Rejtett nullázás

Indította Novill, 2012. december 02., 14:52:05 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

zombinyuszi

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2016. július 03., 08:51:59 DÉLELŐTT
Tehát akkor, csak az egyértelműség kedvéért, a nullavezető legjobb tudomásod szerint folytonos volt az áramszolgáltatói transzformátor csillagpontjáig?
Egyetlen védővezetőd sem csatlakozik fix bekötéssel olyan készülékre, ami földeltnek tekinthető? Forróvíztároló, stb.

Igen! Folytonos!

2 darab csillár a fali kapmón, a kampó be van falazva, a pe a csillár fém részére van kötve, ami érintkezik a befalazott fali kampóval. Ez számít? Forróvíztároló van, de az vez. áramkörön. (Bár vez és mindennapszaki n-je gondolom az óránál közös.

Sztrogoff

Ha folytonos, akkor
- az első esetben a föld (a mérőnél valahol földelt védővezető és a vele összekötött testek), valamint a (levegőben lógó) nullavezető hálózat között mértél
- a második esetben a a védővezető és a vele összekötött testek (s azokkal  épületszerkezetileg valamilyen vezetői kapcsolatban álló föld), valamint a föld (földelt nullavezető) között mértél
Szóval én inkább kevesebbre számítottam volna.

zombinyuszi

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2016. július 03., 16:14:12 DÉLUTÁN
Ha folytonos, akkor
- az első esetben a föld (a mérőnél valahol földelt védővezető és a vele összekötött testek), valamint a (levegőben lógó) nullavezető hálózat között mértél
- a második esetben a a védővezető és a vele összekötött testek (s azokkal  épületszerkezetileg valamilyen vezetői kapcsolatban álló föld), valamint a föld (földelt nullavezető) között mértél
Szóval én inkább kevesebbre számítottam volna.

Akkor most ez így megfelelő? Vagy kell hibát keresnem valahol?

nyaki

Ebből a PE lekötésből csupán annyi derült ki számomra, hogy a PE sínre nincs EPH vezető rákötve és hogy valahol van egy vagy több olyan terhelés a hálózaton, ami a védővezető felé némi áramot hajthat, de ez közel sem elegendő az ÁVK lekapcsolásához. Ezek jellemzően a kapcsolóüzemű tápok és a hálózati bemeneti zavarszűrő körök. Innen nézve a dolgot, az érték akár megfelelő is lehet. Ami azonban lényegesebb, hogy az épület EPH rendszere valahol rá legyen kötve a kiselosztó előtt található PEN bontási pontra vagy a fő földelőkapocsra, ha viszont nincs EPH, akkor sürgősen pótoljátok, mert az általad elkövetett próba akár életszerűvé is válhat és akkor az ÁVK megléte ellenére, kellemetlen "bizsergető" élményben lehet részetek.

zombinyuszi

Idézetet írta: nyaki Dátum 2016. július 03., 20:46:31 DÉLUTÁN
Ebből a PE lekötésből csupán annyi derült ki számomra, hogy a PE sínre nincs EPH vezető rákötve és hogy valahol van egy vagy több olyan terhelés a hálózaton, ami a védővezető felé némi áramot hajthat, de ez közel sem elegendő az ÁVK lekapcsolásához. Ezek jellemzően a kapcsolóüzemű tápok és a hálózati bemeneti zavarszűrő körök. Innen nézve a dolgot, az érték akár megfelelő is lehet. Ami azonban lényegesebb, hogy az épület EPH rendszere valahol rá legyen kötve a kiselosztó előtt található PEN bontási pontra vagy a fő földelőkapocsra, ha viszont nincs EPH, akkor sürgősen pótoljátok, mert az általad elkövetett próba akár életszerűvé is válhat és akkor az ÁVK megléte ellenére, kellemetlen "bizsergető" élményben lehet részetek.

Köszönöm a választ! Egyáltalán nincs kiépítve az EPH hálózat nálunk. Pótolni fogom rövid időn belül.

kergabor

Tisztelt Szakértő Urak!
Szeretnék segítséget kérni, megérteni a PE-vezető és a nullavezető kismegszakító szekrényben történő összekötésének lényegét.
Közelmúltban vettem egy garázst, (meg közel mellette még egyet,) amely része egy sorgarázsnak, ahol közös a villany, mindenkihez leágazik egy háromeres vezeték. Almérőt szereltettem fel, hogy a többlefogyasztásomat fizetni tudjam, a kismegszakító szekrényben Fi-relé és két áramkör lett kialakítva. A becsatlakozó vezeték kb 30-40 cm hosszú, már korábban is ott volt, ez lett felhasználva, a szinek ősrégiek, nem szokványosak, két fekete, meg egy kék, amiből a kéket választotta ki a szerelő védővezetőnek. Önálló villanyra vágytam, megkértem, holnap jön az áramszolgáltató, hozza az órát, az almérő már nem kell ide, ma leszedtem, hogy áttegyem a másik garázsba, amely kettővel arrébb van, gondoltam, majd idevezetem az áramot. Itt is három vezeték jön be, de itt még furábbak a szinek, fehér, sárga és piros. A fázis a fehér, ez egyszerű volt. Gondoltam a piros szokott lenni régen a védővezető, bekötöttem igy. Nem lett jó, lámpa kapcsoláskor Fi-relé leoldott. Akkor legyen a sárga, de így is leoldott. Ekkor vettem észre, hogy a szekrényben a védővezető és a nulla össze van kötve. A másik garázsnál működött így is. Kérdezem, mi ennek a szükségessége, magyarázata?
Mi lehet a 2. garázsban a gond? Ott két lámpa van, kapcsolóval, de nem ismerem a konkrét bekötést, még nem tanulmányoztam.

tothgyula

Kergábor! Üdvözletem!
Kössél szét mindent és kezd el elölről.Mérjél hurkot a bejövő (felső kép bal odal)L-N és L-PE között.Lehet, hogy a bejövő z/s vezeték földelőszondáról jön. Ebben az esetben nincs nullázás.Ha közel azonos hurkot mérsz az L-N és L-PE között, akkor a nullázás rendben. Ekkor a bejövő kéket közvetlen bekötheted az áram-védőkapcsolóba, az elmenő nullákat pedig kötheted a sorkapocsba.
Jó munkát!

Sztrogoff

Kissé tanácstalanul olvasom eme beszélgetést.
Ha 3 vezető van, akkor 3 vezető van.
De olyan nem lehetséges - mármint szabályosan - hogy az egyik garázsban ebből kettő össze van kötve, egy másik garázsban meg nincs.

kergabor

Valamit rosszul írtam le? Mindkét garázsban a leágazás háromeres. De az elsőben almérőt tetettem fel, a felső kép ezt ábrázolja, és ebben a szekrényben van összekötve a PE és a nulla a sorkapocsban.