Feszültségingadozás

Indította dumber, 2021. január 02., 08:55:10 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

dumber

Kedves Fórumlakók!

Tanácsot szeretnék kérni a következő témában:

Adott egy cc 30 éve működő családi ház egyfázisú EON csatlakozással. Az idők folyamán természetesen bővülő terheléssel, de extrém nagy teljesítményű fogyasztót nem kötöttek rá. Legnagyobb áramfelvétellel (körbenézés után) egy cc 5 éves sütő rendelkezik. Az elmúlt időkben a szaporodó mobil eszközökön kívül nem volt nagyobb változás a terhelésben. 2 nyugdíjas lakja akihez időnként (hétvégére illetve ünnepek alatt) unokák érkeznek. Ekkor 7-8 fő használja a lakást.
Fűtés gázzal történik, tehát ez sem az elektromos rendszert terheli.

Hibaleírás:  Havonta 2-3 alkalommal, változó ideig (4-24 óra) a feszültség periodikusan leesik. A barkács (dugaljba csatlakoztatható) teljesítménymérő szerint a hálózati feszültség 140-190 V között változik. Ilyenkor stabilan nem lehet működtetni a mosógépet, kávéfőzőt, de még a wifi modem is ki-be kapcsolgat.
Nyáron megszaporodik a hiba, ősszel, télen ritkul. Most az ünnepek alatt 27-28-ig fennállt, 2 lakó volt otthon. 30-01-ig ismét, ekkor 6-an voltak lakók. December egyéb időszakaiban teljesen hibamentes volt. (vagy legalábbis nem csökkent annyira a feszültség, hogy problémát okozott volna)

AZ EON-nak többször bejelentették. Állítólag mértek is a bekötési pont előtt, de ezt vagy akkor tették amikor a hiba nem jött elő, vagy ...
Ügyfélszolgálat válasza: nincs itt semmi látnivaló, náluk minden rendben.

A hiba 2017 ősze óta fennáll. Ekkor a környékre (egy utcával odébb, de ugyanarról a trafóállomásról leállva) egy hűtőházat üzemeltek be.
Az EON tagadja a kapcsolatot a hibával.

Kérdésem, hogy lehet e összefüggés a hűtőház és a hiba között?
Megoldás lenne e egy másik fázisra átkötni a leállási pontot az EON részéről?
Hogyan lehet rávenni őket erre? :)

tothgyula

T dumber!
Igen, lehet a hűtőház komoly terhelése a fesz. csökkenés egyik oka.De ezt csak az EON tudja mérni, vizsgálni, a trf-tól a fogyasztókig, mivel méretlen hálózat.
Másik fázisra átköttetni nincs értelme. Hasznos lenne egy felülvizsgálóval megméretni a hurokellenállást, ami sok mindent elárulhat.
Az Áramszolgáltató egyébként köteles a megfelelő feszültségszintet (400/230V+-5%)biztosítani.
A fogyasztó részére a 40/2017.(XII.4.)NGM rendelet vonatkozik, továbbá az MSZ447:2019 szabvány.Ez a fogyasztói csatlakozó szakaszra 2% feszültségesést enged meg.Így 5+2%-ot figyelembevéve 214V-nál nem lehetne alacsonyabb a feszültség egy fázis esetében.

dumber

Köszönöm a választ.
Kifaggattam a tulajt (apósom) így részletesebben tudok írni a hibáról:
Az ingatlan kb 150-200 méterre van a trafóháztól. Szomszédok nem jelezték a hibát. Csak feltételezés: Lehet hogy a szomszédok másik fázisról vannak lekötve, illetve a közvetlen szomszédnak napelem rendszer is telepítésre került. Lehet ez pl kiegyenlíti a hibát.
Após bevallotta, hogy egyik hibajelentésnél az EON szakembert küldött és mért is. Szerencsére volt egy rövid ideig tartó hiba míg kint voltak. Megvizsgált minden bekötést, nullát földet, légkábelt.  Rendben volt. Após és az EON is mért villanyóra után ott is jelentkezett az ingadozás. Megállapították, hogy a hiba valós, de ők sem értik, hogy miért. Ekkor helyeztek fel (állítólag) műszereket valahová az EON felségterületére, de 1 hónap után válaszolták, hogy náluk minden rendben. Mellesleg ebben az 1 hónapban a tulaj sem tapasztalt hibát.

3.5 év alatt rengetegszer volt rossz, de sokkal többször volt jó a hálózat. Nem állandó a hiba, ráadásul nem is tudjuk mihez kötni.
Pl az mostani ünnepek részletesen:

26-27 ott voltunk. 6+ ember sok fogyasztó, sütő, 3 TV, számítógépek, telefonok, stb egyidejű terhelésen: Probléma nem volt
28 délelőtt eljöttünk és maradtak ketten: NO sütő, NO PC, 1 TV - 28 estétől 29 estéig HIBA.
29 délutántól 30 délutánig hibamentes. 30 délben értünk oda ismét. 30 délután 10 perc hiba utána 01 estig nem volt gond.
Innen saját tapasztalat amit írok:
01.01 18:xx - probléma indul. alig működik valami. 2 TV megy, de szerintem ezek elmennek 110 volttal is :) . Feszmérő: 144V - legrégebbi TV egy LCD Philips. Ez be sem kapcsol.
01.01 20:xx - Feszmérő: 188V Philips TV már működik, de periodikusan "pislantanak" a lámpák (cc 5 percenként) , modem újraindul 5 percenként (észrevesszük mert az Internet elmegy :) )
01.01 23:xx - Lakás elcsendesedik, mindenki nyugovóra tér. Philips TV-t is lekapcsoltuk Ez a TV olyan , hogyha áramkimaradás van akkor akár be, akár ki van kapcsolva akkor újraindul a TV. Képernyő bekapcsol, és PHILIPS felírat megjelenik rajta. Bootolás után kikapcsol. Ezt kereken 5 percenként eljátszotta cc 01.02 -2:xx-ig. Itt meguntam és kihúztam.
01.02 - Reggel 8 óra körül még mindig a fesz 190V volt. cc 8:30 körül visszaállt minden és délutánig semmi gond nem volt. Fesz 230 V (+- 5V)

Ebből is látszik, hogy nem a lakás terheltségétől függ a hiba.

Hurokellenállást megméretjük, de gondolom csak akkor érdemes, mikor a hiba fennáll. Ezt viszont nem tusom előre kiszámítani, így szakembert a helyszínre rendelni sem tudok.



Sztrogoff

Hát... A hűtőház leveszi 140 V-ra? Már rég leégtek volna ott a gépek, készülékek. Ha meg nekik jó a feszültség, és mögöttük leesik 140 V-ra, akkor érdemes velük jóba lenni, mert valóban földönkívüliek. A Csillagkapu Atlantiszban láttam egy olyant, hogy egy lidérc rácsatlakozott a fél állam távvezetékeire, és leesett a feszültség mindenhol. De vigyázni kell, ha ők üzemeltetik a hűtőházat, mert nagyon nagy az életerejük.
Hurokellenállást mérni nem csak akkor jó. Mint olvasható az indexen (csak azt nem tudom, minek ír oda valaki jószándékkal, ha el sem olvasod), lehet, hogy rögtön kihozza a hibát.

dumber

Nem az enyém az ingatlan, és meg kell győzni a tulajt, hogy hívjon még szakembert mielőtt perre viszi az EON-nal. Nem egyszerű, de csak a sok sok poszt és az Ő ötletének teljes megsemmisítése után tudom meggyőzni. Nehéz elismernie, hogy nála van gond. :)
Hidd el rábeszélem, hogy méressen. Miután többen javasoltátok, mindenképpen mérettetni fogok. Nem ma. Ma már senki nem jön ki..
Nem vagyok lapos-föld hívő, illetve az a különbség tőlük, hogy én meggyőzhető vagyok, ha rosszul gondolom.

Azért köszönöm. Lidérceket leellenőrzöm.

980POWER

Az eset nem ritka, nagy többségben kötés hiba szokott lenni. A légkábelen akár a tetőtartónál, ha van kötés, akár a mérőtábla mögött, akár a mérő sorkapcsain, főleg, ha senki nem panaszkodik a szomszédok közül. Nálunk a faluban egyik fázis volt olyan gyenge, periodikusan villogtak a normál izzok, de a mágneskapcsolók se álltak meg azon a fázison húzatva, de ez kiterjedt több háztartásra, aztán felújították a hálózatot. Azóta  saját tapasztalat, hogy sok háznál toldva van a légkábel és ott gond van.

Sasfióka

Üdv.
Érdekelne mi történt azóta.

Nálunk ,ha villog a fény jelzi, hogy valaki hegeszt a szomszédba, vagy én :D

980POWER


Én is mindig kíváncsi lennék a felvetések okaira illetve megoldásaira. A fenti, dumber által írtakra se nagy az esély, hogy kapunk információt, 3 hozzászólás és gondolom nem látogatja az oldalt és nem látja az érdeklődést sem.