Az új OTSZ - 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet

Indította Novill, 2014. december 09., 21:00:57 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Az új Országos Tűzvédelmi Szabályzat ,  54/2014. (XII. 5.) BM rendelet  változásai a villamos szakmát érintőleges gondolom megér egy kis beszélgetést itt. Ki hogyan látja a változások tartalmát és irányát? Én úgy látom mintha jelentősen növekedett a villamos tartalom is. Itt van például a napelemre vonatkozó kitétel is:

IX. fejezetnél a tűzoltó egységek beavatkozását biztosító követelményeknél található.
48. Napelemek
87. § (1) A napelem modulok közvetlen közelében, a DC oldalon villamos távműködtetésű és kézi lekapcsolási lehetőséget kell kialakítani.
(2) A távkioldó egység kapcsolóját az építmény villamos tűzeseti főkapcsolója közvetlen közelében kell elhelyezni.
(3) A kapcsoló felett ,,napelem lekapcsolás" feliratot kell elhelyezni.
(4) Abban az  esetben, ha az  épület homlokzatán helyezik el a  napelemet, az  épületre vonatkozó homlokzati tűzterjedési határértéket kell teljesíteni.
(5) Napelemes tetőfedés alkalmazása esetén a  tetőfedésnek a  héjazásokra vonatkozó tűzvédelmi követelményeket is teljesítenie kell.

Ha bele gondolunk  a 28/2011. IX.6.) BM rendelet kiadása után a mostani kiadásig mennyi idő telt el, akkor a változások is a technika területén jelentős változások következtek be. Ennek a tudatában mikor várható a következő OTSZ kiadása?

Könyves Kálmán

Az Infshow-n előadó katasztrófavédelmis egy kérdésre adott válaszában azt mondta, nem lesz hosszabb életű, mint az előző.







flatskerrobert

#1 Megjegyzés


    Ha a jogalkotó abból indult ki, hogy egy épület tűzvédelmi tiltásnál ne legyen visszatáplálás akkor valószínű nem konzultált szakemberrel. Mert, ha az inverter nem érzékel hálózati frekvenciát és megfelelő szintű hálózati feszültséget akkor tiltja a saját kimenetét. Persze a biztonság mindenek előtt. Fél éve lett egy szálloda tetejére telepítve 21KVA teljesítményű napelem sem a katasztrófások sem a szállító nem kérte. Bár tervezéskor forszíroztam a távkioldási lehetőséget, de az akkori szabályok szerint nem volt kötelező, bár lehetett volna.
   Csak hát a költségek!
FR.

Novill

A gond ott van, hogy villanyszerelési munkák túlszabályozottak. A technika fejlődése és a jogszabályok gyakori változásai nincsenek összhangban, vagyis sűrűbben változnak a jogszabályok, mint ahogy a technika fejlődik.  Ugyanez vonatkozhatna az MSZ HD 60364 szabvány sorozatra is. Minden továbbképzés részben a félelem keltést tükrözi. Viszont a műszaki előírások,jogszabályok nem adnak sok esetben egyértelmű megoldásokat. Itt a napelemnél konkrétabb egyszerű érthető  megoldás megnevezése is nagyobb segítséget jelentene a szakmagyakorlónak. Ilyen a négysarkú leválasztás és TN rendszerben az N és PE vezető kérdése biztonsági szempontból. Itt már a rendeletben szerepel a távműködtetés és kézi kapcsolás is  :).

JUVILL



Gondolom többen forgattátok az új OTSZ-t, és a változásokat. Pár nappal korábban ezt olvastam a VL-ben:

"A 28/2011. BM rendelet a norma szerinti villámvédelem létesítéséhez és felülvizsgálatához kötődő egyes tevékenységek végzését kiegészítő vizsgához kötötte. Ez a kötelezettség az új OTSZ-ben nem jelenik meg. Ez nem szükségszerűen jelenti azt, hogy a kiegészítő vizsga követelménye megszűnik majd. Annak eldöntése, hogy a vizsgakötelezettség fenntartása indokolt-e, folyamatban van: amennyiben szakmai szervezetek és a jogalkotó is a vizsgakötelezettség fenntartása mellett foglal állást, a vonatkozó előírás vélhetőleg más jogszabályban (pl. a tűzvédelmi szakvizsgához kötött tevékenységekről szóló rendeletben) jelenik majd meg."

Ki, hogyan értelmezi ezt? Számomra nem teljesen világos.
Azt eddig is tudtuk, hogy az EBF-hez kellett egy úgynevezett 14-es számú tűzvédelmi szakvizsga. Feltételezem, ez szükséges az 54/2014 OTSZ március 5-én életbe lépése után is. ;) Vagy nem? ;)
Eddig is csodálkoztam, hogy a VVF-hez ilyet nem írtak elő.
De mi az, és mire gondol a cikk írója, hogy a 28/2011 BM rendelet a norma szerinti VVF-et kiegészítő vizsgához kötötte. Mi volt ez a kiegészítő vizsga?
Netalán arra gondol, hogy a norma szerinti felülvizsgálathoz egy külön villámvédelmi tanfolyam és vizsga kellett illetve kell? Vagy van ezen kívül más, ami szükséges?
Milyen jó lenne, ha egyértelműen lenne megfogalmazva.

zsizsi

Kedves JUVILL

A 28/2011. IX.6.) BM rendelet a külön vizsgát a tervezőkre, műszaki ellenőrökre és felelős műszaki vezetőkre határozta meg amit a új OTSZ 54/2014 nem tartalmaz hála az égnek!!
A magán véleményem az, hogy a tervezőktől ezt a viszgát elvárja még rendben is lenne de a műszaki ellenőröktől és felelős műszaki vezetőktől is azt már nem. Bízom benne hogy valami kóbor jogszabály nem húzza be ezeket ismét, de félek hogy így lesz. Ez olyan terhet jelent a kivitelezés szereplőire ami indokolatlan meglátásom szerint. Ja! Ez a viszga csak Bp. országban tehető le a MMK-nál jó pénzért persze, ha sikerül egyáltalán....(csörögjön a tallér a kasszába).
Utána meg csodálkoznak hogy miért kerül annyiba egy kivitelezés....
De a képzési rendszer is ennek a tarhálásnak a sorába illeszthető be. Miért nem volt jó a kredit rendszer? Mert nem volt belőle megfelelő helyen bevétel, azért nem volt jó.... Ott tartunk hogy fizetnünk kell azért hogy dolgozhassunk.


szmihaly

Március 11-én megjelentek az új OTSZ-t kiegészítő Tűzvédelmi Műszaki Irányelvek (TvMI), amelyek a tűzvédelmi követelmények teljesítését hivatottak segíteni.

A Tűzvédelmi Műszaki Irányelvek (TvMI) az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról szóló 54/2014 (XII.5.) BM rendeletben (OTSZ) meghatározott tűzvédelmi követelmények teljesítéséhez szükséges, az elérendő biztonsági szintnek megfelelő egyes műszaki megoldásokat, számítási módszereket tartalmazza.

Szirty

Üdv!

Idézetet írta: flatskerrobert Dátum 2014. december 13., 14:13:48 DÉLUTÁN
#1 Megjegyzés

    Ha a jogalkotó abból indult ki, hogy egy épület tűzvédelmi tiltásnál ne legyen visszatáplálás akkor valószínű nem konzultált szakemberrel.

Privát véleményem szerint a jogalkotó inkább abból indult ki, hogy az inverterek és a napelemektől jövő vezeték áramtalanítható legyen nyilván az oltás biztonságosabbá tétele miatt.

Ez szerintem ebből következik:
"A napelem modulok közvetlen közelében, a DC oldalon villamos távműködtetésű és kézi lekapcsolási lehetőséget kell kialakítani."

tothgyula

Üdv az olvasónak.
Utólag meg kell valósítani!!!
TothGyula felülvizsgáló

Fecó

Csinált már valaki EBF felülvizsgálatot az új OTSZ alapján? Mi a helyzet ezekkel az új kockázati besorolásokkal? Saját magam is besorolhatom, vagy most már csak tűzvédelmi szakember közreműködése után csinálhatom a felülvizsgálatot? Új létesítmény esetében eddig is tudom így kellett, de régi épületeknél is így lesz? Néztem az új feltételt is, 300 l vagy 300 kg robbanóképes anyagnál (tárolás, feldolgozás, gyártás) 3 év, különben 6 év, ez lett az új időhatár.