3 fázis, aszimmetrikus 1 fázisú terhelések

Indította Ju13s, 2020. november 24., 18:40:38 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Ju13s

Üdv!
Van némi vita ezen a téren, hogy most mennyi is "annyi"...
Tételezzük fel, hogy a 3 fázison(3x16A főmegszakítók) 3 külön áramkör van, L1-en 15A, L2-őn 10A, L3-on 5A folyik, mennyi fog a 0 vezetőn folyni? Tehát ha én ráteszek a 0-ra egy lakatfogót mit fog mutatni? Azt értem hogy egy ciklus alatt kapja egymás után a 15-10-5 Ampert. Azt is olvastam hogy a 3 fázis eredője a végeredmény, nem tudom pontosan ez mit jelent és a vektoros dolgokat sem igazán vágom ezen a téren :(
Ehhez kapcsolódóan arra is kíváncsi lennék, hogy ha pl mind a 3 áramkör 16 Amperral van terhelve aszimmetrikusan akkor mi a végeredmény, az adott helyen egy 25 A névleges áramú 3 fázisú ÁVK van, ami állítólag teljesen jó. - (most ne azt nézzük hogy hát de a 40 A-es jobb lenne...hanem hogy villamosságilag/matekból megfelelő e)

Atis57

Idézetet írta: Ju13s Dátum 2020. november 24., 18:40:38 DÉLUTÁN
Üdv!
Van némi vita ezen a téren, hogy most mennyi is "annyi"...
Tételezzük fel, hogy a 3 fázison(3x16A főmegszakítók) 3 külön áramkör van, L1-en 15A, L2-őn 10A, L3-on 5A folyik, mennyi fog a 0 vezetőn folyni? Tehát ha én ráteszek a 0-ra egy lakatfogót mit fog mutatni? Azt értem hogy egy ciklus alatt kapja egymás után a 15-10-5 Ampert. Azt is olvastam hogy a 3 fázis eredője a végeredmény, nem tudom pontosan ez mit jelent és a vektoros dolgokat sem igazán vágom ezen a téren :(
Ehhez kapcsolódóan arra is kíváncsi lennék, hogy ha pl mind a 3 áramkör 16 Amperral van terhelve aszimmetrikusan akkor mi a végeredmény, az adott helyen egy 25 A névleges áramú 3 fázisú ÁVK van, ami állítólag teljesen jó. - (most ne azt nézzük hogy hát de a 40 A-es jobb lenne...hanem hogy villamosságilag/matekból megfelelő e)
Szia!
Ha nem kivánsz mataematikai levezetést?
Akkor 3x16A    a nullavezetőn kioltja egymást azaz 0 Amper,
Kétfázis esetén vektorosan összeadódik  pl 10+15A  vektoros összetevője 18A
A 3 fázis esetén is jóval kisebb lessz ennél15+10+5 .....  kb 10A környékén.
sajna a vektorok vagy a komplex számok megkerülhetetlenek.....

Ju13s

IdézAkkor 3x16A    a nullavezetőn kioltja egymást azaz 0 Amper

Nem nem! Azt ne felejtsd el hogy itt egyfázisú berendezéseket tettem példának, itt nincs "kioltás" mindegyik a saját fázisán kapcsolódik a 0 vezetőre, mivel 1 fázisú berendezések ezáltal nincs fogyasztás 2 fázis között semmi estre sem(hiszen az odabaszná az adott berendezést), nincs szimmetria egy pillanatra sem. - Tehát itt mindig folyik áram a 0 vezetőn...kinyír ez 3 fázis működése.....
És itt jön az ha valaki azt mondja ha 1 fázisú terhelések mennek rajta hogy akkor ugyanúgy elég az a keresztmetszet a 0 -ra mint a fázisvezetőkre, de itt gyakorlatban sokkal nagyobb terhelés jutna a 0-ra, melegedés szempontjából biztos, vagy nem?!.... ::)

Sztrogoff

Hát, bocs, Atis57 mondja jól. Az áram nem tudja, hogy egy darab 3 fázisúnak tekintett vagy 3 db egyfázisúnak tekintett készüléket fűt.
Szimmetrikus terhelés esetén kioltják egymást a nullavezetőn.
Ha egy fázist kikapcsolunk, akkor pont annyi fog hiányozni a nullavezetőn, hogy nulla legyen az eredő, azaz egy fázis árama jelenik meg.
Aszimmetrikus esetben a szimmetrián felüli áramok miatt jelenik meg áram a nullavezetőn.

És egész más eset az elektronikus készülékek esete, amely eset felharmonikus áramokkal jár, és ezek viszont nem oltják ki egymást, hanem összegzősnek valahogy, így kezdünk el beszélni manapság a növelt keresztmetszetű nullavezetőről.

pkajos

..és akkor még nem is beszéltünk a "harmonikus" áramokról, amelyek meg pláne szeretnek a nulla vezetőn csordogálni, és akkor még inkább értjük, hogy a nulla ne a fele, hanem inkább a duplája legyen a fázisvezetőnek. A nagyobb áramok, a sokszor viszonylag rosszul kötött (alu) vezetőkön.   Előszobája a tűznek!..   
Jellemzően elavult hatalmas több szintes irodaházak felszállóinál, ha valaki pl 1 vagy fél szintet "korszerűsít"..  LED, és/vagy kompakt világítás, inverteres klíma, frekvenciaváltós gépek, kapcsolóüzemű táppal működő szgépek..  Csak a gond meg a baj.. :( 

tothgyula

Ezért is írja elő a 40/2017.(XII.4.)NGM rendelet 3.§-a, hogy "A VILLAMOS BERENDEZÉST ÚGY KELL MEGTERVEZNI,LÉTESÍTENI,ÜZEMBE HELYEZNI,ÜZEMELTETNI,K A R B A N T A R T A N I ,STB.,HOGY AZ MEGFELELJEN A VMBSZ MEGHATÁROZOTT MŰSZAKI, BIZTONSÁGI KÖVETELMÉNYEINEK."

Ju13s

Köszi a válaszokat de:
Megpróbálom egy képpel is szemléltetni mire gondoltam, most ide 10A-es 1 fázisú fogyasztókat rajzoltam, ne mondjátok már hogy ebben az esetben sem fog a 0 vezetőn áram folyni....mivel 1 fázisú 230V-os fogyasztók mindig a 0 felé záródnak, vagy akkor most valamit nem értek...?  ???
Ha bekapcsolom az egyik fogyasztót akkor nyilván azon áramkörön 10A folyik a 0-án keresztül is, ha bekapcsolom a másik kettőt is akkor is 10 Ampernak kell folynia csak az "eltolás" miatt nem adódik össze de hőmérsékleti terhelés szempontja majdhogynem. Erre kérdeztem(vagyis 3x16-ra) hogy akkor egy 25A-es ÁVK működési szempontból jó ide?

Sztrogoff

Több lehetőséged van.
1. Végiggondolod, hogy ha a három izzót csillagba kötöd, nullavezető nélkül, akkor vajon működni fognak-e rendesen, és akkor belátod, hogy ha a nullára nem volt szükség, akkor nem is folyik rajta áram.
2. Megméred a nullán folyó áramot.
3. Elvektorozgatsz.
4. Hiszel a szakirodalomnak (lásd idézetek alább).
5. Mindezen 1-4. pontot nem veszed figyelembe.

Ju13s

Oké, értem, vagyis igazad van, hiszen egy próbalámpa is világít 2 fázis között, itt inkább az nem világos most nekem hogy földpotenciál nélkül miért is működik  ;D

Atistól idézve:
IdézKétfázis esetén vektorosan összeadódik  pl 10+15A  vektoros összetevője 18A
Akkor pl 3x16A -os hálózaton milyen "felállással" folyik a legtöbb áram a 0 vezetőn, és mennyi lenne az?

Sztrogoff

Az egyik az, amit én felharmonikusnak neveztem, utánam meg Pkajos írta ugyanezt a lényeget harmonikusnak, bár az kissé félrevezető, mert a harmonikus az a szinuszrezgés, van az alapharmonikus, ami az 50 Hz, és a felharmonikusok, melyek az 50 egész számú többszörösei - és az anyagban a felharmonikusokról van szó.
https://www.muszeroldal.hu/measurenotes/harmonikusok.pdf
ha nagyon rövidre akarod fogni, akkor a 6. oldal aljától, de érdemes az egészet.