Tűzhely bekötése

Indította Tűzhelyvadász, 2013. november 29., 21:46:31 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Tűzhelyvadász

Tisztelt Fórumozók!

Újonnan vásárolt lakásomba szeretnék villanytűzhelyet beszerezni (csak erre van lehetőség). A lakásba 1 fázis 32 A jön be, ebből a tűzhelyhez menő ág(más fogyasztótól független) 20 A biztosítékkal van ellátva és 3x2,5 mm2-el van vezetékezve.  A mai tűzhelyek teljesítménye kb 10-11 kW, ami persze elméleti, de nem szeretném úgy használni, hogy félek bekapcsolni a sütőt mert lecsapja a biztosítékot. Ha jól tudom 25-32 A az ajánlott biztosíték a villanytűzhelyekhez, ráadásul minimum 4 mm2 vezetékezést ajánlanak a tűzhelyek használati utasításában.
Szerintetek, ha át lenne vezetékezve 4 vagy 6 mm2-esre a kör és kicseréltetném 25A-re a biztosítékot nyugodtan aludhatnék hogy nem ég le a ház és tudnám rendesen használni a tűzhelyet is?

Szívesen veszek minden tanácsot, mert már annyi helyen érdeklődtem de konkrét megnyugtató választ sehol nem kaptam  :(

Köszönöm.

Marton

Egy komplett villamos tűzhely egyfázisról mindenféleképpen csak kompromisszum. Ideális lenne a háromfázisú betáplálása. Gondolom hálózat bővítést (több ampert vagy három fázist) nem szándékozol.
Tehát egy fázison 3x6mm2 kábellal és 25A-re biztosítva kötném be. Ez sem elégíti ki a teljes egyidejüséget de így már használható lenne és maradna elméletileg 7A egyéb fogyasztásra. Egyébként a 10kW/230V az 44A-t igényelne. Tehát egyidőben továbbra sem lenne használható az összes fözőlap

szmihaly

Üdv Marton!

IdézEgy komplett villamos tűzhely egyfázisról mindenféleképpen csak kompromisszum. Ideális lenne a háromfázisú betáplálása.

Ha háromfázis lenne akkor az "alanyi jogon"járó 32 ampert hogy osztanád szét a tűzhelyen, ha a betápkismegszakító 3x10A, vagy 6-6-20? Ide mindenképp teljesítmény növelést kellene kérni,mert 3 fázison is annyit fogyasz a tűzhely,mint eggyen, ha az öszteljesítményt nézzük. Mellesleg elmondom, hogy nekem is a lakásba egy 4 lapos légkeveréses sütővel ellátott kerámialapos tűzhely van,egyfázisú betáplálással, 25 A-ral védve,és ez már így megy jó tíz éve,és nem volt még idáig kismegszkító lecsapás, de még langyosnál se melegebb a kismegszakító. Azért egyszerre nem kapcsolja be az ember az összes lapot,sütőt. Párperc mulva meg szabályoz a hőfokszabályzó, és ha netalán tán kisidőre fedi egymást a bekapcsolt állapot,azt a kis túlterhelésidőszakot meg kibirja a kismegszakító. A betáp nekem is 32A. Na innentől lehet megkövezni.

Gyurmaúr(fi-relé)

Senki nem fog megkövezni! Nem is értem, miért ez a fajta stílus, melyet -többek közt- nyilván nekem is adresszálsz, csak azért, mert én elvből nem kötök soha sehol valódi kerámialapos tűzhelyt 1 fázisra, ha azt gyárilag 3-ra tervezték! Sajnos a magyarosch szarrágás, fillérbaszás, hekmányolás mindenütt jellemző, miért maradna ki ebből pont a villanyászat?!? Egyébként én is olyan albérletben lakom, ahol 1 fázisos betáp van, igaz
C 32A kismegszakítóval és nálam is kerámialapos tűzhely van, viszont ez gyárilag is 1 fázisos betápra készült, ugyanis ez mindössze 4kW-os, nem is lehet rajta egyszerre 2-3 platnit használni, mert ameddig az egyiket felfűti, addig a többi pihen és fordítva. Vegyük már végre tudomásul, hogy pl. a suzuki swift sem alkalmas a magabiztos autókázásra, illetve arra, hogy elhúzzon egy tandemtengelyes 1 tonnás utánfutót, úgy amennyiben valaki 10-12kW-os tűzhelyet szeretne, akkor igenis tessen zsebbe nyúlni és bővíteni min 3x16A-re, legalább nem lesz gáz, ha 60C-on megy a mosógép, mellette még a mosogatógép is mondjuk 70-en mossa a jó zsíros "fekete" cuccokat, illetve még a csini kicsilány, vagy a dögös MILF asszonyka is szárítja a dögös sérót a 2000W-os hajszárítóval, hogy egyebekről már ne is beszéljek...

szmihaly

Üdv Gyurmaúr(fi-relé)!

Ne vedd magadra,értem én hogy miről beszélsz! ;) De azért néha vannak olyan helyzetek, mikor nem lehet hirtelenjében mit tenni,de meg kell oldani valahogy.

Idézúgy amennyiben valaki 10-12kW-os tűzhelyet szeretne, akkor igenis tessen zsebbe nyúlni és bővíteni min 3x16A-re, legalább nem lesz gáz, ha 60C-on megy a mosógép, mellette még a mosogatógép is mondjuk 70-en mossa a jó zsíros "fekete" cuccokat, illetve még a csini kicsilány, vagy a dögös MILF asszonyka is szárítja a dögös sérót a 2000W-os hajszárítóval, hogy egyebekről már ne is beszéljek...

Itt meg amit leirtál, ezekhez meg édeskevés a 3x16A, kellene legalább 3x25A, így is csak 15kw az összteljesítmény. De tudod hogy megy ez,"csak a csempe legyen szép". Itt ha megtudja a tulaj,hogy mennyi hálózatfejlesztést kellene fizetni, meg a belső átszerelési munkák dijai, na innentől jön a halogatás a bővítésről. Esetleg ha majd szembesül menet közben saját maga,majd akkor rá jön, hogy csak bőviteni kellene.

Gyurmaúr(fi-relé)

Misi, hidd el, minden csak a jó beszélőkén, a meggyőző, visszakérdező, azaz a válaszokat a delikvens szájából kiéneklő érvelési technikán múlik! Én már csak tudom, mert egyrészt a villanyász, másrészt a bankos melóim során számtalan lehetőségem volt gyakorolni a profi sales fogásokat, amelyek a 2. legfontosabbak, ha elvállalsz 1-1 melót az átlagmagyar ügyfeleknél. Hidd el, ha alkalmazod ezeket a kifogáskezelő fogásokat, jól adod el magad, az ügyféllel mondatod ki,amit hallani szeretnél és a végén még hálás is lesz neked, hogy "megmentetted az életét" és esetleg -mivel te maximálisan képben vagy az egyes cuccok átlag és persze a nagyon kedvezményes -pl. vaterás,vatera link bratyi villanyász boltbeli- árával kapcsolatban, a végén még a nyakadba fog borulni, hogy mondjuk 20%-al olcsóbbér sikerült megcsinálnod, úgy hogy a te hasznod is még bőven meg volt!  ;)

Marton

Üdv Szmihaly!

Egyetértek "nekem címzett" válaszoddal.
Általában több jó megoldás lehetséges egy-egy probléma megoldására. A Tied is bizonyítja, hogy megfelelő lehet az általam is leírt megoldást. Te ezt a kompromisszumot választottad és megfelel a mindennapi használatban is.
De lehetnek olyan felhasználók akik nagy sütő-főzők, ezt nem fogadják el és elvárhatják, hogy egyidejüleg használhassák az összes hőforrást megkötöttség nélkül.
Így kötöttem be egy volt (nemszakmai)kollégánál a tűzhelyét. Nemrég össze is futottam vele, rövid találkozásunknál erre is rá akakartam kérdezni, hogy mi a tapasztalata, véleménye az üzemeltetésről, de ez elmaradt. Valószínüen Őnála is bevált ez a megoldás mint Nálad, ezért nem hozta szóba a tűzhelyt.
A sógornőm is elfogadta ezt a kompromisszumot, pedig Ő nagy sütő-főző egyéniség. Igaz nála ez a hétvégi házukban van, időszakosan főz ott.

balzsi

A rövidesen megrendelésre kerülő konyhaszekrényhez ZANUSSI ZEV 6341 XBA  főzőlap lesz rendelve. Gondoltam, előre rákeresek használati útmutatóra, melyben találok utalást a bekötésre. Sikerült is letöltenem, de abban egy szó nincs írva a bekötési lehetőségekről. Valakinek van-e tapasztalata ezzel, vagy ehhez közeli típussal kapcsolatban? Nálam 3x20A adott, gondolom ennél is van 3 fázisos verzió is.

helcs

balzsi! Az szerelési útmutató H05BB-F tűzálló kábelt ír elő. Ez ugyebár öt eres.

czapi

Üdv!

1 vagy 2 fázisra lehet bekötni, a harmadik az esetleg alá szerelt sütőé.
1 fázisra 6400/230=27,8A
2 fázisra 3400/230= 14,7A   3000/230= 13,1A   
A vezetéket ennek megfelelően kell kiválasztani.
A garanciális feltételeket is el kel olvasni, csak szakszerviz kötheti be.