Robbanásbiztos villamos szerelés

Indította JUVILL, 2012. augusztus 18., 18:50:11 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

tothgyula

Talán segítséget jelenthetnek a "Villanyszerelők Lapjának" alábbi számaiban megjelent RB technikával foglalkozó írások:
-2020.I-II, III.,IV.,V.,VII-VIII.ik számaiban Parádi Ervin okl.bányagépész,tűzvédelmi és ig.ügyi szakértő írásai. Továbbá
-2021.I.-II.számában (Kruppa Attila írásai). Kábelek osztályozása tűzvédelmi jellemzőjük alapján.
-éghetőség,füstkibocsátás, égve csepegés,égéstermék savasága.
A PVC szigetelésű kábelek jellemzően Eca tűzállósági teljesítménnyel rendelkeznek.

s.peter

#tothgyula Köszönöm, megkeresem az említett cikkeket.

Nagy teljesítményű gázkazános helyiségeknél, ill. robbanóképes közeget tartalmazó gépek meghibásodásánál vannak a helyiségekre/terekre vonatkozó lekapcsolási követelmények, amelyet elsősorban a gázérzékelő rendszer hoz automatikusan működésbe kritikus gázkoncentráció elérésekor.
Robbanásvédelmi szakvélemények ezt a "normál villamos gyártmányok" lekapcsolásának nevezik, vagyis csak a robbanásbiztos kivitelű és biztonsági célokat szolgáló rendszerek tarthatóak üzemben, minden más potenciális gyújtóforrásként van jelen.

Az MSZ EN 60079-14:2014 szabvány 53. oldala egyértelműen meghatározza erősáramú szempontból, hogy az összes áramkör tápvezetőjét, minden aktív vezetőt le kell választani vészkikapcsoláskor (fázisok+nulla).
Az MSZ EN 1127-1:2019 szabvány 5.4-es pontja kimondja, hogy az érintésvédelmi törpefeszültség nem robbanásvédelmi intézkedés, feszültségértékben gyakorlatilag nincs alsó érték ami nem jelent potenciális gyújtóforrást.

Kérdésem, hogy gyakorlatban hol van a fenti védelmi intézkedésnek a határa, mire terjed ki, hogyan valósítják meg ha mindenféle rendszer - épületautomatikai, gyengeáramú - is jelen van, számtalan vezetékkel, összeköttetéssel?

Én azt mondanám, hogy a kockázatminimalizálás érdekében minden vezetéket meg kell szakítani (feszültségmentes állapotba hozni) a helyiségek határán, amik nem a robbanásbiztos kivitelű gázérzékelő, tűzjelző vagy normál/biztonsági világításhoz tartoznak. Még a gyengeáramú rendszereket is, mivel feltöltődés útján a helyiségen belül is kialakulhat veszélyes kisülés, erre vonatkozóan még a gyújtószikramentes rendszerek kapacitására is van korlátozás.

Ezért gyakorlatilag egy sok-sok leválasztó-érintkezős elosztót kell kialakítani, amin a helyiségbe bemenő összes kábel át van vezetve és megszakítása biztosított?

Mi a helyzet az alábbiakkal?
- Gépek, világítás, egyéb fogyasztók erősáramú betáplálása egyértelmű.
- Világítás esetén pl. a DALI/KNX vonalakat (10-30V) is meg kell szakítani?
- Épületautomatika esetén minden réz alapú kommunikációs vonalat (pl. ethernet, RS485) meg kell szakítani erenként?
- Ép. aut.-hoz tartozó helyiség hőmérők (passzív) rézvezetéke?
- Mozgatómotorok betápja és vezérlőkábelei?
- Analóg vagy digitális visszajelzések és végállásjelzések kábelezése?

Lehet alkalmazni a fentiekre olyan leválasztót, amely mellett nem szükséges fizikai megszakítás, még ha nem biztonsági körökről is van szó?

Függ a lekapcsolás és leválasztás (bonyolult) kialakítása a "veszélyességtől" (közeg, helyiség, technológia jellemezői), vagy ahol pl. 40%-os ARH-nál lekapcsolás kell, ott a lehető legnagyobb mértékben meg kell tenni az óvintézkedéseket?

Helyiségen belüli, nem robbanásbiztos elosztókba épített szünetmentes tápegységekre vonatkozóan vannak korlátozások?

Ezen felül vizsgálni kell, ha külső és helyiségen belüli szekrények PLC-i között nem rézkábeles, hanem optikai összeköttetés van, akkor jelenthet-e gyújtóforrást?