Furcsa helyzet a fürdõszobai konnektornál

Indította janos.hevizi, 2012. április 11., 23:58:01 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

janos.hevizi

Segítségeteket szeretném kérni a következõ furcsa helyzetre. A 80-as években épült lakótelepi lakás fürdõszobai világítása és egy földeletlen "borotva" elnevezésû aljzat egy kapcsolóval helyezhetõ üzembe, véletlenül vettem észre, hogyha le van kapcsolva az áram a konnektor és a lámpa mindkét vezetékén fázist jelez egy egyszerû fázismérõs csavarhúzó , az egyik vezetéken gondolom az igazi fázisnál erõsebben a másik vezetéknél egy picit halványabban jelez, viszont ha fel van kapcsolva akkor minden normálisan mûködik a fázisnál világit a nullánál nem . Ha valakinek van tippje nagyon megköszönném.Ja és kb. fél feszültséget lehet mérni ha le van kapcsolva az áram.

Novill

Vigyázni kell az egyszerû fázis ceruzák és a digitális mûszerek által mutatott jelek és értékek ki értékelésénél, mert olykor megtévesztõek lehetnek. Ha egy lekapcsolt vezetéken a fázis ceruza kisebb fénnyel világit általában a közelében van feszültség alatti vezeték, akkor a feszültség alatti vezeték mágneses erõtér hatására keletkezhet benne valamennyi feszültség. Ez a fázis ceruzán kisebb fénnyel világíthat. Ez általában ez egy normális jelenség. Ennek az értéke a távolsággal együtt nõ ha elég közel van egymáshoz a két vezeték. Ha egy egyszerû 3-4 eFt-os fázis ceruza jellegû teszterrel nézed meg, akkor ott is világit és csipog ha külsõ kéteres kábel szigeteléséhez érinted a tesztert. Mert a teszter is a mágneses térerõt is érzékeli.

nova

Idézetet írta: janos.hevizi Dátum 2012. április 11., 23:58:01 DÉLUTÁN
Ha valakinek van tippje nagyon megköszönném.Ja és kb. fél feszültséget lehet mérni ha le van kapcsolva az áram.

Ha mûszerrel mérted akkor próbálj párhuzamosan a mérõ mûszerrel egy izzót kötni. Kiderül, hogy világít-e és hogy mekkora a mért érték.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

janos.hevizi

Köszönöm a gyors hozászolásotokat, de szeretném pontosítani az elõzõleg leírtakat mert lehet,hogy nem fogalmaztam meg elég világosan a kérdésemet és a problémát ne haragudjatok ezért most megpróbálom korrektül leírni a méréseimet. Mûszer: dig.multi. Tip. M890G / Fázisceruza :egyszerû csavarhúzós kiv. Tip.Kangtai gagyi kinai ? termék de jelzi a fázist. A vill.kapcsoló egyszerre helyezi áram alá az aljzatot és az izzó foglalatát, három féle variációt probáltam ki, le és felkapcsolt állapotban.
1: a foglalatban nincs izzó:
lekapcsolt áll. aljzaton mért fesz:115 V - fáziscer. fázison világít - nullán gyengén de világít
felkapcsolt áll. aljzaton mért fesz: 227 V - fáziscer. fázison világít - nullán nem világít.
2: a foglalatban normál 75W-os izzó:
lekapcsolt áll. aljzaton mért fesz: 0 V - fáziscer. fázison és a nullán is egyformán világít
felkapcsolt áll. aljzaton mért fesz:227 V - fáziscer. fázison világít nullán nem világít
3: a foglalatban Osram 24 W-os energiatak. izzó
lekapcsolt áll. aljzaton mért fesz: kb.80 V fáziscer. fázison és a nullán is egyformán világít
felkapcsolt áll. aljzaton mért fesz: 227 V fáziscer. fázison világít nullán nem világít
elnézést ha most meg egy kicsit túllihegtem a dolgot, ja és még egy utolsó lehetõség ? lehet,hogy a kapcsoló nem a fázist szakítja meg hanem a nullát ? Csak biztos ismeritek a lakótelepi szerelést, mindent bele a betonba és ha utólag valamit keresnél maximum robbantani lehet.
Ha valaki érti amit itt összehordtam és hajlandó tippet vagy segítséget adni azt elõre is köszönöm.

nyaki

Hali!
Az a féltápfesz nagyon különös. Én gyanakodni merek egy olyan kapcsolóra, amiben élvilágítás van, sõt, mindenképpen a nullát szakították vele és ez már halmazati probléma.

janos.hevizi

A kapcsoló normál 1 áramkörös és nem élvilágítós az ,hogy a nulla van megszakítva nekem is beugrott csak egy kicsit furcsán szerelték anno mivel nem egy-egy vezeték van rákötve hanem az összekötõ doboznál az egyik ágra 3 a másikra 2 vezeték csatlakozik és utána a csúnya szürke beton   azt is tudom hogy talán szét kellene kötni a vezetékeket és kicsengetni de reméltem, hogy kapok egy tuti tippet. Még arra is gondoltam talán össze égtek a vezetékek a falban és ez okozza a problémát.

Novill

Ha hozzá férsz a kötésekhez, át kellene újból kötni. Lehet, hogy nulla vezetõ lazulás van. Ez sokszor megtévesztheti az embert. Mert a terhelés folyamán változhat a kontakt.

JUVILL


Hány kötés van megégve, szétégve, a fürdõszobai betápig az épületben?

janos.hevizi

Abban a dobozban amirõl megy a vezeték a lámpára és az aljzatra nincs szétégve semmi , hogy utána mi van a betonban azt nem tudom. De talán rémlik valami, jó pár évvel ezelõtt lecseréltem az ominózus "borotva" nevû aljzatot egy sima aljzatra mert nem tetszett és mintha csak a bekötõ csavaroknál volt valami kis égés de azt még le tudtam csípni volt még annyi vezeték.

JUVILL


Igen.
Azért tettem fel ezt a kérdést, mert a jelenségbõl kiindulva, szerintem ezt égett kötés okozza. Ezek az épületek annak idején alumínium vezetékkel lettek behuzalozva. A mostani terhelés, teljesítményigény megnövekedett. Kérdés, hol mennyivel voltak ezek biztosítva. Egy túlterhelésbõl adódó égéshiba, egy nagy teljesítményû fogyasztó eléggé "perzselõ hatású". Folytonossági méréssel, szigetelési ellenállás méréssel a hibás hálózatrész megtalálható. Nem egyszerû, de a fürdõszobától ( a hibahelytõl) a betáplálás felé haladva, célszerû ezt megvizsgálni.