Ablaknyitás önműködő vezérlése

Indította balzsi, 2013. január 05., 22:54:32 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

balzsi

A Novill által feladott "házi feladatot" én itt folytatnám.

IdézA feladat egy téli kertben lévő két ablak nyitása és zárása. Egy bizonyos hőfokon ki kell nyitni  az ablakot, egy bizonyos hőfokon viszont be kell csukni az ablakot. De biztosítani kell bármikor a kézi ( kapcsolóval) nyitását és zárását is. Az automatikus zárás ne legyen azonnali, tehát késleltetni kell. Az ablak nyitó egység 24 V egyenfeszültségű, 50 W-os, és úgy kell számolni, hogy a gyenge áramú ( 24 V-os) vezeték kb 10m 2x1mm2. Felhasználható tápegység, termosztát, relé, idő relé,stb. Lehet, hogy moderátor ezt átrendezi még  .

moderátori bejegyzés:
Eredeti témaindító beszélgetés, hogy mindenki tisztában legyen a kezdeti pár hozzászólással, amelyből ez az új téma született.

Marton

Átkerült a rajz ide is, hozom a véleményem én is.

balzsi!

Átláthatóbb lenne a rajz ha az áramutas rajzolás jobban érvényesült volna. A relé tekercseket az alsó, negatív közös ponthoz közel kellene elhelyezni. Sok a vezeték keresztezés, nehezebben lekövethető a müködés. Eddig ez rajzábrázolási probléma.
Kapcsolás: a termosztátok egyike nyitó érintkezős alkalmazású kell, hogy legyen. Ha bármelyik "irány" relé húz, a Rel1 is húz, tehát csak egy irányba tud forogni a motor! Keresztretesz nincs, nem is biztos, hogy volna értelme, morse érintkezős motor áramkör megoldja. Végállásnak iniciátort használsz, nem életszerű, rosszul van használva. PNP lenne?, hatástalan így bekötve, nem a relét befolyásolja. Valójában egy ilyen ablakmotornál beépítve van a motorba, nem külső dolog, nincs kivezetve. A motor áramköre (főáramkör) legyen önálló, ne a gombokon, iniciátoron keresztül kapja az áramot. A müködtető feszültség a rajzon 24V váltófeszültség, nincs egyenirányítva, szűrve a  24V. Vagy kapcsolóüzemü tápegységet kell használni. Védelmet, biztosítékot is használni kellene. Egyébként egyenfesznél még diódás logikát is bele lehet tenni, valóságban a motorba integrált végállások diódával vannak kombinálva.
Üzemmód váltási megoldás igy is jó (kézi/automata).

balzsi

Idézetet írta: Marton Dátum 2013. január 05., 23:15:18 DÉLUTÁN
Átkerült a rajz ide is, hozom a véleményem én is.

balzsi!

Átláthatóbb lenne a rajz ha az áramutas rajzolás jobban érvényesült volna. A relé tekercseket az alsó, negatív közös ponthoz közel kellene elhelyezni. Sok a vezeték keresztezés, nehezebben lekövethető a müködés. Eddig ez rajzábrázolási probléma.
Kapcsolás: a termosztátok egyike nyitó érintkezős alkalmazású kell, hogy legyen. Ha bármelyik "irány" relé húz, a Rel1 is húz, tehát csak egy irányba tud forogni a motor! Keresztretesz nincs, nem is biztos, hogy volna értelme, morse érintkezős motor áramkör megoldja. Végállásnak iniciátort használsz, nem életszerű, rosszul van használva. PNP lenne?, hatástalan így bekötve, nem a relét befolyásolja. Valójában egy ilyen ablakmotornál beépítve van a motorba, nem külső dolog, nincs kivezetve. A motor áramköre (főáramkör) legyen önálló, ne a gombokon, iniciátoron keresztül kapja az áramot. A müködtető feszültség a rajzon 24V váltófeszültség, nincs egyenirányítva, szűrve a  24V. Vagy kapcsolóüzemü tápegységet kell használni. Védelmet, biztosítékot is használni kellene. Egyébként egyenfesznél még diódás logikát is bele lehet tenni, valóságban a motorba integrált végállások diódával vannak kombinálva.
Üzemmód váltási megoldás igy is jó (kézi/automata).

Sorjában igazad van. :)
Talán azzal kezdeném, hogy egy ilyen megvalósításához véletlen se fognék, csak azután, ha nagyon körbe járnám a kérdést. Mivel ilyet sohasem láttam, ezért inkább logikai vonalon közelítettem meg a feladatot. Valóban kissé kesze-kusza az ábrázolás, ha tudnád hányszor kevertem meg az elemeket ;) A forgásirányváltásba valóban belefutottam, még egy segédérintkezővel, vagy diódával az korrigálható. Tovább nézegetve a termosztát is valóban gáz, mert a minimum akkor is zárva lenne, mikor csak a maximumnak kellene zárva lenni. Végállásérzékelőnek egy induktív érzékelőt raktam be, de valójában bármely más érzékelő megtenné mely végálláson zárva van, de úgy nézem ez is fordítva sikeredett. Arról nem is beszélve, hogy felesleges amint írtad. A védelem szintén kimaradt :( . Én egyen áramra gondoltam, nem jól sikerült a jelölés?
IdézA motor áramköre (főáramkör) legyen önálló, ne a gombokon, iniciátoron keresztül kapja az áramot.
Ezt a részt nem értem.

Novill

Igen ez egy szép kis feladat több feltételre kell oda figyelni. Egyszerűbb lenne a feladat 230 V -os ablak nyitóval. Mert egy termosztáttal és egy időrelével már egy elfogadható megoldást lehetne kialakítani egyszerűen.
Első gondolatom egy Q3 típusú termosztáttal (1 (NO), 2 (COM), (3 NC), záró oldalba késleltetve meghúzó időrelével (állítható) és Szelei által írt relékkel kereszt reteszbe kapcsolva indítottam. Ezek az ablak nyitó szerkezetek rendelkeznek belső végállás kapcsolóval, így ez egyszerűsíti az egészet. A forgásirány váltást a kereszt retesznél kerül megoldásra. A tápegység 24 V egyenáram, terhelés, vezeték hosszúság, teljesítmény! De nem biztos ez a gondolat menet  ;). Itt feltehetően sok megoldás fog születni, mert éltérően gondolkodhatunk. További kérdések is felmerülhetnek menet közben, két termosztát vagy egy termosztát, költségek alakulása, esztétikum, stb. Na már megint sokat írtam  :D.

Szelei

Idézetet írta: Novill Dátum 2013. január 06., 08:39:33 DÉLELŐTT
Itt feltehetően sok megoldás fog születni, mert éltérően gondolkodhatunk. További kérdések is felmerülhetnek menet közben, két termosztát vagy egy termosztát, költségek alakulása, esztétikum, stb. Na már megint sokat írtam  :D.

A két termosztátot azért kellett be tenni mivel az volt a feladat, hogy mind a nyitás mind a zárás állítható hőfokon kell meg történnie.

Viszont nem szabad sem induktív sem kapacitív érzékelőt felhasználni közvetlen motoráram kapcsolására csak a vezérlést viheti!!!

petike199600

Sziasztok!
Erre a feladatra lehet nem fogok ma válaszolni mert most megyek el egy kis házi munkára.   :D
Nővéreméknél felrakok egy bútormegvilágítót a mosogató fölé.
Majd este felé leszek mert nem itt laknak.
A feladattal kapcsolatban haladok lassan.
Szeretnék kérdezni arról hogy a motort ugye egy végálláskapcsoló kapcsolja le.
Ebből 1 darab elég vagy kettő kell?
Nyitó érintkezőt kell használni ugye?
Köszönöm szépen!

Marton

Petike!
Az ilyen kis motorokba beépítve van két nyitó érintkezős végállás, ezekkel párhuzamosan egy egy dióda van egymáshoz képest ellentétesen. Legalábbis így gondolom , hogy ez is ilyen motor. Tehát kivülről, mint Szelei is írta csak a két pólus áll rendelkezésre, (ezen belül van a végállás megoldás)  plusz és mínusz, ill. irányváltáskor ezek megcserélődnek.
balzsi!
Elfelejtettem korában gratulálni a rajzodhoz, ez is hasznos, hogy mit és hogy nem vagy igen. A motor önálló körként ezt úgy értjük, mint ahogyan pl. egy háromfázisú motor esetén is a motor kör csak a főérintkezőkön keresztül kap áramot, ehhez képest a vezérlés, logika egy másik áramkör még ha azonos tápfeszültségen vannak is. No meg nem szerencsés terhelést tenni nyomógombokra, érzékekőkre, stb.
Novill!
Mint írtad, több féle jó megoldás fog születni, ez biztos. Tovább lehet ragozni , hogy a kézi ill. automata müködés miként is müködjön, egymást kizárva mint balzsi rajzán, vagy egyidejüleg mindkettő aktív legyen. Egy beállított hömérséklet érték változás automatába helyezze-e a müködést vagy sem. Nem egyszerű. Költség és szándék kérdése is. Én egy programozó relével(Zelio, Logo, Easy) csinálnám meg ha egyidejleg aut/kézi legyen.

Novill

Jöhet a programozó relés megoldás is, hátha még valaki hasznát veszi. Persze a megvalósítás költsége sem utolsó szempont.  Itt az elsődleges szerepe a termosztátnak, hogy a növények ne melegedjenek túl. Igen a kézi és automatikus üzem megvalósításának az egyszerűsége is lényeges. Beszerezhető egyszerű eszközökből célszerű fel állítani a kapcsolást, nem egyedi forrasztgatással. Hisz ma már inkább modulokat cserélnek a javításkor. Ki megy a relé, kicseréljük és nem javítjuk. Gondolni kell arra is, hogy az utánunk következő villanyszerelőnek ne okozzon fejfájást a hiba megkeresése javításkor.

Szelei

Idézetet írta: Marton Dátum 2013. január 06., 10:29:14 DÉLELŐTT
Egy beállított hömérséklet érték változás automatába helyezze-e a müködést vagy sem. Nem egyszerű. Költség és szándék kérdése is. Én egy programozó relével(Zelio, Logo, Easy) csinálnám meg ha egyidejleg aut/kézi legyen.

Most inkább arra megy ki a dolog, hogy van egy tanulni vágyó kis tanoncunk akit nem vér profi megoldásokkal bombázzuk, hanem a feladaton keresztül adjunk ihletet a szakma alapjainak elsajátításához.

Ha a programozás volna a cél azokat már a szakmában járatos kollégának is segíthetne gondolom. De egy kezdőt először a logikus anyag, érintkező és magának a rajz áttekinthetőségének a megvalósítására kell rá vezetni. És mindenek felett önálló gondolkodást be indítani, mert a fórumra állandóan nem támaszkodhat. Meg kell tanulni anyagok keresését, kiválasztását mit hol mikor használhat de ezt önállóan kell a nagy életben majd tenni neki. :)

petike199600

Bocsánat de ma nem tudtam foglalkozni a rajzzal holnap iskola után ez lesz az első dolgom.
Mégegyszer Bocsánat!