Nem norma szerinti villámvédelmi berendezés felülvizsgálata

Indította Novill, 2012. október 28., 12:40:45 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

S/K

... csak akkor ha a kapot VV jkv erről az épületről szól.  Amit bemutattak az egy másik épület és annak van érvényes jkve. A szóban forgó 2023 áprilisában lejárt, ezért mondták hogy "csak frissíteni kell, megvan az előző jkv".

Amúgy a többi helyeken nem volt még ilyen probléma. A bérleményben lévő gépek,készülékekről bérlő készítteti el a VBF-t, a falszerkezetbe beépített, a bérleményhez tartozó hálózatról, villamos berendezésről a bérbe adó. Bérbe adó végezteti szintén a közös helyiségekről VV-ről is.

pkajos

Kicsit tisztul a dolog:

Az érintett épület VV jegyzőkönyve lejárt, nyilván itt az esedékes, időszakos felülvizsgálatot el kell végezni. Nyilván nem szakember bármit bárminek nevezhet. Egy "cukrász" akár "frissítésnek" is mondhatja.
Frissíteni szoftvereket lehet, a jogszabályok pl. itt az OTSZ nem ismeri ezt a fogalmat.
Arról nem is szólva, hogy a nem norma szerinti felülvizsgálatot a 2022.06. 13-óta érvényes 7.5-ös TvMI 10. pontja szerint, "A nem norma szerinti villámvédelem egységesített létesítési feltételrendszere" alapján kell felülvizsgálni. A "ráncfelvarrás" a "frissítés" kizárólag a fenti szerinti időszakos vizsgálat elvégzését jelentheti.
Bármi mást csinálnak az csalás,  szándékos törvény- és jogszabályszegés!
   
HA az épület VV-t és a VBF-et a villamos berendezés vizsgálatát -a kizárólag használt/bérelt helyiségek kivételével- elvégzik akkor lehet alapja a többit szerződésben kezeli, a bérlővel elvégeztetni. 

S/K

Mint utólag kiderült a "frissétésen"  a dátum átírását értették. Mivelhogy az általad említett TvMI pontját szintén elküldtem nekik, hogy már csak így lehet felülvizsgálni bekerültem a "problémás" emberek körébe. Szerintem itt már Ő is ("a tulaj") tudta hogy nem én leszek aki "frissít"nekik.
...de talált valakit. 
Sajnos nem ez az első eset hogy jóval olcsóbban (íróasztal mellől) készítenek jkveket.
Legutóbb nem voltam rest (pofátlan) megkérdezni egy áruháznál (12nm2, kb 3500 vizsgálati pont) ahol nem fogadták el az ajánlatomat, mert találtak egy "kedvezőbbet". Hozzáteszem itt is több emailes  levelezgetés során sikerült megérteniük hogy már nincs ÉV és EBIF, hanem VBF van. (...csak 8 éve jártak le nekik a jkvek). Nekem kellett bizonygatnom, jogszabályokat küldenem hogy miért is VBF a szükséges. Ezt máshol elsőre megértik.
Na  a lényeg hogy a "kollega" mérési pontonként adott árat, mely  55 Ft. Nem 550. 55! Szerintem kizárt. Én 450 Ft-ért adtam, de végül az is egyösszegű lett 1,2MFt.
Mondjuk mégsem 193.000 Ft, az biztos. Elmondás szerint kompletten ennyi és 2 nap alatt elkészítik. (persze előző jkv van)
Viccparádé!

pkajos

Helyes, hogy a "kollégát" idézőjelbe tetted.

Lehet, hogy nem is "jogosult kolléga" csalta, hanem a "cukrász" még kevésbé hozzáértő.
Bár még másfél év után is (a TvMI kiadása után) látni lehet több felülvizsgáló, tervező "hozzáértő" anyagát NNV ügyben. 

Jobb esetben - vagy ha szólok előre- az új (7.5) TvMI-t még csak-csak beírják, de láthatóan nem a 10. pont szerint sorolják be és rendezik a tervezést, a felülvizsgálatot.

Sajnos a kockázatokat nem felmérő, nem érzékelő T. Megrendelők -és a tapasztalataim alapján nagy számban lévő  gyenge jellemű és/vagy hozzá nem értő "kollégák" nagy számban gyártják az időzített bombákat.
A ntto 55Ft még 2x ekkora épületnél sem volna reális egységár CSAK (ex)ÉV esetében sem, nem hogy "két" felülvizsgálatra.

Megér még egy misét, a "mérési pont" VBF felülvizsgálatnál (sok kiírásban, pályázatban ez szerepel). 
Még csak az exÉV-re valamennyire értelmezhető, de az "EBF"-vizsgálati résznél mi is a mérési pont? A vizsgálat, és persze a dokumentum 98%-a nem is "mérés", mégis sok bogarászni való munka van vele. 

Azért pl. kötbérköteles kivitelezésnél is alapfeltétel a hiánymentes megfelelő jkv. Több esetben, ha hozzáértő, nem gumigerincű pl. a műszakiellenőr akár 3 - 4 alkalommal visszadobott jkv-nél, és ezért meghiúsuló átadás-átvételnél van azért sírás-rívás.

Akkor már érdekes lehet egy jó felülvizsgáló szakember alkalmazása.


Péter5

Érdeklődnék, az normális-e, hogy nem norma szerinti villámvédelem levezetőjébe a függőfolyosó korlátját bekötötték EPH címszóval?

Egy villámcsapás esetén nem lennék annak a helyében, aki a korlátnál van.

Sztrogoff

Még kevés ide az információ. A vízszintes, kis keresztmetszetű tárgyakat általában nem kell, azt feltételezve, hogy a villámáramot függőlegesen vezetik, a tárgytól megfelelő távolságra.

Péter5

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2024. április 06., 12:24:56 DÉLUTÁNMég kevés ide az információ. A vízszintes, kis keresztmetszetű tárgyakat általában nem kell, azt feltételezve, hogy a villámáramot függőlegesen vezetik, a tárgytól megfelelő távolságra.
Így néz ki:
https://drive.google.com/drive/folders/1DqSuxmYNOOOby_j40eRvoTjo_Ckv0N2Q?usp=sharing

Ez egy hosszú függőfolyosó korlátja.