DÉLUTÁN
az biztos, hogy aki csavaros kötés alá nem tesz a vezetékre, az a mai világban nagy szakmai hiányosságot követ el és saját magát minősíti.
Ez így ebben a formában egyszerűen nem igaz.

szabozsef

A minősítés nem tudom mennyire igaz,de hogy tennék vagy érvég hüvelyt,vagy szemessarut az mt,(mkh) vezetékre az egész biztos,Sokkal biztosabb a kötés,láttam megégett elosztot,pont ez hiánya miatt.De láttam olyat,hogy raktak rá csak nem préselték meg rendedssen,ugyan ugy égés lett a vége.
Amúgy rég nem használatos,de szerintem legalább ilyen biztos a vezeték vég cinnel való befuttatása.Persze nem egy 70-es mkh vezetékre gondolok :)