Villanyszerelés Amerikában (Hungarian electricians in the USA)

Indította András, 2011. február 09., 09:05:19 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

nova

Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

nova

Idézetet írta: tdezo Dátum 2011. február 14., 22:58:52 DÉLUTÁN
-   ez pedig a latkep a egyik erkelyrol.  Itt lathato hogy a penz azert tud boldogitani


Na azért ilyen kilátás mellett azért biztosan könnyebben megy a munka :)

Amúgy nekem tetszenek a képek teljesen más a szerelési technika mint nálunk. Jöhetnek még  ;D
Amúgy az épületek nagy részében ilyen könnyûszerkezetes falak vannak az épületeken belül?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

tdezo

Ilyen falak vannak mindenhol.  Ha jol meg van csinalva a ho es hangszigeteles olyan vagy jobb mint tegla.

A kilatas az segit a munkaban , jobb a hangulat.  Feltettem meg 3 kepet a kilatasrol az ImageShack-re, ezutan megprobalom a potimaga.org ot

Novill

Nagyon jónak tartom, hogy a villanyszerelési technológiákat és szereléseket meg tudjuk vitatni itt a fórumon keresztül is.  Én még az MSZ 1600 és MSZ 172 és társai szabványon kezdtük a szakmát, úgymond a szocialista rendszerben.  Bizonyos szempontból követhetõbb és szigorúbbak volt, mint a mai elõírások. Most is szigorúak, de valahogy mégis megfoghatatlanabbak. Több adminisztráció ellenére mégis gyengébb változat. Nagyobb volt szerintem a szakmában a rend mi ma. A nyomvonalvezetéseket szigorúan betartottuk, a vezetékeket nem vittük össze vissza, mint ma. De azért meg kell vallani, hogy a szakmának kb. 20-30%-a ma is nagyon szépen és minõségi villanyszerelést végez. Ez vissza tükrözõdik a mestervizsgáknál is.

Nálunk általánosságban szigorúan tartjuk magunkat a vezetékek szín jelöléséhez. A fázisvezetõ fekete, a nulla vezetõ kék és a védõvezetõ zöld/sárga színnel van jelölve. Nagyon régen a védõvezetõ színe piros színnel volt jelölve. Mi többnyire mûanyagcsõvel és kábellel szerelünk, létezik még a falvezeték lapos dupla szigeteléssel.  Régen nálunk mi is használtunk fém gégecsöveket, de érintésvédelmi szempontokból nem használjuk õket. Elõ volt írva, hogy a fém gégecsövet be kellett kötni az érintésvédelembe. Fõként gépek csatlakozó kábeleire húzták rá mechanikai védelem céljából. A tervek nálunk is hasonlóak, vagyis nem készül a lakásokhoz huzalozási rajz, hanem szám és betû jelölésekkel jelölnek mindent. Ami alapján a rajzokat össze lehet nézni. Hisz annyi az információ, hogy lehetetlen volna lerajzolni már. A képeket nézve érdekesnek tûnik a fém gégecsöves szerelés, biztos meg van ennek az ottani szakmai magyarázata. Nálunk a villanyszerelõ szakmában elsõsorban érintésvédelmi szempontból a mûanyagot (csöveket, dobozokat, elosztókat,stb.) helyezik elõtérbe.  A képen láthatóak szépen kialakított szerelések is. Az  össze vissza vezetett vezetékek valahogy nem tetszenek. Én személy szerint azt a szerelést szeretem, amelynél benne van a lehetõség az utólagos bõvítésre és vezeték cserére is.


András

Hú ilyen kilátást azért én is elviselnék az erkélyemen :)

IdézA képen láthatóak szépen kialakított szerelések is. Az  össze vissza vezetett vezetékek valahogy nem tetszenek. Én személy szerint azt a szerelést szeretem, amelynél benne van a lehetõség az utólagos bõvítésre és vezeték cserére is.

Szerintem ilyen könnyûszerkezetes falaknál mindegy, úgyis gondolom telenyomják szigetelõanyaggal vagy valamilyen szigetelõhabbal. A bõvítés szerintem ott nem nagyon szempont, mert hiszen ezek a szerkezetek nem hosszú idõre épülnek valószínûleg. Szerintem ha új idény merül fel egyszerûen lekapják a fal egyik felét a festés elõtt behúzzák ezzel a technikával az új áramkört és vissza a fal mehet a festés és kész :)

Legalábbis én így gondolnám. 
Ha jól tudom ott kint inkább bérelnek mindent az emberek nem megvásárolják hosszú idõre.

András

Idézetet írta: tdezo Dátum 2011. február 14., 22:58:52 DÉLUTÁN

-   ket doboz bevagva a meglevobe. Megint a doboz ugyanaz de baloldalt kettos takaro van 2 kapcsolonak , jobboldalt egyegyes egy konnektornak. /  aramvedo/   Az a piros anyag az tuzvedelem miatt van rateve , olyan mint a gyurma.


ez a piros gyurma minden dobozra kell tûzvédelem miatt? Esetleg azért mert ott történik a kötés?

Novill

Elnézve a képeket elgondolkoztam, lehet, hogy nem is rossz megoldás az elektroszmog szempontjából nézve. Gondolom, ezek a fém gégecsövek a fémszerkezetbe be vannak kötve, vagyis földpotenciálon vannak. Valószínûleg az árnyékolás így tökéletes. Az elektroszmog csökkentése érdekében nálunk inkább  árnyékolt kábelt használnak, és árnyékolást a PE vezetõre kötik.

tdezo

Erintesvedelmi szempontbol a fem szereles az biztonsagosabb. Itt menden foldelt , az egesz egy nagy EPH . A dobozokban van foldelocsavar , a kapcsolokon , konnektorokon van foldelocsavar , az Mc ben van foldelovezeto , a kulso hajlekony resz is foldelt a csatalkozoelemen keresztul , igy van direct tervezve.  Itt nem fordulhat elo hogy valami fesz ala kerul mert minden jol foldelt , az automata azonnal levag.   Erre meg rajon az armvedo.
Ha ide beraksz egy muanyag elemet akkor lehetseges hogy valami fesz ala kerol es semmi sem tortenik mert semmi foldeltel sem tud erintkezni . Csak akkor ha valaki megfogja.

Az hogy a akbelek hogy neznek ki itt az nem szempont.   Az az elv hogy szabvanyosan , minel egyszerubben es minel gyorsabban huzd be a kabelt ket pont kozott.

A regebbi epuletekben mindenhol latom a csovet , itt is az volt.    A 80 as evek elejetol kezdtek  az Mc t hasznalni. Ha jol tudom meg mindig vannak  olyan helyek ahol  cso a az elso szerelesi mod. 
Az egy kulon szam . Ugyanis nem hajlekony csoveket hasznalnak , merev femcsoveket.  Jo sok ido kell hozza hogy megtanuld a hajlitasi szabalyokat.  Mondjuk behajtasz ketto 90 fokot es egy 45 fokot , es ez beleillk a falba.

Mondjuk egy nagobb munkanal kell 500 ora az Mc hez. Ha ezt csovezed az kozel 1000 ora lesz.  Egy ember $30 ba kerul orankent.  Ha ezt a $15000 rateszed az arajanlatodra , biztos hogy nem fogod ezt a munkat megkapni.

Ezeket  a konnyuszerkezetu falak  erosek , ugyanannyi ideig elallnak mint a tegla . Belul  ho es hangszigeteles van , vatta  szeru anyag.
Neha habot fujnak bele.
Vezeteket lehet hozzaadni. Van amikor nagyon egyszeru , van amikor egy ket helyen meg kell vagni a falat , de ezt be lehet konnyen javitani.
Csaladi hazaknal ahol van padlas ott egyszeru , csak meg kell furni a fal tetejet es le lehet huzni a vezeteket.
Erre vannak modszerek es technikak, ezt meg kell tanulni.

A berles az nem altalanos itt , az emberek altalaban vesznek hazat, reszletre.  15-20 30 eves reszlatek a leggyakoribbak.
Ez kb annyiba kerul mintha berelnenek.. Kicsivel tobb.
Ezt a lakast is ugy vettek nyaralonak. Nem itt laknak.
100 m2 , $950000 az ar. A feleseg bejott es azt mondta hogy rossz helyen vannak a falak.  Az egeszet ki kellett takaritani es ujracsinalni.  A no nekiallt tenyleg penzt szorni.  Megrendelte  az  egyedi alaku es szinu konyhaszekrenyeket $ 70 000 ert.
Kesobb majd jonnek a kepek , van egypar foldmunkarol , mi megy az epulet ala.

Jani

Na egész érdekes kis téma ez ;D

A képeket én is várom.

viszont lenne egy kérdésem, mert ezt a részt nem nagyon értettem :(

IdézItt is es Kanadaban is 3 wezetekes a lakossagi aram.  2 fazis es nulla . 120 a nulla es fazis , 240 a ket fazis kozott. A legelso elosztoban vagy kapcsoloban van a fold szetvalasztva, utana nem kotheto ossze.
Ha igen nagy a haz akkor felmennek 3 fazisra , de ez ritka.

2 fázis és nulla dolgot

Nálunk ugye a fázis feszültség 230 V három fázis esetében ez három vezetõt jelent plusz a nulla vezetõ, lehetõség van egy vagy három fázis beköttetésére. Gondolom a terhelés elosztás is egyszerûbb így a hálózaton. egy fázis esetében 2 vezetõ táplálja a házat (fázis, nulla) 3 fázisnál 4 vezetõ (L1, L2, L3, nulla)

tdezo

Jani ,

igy nez ki .   A nagyfesz oldala a trafonak egy fazisu.  A kisfesz oldal tekercsenek a ket vege ami kozott van a 240V. A tekercs kozepen van kivezetes , ez a nulla es le van foldelve. Ez nem igazi 2 fazis de nem is igazi 1 fazis. Azert hasznaltam a fazis kifejezest mert nincs  kulon  magyar szo arra hogy ezeket a kivezeteseket  hogy hivjak.  /  labaknak hivjak/