Túlfeszültség probléma

Indította Gbr1976, 2021. november 22., 18:28:26 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Gbr1976

Kedves Szakértők!

Sajnos már egy jó ideje küzdök az alábbi problémával és eddig két villanyszerelő két külön megoldást javasolt. Abban a reményben írok, hátha Nektek van tippetek arra, hogy melyik irányba lenne érdemes elindulni. Előre is elnézést, ha nagyon szakmaitlan lennék, de abszolút laikus vagyok a témában. A probléma a következő:

Adott egy aglomerációs (hirtelen megnőtt népességű) kis település, ahol az Eon szolgáltatja az áramot. Amikor beköltöztem (újépítés), akkor az volt a legnagyobb baj, hogy hétvégén, illetve ha ment egy nagyobb fogyasztó, a lakásban vibráltak a lámpák. Ezt egy villanyszerelő kimérte, illetve az Eon is elismerte, hogy túl alacsony feszültséget kapok. Rengeteg levélváltás és huzavona után átkötöttek egy másik fázisra, így ez a jelenség már kevésbé tapasztalható, viszont most havonta néhány alakalommal (4-5x) teljesen véletlenszerűen leold a FI relé (éjszaka, napközben, bármikor). Ez csak azóta van, hogy másik fázisra kötöttek át, előtte ilyen probléma nem volt. Kijött egy érintésvédelmi felülvizsgáló szakember, ő azt mondta, hogy most pedig néha nagyobb feszültséget kapok mint 230v és ezért kapcsol le. Az ő megoldási javaslata az volt, hogy vásároljak jobb minőségű FI relét (jelenleg Schrack van benne).
Egy kis netes utánajárást követően rátaláltam a túlfeszültség levezetőkre, de sajnos nem tudom, hogy ebben a problémában segítenének-e és ha igen, akkor pontosan milyet kellene venni. Egy másik villanyszerelő azt mondta, hogy működhet a dolog és hogy a FI relé cseréje "hülyeség".

Szóval a kérdésem az lenne, hogy van-e bárkinek bármilyen tippje arra, hogy szakszerűen hogyan lehetne orvosolni ezt bosszantó hibát?

Előre is köszönöm!

S/K

Üdvözlet!

A túlfeszültség levezetők működése összetett, koordinált rendszerben működnek megfelelően, ami annyit jelent hogy több fokozatot szükséges kiépíteni és a kiépítésnél/hálózatnak megfelelő elvezetést/földelés szükséges.

Egyszerűbb és olcsóbb megoldással kezdeném pl az áram-védőkapcsoló cseréjével ami "A" típusú. (pl: 4P 40A/30mA "A" )
https://katalogus.sonepar.hu/eaton-hnc-40-4-003-a-fi-rele-4p-40a-30-ma-a-osztaly-6ka-p235137

Sztrogoff

A túlfeszültségvédelem az rendkívül rövid impulzusokat (úgy 40-600 mikromásodperc) tud letaglózni. Emellett kb 270 V-ig semmit nem csinál. A kérdés, hogy milyen jellegű problémára tudod használni, ennek fényében megválaszolható.

Gbr1976

Nagyon köszönöm a válaszokat! Megkérem a villanyszerelőt, hogy induljunk el az A típusú FI relével első körben.

tothgyula

Ahogyan Sztrogoff Kolléga is leírta, a két védelem más-más célt szolgál!
Az ÁVK hibaáramra kapcsol le. Ezt a felülvizsgáló jó műszerrel pontosan mérni tudja. A 30mA-es ÁVK 15mA-nél le kell, hogy oldjon.
A túlfeszültség-védelem pedig villámcsapás,kapcsolási túlfeszültségek kivédésére, csökkentésére szolgál.
Úgy érzem keverjük a két témát.Nálad, valószínűleg hálózati feszültség problémák lehetnek.De írj a továbbiakról,részletekről, hogy segíteni tudjunk.

pkajos

tóthgyula -kolléga válaszát egy picit pontosítanám:

"A 30mA-es ÁVK 15mA-nél le kell, hogy oldjon"

Ha nem old le az ÁVK-d,  csak pl. 20-28mA-nél, még akkor se dobd ki, mert még akkor is jó! 
De ha már 15mA alatt kiold akkor kérd meg a boltost, hogy cserélje ki.

DE ez csak kiegészítés, a túlfesz. védelemre koncentrálj, ahogy a kollégák javasolták.

Gbr1976

Igen, a felülvizsgáló szakember megerősítette, hogy biztosan a hálózati feszültség miatt old le. De akkor ha jól értem, az A típusú AVK ezt elvileg orvosolja, ugye?

Gbr1976

Annyi kiegészítés még, hogy megnéztem és jelenleg schrack ar004203 van felszerelve, ami ha jól értelmezem AC típus és ahogy utánaolvasgattam, ezt nem is nagyon ajánlják családi házakba.

tothgyula

T!.Gbr1976!
A téma meglehetősen széleskörű. Nem világos,hogy nálad hibafeszültség ,túlfeszültség vagy egyéb zavar(pl:tűimpulzusok,felharmonikusok,modulált négyszögjelek,stb.) okozhatják a hibát.
Tudvalévő,hogy az erősáramú hálózatunk erősen szennyezett (Kapcsoló üzemű tápok,UPS-ek,PV rendszerek stb.) a növekvő fogyasztók miatt is.Ezzel sokat küzdenek az Áramszolgáltatók. Egyik javaslatom lehet, hogy a jelenlegi ÁVK előtt építs be egy késleltetett ("S" tipusú) ÁVK-t.Ez ugyan életvédelmi célra nem ajánlott,de méréssel ellenőrízni lehet a kikapcsolási időt.Az MSZ HD 60364-4-41 szabvány max. 0,4s kikapcsolási időt enged meg TN rendszerben 230V esetén. Az "S" tipus kioldási ideje nem hosszabb mint 500ms.

nyaki

Gyanítom, hogy a földelő és az EPH rendszer valahol nem százas a nullával, esetleg nincs is.