Cérnaszigetelésű vezeték

Indította berta, 2020. január 26., 11:38:36 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

berta

Kedves Mesterek,
ne lepődjenek meg a kérdésemen. 90 éves családi ház (saját), 30 éve az összes vezeték ki lett cserélve réz vezetékre, egy védőcső szerűségben (ami szintén a 90 évvel ezelőtti megoldás). Ez az egyetlen egy vezeték egy lámpához ment, benne 25W-os izzóval, amit szerintem a 30 évben nem használtunk.
Most viszont szeretném életre kelteni. Az izzó helyére egy LED-égőt tettem, és lecsatlakoztattam róla egy konnektort, amihez csak és kizárólag egy tévét akarok rákötni.
Tisztában vagyok vele, hogy mindez hajmeresztőnek tűnik, de az alábbiak miatt merném megcsinálni:
- az összes fogyasztás nem érné el a 100W-ot
- a c.sz. vezeték eddig is áram alatt volt. Ha valahol a kb. 10m-es hosszán sérült lenne, akkor már levágta volna a megszakítókat, hiszen a két vezeték össze van csavarva, mint egy copfos hajfonat.
Mi a véleményük? Mennyire veszélyes?

Fecó

Általában a nem szakmabeli embereket nem sokban érdeklik a szabványok és előírások. (tisztelet a kivételnek). Most kezdhetném azzal, hogy a felújítás a lakásban olyan mértékű volt, hogy ezt már nem szabad lett volna otthagyni, azután belemehetnénk a védővezető meglétének a kérdésébe, majd abba, hogy a felújított kiselosztóban lévő zárlat és túláramvédelmi eszköz ehhez a gyenge ponthoz van-e méretezve. beépítésre került legalább az áramvédő-kapcsoló. A hétköznapi ember 4 lépcsője:

1. Működni fog?
2. Azonnal kigyullad, megráz, mind meghalunk?
3. Pukkan és elmegy az áram az egész házban?
4. Megfelel a szabványoknak és előírásoknak?

1. Nos, valószínűleg működni fog, lehet hogy akár évtizedekig, de lehet hogy hetekig, hónapokig, hiszen látod 90 éves és most is működik, mit neki még 20 év.
2. Nem hiszem, bár aggályos ha nincs védővezető, de ha kettős szigetelt a tévé az jó lenne
3. Ha jó a szigetelése még, és a kötések rajta, nem terhelődik túlságosan, akkor nem valószínű
4. Nem

Tudom hogy a szükség nagy úr, azt is hogy emiatt szétverni a megmaradt részeket már sok lett volna, de tegye mindenki a szívére a kezét. Sokan gond nélkül megvesszük a hatalmas tévét, a jó mosógépet, az asszony ne szenvedjen, kap egy mosogatógépet ő is, mikrosütő, indukciós lap, a gyereknek is tévé, laptop, és sorolhatnám. Ne hanyagoljuk el azt, ami mindezt működtetni fogja. Tegyük rendbe akár több lépcsőbe a mérőhelyet, elosztónkat és a vezetékezést, szerelvényeket. Ismét lesz talán 90 évünk utána...

tothgyula

Fecó!
Helyettem is szóltál.Természetesen ki kell cserélni a régi vezetékszakaszt és gondoskodni kell a megfelelő túláram (túlterhelés és zárlat) védelemről, és az érintésvédelemről (áramütés elleni védelemről).

S/K

Idézetet írta: berta Dátum 2020. január 26., 11:38:36 DÉLELŐTT
Kedves Mesterek,
ne lepődjenek meg a kérdésemen. 90 éves családi ház (saját), 30 éve az összes vezeték ki lett cserélve réz vezetékre, egy védőcső szerűségben (ami szintén a 90 évvel ezelőtti megoldás). Ez az egyetlen egy vezeték egy lámpához ment, benne 25W-os izzóval, amit szerintem a 30 évben nem használtunk.
Most viszont szeretném életre kelteni. Az izzó helyére egy LED-égőt tettem, és lecsatlakoztattam róla egy konnektort, amihez csak és kizárólag egy tévét akarok rákötni.
Tisztában vagyok vele, hogy mindez hajmeresztőnek tűnik, de az alábbiak miatt merném megcsinálni:
- az összes fogyasztás nem érné el a 100W-ot
- a c.sz. vezeték eddig is áram alatt volt. Ha valahol a kb. 10m-es hosszán sérült lenne, akkor már levágta volna a megszakítókat, hiszen a két vezeték össze van csavarva, mint egy copfos hajfonat.
Mi a véleményük? Mennyire veszélyes?

Biztos hogy nem üzemeltetném így!!
Persze most csak egy TV, utána jön a "videjó", CD lejátszó és már nem is elég egy konnektor. Dugjunk be egy hosszabbítót ,persze ami földelt.  Jön a takarítás ott a hosszabbító, dugjuk be a porszívót. 1x-2x működik a porszívó. Ha már ott a konnektor vasaljunk róla, stb...
De ez csak egy elmélet. (...meg így szokott lenni...)

Sztrogoff

Hát csak a precízség kedvéért, ha ez a vezeték 30 éves, akkor ez gumiszigetelésű, és annak védelme a textilszövés.

berta

Köszönöm a részletes választ. Tudtam, hogy a kérdéssel a méhkasba nyúlok, csak építőmérnökként azt látom: a szabványon kívüli dolgok is lehetnek működőképesek, akár 100 vagy ezer évig is (ld. pl. Eiffel-torony, Pantheon stb.). Ezzel nem szabványellenes vagyok, hanem csak utalok arra, hogy a műszakilag megfelelő megoldás egyik módja a szabvány betartása.
Egyébként ebbe a konnektorba CSAK a TV meg a lámpa lesz bedugva; a szobában van másik három konnektor. A nejem kérése volt, hogy ne kelljen a TV-t hosszabbítóra kötni, mert az ronda.

S/K

Lelked rajta!
...de a bíróságon ezt meg is kell magyarázni. (persze ez a legutolsó véglet, ...ha életbe marad valaki. Ja. Ez a legutolsó)
Szóval, nem ajánlom hogy üzemeljen az a "c sz" vezeték.  Valahogy csak behúznék vele egy áramkőrnek való vastagabb réz vezetéket.

Idézetet írta: berta Dátum 2020. január 27., 17:43:38 DÉLUTÁN

Egyébként ebbe a konnektorba CSAK a TV meg a lámpa lesz bedugva; a szobában van másik három konnektor. A nejem kérése volt, hogy ne kelljen a TV-t hosszabbítóra kötni, mert az ronda.

Amúgy meg ha el van már döntve...