Elrettentő villanyszerelési esetek gyűjteménye

Indította Novill, 2013. november 07., 18:03:18 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nyaki

 ;D :D :) ...na ez egy szép kis történet volt, bár gondolom feszültségvédő, vagy áramvédő volt építve. ::)

Simon Endre

Az építkezési elosztón volt hibaáramkapcsoló (gyárilag ) ez szakszerüen működött a fűtéshálózat próbanyomatásnál. A "szegénytelep" házaiban látszólag szakszerű szerelés volt, csak egy villanytűzhelynek nem volt hibaáramkapcsolója. Személyes tapasztalat, bekötéskor kerestem az elvakolt kábelvéget miközben a ház tulajdonosa felkapcsolta a kismegszakítókat és sikerült megtalálnom a vésővel.....

Villanyreszelő

Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2013. november 11., 13:58:13 DÉLUTÁN
Villanyreszelő
Valószínü nem vagy korombeli

Üdv!
31. vagyok még elég fiatal a szakmában,de kérdezek :)

Gyurmaúr(fi-relé)

Beezonyám, Endre nagygyon jól festette le az "ántivilágot", amikor még a kiemelt (pl. BP-n a "legendás" Ráday u-ban lévő Keravillban, vagy épp a Villért Révay u-i nagy üzletében, de még az Ipacsfa u-i tán 10ezer m2-es Keravill raktáráruházban) helyeken sem volt -ettől besírsz! :'(- 40W-os fénycső, 36W-os meg pláne nem! Akkor hozták be a tragikomikus Szovjet fénycsöveket, de volt olyan is, hogy nem volt Ganz KK-s tokozott -pl. KKM0, KKM1- kapcsoló és igen, a kábelkérdés is konstans fennálló probléma volt, pl. a fekete MBCu kiskábelekkel, de még a vastagabb, 3-nál több érszámú MT-vel is előfordult, hogy 1 napod csak arra ment el, hogy körbe telefonáltál, telexeztél akár az országban, hogy van-e valakinek mondjuk 30-40m 5x6-os MT-je, vagy 5x1.5-ös fekete MBCu-ja. Akkoriban még nem volt a szürke MBCu, csak néhanapján jött az NSZK-ból, Ausztriából, amikor már épphogy ki nem tört a palotaforradalom. De ugyanez előfordult akár a fénycsőarmatúrákkal is, különösen a közkedvelt EMIKA por,páramentes 13-24-854,13-34-854 típusnál volt olyan, hogy még a !Rudas László!(ma Podmaniczky) u-i EMIKA mintaboltban sem volt raktáron 5 doboz, azaz 10 db! Ha pedig nyugati cucc kellett, mert a villanyászok már csak olyanok voltak, hogy a zuhanyhíradó oly jól működött, hogy hamar híre ment 1-1 jobb minőségű nyugati cuccnak , tehát akkor volt az, hogy nagyon kellett szeretni 1-1 üzletvezető(nő)t -és ezt vedd szó szerint! :-*- és ha jött, akkor elsőként kaphattál telefont (persze ahhoz ott kellett lenni a stabil telefonnál), hogy gyere, mert 1 óra múlva már nem lesz, igaz még be sem volt árazva. És igen, te olyankor, mindent kihajítva a kiskacsódból, egy doboz Százszorszép, vagy Extra Barna és egy csokor virág kíséretében érkeztél és nagygyon "kedves" lettél, de ha már ez sem volt elég, akkor jött este, a meló után a Laukon csoport akció, ha nem otthon, akkor egy diszkrét hotelben... 
Hát így ment ez hajdanán...  Ami engem illet; nálam "csak" a doboz desszertes hálálkodás ment, mert én akkoriban még ártatlan ifjú voltam... ;)

Novill

Ma ismét egy gyöngyszemre akadtam. A következőket láttam egy kis családi háznál: A mérőhelyet valaki áthelyezte belülről a külső falra. A tetőtartóból jövő cső egy belső falra érkezik egy 100x100 -as dobozba, innen kötésen keresztül a fogyasztásmerőhöz csatlakozik a méretlen fővezeték. Ebben a dobozban vannak mért vezetékek is. A háznak nincs földelő szondája, nincs védővezető kiépítve, nincs EPH kialakítás. A mérőszekrény viszont szabályosan plombált Hensel szekrény. A külső kapunyitó egy hosszabbítón keresztül van meg táplálva. Ez a hosszabbító sérült része cellulóz szalaggal van szigetelve, amely a fűben földön fekszik. Ilyen és ehhez hasonlóakat lehet a lakásban is találni. Ez aztán műszaki biztonság a javából!? :)

szmihaly

Talán javítani voltál ott?
IdézA mérőszekrény viszont szabályosan plombált Hensel szekrény.

Biztosan valamelyik szolgáltatós kolega csinálta "okosba". De egy ellenőrzés alkalmából jó kis bünti kinéz a tulajnak. Remélem felhomájosítottad a fejét egy kicsit.  ;) ;)

Novill

Nem javítás, hanem a  tűzhely és sütő bekötése volt a feladat. Mindez úgy, hogy a méretlen kismegszakító értéke 1x16A volt. A szokásos fogyasztókon felül volt még egy mosógép, egy 120 literes bojler is rajta. Kíváncsi volnék rá, hogy ilyen műszaki körülmények mellett melyik kolléga kötné be ezeket, ha más feladatot nem végez el.

szmihaly

IdézKíváncsi volnék rá, hogy ilyen műszaki körülmények mellett melyik kolléga kötné be ezeket, ha más feladatot nem végez el.

Ez az! De hidd ell,mindenre van ember! Megcsinálnák. Multkorában volt egy esetem, egy régi kis tornácos ház. A tulaj kevet kapott a barkácsoláshoz.Heggeszteni szeretett volna, de nem birta a régi kismegszakitó EB10, renszeresen leverte neki. Szól az eggyik EON -os dolgozónak hogy okosba kikellene cserélni a megszakítót. Ezt az illető el is végzi egy pár ezer forintért,fel rak C25A kismegszakitót. De később jön a tulaj,hogy nem tud heggeszteni, elmegyek megnézem, fa dobozos óraszekrény, a mérő fölötti elosztó táblán szintén 1 db 25A -s megszakitó, FI relé nincs na ezt lebontva látom hogy a lakásba bemegy 3x1.5 Ma vezeték. A tulaljal megbeszéltem,hogy az óradoboz mellé felrakok neki egy dugaljat, és a melévő táblára felrakok neki egy FI relét + még egy 6A -es kismegszakitót a lakás áramkörére, az elvégzett munka lepapirozva kétpéldányba,és még azon fehíva a figyelmét a hiányosságokra,(átvezekezés,több áramkör,stb) ezeket aláirja,akkor megcsinálom. Egy példány neki,egy nekem. Későbbi viták kizárva, -meg csináltam.

Gyurmaúr(fi-relé)

Novill, én tutira NEM!!! Még akkor sem, ha ezért örihari lesz, mert én szeretném a további életemet legalább a szabadlevegőn és nem a böriben leélni, csak azért, mert engedtem a csábításnak...

Novill

Tegnap egy javításra hívtak ki,mert leverte a kismegszakítót a zárlat. A lakásba három fázis jött be ennek ellenére az egész lakás egy 10 A értékű kismegszakítóra volt kötve. A fogyasztók lekapcsolása és a dugaszoló villák kihúzása után nem szűnt meg a zárlat. Ezek után nem volt más mód a hiba keresésére,mint az elágazó dobozoknál megbontani a vezetéket. Így kisebb szakaszokra bontással igyekeztem a hibát behatárolni. Majd a negyedik doboz után elő került a hiba a fürdő szobában. Érdekes jelenség zajlott le a villany bojler flexibilis csövén az acél szövet több helyen szikrázott és égett gumi szag terjengett.  Nem a villany bojler volt a hibás, hanem a védővezetőjén keresztül a víz vezeték felé folyt a hiba áram. A dobozban a megtalált vezeték lekötése után megszűnt a zárlat. Itt nem volt kialakítva a szabályos EPH hálózat, nem volt fi relé beépítve, nem volt megfelelően kialakítva az érintésvédelmi mód, nem volt megfelelő a földelési ellenállás érték, a vezeték kötések sodrottak voltak, érdekes módon a dobozokban a védő vezetők nem voltak szigetelve, stb..