Külsõ villámvédelem

Indította JUVILL, 2012. október 01., 19:52:21 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Adott egy 24 méter magas, nyeregtetõs épület. Fa tetõszerkezeten, cserép fedéssel.
Az épület 2006-os létesítésû, a létesítésrõl készült tervet nem adják ki.
A tetõgerincen 0,2 m távolságra felfogót létesítettek, melyhez bekötötték - két ellentétes oldalon - az esõcsatornát.
Hogy volt-e mûszaki átadás, arról nem nyilatkoznak.
Az viszont biztos, hogy a villámvédelmi felfogóhoz egy levezetõ és egy földelés sincs létesítve.
Közben megváltozott az OTSZ.
Mi szerint kell megállapítani a szükséges külsõ villámhárítót?
Norma szerinti, vagy nem norma szerinti villámvédelem szükséges?

Novill

Ez feltehetõen nem norma szerinti villámvédelmi berendezés. Ami nem megfelelõ. épp a hiányzó földelõ és levezetõ végett. Gondolom az esõ csatorna sem elégíti ki a levetõ követelményét ;) Ergo nincs megfelelõ villámvédelmi berendezés kiépítve. Meg kell mondani a megrendelõnek, ha nincs terv, akkor nincs villámvédelem. Ha van akkor az alapján esetleg a javításokat el lehet végezni, mert lehet az akkori kivitelezõi hiányosság. Ha ez nem járható, akkor jön a norma szerinti villámvédelem tervezõvel együtt.

JUVILL


Ez egy faramuci helyzet. Semmilyen dokumentációt nem adnak, és nem tudnak felmutatni.
Ha lenne terv, akkor nem norma szerinti villámvédelemmel lehetne javítani.
A minõsítés mindenképpen nem megfelelõ.
Ha viszont újat kell terveztetni, akkor jön az új szabvány, és tervezés költsége.
Azt sem értem, annak idején hogyan lett ez átvéve.
Az esõcsatorna eltûnik a falazatban és hõszigetelõ burkolatban. Semmilyen szerkezeti elem, lemezvastagság nem ellenõrizhetõ.

Novill

A falazatban nincs levezetõ beépítve esetleg, a vizsgáló összekötõ gondolom nem található.

JUVILL


Nincs a falazatban levezetõ. Mindent leellenõriztünk. Vizsgáló összekötõ hely nincs.  Földelés sincs (legalább is a rendszerhez tartozó) mivel rámértünk a meglévõ felfogóra.
Még azt is figyelembe vettük, hogy az esõcsatorna bekötése ellenére, a villám árama esetleg felfelé van-e kényszerítve, de semmilyen fémes csatlakozás nincs.
Sok épületet láttam már, tervezett, tervezetlen villámvédelemmel.
Ilyennel még eddig nem találkoztam.


Novill

Akkor ez pedig egyértelmû, a létesítmény nem rendelkezik hatásos villámvédelemmel.

JUVILL


Igen.
Semmilyen hatásos villámvédelemrõl nem lehet beszélni.
Hogy a felfogó ki van építve, az egy dolog.
Meglehet határozni a szükséges villámvédelmet az MSZ 274 szabványsorozat szerint, nem norma szerint.
De mivel közben volt egy OTSZ módosítás - attól függetlenül, hogy a felszerelt felfogót be lehet illeszteni az új villámvédelembe - itt mindenképpen norma szerinti villámvédelem kialakítása célszerû. Ezt viszont már kockázatelemzéssel kell meghatározni.
A téma indításakor ezért tettem fel ezt a kérdést.
Nem norma szerinti, vagy norma szerinti villámvédelem szükséges?

ELEKTOR-KALANDOR

JUVILL szerintem a nem megfelelõ villámhárítót kell rendbe hozni ,nem pedig norma szerintit terveztetni és építetni.Én már találtam vizsgáló összekötõt térkõbe épített öntvénydobozban.

JUVILL


Bárhová lenne építve, a mérés kimutatta volna.
Nincs meglévõ villámhárító, csak meglévõ felfogó.

Üzenet összefûzve: 2012. október 02., 19:13:19 DÉLUTÁN


Egyébként már én is találkoztam térkõbe épített, bedobozolt vizsgáló összekötõvel.
Mûszakilag ez a megoldás nem is olyan rossz, mert a doboz IP védettsége miatt, a kötõelemek mûszakilag nagyon jó állapotban voltak.

petike199600

Sziasztok!
Rég jártam erre. Újabb kérdéssel fordulok hozzátok nagy bizalommal a villámvédelmi besorolásokból.
Nem értem a villámvédelmi besorolások közül a magassági csoportokat és a tető szerkezete szerinti csoportokat.
A magassági besorolásnál nekem a magasságok világosak. Engem igazából a 20m alatti épületek besorolása érdekel. A környezeti hatásokat nem értem. Valaki legyen szíves nekem érthetően leírni a NINCS, MAGAS KÖRNYEZET, és a BECSAPÁSI VESZÉLYT FOKOZÓ KÖRNYEZET fokozatokat, hogy mi tartozik ezekbe.
A tetőre majd később teszek fel kérdéseket ha erre már kaptam.
Várom a válaszokat!
Előre is köszönöm!