Földelések összekötése és szétválasztása

Indította JUVILL, 2012. december 16., 11:05:01 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Sztrogoff

Fecó nagyon jókat ír.
A probléma megoldásához még azt tenném hozzá, hogy az összekötött földeléseknél a földelések között akkora távolságot kell legalább tartani, mint amekkora a hosszabbik hossza. Kisebb távolság esetén nem hozza az elvárt csökkentést, nagyobb meg felesleges, az meg nem hoz további csökkentést. Bár munkás, szívós, elriasztó dolognak hangzik, de én az összekötéseket 70-80 cm mélyre lerakott vasakkal oldanám meg, amelyek megfelelnek a földelések méret, anyag, stb követelményeinek is, mert így ezek is hozzájárulnak a földelési ellenállás csökkentéséhez. A 70-80 cm a fagyhatár miatt kell. Ha így lenne összekötve, akkor már nem lenne probléma az, amit amúgy írtam volna, hogy a (függőleges) földelésnél a leverést is praktikus 70-80 cm mély indítógödörből kezdeni, mivel így a levert rúd szétterjedési ellenállását megmérve az télen is az elvárhatóság szerint alakul. Azért a hosszúság növelése az, ami hatékonyan csökkenti az ellenállást, tehát amit a helyi talajviszonyok és a technológia megenged, azt ki kellene használni. Az összekötéseket időtállóan kellene védeni.

Wa82

Kedves Fecó,

nagyon köszönöm a gyors és részletes válaszokat, szabvány hivatkozásokat. Bár nincs szabvány hozzáférésem, de talán találok valamit a google-ben.

Az én történetem a földelés szétválasztás-öszekötéssel kapcsolatban:
(leírom, mivel én is sokat tanulok mások esetleírásából)

Kertesház lakóépülete mellé később kisszobát, hidrofornak külön helyiséget és egy műhelygarázst építettek. A hidrofornak és a garázsnak a mérő/biztosítószekrényből egy 5*10mm2 alu földkábelt vittek nem földben, hanem falon kívül a tetőeresz alatt. Az egész kivitelezés hozzáértő benyomását keltette a kor szinvonalának megfelelően: masszív biztosítótábla vagy egy tucat olvadóbiztosítékkal, erős fém kapcsolószekrény, szabatosan vezetett vezetékek több helyen tokozottan, fém ablakkeretek és fém ajtó hegesztett fémes kötéssel összekötve, majd az egész egy vastagabb sárgazöld vezetékkel a biztosítótáblába bekötve. Már nem állapítható meg hogyan volt bekötve, régen lekötöttem mindent, mivel a falonkívüli vezetékek nagy része nekem fölösleges és útban volt. Lehetséges, hogy van valahol földelőszonda, illetve az is lehetséges, hogy a műhelygarázs alapozásának fémrácsa is hegesztett laposvassal van a fém abalakkeretekhez kötve. Erre utal a beltérben a falak alján körbefutó laposvas.
Ma már csak a falon kívűl vezetett földkábel és a "laposvas hálózat" maradt.

Most hogy van némi hozzáférésem az elosztószekrényhez, látom, hogy a gumman tábla alatt az 5 eres földkábel piros vezetéke nincs bekötve sehova. Nos erre nem számítottam. Eléggé megijedtem.
A válaszban említett egyik MSZ szabvány alapján google-n keresztül eljutottam ide: "Villanyszerelő Szakmai Fórum »Szakmai kérdések - válaszok »Felülvizsgálók klubja »5 vagy 4 vezetékkel...?"https://villanyszerelo.forum.hu/index.php?topic=4117.00
Valószínűleg az ebben a topicban említett elv alapján nem volt bekötve a védővezeték az én gumman táblámban, a lertak és a válasz alapján sajnos hibásan. Valószínűleg nem vették figyelembe, hogy a műhelygarázs és a hidrofor a vízcsöveken keresztül közvetlen kapcsolatban van a lakóépülettel, amellett, hogy közvetlen mellé van építve és így egy épületnek tekintendő.
Az is lehet, hogy az összekötés elhagyásával akarták elkerülni, hogy hibaáram kerüljön a műhelygarázsból a lakóépületbe a védővezetéken keresztül vagy fordítva, azaz nem akarták felújítani a lakóépület hálózatát a műhelygarázs építésével egyidőben. Aztán úgy maradt. De ez nyilván csak találgatás.
Szóval ezért keresek egy földelés létrehozási lehetőséget, valószínűleg marad a földkábel a helyén és bekötöm a piros vezetékét a fő-földelőkapocshoz.
De még átolvasom a többi topicokokat is.

Sztrogoff

A földelések összekötése és szétválasztása és a nullavezetőnek kinéző PEN vezető összekötése a védővezetővel és szétválasztásuk - hát az annyira nem ugyanaz, hogy szinte fáj.

Wa82

Elnézést, de azt gondolnám, hogy, bár valóban külön témák, de nagyon is kapcsolatban vannak,
ha a nullavezetőnek kinéző PEN vezető védővezetővel összekötéséhez a védővezetőt egy új második földelőszonda létrehozásával alakítják ki.
Tényleg nem értek hozzá, de azt gondolom védővezető földelés nélkül nem értelmezhető, és ha nincs földelés vagy a meglévő nem megbízható, akkor valahogy keríteni kell egyet, az persze nem mindegy hogyan. Ezért kérdezek.
:)