Érdekes hibajelenség,"ráz" a csiszológép

Indította Tret, 2018. június 20., 22:04:52 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Tret

Üdv kedves szakik!
Érdekes dologgal találkoztam, gondoltam megosztom, kiváncsi vagyok ki hogyan értékeli a dolgot.
Megkeresett egy úr egy elég neves márka forgalmazója, egy kisgép bevizsgálással kapcsolatban.Azért írtam hogy neves
márka, mert reklámot nem keltenék nekik, de a lényeg hogy nem egy olcsó bóvli dologról van szó hanem egy minőségi
elektromos gépről. Konkrétan egy kézi csiszoló gépet hozott egy excentercsiszolót. A gép szinte vadonat új volt, tiszta hibátlan.
Az eszköz szinte teljesen műanyag, a talpán a csiszolólap rögzítésénél volt fém, egyébként kettős szigetelésű kinézetre is és az adattábla szerint is. Szemrevételezéssel történt vizsgálat során semmi hiba nem volt látható, sem szennyeződés sem sérülés vagy egyéb. Ezután egy szigetelés vizsgálat következett, a fém részhez képest, egy UNI-T UT511 műszerrel, 500V mérőfeszültséggel. A műszer nem mutatott semmit, méréshatáron kívüli volt az eredmény. Valójában erre számítottunk. A megrendelő ezután jött a gépért majd amikor közöltük vele hogy az megfelelő, kétségei támadtak. A gépet korábban értékesítették egy szerelőműhelynek, ahol a gép használója jelezte hogy ő úgy érzi hogy néha csípkedi a gép. A helyszínen meg is vizsgáltatták egy kollégával, aki azt állapította meg, hogy a készülék csatlakoztatott állapotában a dugaszolóaljzat védővezető érintkezője és a gép fém csavarján 50V körüli feszültséget mért. Ekkor kicserélték a gépet, egy újra ami szerinte szintén nem volt jó, majd ezt 6X. A megrendelő kérésére aki a vizsgálatnál jelen volt, mi is elvégeztük ezt a mérést, de a mi esetünkben ez is negatív eredménnyel zárult, a védővezető és a géptest között semmilyen feszültséget nem mértünk. A dugaszoló aljzatban természetesen mértünk fázisvezető nullavezető, fázisvezető védővezető, és a védővezető nullavezető között is, minden érték megfelelő volt. A kolléga műszeréről  nem tudok pontosat, egy régebbi valószínűleg ÉV univerzál műszer lehet. Kívácsi lennék hogy kinek milyen elképzelése van a dologgal kapcsolatban. :)

Simon Endre

A jelenség sztatikus feltöltődésből származik amit a csiszot anyag kelt. Elfelejtettek a műanyag alkatrészekbe grafitport bekeverni hogy azt levezesse. Utólag Aqvadag, vagy hőálló ezüst felvitelével lehet korrigálni vagy az időnként a külső részek kalciumklorid oldatos megkenése is segít, csak azt elhordja a keletkező csiszolatpor. Lényeg hogy a felület ne legyen használat közben "levegőben" és a vele dolgozó is "földelt" legyen. Ha sok ilyen gép dolgozik egy helyen a munkaterület levegőjét is lehet ionizálni ezt teszik műanyagipari gépek tömeges alkalmazásánál és védőfóli felviteléné is.

Tret

Számomra ez nem magyarázza azt az állításukat, amit egyébként a felülvizsgáló kolléga papírra is rögzített, hogy egy professzionális csiszológép ami egyébként kettős szigetelésű, a fém talpa gyakorlatilag elszigetelt, hogyan mérhetett mégis a dugaszoló aljzat védővezető kapcsa és a gép tulajdonképpen elszigetelt fém pontja között feszültséget (50v körül) ráadásul 5 db gyári uj gép esetében is. Mi a saját mérésünkkor nem tapasztaltunk semmi hasonlót, még szigetelési elenállás méréssel sem.

Sztrogoff

- Rabbi, megdöglött az utolsó libám is.
- Milyen kár, pedig lett volna még néhány ötletem.

Egy mérés vagy reprodukálható, vagy nem mérés. :) Itt nem sokat tudni. Egy ötletet én is mondok, kapacitív feszültségosztó. De ez Univerzállal (bármi más nagy terhelésű műszerrel) biztosan nem mérhető. Lehet, hogy te meg fordítva dugtad be, vagy te mértél nagy terhelésűvel. Neki is le kellett volna terhelnie, hogy akkor mit mutat. Ésígytovább.

Tret

Akkor közelítsük meg a dolgot más oldalról. Egyrészt a villásdugót mindkét állásába bedugtuk és multiméterrel mértünk mi is. A kérdéses hogy a szabványossági felülvizsgálat keretében, mi indokolja , hogy valaki több vadonat új gèp esetén is egy kettős szigetelésű érintésvédelmi mód esetén multiméterrel a védővezető csatlakozó és egy fémcsavar között mérjen, majd az ott látott 50V alapján hibásnak minősítsen mindent. Arra ki sem térnék hogy a mühely villamos berendezésébe építettek-e be  áram-védőkapcsolót, illetve a védővezető érintkező egy nullázott rendszerbe van-e kötve vagy a régi jó bevált eljárás szerint rákötötték a vízcsőre egy hilti szalaggal. Lehet e szabványok szerinti egy ilyen bevizsgálás, ez a kérdés.

Sztrogoff

Ha az 50 V elég teljesítményű ahhoz, hogy a megfelelő áramot keltse, akkor csak nem praktikus létezni hagyni. Pláne, hogy nem tisztázott keletkezési mechanizmus esetén holnap akár 60 V is lehet.
De mondjuk munkaeszköznél én még a felét sem javasolnám meghagyni, az nem egy melegpadlós, izzadásmentes tevékenység.

Az egy érdekes kérdés, hogy ha te nem mértél nullától eltérő értéket, az hogyan nullázza az 50 V-ot. :) Szerintem vissza kéne hívni a cégnek az előző megmérőt - vagy egy harmadikat importálni - és győzzön a többség.

Egyébként váltakozóáramnál még a mérőzsinórok elhelyezése sem mindegy.

tothgyula

TRET!
Több szabvány is foglalkozik a hordozható villamos kéziszerszámok biztonságával. Jelen esetben a csatlakozóvezeték csak 2eres lehet, védőérintkező nélküli dugvillával.
MSz EN 61029-1:2013 Hordozható, vill. motoros szerszámok biztonsága
MSz EN 61029-2-10:2010/A11:2014 Hordozható vill. motoros szerszámok biztonsága
MSz EN 60900 sorozat Villamos kéziszerszámok
Ettől függetlenül én is sztatikus feltöltődésre gyanakszom.
TothGyula.

faxelektro

Egy régebbi típusú lakáselosztót cseréltem ki kapcsoltam a merőnél a föbisztositékot majd leszereltem a régi biztosítékokat négy áramkör volt két világítás két konnektor földszint plusz emelet minden vezeték a levegőben és mikor meg fogtam a földszint világítás nulla vezetéket jól megrázott nem hittem el még egyszer meg érintettem újból jól meg rázott ugyan az a vezeték majd le mentem a földszinti kazánházba és akkor láttam be dugva egy szünetmentes tápot amiről a fűtés keringető pumpája működik amiről szerintem a fázis jöhetett de ez nem helyes mi lehetett a gond?

nyaki

Valószínűleg az elosztó PE és N sínje még mindig közös volt az inverter lebegő PE és a kinevezett N pontjával, így a  N és L kimenetű inverter mindkét pontján megjelenik a fesz a lebegő PE kimenethez képest. Inverter vagy aggregát használatakor kétpólusú leválasztás kötelező a hálózatról.
Az ilyen elosztókon figyelmeztetést kellene elhelyezni, hogy a hálózaton áramszünet esetén hálózatfüggetlen áramforrás üzemel.