Védőösszekötő-hálózaton (EPH hálózaton) lévő kötések

Indította S/K, 2019. február 04., 19:59:29 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

S/K

Üdvözletem!
Földben telepített (kb 40 cm mélyen) horganyzott laposacél összekötésére, leágazására horganyzott kötőelemeket használnak. Kiviteli terv szerint korrózió védelemmel szükséges ellátni.
A horganyzott rész nem sérül, az összekötő elem szintén nem. Összesen kb 2500 kötés.
Csak EPH összekötések.
Hegesztésnél szükséges ellátni, de ilyen esetnél?

nyaki

Üdv!
És mi célt szolgál az a laposacél és milyen szerep jutna a leágazás utáni szakaszra?  EPH vagy földelő vagy földelő-összekötő?

S/K


tothgyula

S/K Üdvözletem!
A TVMI 2018-as kiadásának "F" melléklete tartalmazza a NAPELEMES RENDSZEREK villámvédelmével kapcsolatos követelményeket.
A tervező kötelessége a villámvédelmi terv elkészítése!
Üdv:Tóth Gyula

S/K

Üdvözlet!
Villámvédelem rendben, terv szerint úgy mint az EPH rendszer is.
A kérdés az, hogyha horganyzott anyagokkal vannak az összekötések elkészítve és a horganyzás nem sérül meg akkor miért szükséges a korrózió védelem az összekötéseknél?

Fecó

Nem szükséges, hiszen a horganyzás, maga a korrózióvédelem. Akkor lenne értelme, ha hegesztéssel készülne a kötés. A 40 cm mélység terv szerint van? Ugye a talaj és kevegő határvonalán gondoskodtok a kiegészítő műanyag bevonatról 30-30 cm túlnyúlással?

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről


Sztrogoff

Szerintem, ha valahol a környezet támadást indíthat, akkor az nem a homogén horganyzott felület, hanem az összeszorított homogén horganyzott felületek.

Fecó

A földelőberendezésekkel és védővezetőkkel foglalkozó szabvány ezt kéri:

"Ha a földelő egymással csatlakoztatandó részekből áll, a csatlakozásokat exoterm hegesztéssel, préselt csatlakozókkal, bilincsekkel vagy más alkalmas mechanikai csatlakozókkal kell megvalósítani."

A villámvédelmi szabványban nem találtam leírást az összekötésekre vonatkozólag. Elviekben viszont a szerkezeti elemeknek meg kell felelniük az  MSZ EN 62561-1:2012 szabvány követelményeinek.

S/K

"föld-levegő átmenet" gyantás zsugorcsővel készült. A mélységet a területi hatóság határozta meg nem adtak 0,4 méternél mélyebben végzett engedélyt földmunkára. A villámvédelmi földelők 6 méteres csőföldelők.  Keretföldelők elhelyezése fagyhatár alatt csak a BHTR-eknél engedélyezett.
...akkor az EPH csatlakozások "más mechanikai csatlakozás".

Köszönöm a válaszokat.

istvan01

Idézetet írta: S/K Dátum 2019. február 04., 19:59:29 DÉLUTÁN
Üdvözletem!
Földben telepített (kb 40 cm mélyen) horganyzott laposacél összekötésére, leágazására horganyzott kötőelemeket használnak. Kiviteli terv szerint korrózió védelemmel szükséges ellátni.
A horganyzott rész nem sérül, az összekötő elem szintén nem. Összesen kb 2500 kötés.
Csak EPH összekötések.
Hegesztésnél szükséges ellátni, de ilyen esetnél?
Miért? Mert a horganyzott acél, tüzi horganyzott is, messze nem örök élet, talaj felszín közelében pláne nem az. A pótlólagos bevonat rajta, gátolja/csökkenti a nedvesség, oxigén és ionok hatását a horganyréteg fogyásában. De előbb-utóbb ez a plusz bevonat is elöregszik, zártsága megszűnik.
http://www.sinekvilaga.hu/antal-arpad-2013/2
http://www.hhga.hu/korroziovedelem/a-horgany-korrozios-ellenallasa/