Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Kérdések - válaszok => Villamos terv, kapcsolási rajzok => A témát indította: enner Dátum 2012. január 25., 11:34:20 DÉLELŐTT

Cím: Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: enner Dátum 2012. január 25., 11:34:20 DÉLELŐTT
Üdvözlök mindenkit.
Fõ oka a regisztrációmnak,hogy segítséget kérjek egy egyszerû családi ház villamos tervének készítéséhez,esetleg készíttetéséhez.
Ha valaki segítséget tudna nyújtani ebben (persze minden információt megadok hozzá,a tervtõl az elképzeléseinkig) megköszönöm.
Nem szeretném a környékrõl kiválasztott villanyszerelõre bízni a dolgot 100%-ban,legalább legyen a kezemben valami,ami biztosan szabályos.
Köszönöm elõre is!
:-X
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: nova Dátum 2012. január 25., 13:20:54 DÉLUTÁN
Mekkora beépített lesz a beépített teljesítmény? 7 KW alatti vagy feletti?
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: Novill Dátum 2012. január 25., 16:00:31 DÉLUTÁN
Igen épülõ családi ház villamos hálózatának a megvalósítása nem egyszerû feladat. Mert a tervezés idejére már meg kell lenni a szükséges elképzeléseknek. Jelenleg a 7KW beépített villamos teljesítménytõl van törvényi kötelezettség az épületvillamossági tervezésre. A kivitelezéshez szükséges felelõs mûszaki vezetõ. Mint mindenhol itt is az a kérdés mennyi a rendelkezésre álló összeg az építkezésre. Ez eleve sok mindent meghatároz. A jó és gyakorlott villanyszerelõ szinte minden szakmai jogosultsággal, információval és gyakorlattal rendelkezik. Itt már több információ is fenn van ezzel kapcsolatosan. Inkább az építkezés során fenn álló problémákra hívnám fel a figyelmet. Az a jó villamos tervezõ akinek van kellõ szakmai gyakorlata az épületvillamosság területén, esetleg kivitelezõi gyakorlattal is rendelkezik. A többi szakági tervezõvel minden oda - vissza le van egyeztetve. A gyakorlatban sok esetben ez hiányzik.  Változtatnak az építészeti terven és nem követik a többi szakági tervezõk. Minden szakmai résznek ki kell dolgozva lennie a terveken. Ezek sok esetben hiányosak. A tervezõtõl ne anyag kiírás legyen kérve, hanem árazatlan költségvetés. Ez megkönnyíti a kivitelezésnél a versenyeztetést. A villamos hálózat kialakítása lehet hagyományos villanyszereléssel készült, vagy az intelligens villanyszereléssel megvalósított. Az intelligens villanyszerelés a KNX irányába mutat. A villanyszerelés témakörébe tartoznak gyengeáramú részek. Ezek a riasztó rendszer, telefon, antenna, akusztika és a számítástechnikai hálózat. Továbbá egyeztetések szükségesek a bútorossal, gipszkartonossal, stb. Mert a villanyszereléssel nagyon sok minden kapcsolódik. Ezért ha nincsenek jól összehangolva az egyes szakmák azok problémákhoz vezethetnek. Így a megvalósuláskor sokszor már a tervvel köszönõ viszonyban sincs a valóság. Kezdetnek talán ennyit, biztos lesznek kollégák akik szintén hasznos infókat adnak közre.
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: enner Dátum 2012. január 26., 09:33:15 DÉLELŐTT
Köszönöm a választ!!
A villamos teljesítmény  7KW alatti lesz.
A rendelkezésre álló összeg az építkezésre természetesen minél alacsonyabb legyen :) ,mivel önerõbõl oldjuk meg a dolgot,amit nem így terveztünk még két éve  :'( , (de ez nem azt jelenti,hogy ki szeretnék spórolni valamit is...... úgy érzem ez az egyik része ahol nem szabad.)
Elõreláthatólag fél év mire eljutunk a villamos kivitelezhetõségig,de mivel most van rá idõ,gondoltam  a tervet el lehetne készíteni.(esetleg anyagigény ismeretében kapkodás nélkül , jobb áron megvenni pl.vezetékeket ,vagy  ami biztosan kell majd)
Elõre is köszönöm a hozzászólásokat,segítséget!
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: Novill Dátum 2012. január 26., 11:38:34 DÉLELŐTT
Így akkor amire elõtte még gondolni kell az a következõ: A mérõhely kialakítás, amit célszerû végleges megoldással kialakítani a költségek csökkentése érdekében. Az alapozáskor el kell készíteni a betonalap földelést, mert ez az a megoldás amivel a lehetõ legjobb földelési ellenállást lehet elérni. Ez védelmi szempontból fontos. A betonozási munkáknál figyelembe kell venni azon lehetséges helyeket, melyeket érinthet a villanyszerelés.
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: nova Dátum 2012. január 26., 16:42:39 DÉLUTÁN
Na akkor az már kiderült, hogy a teljesítmény idény milyen szintû.

Idézetet írta: enner Dátum 2012. január 25., 11:34:20 DÉLELŐTT
Nem szeretném a környékrõl kiválasztott villanyszerelõre bízni a dolgot 100%-ban,legalább legyen a kezemben valami,ami biztosan szabályos.

Megkérdezhetem miért nem szeretnéd helyi villanyszerelõre bízni a villanyszerelési feladatokat?

Sok oldalon olvashatsz róla, hogy milyen tanácsokat javasolnak a villanyszerelõk például egy új ház villanyszerelésénél figyelembe venni. Például egy ilyen tanácsokról (http://www.novill.hu/tanacsok/uj-epiteshez) lehet olvasni.

Ha konkrétan leírnád, hogy milyen kérdések merültek fel benned, akkor könnyebben tudnánk javaslatokat adni. Azt is járható útnak tartom, hogy ha van egy alaprajzod és elképzeléseid akkor a fórumon jelen lévõ villanyszerelõk tanácsokkal láthatnak el a kialakítással kapcsolatban, hogy az megbízható legyen és esetleges még fel nem merült igényeket is megfogalmazhatnak, melyet esetleg hasznosnak találhatsz.
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: Szelei Dátum 2012. január 26., 18:17:32 DÉLUTÁN
Léci készíts egy fotót az alaprajzról és töltsd fel, ami alapján tudjunk adni szerelési anyag igénnyel tanácsot. :)
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: JUVILL Dátum 2012. január 26., 19:03:00 DÉLUTÁN

Elolvastam a hozzászólásokat. Nova feszeget egy témát, hogy nem szeretnéd helyi villanyszerelõre bízni a kivitelezést. Nem ismerem a helyi körülményeket, lehetõségeket. Messzirõl hívott villanyszerelõ is végezhet - akár minõségi anyagokból is - csapni való munkát. Gondolok itt fõleg a vezetékkötésekre, a szabványos szerelésre. Ezek csak a használatba vétel után, a hálózat terhelésekor jelentkeznek.
Nem árt ilyen esetben referencia munkát megtekinteni, kikérni a véleményt.
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. január 26., 19:15:44 DÉLUTÁN
így igaz, tényleg jó lenne egy alaprajz, mert én ugyan nem szeretnék fogadatlan prókátorként tetszelegni,de az a 7kW nem biztos, hogy elég lesz, fõként, ha villanybojler és esetleg kerámialapos villanytûzhely (melyet én "forrón" ajánlok a gázzal ellentétben) lesz, illetve még lesz eg garázs, mûhely is. Seperc alatt el lehet érni azt a 7kW-ot egy családi házban és akkor biza lecsap az a 32A-es kismegszakító, oszt jön a "sötétség birodalma"! Épp ezért alaposan mérlegelni kell, inkább az építéskor nyomasson az ember több pénzt bele, mintsem hogy majd utólag kelljen "bûvészkedni", átépíteni, toldozni-foltozni, mert az már összességében sokkal (3-szor) többe kerül, nem is beszélve a különbözõ ilyen esetekben elõforduló késöbbi hibákról. Tehát, várjuk a rajzokat... ;)

No, pl ez is egy totál átlagos családiház mérõhelye (3x25A "C" + "éjszakai" 1x25A "B") , igaz itt nincs gáz, még mutatóban sem! ;D

Üzenet összefûzve: 2012. január 26., 19:25:51 DÉLUTÁN

Ja, annyit még hozzátennék a képhez -még mielõtt kikapok, hogy pontatlan vagyok és félretájékoztatom a nagyérdemût-, hogy ma már CSAK mûa. tokozott (Hensel vagy Csatári) tipizált szekrényekbõl álló mérõhelyet lehet kialakítani, tehát ez a faszekrény ma már csak, mint a tokozottakat befogadó szekrény jöhet szóba (ebbéli funkcióját én azért ajánlom, mert egyrészt így nem lesz szem elõtt a mérõhely, másrészt a nap, mint ezen szekrények legfõbb ellensége, nem tud pusztítani), de az is csak akkor, ha sikerül lemeccselni az áramszolgáltató területi "kiskirályával", hogy a mérõhely ne a kerítéshez kerüljön.  Sok sikert a meccshez! Megéri!!
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: enner Dátum 2012. január 27., 00:11:01 DÉLELŐTT
Mindenkinek köszönöm a tanácsokat!
Igyekszem,készítek képet az alaprajzról,és feltöltöm.
Igazából nincsen bajom a "helyi" villanyszerelõkkel,csak alapszinten szeretnék képben lenni a dolgokról,nem szeretek teljesen "bután" egyezkedni a mesterrel:)
Bár annyira nem áll távol tõlem a villamosság/javítás (gépjármûtechnikusként) csak hát az kisfeszültségû rendszer,más szabályokkal.
Máris tanultam,csak sajnos saját hibámból:szerelõbetonig készen vagyunk,de  a védõföldelést nem alakítottuk ki a sávalapozáskor.....gondolom csak földelõ tüske jöhet szóba. .??
A mérõszekrényt nem szerettük volna a telekhatáron a "kerítésoszlopba",így fa oszlop lett állítva,ideiglenes áramot használunk/fizetünk,és 3x25A -ra lett kialakítva :)
Jó éjt mindenkinek!
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: Novill Dátum 2012. január 27., 07:25:15 DÉLELŐTT
Miért is jó a betonalap földelõ? Mert a sávalap alsó részében, betonnal takartan helyezkedik el. Mivel a teljes alapozással körbe van vezetve, így nagy felületet képez. A teljes nedves beton felület részt vesz a hatásos felület képzésében, a szonda vagy szalag földelõ esetében csak a vas felület a hatásos felület. Az alapozásnál  sok esetben be szoktuk kötni a vasalatot is.  Természetesen ma már csak tûzi horganyzott anyagokat használhatunk fel a földelés készítésére, mert így a földelõ élettartama jóval hosszabb. Tehát betonalap földelõvel lehet elérni a legjobb földelési ellenállás értéket. A vasbetonszerkezetekben a statikai szempontok figyelembevételével el lehet helyezni a villamos hálózat csöveit is, amivel lehet csökkenteni a vésési munkákat. De van még lehetõség a szerelõ betonon való szereléshez is. Itt viszont már ütközhetünk a gépészeti szereléssel,és ez miatt elõzõleg egyeztetni kell. Az áttöréseknél célszerû lehet csõhüvelyeket, vagy hungarocell elhelyezése a betonozás elõtt. Mert így is lehet csökkenteni a vésési munkákat. Az elosztó szekrény helyének a jó kiválasztása csökkentheti részben az anyag felhasználást. A felfûzött villamos hálózat kialakítása kerülendõ biztonságtechnikai szempontok végett.
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: JUVILL Dátum 2012. január 27., 15:58:08 DÉLUTÁN

Novill által javasolt betonalap földelés egy nagyon jó mûszaki megoldás. Erre vonatkozóan érdemes átnézni az MSZ HD 60364-5-54:2007 szabványt, amelynek címe: A villamos szerkezetek kiválasztása és szerelése. Földelõberendezések, védõvezetõk és védõ egyenpotenciálra hozó vezetõk.
Ettõl függetlenül javasolnám a régi ME-04-124-179 mûszaki elõírást, melynek címe: Vasbeton alapozás alkalmazása földelés céljára.
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: enner Dátum 2012. január 27., 16:02:41 DÉLUTÁN
Üdv mindenkinek!
Alul töltöttem fel képeket a tervrajzról. A falazat mindenhol YTONG.
A felülnézetes kép bal alsó sarkán a kis sárga négyzet jelöli az ideiglenes oszlop (de kerítésen kívül a hálózati oszlop) helyét/irányát.
Gondoltam segíthet a mérõhely elhelyezése szempontjából a falban.

Most még a védõföld kialakítása foglalkoztat....kötött,koromfekete talaj van,3m-en állandóan talajvízzel.Elegendõ ide a kapható 2m-es horganyzott földelõ tüske?? (kereszt profil,végére hegesztett 10-es gömbacél"szárral"  )

Valamint adjatok (ha tegezõdhetünk) tanácsot melyik a legjobb megoldás a vezetékfajták tekintetében (terhelhetõség,és a vele való munkát tekintve....az ár nem érdekel most)
---külön szálakkal vezetékelve ,de akkor MKH   vagy MCU  ,sodrott vagy merev??(sodrott érvéghüvelyezve)

---vagy MTK  vagy MBCU  vezetéket használva,de akkor ott is a merev,vagy a sodrott?

Ha tévedek a megnevezésekben,nézzétek el :D
Azért foglalkoztat most a vezeték téma,és mennyi lehet  kb. a ház "igénye",mert pár napig még nagyon jó áron juthatnék hozzájuk (-40%) egy  közeli üzletben,és enni nem kérne.

KÖSZÖNÖM a tanácsokat!!
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: Novill Dátum 2012. január 27., 19:54:58 DÉLUTÁN
Visszatérve a földelésre: a jó, hogy kötött talaj és 3m-re már talajvíz van. Itt a lényeg felület növelése, és hogy minél mélyebben legyen a szonda. Gondolom a hegesztett rész is tûzi horganyzott, mert az a javasolt.  A földelés elkészítése után célszerû mûszerrel megnézni, hogy mennyi a földelési ellenállás értéke. Amennyiben nem lenne elegendõ, akkor lehet még javítani rajta még egy szonda telepítésével.
A vezeték tekintetében a 1,5mm2 és a 2,5mm2 keresztmetszetû MCu (tömör) vezetéket javasolnám. De oda kell figyelni, mert már ezt is hamisítják. Nem mindegyik vezeték mûszaki paraméterei egyeznek a valóságban.
A Juvill kolléga által említett MSZ HD 60364-5-54:2007 szabvány tartalmát lehet, hogy érdemes lenne jobban kitárgyalni. Lehet, hogy nincs minden szakinak meg.
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: nova Dátum 2012. január 27., 20:33:22 DÉLUTÁN
Idézetet írta: enner Dátum 2012. január 27., 16:02:41 DÉLUTÁN
Valamint adjatok (ha tegezõdhetünk) tanácsot melyik a legjobb megoldás a vezetékfajták tekintetében (terhelhetõség,és a vele való munkát tekintve....az ár nem érdekel most)

Ha tényleg jó áron tudod megszerezni a vezetékeket akkor érdemes a szükséges mennyiséget is meghatározni. Hogyan is lehet ezt körülbelül meghatározni? Ehhez érdemes tudni, hogy melyik helységekben milyen fogyasztókat terveztek. Az áramkörök körülbelüli meghatározásához is kaphatsz hasznos tanácsokat. Ezeknek az ismeretében meg lehet már egy körülbelüli vezeték hosszat határozni. Nem árulok el nagy titkot, hogy a jó megépített villamos hálózat csak úgy nyeli a vezetéket. :)
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. január 27., 23:41:57 DÉLUTÁN
Ami a szondát illeti; én legalább 3 m-est vernék le, mert egy 3x25A-es betáppal bíró épületnek, melynek amúgy logikusan igen kiterjedt földelõ hálózata lesz, nos annak azért legyen egy tisztességes "lándzsája" ledöfve, hiszen ezen kívûl nem lesz más,ami közvetlen érintkezik a talajjal, legalábbis, ha jól értettem?! Ami pedig a vezetékeket illeti, én nagyon MBCu és MT párti vagyok, fõként mennyiben lenne álmennyezeted, mert akkor ezeket a kábeleket fel tudnák pakolni egy kábeltálcára, vagy egy jó nagy méretû MCSK csatornába és a megfelelõ helyeken elhelyezett OBO és/vagy Hensel,stb típusú elágdobozokból tudnál leágazni a dugaljak, kapcsolók, egyéb fogyasztók felé. Elviekben egy kábeltálcán még -megfelelõ járulékos szigeteléssel- bizonyos gyengeáramú kábeleket is vihetsz. Szóval, ha én lennék Te és a sajátomat építeném, akkor álmennyezeteznék, s az alá elhelyezném a kábeleket, szellõzõ csöveket (pl. rossz, kilégzett levegõ elszívására és a friss, szûrt, kondícionált külsõ levegõ befúvására szükséges csövek, mégha most nem is építed ki a klímát), az álmenyezetbe sûlyeszthetõ fénycsöves, LED-es lámpákat, hangszórókat,stb. Így nem kell a mennyezet vakolásával, festésével vacakolni, hisz ki látja, mi van az álmennyezet alatt??  Ami pedig a mennyiséget jelenti; hát összesen egy ekkora ház esetén lesz az minimum 600 méter,de nem lepne meg, ha 800 felett lenne az össz mennyiség! Akkor tusz jól kijönni a mért kábelek mennyiségével, ha a mért fõelosztó a ház nagyjából központi részére, tehát a bejárat közelébe, vagy az elõszobába kerül, hisz innét -ahogy a tervrajzot látom- mindegyik helyiség egyenlõ távolságra van. Ha pedig -mint azt említettem- le tudjátok birkózni, hogy a mérõhelyed is a ház bejáratának közelébe kerüljön, akkor még az 5x10-es mért fõvezetéked sem lsz hosszabb, mint mondjuk 5-6 méter. Ha a lakótéren túlmenõen vannak egyéb -akár az épületben,de másik szinten lévõ- helyiségek, pl. garázs, mûhely- nos, oda inkább vigyél 1 db 5x4-es MT/MBCu kábelt és helybe telepített alelosztóval oszd szét a naftát a mûhely dugaljainak, lámpáinak. Pl kiválóan alkalmas erre a célra egy jó kis csatlakozószekrény, melyre rá van szerelve mondjuk 1-1db 230V-os "háztartási, ipari, ill 2-3 db 400V-os 16A-es 4P, 5P,sõt mivel a 25A lehetõvé teszi, ezért 32A-es (DaFr 323,324) csatlakozót is érdemes feltenni.  Ilyen szekrény lehet pl egy 24 osztásegységes IDE, vagy Gewiss, de akár egy Csatári CSE, vagy Ganz KK-s. bár, utóbbiakban csak annyi kismegszakító hely van, amennyi kismegszakító, melyek számát a szekrényre szerelt dugaljak száma határoz meg. Szóval, én inkább vennék egy IDE-t (Spanyol), vagy Gewiss-t (NSZK).
gewiss.hu (http://www.gewiss.hu/index.php?option=com_expose&Itemid=280)
Elõbbi olcsóbb, utóbbi viszont jobb minõség, mint általában a Német cuccok. Armatúrából mindenképp por,páramentest használj. Nagyon jó ár/értékarányúak a Simovill és az Emika, arról már nem is beszélve, hogy velük hazai munkahelyeket támogatsz,s ha még GE Tungsram fénycsövet teszel beléjük, nos akkor már tényleg sokat áldoztál az egészséges patriotizmus oltárán...  ;) Jó szerelést, illetve meló felügyelést!
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: Novill Dátum 2012. január 28., 08:17:25 DÉLELŐTT
Az elõttem hozzászóló gyurmaúr kollégának a földelés vonatkozásában,illetve több kérdésben is teljes mértékben igaza van. Itt is látszik, hogy a vezetékek vonatkozásában vannak eltérõ vélemények. Ami nem azt jelenti, hogy az egyik vagy másik rossz megoldás. Minden megoldás valamilyen okból jónak mondható. A családi ház vonatkozásában a csövezéses megoldás híve vagyok. Ebbe viszont az MCu vezetéket húzók bele. Ez tömör vezeték és a kötéseket stabilan el lehet készíteni. Ha a csövezést úgy tervezzük meg, hogy egy áramkörhöz tartozó vezetékek egy csõbe kerülnek, esetleg tartalék csövet helyezünk el. Akkor a villamos hálózat bõvítése, mondjuk, a következõ festés elõtt nem okoz gondot. Mert át lehet húzni a plusz vezetéket. A csövezés tekintetében illik külön kialakítani a gyengeáramú és erõsáramú rendszert, mivel közös csõbe tilós húzni, itt egyedül a szabványos 4KV-ra szigetelt busz kábel lehet a kivétel. Az erõsáramú hálózat részeként az EPH hálózat kialakítását szintén a csõben célszerû elvezetni, nálam az MKh 6-os vezeték vált be. Igen az álmennyezetes sok esetben jó megoldás, mert el lehet rejteni könnyen a tápegységeket. A világítás kialakítása is egy szép feladat lesz. Itt az általános, helyi és hangulatvilágítás képezi a mérlegelés tárgyát. A konyha fal részleteinél célszerû vízmértékkel felrajzolni a bútor körvonalait, és ehhez igazítani a villamos igényeket. Vannak olyan esetek amikor például egy mosogatógép csatlakozóját a szomszédos szekrényben célszerû elhelyezni. Mert ahhoz, hogy le ellenõrizzük, hogy a dugaszoló aljzatban van-e feszültség nem kell kihúzni a gépet a helyérõl.
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: enner Dátum 2012. január 28., 19:09:17 DÉLUTÁN
Üdv!
Nagyon jókat írtok!
A Gewiss-nél nézelõdtem,szerintetek akkor egy különálló garázsba(nem mûhely) elég egy
Gewiss GW 68003 szekrény?A négy hely,és a kismegszakítók száma szerintem nekem elég lenne....odáig akkor  tanácsotokra  5*4 MBCu vezeték menne.

A nagy dilemmám  még mindig:),hogy a sodrott vezeték érvéghüvellyel használva ugyanolyan paraméterekkel bír-e (persze azonos keresztmetszettel) mint a merev?
Az Mkh  és  MT sodrott sokkal szimpatikusabb (lehet szakmai ártalom az autók miatt),és úgy vélem könnyebb  lehet  vele a munka.Vagy tévedek?
Attól,hogy még szigetelt pluszban,még húzható gégecsõbe ugyanúgy,mintha  különálló Mcu lenne nem? Hülyeséget írok? :)

Más:
Érvéghüvelynél használható Wago kábelösszekötõ,mintha  merev vezetékkel használnám?Vagy ahhoz létezik külön fajta? Esetleg a sorkapocs jobb?

Valamint elõreláthatólag álmennyezet nem lesz..viszont  fa födémet szeretnénk,és a lehetõ legtöbb helyen lambériázni szeretnénk.
Néztem már a lambéria mögötti vezetékelés szabályairól irodalmat,és szimpatikus a dolog:)

Köszönöm!!
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: JUVILL Dátum 2012. január 28., 21:22:34 DÉLUTÁN

A terhelhetõség a vezeték keresztmetszetétõl függ, és nem attól, hogy merev, vagy sodrott. Amennyiben több vezeték, kábel fut egy csõben, csatornában, azonos nyomvonalon, akkor ezek egymást melegítik, és terhelhetõségükre szorzótényezõt kell alkalmazni.
Ugyan úgy lehet rossz kötést kialakítani merev vezetékekkel, mind érvéghüvelyezett sodrottal.
Belehúzhatod az MT kábelt is gégecsõbe, ezt abban az esetben is célszerû, ha bármilyen oknál fogva, a késõbbiekben ezt cserélni kell, vagy újabbat akarsz ezen a nyomvonalon vezetni.
A lambéria mögötti kábelezést - tûzvédelmi szempontból - nem javaslom.
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: Novill Dátum 2012. január 28., 21:51:59 DÉLUTÁN
Az elõttem szóló kolléga a szívembõl szólt. Én sem vagyok híve a csõ nélküli szerelésnek. Van olyan fajta wagó amely sodrott vezetékekhez találták ki. A sodrott vezeték elméletileg a skin hatás miatt jobb, de én nem tulajdonítok nagy jelentõséget neki a gyakorlatban. A Gewis elosztó tábla jó minõséget jelent. Én figyelembe venném az utólagos bõvítési lehetõséget. Ezért nagyobbat javaslok beépíteni. Én nem szeretem a gégecsöveket, inkább a sima falúakat javasolnám beépíteni. A lambéria mögötti dobozokhoz utólag is hozzá kell férni, ez gyakorlatban rengeteg problémát szokott okozni, azontúl, hogy tûzveszélyes is.
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: nova Dátum 2012. január 29., 11:44:52 DÉLELŐTT
Épület villanyszerelési feladatoknál általában tömör vezetõt szoktak használni, a hajlékonyabb sodrott erû vezetékeket kapcsolószekrényekben és olyan helyeken ahol esetleg nagyobb mozgásnak vannak kitéve a villamos készülékek.
A vezetékek kötésénél ha kiszámolod, hogy mindegyikre érvéghüvelyt nyomsz annak is költsége van. Ráadásul valahol tovább növeled a hiba lehetõségét, ha esetleg rosszul nyomsz meg egyet akkor ott késõbbiekben problémák lehetnek. (kötéslazulás, melegedés, stb.) Kötõelemek léteznek sodrott erû vezetõkhöz is a wagonál jellemzõen nem nem szabad hozzá használni érvéghüvelyt, mert olyan a kialakítása.
Gyurmaúr meglátásával nem értek egyet, hogy gipszkarton szerkezetek mögé érdemes rejteni a villanyszerelési vezetékek. Hiszen ezáltal mindenhol vesztesz a belsõ terek nagyságából. Ez a szerelési technika általában az irodai környezetben használatos ahol a mennyezet és a falak nagy része gipszkartonból készül. Egy családi házban érdemes szerintem végigvésni és a csövezést megfelelõen kialakítani, tény ez sokkal nehezebb feladat.
Visszatérve a vezeték mennyiség meghatározása szempontjára Gyurmaúrnak abban igaza volt, hogy az elosztó szekrény helyének megválasztása érdekes lehet, hiszen ide futnak be a különbözõ áramkörök.
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: enner Dátum 2012. január 29., 16:13:38 DÉLUTÁN
Értem...köszönöm!
Az elosztó szekrény helyének meghatározásában  nekem mennyi beleszólásom lehet?
Azaz ha én az oldalsó bejárat mellé szeretném a külsõ falra, ( nem a legközelebbi sarokra,ahogy a környezõ házaknál látom ) akkor az áramszolgáltató nem akadékoskodik?
Mert akkor a mérõ elõtti vezetékszakasz hosszabb,így nekik nagyobb a veszteségük....jól gondolom?Vagy van egy távolság (méterben) amennyire max .elviszik az oszloptól?

Novill-tól kérdezem,hogy a sima falú "gégecsõ" alatt gyakorlatilag a mûanyag csövet érti?
Ott a kanyarokban   kilóg a vezeték nem?

Akkor ha én pl egy teljes szobát lambériázni szeretnék,attól függetlenül érdemes ugyanúgy falba vésni a vezetéket?
Csatoltam képet,egy villanyszerelési könyvbõl.Errõl mi a véleményetek?Helytelen?
Fa tartószerkezetes házaknál hogyan oldják meg?

Köszönöm!!
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: Novill Dátum 2012. január 29., 17:13:51 DÉLUTÁN
A sima falú mûanyagcsõ alatt a MÜIII csövet értem, melyet a falba süllyesztetten szerelünk. Elõfordul még a betonba symalen, MÜII, és MÜI csõ szerelése is.  A süllyesztett szerelés híve vagyok, mert mindent el lehet tüntetni biztonsággal a falban. A gégecsövet nem szeretem használni, mert sokkal nehezebb a vezeték behúzása mint a sima falú csõbe. Utólag a már behúzott vezeték mellé is könnyebb behúzni a nem gégecsõbe. Ez még szuper minõségû behúzó szalag esetén is fennáll. Ha a falba van süllyesztve a villamos hálózat és szabványos dobozban van kötve, szabványos doboz tetõvel fedve. Fa lambéria  ki van fúrva és vissza van illesztve, nem kifogásolható. De változatlanul tûzveszélyesnek tartom. Én a fa szerkezetes épületeket is leszoktam csövezni.
Elmû területen a családi ház külsõ falán lehet elhelyezni a mérõhelyet. Az utcával párhuzamos falon, oldalsó részen az utcai oldal sarkától 1,5 m-en belül. Természetesen ezen belül a lehetõ legbiztonságosabb helyen. Ezek többnyire a tetõtartós megoldásoknál vannak. Lehet földkábeles csatlakozással is, én kerítés belsõ falára javasolnám elhelyezni. Innen lehet a mért fõvezetéket szintén kábellel vinni. A minél rövidebb méretlen fõvezetéknek  a nyomvonal vezetés rövidebb szakasz nem csak a veszteség, hanem az áttekinthetõség és ellenõrizhetõségben is van szerepe.
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: nova Dátum 2012. január 29., 22:00:44 DÉLUTÁN
Idézetet írta: enner Dátum 2012. január 29., 16:13:38 DÉLUTÁN
Akkor ha én pl egy teljes szobát lambériázni szeretnék,attól függetlenül érdemes ugyanúgy falba vésni a vezetéket?
Csatoltam képet,egy villanyszerelési könyvbõl.Errõl mi a véleményetek?Helytelen?
Fa tartószerkezetes házaknál hogyan oldják meg?

A mellékelt képen az nem tetszik nekem, hogy a vezetéket oldal irányba vezeték, így késõbb elég nehéz lesz a vezeték útvonalat azonosítani. Például egy kép felrögzítésénél, stb. Ha a hagyományos módon fentrõl lefele vezetjük, akkor késõbb lehet rá következtetni, hogy merre haladtak a villanyszerelési nyomvonalak. A másik része a kötõdobozok esetleges elérhetõsége.
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: by_ron Dátum 2012. január 30., 11:20:10 DÉLELŐTT
Idézetet írta: enner Dátum 2012. január 29., 16:13:38 DÉLUTÁN
Ott a kanyarokban   kilóg a vezeték nem?

Erre nem kaptál választ, ha jól láttam...
Ott is folytonos a csõ, hisz a  kábel húzhatósága csak úgy biztosított. Ezt a csõ hajlításával és egymáshoz toldásával érik el, esetleg készen kapható könyökökkel (de szerintem felesleges ezért pénzt adni). A csõ hajlításához belülre egy tömör gumicsõ, kívülre egy hajlító káva szükséges. Az összetoldáshoz egy egyszerû bõvítõ elem kell, amivel az egyik csövet felbõvíted, hogy belül átmenet mentes legyen a toldás és a kábel ne akadjon el benne.
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: enner Dátum 2012. február 01., 12:27:02 DÉLUTÁN
Errõl valakinek véleménye,tapasztalata?
Megéri ilyet venni,vagy a nem oldható is jó?
Ahogy olvasom,sodrott vezetékhez is megfelel,érvéghüvely nélkül......kérdés,hogy azonos keresztmetszetû merev,és sodrott  kapcsolható-e egymással vele?

Wago oldható sorkapocs (http://www.argep.hu/trend/WAGO/Wago-oldhato.html)

Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: nova Dátum 2012. február 01., 18:29:28 DÉLUTÁN
Ezeknél annyi a különbség, hogy a rugós részt ezekkel a kis kallantyúval nyitod ki, a másik fajtánál pedig egy kis csavarhúzóval. Könnyebb a szerelése az elsõnek, fõleg gyakorlattal nem rendelkezõknek.

Üzenet összefûzve: 2012. február 01., 19:10:46 DÉLUTÁN

A feltöltött tervrajzok figyelembevételével és a tervezett vezeték beszerzéshez, azért érdemes még pár dologról beszélni a házaddal kapcsolatban.
Ha megvan az elosztó szekrény helye, aminek ha megoldható a szélfogó helységben is lehet akár, ami viszonylag középen van. Akkor tudsz a tervrajz alapján, már hosszakat számítani.
Milyen áramköröket alakítanék én ki:

Konyha:
- konyha villanytûzhelynek 3 fázis esetén 5x2,5 MCU, egyfázis esetén 3x4 MCU minimum, ha külön van a sütõ akkor annak külön 3x2,5 MCU
- mosogatógép
- a konnektorokat minimum 2-3 áramkörre osztanám szét, ezeket 3x1,5 igaz az új szabvány már 2,5 felest ír elõ, de szerintem ez is elbírja.

Kazánház:
- szintén külön áramkör 3x1,5
- az elosztó és a kazán közé az EPH 1x6 MKH, ha az épület falán van a gáz óra oda is ez a vezeték kell (EPH kialakításról olvashatsz a fórumon)

Háztartási helység:
- mosógép külön áramkör 3x1,5
Ha van villany bojler akkor annak is külön áramkör, esetleg a vezérlet áramkörrõl.

A padlásra is vinnék fel külön áramkört, mert igaz, hogy ritkán jár oda az ember, de néhány lámpatest esetleg konnektor jól jöhet késõbb még.

Szobánként külön áramkörök, kisebb helységeket csoportosítva összevonnám egy vagy két áramkörre a te esetedben. A riasztónak szintén külön áramkör.
Elektromos kapuhoz külön áramkör, bár lehet ezt a garázsba elhelyezett elosztó szekrénybe helyezném el.

Tervek alapján valami hasonlóban gondolkodnék a helyedben. A többi kollégának biztos lesz még hasznos ötlete az áramkörök kialakításával kapcsolatban.
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: Szelei Dátum 2012. február 01., 20:02:43 DÉLUTÁN
Idézetet írta: enner Dátum 2012. február 01., 12:27:02 DÉLUTÁN
Errõl valakinek véleménye,tapasztalata?
Megéri ilyet venni,vagy a nem oldható is jó?
Ahogy olvasom,sodrott vezetékhez is megfelel,érvéghüvely nélkül......kérdés,hogy azonos keresztmetszetû merev,és sodrott  kapcsolható-e egymással vele?

Wago oldható sorkapocs (http://www.argep.hu/trend/WAGO/Wago-oldhato.html)

A nem oldható sorkapcsok oldalát kilehet nyitni és a nyíláson keresztül meg emelhetõ a leszorító lemez ami által bontható a kötés. Ezt véletlen mellékötés esetén jól jön. A 2,5 mm2 es sorkapocs esetén 1 mm2-es világítási vezeték esetén ha hajlékony javaslom az érhüvely használatát, de ez feletti keresztmetszet esetén kellõen irányba sodort ereket könnyedén be lehet kötni. Természetesen köthetõ mind a hajlékony mind merev vezeték ugyanazon sorkapocs különálló bevezetõkbe. Javaslom ha lehet mindig úgy használd a sorkapcsokat, hogy bõvítésre gondolva had szabadon legalább 1 bekötés helyet. Így ahol 3-as elég lenne tegyél 4-es elosztót. :)

Kazánház esetén ne feledkezz meg a termosztát vezetékérõl sem. Illetve a kétsarkú áramtalanító elhelyezésérõl sem! ;)
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: Marton Dátum 2012. február 01., 20:21:42 DÉLUTÁN
Nova felsorolását kiegészítve:
a világítási köröket külön biztosítani. Ajánlatos két világitási ák.-t kialakítani, ráadásul a kettõ más-más FI-relé csoporton legyen. Ha FI-relé leoldás történik akkor csak a ház egy része lesz sötétben.
Egyébiránt a felsorolt áramköri szétosztással teljesen egyetértek. Minél többfelé osztott áramkört,  többek között a szakaszolhatóság kedvéért is. Ha valamelyik fogyasztó, dugaljal valamiért szerlésre szorul, csak azt kell kiszakaszolni, leáramtalanítani.
"Wago" tipusú kötöelem tömör vezetékhez: látszólag nem bontható típusú elem de a vezeték tekerõ mozgatásával mégis kihúzható belõle a huzal. Ezt a Wagos képviselet mutatta nekem.
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. február 01., 23:41:14 DÉLUTÁN
Szerintem is minél több Á.K,annál jobb, ugyanis -saját tapasztalat- egy családi ház villamossági rendszere soha nem lesz 100%-ig kész! Azon mindig kell majd "finomhangolni", ezt-azt átépíteni, illetve beépítésre kerül 1-2 csili-vili készülék, ami egybõl többlet kapacitást igényel. Épp ezért érdemes pl olyan fõelosztót feltenni, mely a beköltözéskor max. 70-80%-ig van telepakolva és van benne legalább 6-8 osztásegységnyi üres hely, illetve van benne 2-4 db tartalék kismegszakító, esetleg 1 db 16, vagy 32A-es szakaszolókapcsoló. De akár a kábelek esetén is lehet betenni 1 -mondjuk- 5x1.5-ös, de akár 5x2.5-ös MBCu-t,vagy MT-t és ha bekerül egy új "családtag", nos akkor csak be kell kötni a már "kéznél lévõ" kábel 2 végét és mehet is a móka...  8)
Azonban az is biztos, hogy felesleges minden helyiség minden dugaljának, lámpájának 1-1 önálló kismegszakító, viszont nagyobb helyiségek esetén célszerû (én így szoktam) több (legalább 2) fázisra bontani a dugaljakat, illetve ahol több lámpa van, akkor azok lehetõleg külön-külön fázisokról egyenek táplálva, nyilván úgy, hogy másik helyiségek lámpáit is viheti az a világítási kábel. Ha pedig valaki van annyira "tökös legény", hogy 3 fázist hozat be, akkor egyrészt nagyon jót tesz magával  8), másrészt nagy lehetõségeket nyit meg egy jól elrendezett, kellõ alapossággal elosztott fogyasztókkal rendelkezõ hálózat kialakítására.
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: nova Dátum 2012. február 02., 18:58:49 DÉLUTÁN
Ami még fontos alapszerelési momentum lehet az a gyengeáramú hálózat kialakítása. Ha a vezeték beszerzésrõl van szó akkor ezeket sem szabad elfelejteni. Biztonságtechnika, tv, internet, telefon, kaputelefon, stb.

Az erõsáramú hálózatnál érdemes a kültéri világítást is megtervezni, hiszen itt is nagy távolságok lehetnek a vezetékek tekintetében. Az épület falaira rögzített lámpatestek és a közlekedõ útvonalak megvilágítása. A terveken látható teraszhoz is érdemes megfelelõen kialakított konnektorokat elhelyezni világítással együtt.
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: enner Dátum 2012. február 02., 20:47:01 DÉLUTÁN
Köszönöm ismételten a válaszokat,és ötleteket!!

Jegyzetelek:))
Azt jól gondolom,hogy Pl.ha a mérõszekrény az utcával merõleges falon,és a saroktól 1,5m-re lesz elhelyezve (ahogy az elõírás erõlteti:) ,és nem a bejáratnál,akkor onnan már  egy mért "nagy keresztmetszetû,azaz 3 fázis esetén pl .  5*10-espl. Mbcu vezetéket kell húzni egy fõelosztó szekrényig,amit a ház "sugár középpontjában" :) érdemes elhelyezni??
Jól értelmezem ?  :-[ 
Milyen szekrényt vegyek erre a célra? Pl márka?
Csatolnék egy képet(elég gyenge minõség)
Ez egy kültéri új Rittal rozsdamentes kötõdoboz,300*180*85mm-es ,13db kisebb,és egy nagyobb csatlakozással,bent  max.2,5-os kapcsokkal.
Szerintetek fel tudom használni valamire szabályosan a háznál,vagy hagyjam meg a borházba :P  egy izzóhoz? :D

Köszönöm,hogy foglalkoztok a témával!!
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: Marton Dátum 2012. február 02., 21:12:45 DÉLUTÁN
Ilyen kötõdobozt lakásban nem szokás használni. Ez egy ipari gépeken használatos forma mely jelllemzõen jelkábelek kötésére kell. Ha már van ilyened esetleg padlástérben szétosztásra jöhet szóba, tehát ott ahol nem vezetékkel hanem kábelekkel szerelünk és szükség van a tömített ki-be vezetésre is.
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: enner Dátum 2012. február 02., 21:43:46 DÉLUTÁN
Akkor ha pl. Mtk kábelekkel  szétosztásra használom a padlástérrõl,akkor nem szabálytalan? kicsit túlbiztosított legalább:)
Láttam olyan megoldást valahol,hogy az egész villamos hálózat a padlástéren volt a földön gégecsövekben vezetékelve,szétosztva,és onnan mentek le  kizárólag függõleges "ágak" a kapcsolókig, stb..
Ez elfogadott megoldás?
Pl fa födém esetén  kivitelezhetõ?
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: Marton Dátum 2012. február 02., 22:07:31 DÉLUTÁN
Igen MTk kábelekhez megfelel, padlásban tûzvédelmi okból is hasznos, mivel fém, földelni is kell a dobozt.
A szabványok szempontjából nem tudom mi a megfelelõ a padlástérben de nállam is jónéhány kábel van szerelve védõcsõbe odafent. 
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: JUVILL Dátum 2012. február 02., 23:05:04 DÉLUTÁN

Nekem az a véleményem, hogy a padlástérben történõ villanyszerelést nem részesítem elõnyben.
Általában a hagyományos padlástér besorolás szerint "C" tûzveszélyes.
(a tárolt anyagok miatt)
Itt figyelembe kell venni a tûzveszélyes helyiségekre vonatkozó elõírásokat.
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: enner Dátum 2012. február 03., 17:52:52 DÉLUTÁN
Ha földelõ szondát ütök le akkor mi a vélemény arról,ha ugyanúgy meg van csinálva mint a tüzihorganyzott kereszt profilú szonda ráhegesztett köracéllal,csak az EGÉSZ saválló anyagból lenne a csatlakozótól a csavarig?
Ellenállásában lehet hátrány? Korrodálni nem fog....
Az a baj,hogy mindent az örökkévalóságnak tervezek/csinálok :))
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: JUVILL Dátum 2012. február 03., 18:47:56 DÉLUTÁN

Ez a saválló acélból készített földelõ szerintem kicsit "sántít".
A földeléseket lehet készíteni tüzihorganyzott acélból, korrózió álló acélból és rézbõl.
Azonban, ha saját magad készíted ezt, akkor felvetõdik a kérdés. A földelõhöz hegeszted a (zászlót), azaz a földelõvezetõt. Szerintem ennek a hegesztésnek is korrózió állónak kell lenni. Ezeket a hegesztett kötéseket bituminnal kell kiönteni.
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: Novill Dátum 2012. február 03., 20:32:11 DÉLUTÁN
Mint gyakorló villanyszerelõ, azt tanácsolom hogy a padláson nem célszerû kötõ dobozt elhelyezni. Sok hibával találkoztam a gyakorlatban ilyen helyeken, sõt több esetben a villamos tûz kiinduló pontja is ez volt. Gondoljunk bele a lakásban elhelyezett kötõ dobozoknál az esetleges kötés lazulásból a  terhelés hatására  melegedés jön létre, melynek zizegõ hangja, égett mûanyag szag (amper szag), sõt látható jelei is lehetnek. Ezt könnyebben észre lehet venni, mint a padláson. Nem beszélve arról, hogy jellemzõ a padlásokra az ott tárolt gyúlékony anyagok is. A másik ha faszerkezetû födémek vannak akkor az átvezetéseknél a páralecsapódás keletkezik a mûanyagcsövekben a hõhíd hatására.
Az elosztó szekrények tekintetében a mûanyagot részesíteném elõnyben.
A földelések hegesztésénél utólag nem lehet olyan technikai megoldást találni, amely egyenértékû a tûzi-horganyzottal.
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. február 03., 23:52:13 DÉLUTÁN
No, azért nem kell úgy megijedni a padlástól, bár kétségtelen, hogy nem "egészséges" oda villamossági berendezéseket telepíteni. De azért vannak olyan biztonsági jellemzõkkel rendelkezõ cuccok, melyeket nyugodtan rakhat oda a nyájas villanyász. Íme, egy kis ízelítõ az általam padlásra helyezett cuccokból -a teljesség igénye nélkül:
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: enner Dátum 2012. február 05., 17:27:32 DÉLUTÁN
Ha jól értem,jó minõségû anyagokból és szakszerû szereléssel a padláson sem lehetne gond.
Egyértelmû,hogy  ott van a "de mi van ha" ....de ez valószínû  minden szakmára vonatkozik.

A földelõnél természetesen a zászló hegesztést is hosszan, AWI -t  és rozsdamentes pótanyagot használva profin gondoltam.
Láttam a "gyári" tüzihorganyzott szondát....silány ,salakos hegesztés...gondolom majd a horgany elfedi volt a jelmondat.
Kipróbálom,természetesen ha nem lesz jó a méréskor,,ütök gyárit is :-X

A fém,vagy szinterezett fém kötõdobozoknak mi a hátrányuk?
Az áruk többszöröse a mûanyagénak....ha az iparban használhatóak,családi háznál nem lehet probléma.
Köszönöm a hozzászólásokat és a képeket!!


Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: Szelei Dátum 2012. február 05., 20:56:55 DÉLUTÁN
Én a földelést 2 " -os horganyzott csõvel és horganyzott 10-es köracél összehegesztése után egyszerûen le fújnám horgany spalyvel.

Így saját hegesztessed biztosan megbízhatóbb lesz. Mindenesetre javaslom leg kevesebb 100 mm hosszan hegeszd ha toldás kell a köracélnál ott is ugyanígy kell eljárni. :)
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: enner Dátum 2012. február 06., 18:44:13 DÉLUTÁN
Kösz a tippet!
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. február 06., 22:38:10 DÉLUTÁN
"A fém,vagy szinterezett fém kötõdobozoknak mi a hátrányuk?
Az áruk többszöröse a mûanyagénak....ha az iparban használhatóak,családi háznál nem lehet probléma."

Istenigazából nincs velük gond, de sokkal macerásabb õket telepíteni, mint a mûanyagokat, hiszen járulékos földeléssel kell ellátni õket, ugyanúgy, mint a kábeltálcákat, létrákat. Az iparban is csak a különlegesen "kemény" pályákon, tehát a robbanásveszélyes és/vagy marópárás területeken használják, egyéb esetben ott is OBO, Hensel és tettestársaik vannak használatban, ugyanis egy jó kis membrános tetõs,tehát passzentra záró OBO-nál nincs jobb. Nyilván ebben a kategóriában is van gagyi, sõt übergigagagyi is, na azokat mégcsak véletlenûl se vedd meg, mert lehet, hogy a fentebb említettekhez képest 1/2 áron kaphatóak, csak éppen nem képesek ellátni a fõ feladatukat, azaz a kábel elágazások hatékony védelmét a kûlvilág behatásaival szemben.
Ami pedig a hatékony földelést illeti; nos, azzal soha nincs gond, ha 1-el több lándzsát versz le, csak az a lényeg, hogy minden földelõ cuccot az EPH dobozban,a megfelelõ EPH sínnel köss össze! 

Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: JUVILL Dátum 2012. február 06., 22:53:58 DÉLUTÁN

Nem akarok vitatkozni, de azért mert szinterezett, attól még nem biztos, hogy robbanásveszélyes helyen alkalmazható a doboz.
Ott azért van egy bizonyos környezettõl függõ robbanásbiztos védelmi mód.
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: nova Dátum 2012. február 07., 09:24:59 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Marton Dátum 2012. február 02., 21:12:45 DÉLUTÁN
Ilyen kötõdobozt lakásban nem szokás használni. Ez egy ipari gépeken használatos forma mely jelllemzõen jelkábelek kötésére kell. Ha már van ilyened esetleg padlástérben szétosztásra jöhet szóba, tehát ott ahol nem vezetékkel hanem kábelekkel szerelünk és szükség van a tömített ki-be vezetésre is.

Ez így igaz, az ilyen jellegû dobozokat szoktak használni például gépek bekötésére is, így egy helyre ki vannak fejtve a Márton kolléga által is említett jelkábelek. A másik érv az ilyen jellegû fémdobozok használata mellett az iparban a nagyobb igénybevétel, hiszen gyakrabban nyitogatják és ellenõrzik ezeket a szekrényeket, mint egy családi házas felhasználásban.
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: enner Dátum 2012. február 07., 11:21:08 DÉLELŐTT
Értem.
A téma kimerítve....nem akarok vitát gerjeszteni köztetek  dobozok miatt ;)
Lényeg a lényeg....ha felhasználom (földeléssel ellátva) beleköthetnek ,hogy nem szabályos?
De mégis ;) a másik dobozos kérdésem :
A linkben  szereplõ használható EPH kötõdobozként? (félúton a földelõ és a mérõdoboz között)
Mert a falba süllyesztett   idõvel napszívta doboztetõt nem akarok.Ez néz ki valahogy...

Rittal doboz 150x150x80 mm (http://www.rittal.de/produkte/ArtikelDatenblatt.asp?sub=cad&Artnr=1670600&lang=D&dom=com)


KÖSZÖNÖM!!!!
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: Novill Dátum 2012. február 07., 12:31:45 DÉLUTÁN
A "félúton lévõ doboz" az a földelõvezetõ(fém) kerül összekötésre a szigetelt villamos (MKh 10mm2 zöld/sárga) PE földelõ vezetõvel. Ez a kötõdoboz fontos, az utólagos ellenõrzés miatt is. Ezek a dobozok léteznek 100Ft alatti áron, de van minõségi 1000.- Ft feletti áron. Nincs tiltás a minõsített fém doboz alkalmazására, de indokolatlanul többe kerül. Az sem tiltott, hogy a rossz minõségû doboz fölé esztétikailag elfogadható, az épülettel harmonizáló nyitható tetõt helyezz el. Az EPH vezeték közvetlenül az elosztó szekrénybe van vezetve. Ahol több bekötés van, ott EPH csomópontba kell kötni a bekötéseket. Ma Mo-n döntõen a mûanyag dobozok kerülnek alkalmazásra a gyakorlatban.
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: JUVILL Dátum 2012. február 07., 18:52:47 DÉLUTÁN
Idézetet írta: enner Dátum 2012. február 07., 11:21:08 DÉLELŐTT
Értem.
A téma kimerítve....nem akarok vitát gerjeszteni köztetek  dobozok miatt ;)
Lényeg a lényeg....ha felhasználom (földeléssel ellátva) beleköthetnek ,hogy nem szabályos?
De mégis ;) a másik dobozos kérdésem :
A linkben  szereplõ használható EPH kötõdobozként? (félúton a földelõ és a mérõdoboz között)
Mert a falba süllyesztett   idõvel napszívta doboztetõt nem akarok.Ez néz ki valahogy...

Rittal doboz 150x150x80 mm (http://www.rittal.de/produkte/ArtikelDatenblatt.asp?sub=cad&Artnr=1670600&lang=D&dom=com)

KÖSZÖNÖM!!!!

Miért nem volna szabványos?
Miért köthetnek bele?
Ha kisfeszültségû csatlakozásra használod a fém dobozt, és ellátod érintésvédelemmel, szerintem abba nem köthetnek bele. Ehhez hozzátartozik, hogy a benne lévõ vezetékkötéseknek is szabványosnak kell lenni.
Tegnapi hozzászólásomban ebben a részben ecseteltem egy témát.
Hogy ezeket "kemény" "robbanásveszélyes és/vagy marópárás helyeken használják..."
Elnézést, de ez nem fedi a valóságot.
Ha a doboz szinterezett, és bármilyen jó az IP védettsége, az még nem jelenti azt, hogy robbanásveszélyes térben is lehet alkalmazni.
Ettõl még nem lesz sem fokozott biztonságú, sem nyomásálló tokozású.
Hacsak nincs rajta feltüntetve a robbanásbiztos védelmi mód jele.
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: enner Dátum 2012. február 07., 20:08:16 DÉLUTÁN

ELMÛ
Fogyasztásmérõ szekrények kialakításának feltételei

" Légvezetékes közcélú hálózat
esetén a szabadvezetékes csatlakozót 30 méter hosszig díjmentesen létesíti a kivitelezõ,
földkábeles közcélú hálózat esetén a szolgáltató megbízottja "


Szerintetek ezt lehet kérni,hogy így legyen?
Mert akkor az oldalsó bejáratnál lehetne a szekrény,és nem a saroktól 1,5m.en belül...
Hol kell kérni,hogy határozzák meg a  tényleges helyét?
Kösz!!
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: JUVILL Dátum 2012. február 07., 20:19:34 DÉLUTÁN

Úgy tudom, van lehetõség helyszíni egyeztetésre az áramszolgáltatóval.
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: Novill Dátum 2012. február 07., 20:35:31 DÉLUTÁN
Erre a kérdésre egy értelmû választ fog adni a regisztrált villanyszerelõ a helyszín ismeretében. Mivel a mérõhely kialakítását csak a regisztrált villanyszerelõ végezheti el. A regisztrált villanyszerelõk komplett vállalják be a munkát, mindent elintéznek.
Cím: Re:Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna
Írta: helcs Dátum 2012. február 07., 23:58:29 DÉLUTÁN
Ez a saroktól 1,3 m mi alapján van és mióta ?