40/2017.(XII.4.) NGM rendelet

Indította Novill, 2017. december 05., 17:35:30 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Idézve a rendeletből:

(2) Az alábbiakban felsorolt, a műszaki biztonság szempontjából jelentős munkakörök
betöltéséhez ötévenként kötelező a továbbképzés, a szakterületre vonatkozó hatályos
jogszabályi előírások, érvényes műszaki szabványok megismerése, valamint a
felülvizsgálathoz szükséges korszerű műszaki-biztonsági szakmai anyag elsajátítása
céljából:
- a) az érintésvédelmi szabványossági felülvizsgáló,
- b) az erősáramú berendezések felülvizsgálója és
- c) a villámvédelmi berendezések felülvizsgálója

A továbbképzés szükségességét nem vitatom, de azért az egész gondolkodóba ejt jogi értelemben.
Miért is!
Amikor elvégzünk egy képzést időkorlat nélküli bizonyítványt kapunk, amivel elvileg életünk végéig dolgozhatunk.  Majd jön egy rendelet ami előírja a továbbképzést és vizsgát. Ha ezt nem végezzük el el, akkor röviden megszűnt az időkorlat nélküli bizonyítvány jogosultsága a munkavégzésre.
Ezen az elven vissza lehetne vonni az összes közép és felsőfokú végzettséget ilyen módon, csak jogszabályban kellene előírni a kötelező továbbképzést.  Lehet, hogy ez a jövő :D.

Sztrogoff

Szerintem ez egy jogász számára sem probléma. Feltételezve, hogy a bizonyítvány végzettséget igazol, nem pedig a munkavégzésre feljogosítást (mivel nekem egészen friss nincs, nem tudom, mi áll benne).

S/K

...mint Sztrogoff írta a bizonyítvány végzettséget igazol. Végezheted/jogosult vagy a munka elvégzésére. A VBSZ továbbképzést ír elő. Ha nem mész nem leszel jogosult a munka elvégzésére. Aki "ezer éve" szerezte a bizonyítványt az ne akarjon az MSZ 172 szerint felülvizsgálni. Az "ezeréves" Lukrécia aki gép és gyorsíró, írógépen tanult leveleket írni az a mai világban nem tud egy számítógépen megírni egy levelet, hacsak nem megy el egy továbbképzésre.
Nincs ebben semmi kivetni való, sőt ha valaki továbbképzés nélkül állít ki jegyzőkönyvet az vétet a szabályok ellen, büntetést kell fizetnie. (Lásd KRESZ. Hibázol=fizetsz)
Azért remélem nem így lesz.
Nekem sincsenek nagyon ínyemre a kamaszkori vizsgadrukkok, de valahogy be kell/kéne tartani/tartatni a biztonságot. (ha ettől biztonságosabb lesz...)

JUVILL



Azért vannak itt olyanok is, akik ezer éve szereztek vizsgabizonyítványt, és ha kellett, ha nem, bevállalták, elvégezték, és minden felülvizsgálatból van OKJ-s vizsgájuk IS. Meg még talán más is. ;)
Ezer évvel ez előtt mechanikus írógépen tanultak meg "JELENTÉS"-t írni, és haladva a korral, ma számítógéppel készítik a "MINŐSÍTŐ IRAT"-ot, lehet hogy úgy, hogy közben műszert cserélve, műszerről töltik a kiértékelt adatokat a számítógépre. Közben ezerszer voltak
szabványfrissítő képzésen, és lehet, hogy ezerszer tudnak szakmai szempontból többet, mert ezerszer nagyobb a gyakorlatuk.
Ez által nem csak az MSZ 172-62, -72, - 86 szabványokat ismerik, hanem ezeket a csapnivaló új előírásokat is.
Elképzelhető, hogy a szabványfrissítő képzéseknek köszönhetően igen csak tisztában vannak a minősítő íratok új tartalmi és formai követelményeivel, és ezerszer bátrabban mernek nyilatkozni az életbe lépett VBSZ fejezeteiről ;).

S/K

Én is az ezerévesek közé sorolom magam, egyáltalán nem "esik jól" a kötelező továbbképzés. Eddig is próbáltam követni a jogszabályokat, rendeleteket, szabványokat, de ez a VBSZ már "sok" vagy sokk.   Kezdték a ebif rb-s vizsgával;  norma, nem norma vv szétválasztásával; tűzvédelmi szakvizsgák most meg a továbbképzések. Hol lesz a vége? Ki fogja vizsgáztatni az "ezeréveseket"? (százezeréves? :))
Alig várom  26.-át a VBSZ megismerése című előadást.

Novill

Az -" ezerévesek" - talán még jobb helyzetben vannak szakmailag akik folyamatosan képezték ( ónképzés vagy pénzes) szakmailag magukat. Így ismerik a régi és új előírásokat is és jobban látják a mai szakmai ellentmondásokat is.  A szomorú az amikor ma  vannak olyan szakemberek akik részt vesznek a továbbképzéseken és gyakorlatban nem látjuk ennek a pozitív eredményét. A továbbképzések sok esetben nagy anyagi terhet jelentenek az embereknek az idő mellett. Sokszor figyelem a jogi kötelező előírás nélküli továbbképzéseket, majd későbbi időben már ezeket kötelezővé tevő jogszabályok jelennek meg. A lobbi jól dolgozik.

Sacc-placc

Én nem is az "ezeréveseket" féltem..., hanem a "frisshusikat"! Halvány böffentésük sincs, milyen szabályozás volt mondjuk 15 évvel ezelőtt! Hogy fognak egy nem norma szerinti villámvédelmet minősíteni, vagy egy "80' óta fogorvosi rendelőt"...  :(

xyz

sziasztok,

1,
én ahogy kijött belenéztem van benne egy mondat: felülvizsgálatot a jelenlegi szabványok betartásával kell elvégezni és alkalmazni...
ez nem semmi nagyon sok meg fog bukni de se pénz a javításra és szakember sincs rá.
2,
nagy terjedelemben benne van az összekötő vezetékek amelyek nagyon sok régi társasházban elavult nagyon sok probléma lesz belőle
Gondolom a jogalkotó rendbe akarja tenni nem lesz egyszerű.

Továbbképzések az jó is lenne de 8 óra annyi tananyag az inkább pénz beszedés.
Nem sokan vagyunk fent az ajánlott szerelők közül ajánlott felülvizsgálok.

érdemes elolvasni a VL- ben  a magyarázatot.
xyz

widoka

Tisztelt Kollégák!
A nevezett rendelet több mint tíz éve került napirendre a villamos szakembereket tömörítő társadalmi szervezeteknél. Szükségét látták
a villamosiparban ténykedő kollégáknak megsegítése céljából. Annál is inkább, mivel a gázipar résztvevőinél jól működik egy hasonló rendszer. Megjelentetése előtt széleskörű szakmai megmérettetés történt 5 lépcsőben. Ezek során szinte valamennyi javaslat beépült a rendszerbe. Ami érzékenyen érinti a felülvizsgálókat az a kötelező szakmai továbbképzés. Úgy gondolom, hogy aki folyamatosan képezi magát, annak ez nem kihívás. Félni valója azoknak lehet akik a bizonyítvány megszerzése óta nem követték a szakmai, és szabványi változást.  A minősítő iratok formai és tartalmi elemei jól tükrözik a felülvizsgálók felkészültségét, ami az esetek 80%-nál nem éri el a kívánt szintet. Persze egy rendelet nem fog minőségi robbanást előidézni, de a jogszabályalkotóktól több nem várható.
A tanfolyamok anyagai, és a vizsgakérdések kialakítás jelenleg folyik,a minisztérium által kijelölt szervezeteknél.
Szép napot.


S/K

Nincs ezzel semmi baj, hiszen aki hatósági átadásokat csinál/csinált az így is követte a változásokat és a formai részre is már többen "rászoktak" tekintve hogy elérhető a neten. Az igaz hogy le van írva hogy miket kell tartalmazni a minősítő iratnak/első jelentésnek de van ahol ezeket csak egy bizonyos formában fogadják el.
Hétfőn voltam az "öt évenkénti ebf tűzvédelmi vizsgán" és ott két dolog elhangzott ami elgondolkoztatott minket.
Kérdezték az oktatót (ny.tü.alezredes) hogy mennyibe fog kerülni és mikortól lehet jelentkezni a továbbképzésekre. Az összegről és az időpontokról nem tudott nyilatkozni de azt elmondta hogy úgy tudja nem biztos forrásból és kihangsúlyozta hogy nem valószínű de mivel ott mozog a "tűz" közelében az a hír járja hogy a továbbképzésekről a bizonyítvány limitált kiadású lesz. (lásd regisztrált szerelők)
Ha valaki ennek utána tudna nézni vagy tud valamit megköszönném és szerintem sokan mások is megköszönnék.
Másik dolog amit mondott hogy a szabványok megszerzését - hivatkozás a szabványokra amit a jegyzőkönyvben feltüntetünk -  tudni kell  igazolni a szabvány hivatalos megszerzésének módját.