Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?

Indította Novill, 2013. április 04., 19:12:55 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nyaki

Én csak annyit kérdeznék, hogy: Mikorra várható az országos egységesítés, valamint mikor fognak végleg kivonulni az országból? :-\ ...és persze csakis szigorúan demokratikusan, végül is demokrácia van ...vagy mi a szösz.

JUVILL


Megkaptam én is az e-mailt, és elgondolkodtam.
A válaszadás határideje 01.15. Ha megírom, megírjuk a véleményünket, mennyire veszik figyelembe? Van-e értelme?
Nyakinak igaza van.
Többször szóvá tettem én is. Ez a képzés úgy indult, hogy egységes lesz a műszaki megoldásokat illetve. Most ott tartunk, hogy a képzés országos, és nevetségesen másak a követelmények országosan a szolgáltatók területén. Oly annyira másak, hogy a 3 évente kiírt tanfolyamokon és vizsgákon már az előadók (ELMŰ-ÉMÁSZ) is felhívják a figyelmet az eltérésekre, sőt már a kérdések is így vannak megfogalmazva.
Ez a regisztrációs képzés egy jó bevétel. Időszakosan fizetni kell, mert lejár a regisztráció. Mi lenne, ha végleges regisztrációt kapnánk, és a szakmai továbbképzés oly módon történne, hogy az előírásokat rendeletbe fogalmazva tennék közzé, amiből fel lehetne készülni, és a gyakorlat során alkalmazni.

Novill

Megmondom őszintén, amikor az átkosban szereltünk mérőhelyeket az MSZ 447 szabvány és néhány szabályzat figyelembevételével a nem egységesnek mondott időszakban az egész ország területén könnyebb volt mérőhelyet szerelni mint ma. Bementünk a kirendeltségre idegen területen és minden szükséges információt megkaptunk és a szerelés után sosem volt probléma az átvétellel. Ma ez még egy területen belül sem van így. Egy személytelenebb világ lett kiépítve. Volt egy alkalommal többen bementünk hívásra a szolgáltatóhoz, elmondtuk a javító szándékú hasznos információkat, írásban át adtuk, de ennek ellenére semmilyen változás nem történt. Pedig egyszerű lenne a jó irányú változtatás. Minden rendelkezésre állna, ha ezt valóban igazán akarnák. Ehelyett mindent túlszabályoznak, pénzbehajtások trükkös módon és valahogy a gyakorlatban a szakmai szint még is  folyamatosan csökken. Úgy látszik gondolkodni nem tudó droidokra van szükség. Pedig gondolkodni tudó villanyszerelőkre van igazán szükség. Ez pedig csakúgy érhető el ha bízunk a villanyszerelőkben és követelünk is tőlük.

Regszer

Az az igazság, hogy engem nem is zavarna, hogy a három nagy cég területén mások a szereléssel szemben támasztott követelmények, mert én úgy vagyok ezzel, hogy mindenki szereljen a saját területén azt még egyszerűbb követni. Azt azért igazán egységesíthetnék, hogy amit a Velencei-tónál vagy Székesfehérváron szó nélkül átvesznek azt mondjuk Siófokon vagy B.szárszón nem, pedig ugyan az a cég.
Ami még rendszeres visszatérő probléma az a mérőszekrények alkalmatlansága. Jó lenne ha az áramszolgáltatók felülvizsgálnák a kereskedelmi forgalomban lévő gyártmányokat, mert az újabban használatos készülékek, itt főleg a HF vevőre gondolok egyszerűen nem férnek el a nekik szánt helyen. Ilyenkor a lelkiismeretesebb szerelők valahogy bebarkácsolják, a kevésbé lelkesek(rendesek) írnak egy jegyzőkönyvet és távoznak, én pedig magyarázkodom a megrendelőnek, hogy miért is kell a 10000Ft-tal drágább szekrény beépítenem.
Ide még bemásolom az E-ontól kapott év végi levelet biztos van akit érin v. érdekel. A 4. pont különösen érdekes.
Tisztelt Partnerünk!

Az utóbbi időszakban igen sok változás történt, amiről az alábbiakban tájékoztatjuk Önt/Önöket!

1.   Elkészült az ,,új ügyfél bekapcsolás folyamata szabályzat (áram)" amely leírja a jelenleg érvényben lévő eljárás rendet és műszaki követelményeket. (melléklet: EDE-SZ-130-v02.doc)
2.   Módosításra kerültek az új bekapcsoláshoz tartozó elosztói nyomtatványok, a regisztrált szerelői meghatalmazás és a zárópecsét bontási igénybejelentő nyomtatvány.
             A honlapon az alábbi helyen találhatóak: E.ON HU - Letölthető nyomtatványok (további csatolt mellékletek)
A nyomtatványokat digitálisan is ki tudja tölteni. A könnyebb kitöltés véget minden egyes nyomtatványunk mellett található mintaként egy helyesen kitöltött nyomtatványt.
Minden aktuális változás az E.ON honlapján nyomon követhető és a folyamatokhoz rendelt útmutatók is plusz információkat adnak az eljárásokról: E.ON HU - Új bekapcsolás!

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a jövő évben a nyomtatványok leadása után szúrópróba szerű ellenőrzést fogunk végezni, az igénybejelentőn szereplő, a kivitelezői nyilatkozat aláíró regisztrált szerelő kiléte és a  munkálatokat elvégző kivitelező  kiléte azonosságáról!!  Azért látjuk ennek szükségességét, mert a névadás kockázata a minőségi kivitelezés felelősségét jelenti egy munka elvégzése során, és ennek a felelősségnek a felvállalása a további működésüket veszélyezteti.

3.   Földkábeles csatlakozó kiépítés igény esetén a kábel tényleges hosszának és nyomvonal hosszának meghatározásánál kérjük a pontos, valóságnak megfelelő kitöltést (melléklet: meres_telekhataron_szerk.jpg).
A teljes hossznál  plusz 3m-t számoljanak a bekötésre szánt mennyiséghez, illetve a nyomvonal meghatározásánál, a 15 m feletti mennyiség esetén az eltérést, - amennyiben nem valós az adat- ezt elkerülendő, pótszámla  kiküldésével terheljük a fogyasztót.

4.   2015. január elsejétől várható új bekapcsolás kialakításánál a mérő telekhatáron történő elhelyezésének kötelezővé tétele. Erről bővebben a bevezetéskor küldünk tájékoztatást.

5.   Utóbbi időben egyre gyakoribb eseteket jelez az ellenőrzési szakterület! Az ügyfelek elmondása, és a felvett  jegyzőkönyvek  leírása szerint a jogellenes vételezés kialakításában regisztrált szerelő érintettségére hivatkoznak.
Ezekről az esetekről a az érintett regisztrált szerelőt értesítem és a tények közléséről nyilatkoztatom. Kérem Önt/Önöket, hogy a munka megkezdése során szemrevételezéssel észlelt szabálytalanságokról és eltérésekről jelezzenek  a Partneri honlapunkon, mert a későbbi kellemetlenségek ekkor még megelőzhetőek!
A felület elérési linkje: E.ON HU - Partner Kapcsolatok Információs Központ

Az adatokat az alábbi feliratra kattintva adhatják meg:      Szabálytalanság bejelentése esetén a bejelentő = Regisztrált Villanyszerelő és az ÜGYFÉL is mentesül a szankció alkalmazása alól!


2014. év vége hamarosan elérkezik. Az elmúlt esztendő nagyon aktívan telt mindannyiunk számára. A gyakori törvényi változások igényelték a rugalmas alkalmazkodást és váltást.
Arra törekedtünk, hogy tevékenységünk minősége folyamatosan javuljon – elsősorban az ügyfeleink érdekében!

A jövő év is nagy kihívásokban fog bővelkedni, amiknek meg kell felelnünk. Továbbra is kérjük együttműködését a sikerért, valamint az ügyfeleink elégedettségérért és színvonalas kiszolgálásáért!
Ez közös érdekünk!

Gyurmaúr(fi-relé)

EZZZ TECCCIK:
Idézetet írta: Regszer Dátum 2015. január 08., 09:30:22 DÉLELŐTT
Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a jövő évben a nyomtatványok leadása után szúrópróba szerű ellenőrzést fogunk végezni, az igénybejelentőn szereplő, a kivitelezői nyilatkozat aláíró regisztrált szerelő kiléte és a  munkálatokat elvégző kivitelező  kiléte azonosságáról!!  Azért látjuk ennek szükségességét, mert a névadás kockázata a minőségi kivitelezés felelősségét jelenti egy munka elvégzése során, és ennek a felelősségnek a felvállalása a további működésüket veszélyezteti.
Gyakorlatilag kimondatott, hogy aki nem regisztrált, de elkészít egy mért hálózatot, illetve kialakít egy mérőhelyet, majd azt lecheckoltatja egy regisztrált spanjával, mielőtt az aláírja és készre jelenti azt, nos ebben az esetben már egész biztosan a regisztált kolléga quasi aljas bűnöző, s mint ilyen; ELPUSZTÍTANDÓ!! Gratulálok az e.on-nak és csak az érdekelne, hogy meddig rontják még itt a levegőt???

Novill

Egy ELMÜ- ÉMÁSZ körlevélt bemásoltam ide:

Tájékoztató az ELMŰ Hálózati Kft. és az ÉMÁSZ Hálózati Kft ellátási területén, határozott idejű szerződés alapján létesített ,,ideiglenes" vételezés kialakításával kapcsolatban, direkt méréssel rendelkező, profilos felhasználói kör esetén

Alapelv:

,,Ideiglenes" vételezés során létesített méretlen magánvezeték csatlakozó berendezésként történő véglegesítésére nincs lehetőség.

,,Ideiglenes" vételezés olyan felhasználási hely esetében igényelhető, ahol nincs kiépített közcélú hálózati csatlakozás, vagy a kiépített csatlakozási ponton az igényelt ,,ideiglenes" villamos energia igény a meglévő csatlakozási pont műszaki jellemzői miatt nem biztosítható.
(,,Ideiglenes" vételezés kifejezésen a legfeljebb egy év időtartamú határozott idejű szerződés alapján létesített felhasználói tulajdonú hálózati elemek közcélú elosztóhálózat leágazási pontjára, mint csatlakozási pontra történő csatlakoztatását értjük.)

Szabadvezetékes hálózatról történő hosszú idejű ,,ideiglenes" vételezés műszaki feltételei

•   Szabadvezetékes hálózatról hosszú idejű ,,ideiglenes" vételezést, csak szabadvezetékes csatlakozással lehet létesíteni (ha a felhasználó kábelt szeretne, akkor is).
•   Amennyiben az alkalmazandó vezeték keresztmetszete nagyobb, mint 25 mm2, akkor egyedi terv szükséges, melyet ki kell egészíteni a tervező által készített mechanikai méretezéssel, és ezt a tervező által készített kiviteli tervet a területileg illetékes régióközpont területfelelősével kell elfogadtatni. A kivitelezés e terv elfogadását követően kezdhető meg. Az elosztói engedélyes határozza meg a hálózati leágazási pontot - ami egyben a csatlakozási pont is. Ez általában a felhasználási helyhez legközelebbi szabadvezetéki oszlop.
•   Ha a fogyasztó ,,kábeles vételezésre is alkalmas" mérőhelyet kíván létesíteni, akkor a méretlen szabadvezetéke a telken belül ideiglenes oszlopra érkezhet és onnan védőcsőben a mérőhelyhez (lásd Regisztrált villanyszerelők kézikönyve 227. oldal 10.9.10 ábra). Az ,,ideiglenes" mérőhelyet a közterületi telekhatárnál kell kialakítani.




Kábeles hálózatról történő hosszú idejű ,,ideiglenes" vételezés műszaki feltételei

•   Kábeles hálózatról történő ,,ideiglenes" vételezés esetén a hálózati leágazási pontot - ami egyben a csatlakozási pont is - az üzemeltető határozza meg, ez a felhasználási helyhez közeli elosztó szekrény vagy KÖF/KIF állomás kisfeszültségű elosztó tere (T-leágazás nem lehetséges).
•   Az ,,ideiglenes" mérőhelyet alap esetben a hálózati leágazási pont közelében kell kialakítani, a hálózati engedélyes területileg illetékes régióközpontja által meghatározott helyen.
•   A csatlakozási pont után, felhasználó által létesített hálózat elemeinek elhelyezéséhez szükséges közterület használati engedélyt a rendszerhasználónak kell beszereznie.
•   A mérő elhelyezésére az áramszolgáltató által elfogadott rendszerengedéllyel rendelkező szabadtéri mérőszekrényt kell előkészíteni. (Az elosztói engedélyes honlapján találhatóak.)
•   A magánvezetéket regisztrált villanyszerelővel kell készíttetni, aki ennek létesítését az előírt B-345/3 vagy M-345/3 számú nyomtatványon (,,Csatlakozó műszaki dokumentáció tipizált mérőhelyekhez és nyilatkozatok") dokumentálja (2 példányban).
•   A bekapcsolás során az elosztói engedélyes nem vizsgálja a létesítés jogszerűségét, az erre vonatkozó nyilatkozatok tartalmáért annak kiállítója felel. A szerződés részért képező, B/M-0677 számú nyilatkozatot be kell nyújtania a felhasználónak, vagy megbízottjának, hogy a létesítés a vonatkozó előírások szerint történt.
•   A csatlakoztatott felhasználói hálózat a fogyasztó tulajdonában marad. A bekapcsolást meg kell tagadni, ha az élet és vagyonbiztonságot veszélyeztető állapotot idéz elő, veszélyezteti az elosztóhálózat üzemét, vagy eltér a csatlakozó műszaki dokumentációban, kivitelezői nyilatkozattal tanúsított műszaki tartalomtól. Bekapcsolás előtt a hálózati engedélyes szigetelés ellenállásmérést végez a bekapcsolás biztonsága érdekében.
•   A mérőszekrény közelében létesített fogyasztói mért főelosztóban a felhasználónak érintésvédelmi relét kell beépítenie.
•   A mérési pont és a csatlakozási pont közti felhasználói hálózat csatlakoztatásra előkészített vezetékének csatlakozási pontra történő felkötését az elosztói engedélyes területileg illetékes régióközpontja végzi el.
•   A mérőszekrényen és a közterületen vezetett kábelen annak csatlakozási pontjánál jól látható módon fel kell tüntetni a tulajdonos nevét, elérhetőségét (illetve az önkormányzat által előírt információkat).
•   A felhasználói tulajdonú kábelvezeték folyamatos védelméről és biztonságos üzemeltetéséről a rendszerhasználónak kell gondoskodnia.
•   A felhasználói tulajdonú kábelvezeték üzemeltetése során keletkező baleseti- vagy káreseményekért társaságunk nem vállal felelősséget.
•   Az ,,ideiglenes" felhasználói tulajdonú kábelvezeték egy évig üzemeltethető. Ezt követően az elosztói engedélyes intézkedik a kikapcsolásról.
•   A rendszerhasználó feladata és költsége a felhasználói tulajdonú kábelvezeték és mérőhely elbontása a szerződés lejárta után. A hálózatról történő kikapcsolást az elosztói engedélyes területileg illetékes régióközpontja végzi.


JUVILL


Régóta foglalkoztat egy gondolat.
A társasházi fogyasztásmérő helyeket ismerjük. Az elmúlt kettő hónapban volt két megkeresés, mely szinte megegyező. Ugyan azon település, és ugyan az az utca. Díjtartozás miatt leszerelték a mérőt.
A helyszíneket felülvizsgáltam. Betáplálás, keresztmetszet, érintésvédelem...
A lényeg, hogy mind kettőnél az állapot ugyan az. Nincs hely szabványos mérőhelyre.
Dokumentáció, levél, ....
Az egyiknél visszahelyezték a mérőt, a másiknál nem.
Rákérdeztem a mérőszerelőknél a műszaki szempontokra, mereven ragaszkodtak a fogyasztásmérő tokozott szekrényhez. Igaz a két mérő közé ez nem fért el.

Kérdésem. Hogyan bírálják el ezeket a dokumentációkat? Az ügyfélszolgálat miét nem adja vissza, mikor ezek leadásra kerülnek?
A másik. Miért csak a regisztrált vállalkozókra vonatkoznak az előírások?
Mikor az áramszolgáltató (ÉMÁSZ) mérőt cserél, miért jó a gúmantáblára helyezni az újat, miért nem kér, szerel szabványos mérőhelyet? ;)

Novill

Ez egy jó kérdés lehet, hogy tudja valaki a választ is. Jogszabályok és szabványok régen is voltak és ma is. Az egységes szerelés miatt indították el a regisztrált villanyszerelői rendszert.  Utólag megállapítva  számomra egy nagy csalódás volt az egész. Az MSZ 447 szabvány országosan érvényes volt, ami mai érvényes. Ha idegen területre tévedtünk megkérdeztük a kirendeltségen , hogy mit kérnek és a szerint elvégeztük a munkát és az átvételnél nem volt problémánk. Ma már nem ez a tapasztalatom. A számítógépes rendszerben nem tudjuk, hogy ki jön ki a szolgáltatótól. Az ügyfél szolgálaton lévő kolléga bármit mond, nem biztos, hogy aki ki jön ugyan azt a követelményt követeli meg. Ezért fordulhat elő, ha ötször más jön ki előfordul  mindegyik mást követel. Vagyis még sem sikerült egységessé tenni a gyakorlatban a követelményeket. Nem beszélve EON, ELMŰ-ÉMÁSZ és EDF területi eltéréseket is. Nálunk ELMÜ területen az egyszerűsített dokumentáció alkalmazzuk. A visszakapcsolásnál másként bírálják el az egy éven túli kikapcsolásnál a mérőhelyet. Az egy évnél nem nem régebbi visszakapcsolásnál engedékenyebbek, míg egy évnél régebbieknél a teljes szabványosítás jön be.

Novill

Be másoltam egy hír levelet, hogy nagyobb nyilvánosságot kapjon ez tájékoztatás. Amely hasznos lehet azoknak is akik nem kapták meg e hírlevelet.

Tájékoztatásul küldöm a mért fővezeték kivitelezésével kapcsolatos tudnivalókat.
Az MSZ447:2009 szerint a mért fővezeték keresztmetszete minimum 6mm2 kell, hogy legyen, azonban a ELMŰ-ÉMÁSZ elosztói szabályzata 10mm2-nél vékonyabb vezetéket nem enged meg, tehát ennél vékonyabbal bekapcsolni a fogyasztási helyet tilos, kivétel a vezérelt mérés esetén. A vezérlő sorkapcsába ugyanis 6mm2-nél vastagabb vezeték nem fér be.
Amennyiben a regisztrált szerelő az MSZ447:2009-re hivatkozik a vékonyabb vezeték miatt, kérek mindenkit, hogy tájékoztassátok róla a regisztrált szerelőt, hogy 2015.05.10- után kivitelezett szekrények esetében az elosztói engedélyes ezt nem fogadja el.
ELOSZTÓI SZABÁLYZAT - MELLÉKLETEK
43. oldal 2015. május 10.
5. sz. melléklet
Az elszámolási mérés kialakításának szempontjai
8.7 Vezetékelés
A méretlen vezetékek kialakítása az elosztói engedélyes feladata. Amennyiben a vezetékelést nem az elosztói engedélyes végzi, akkor a kialakításnak a következő követelményeknek kell megfelelnie.
A mérőszekrény elővezetékelését a maximális kiépítettségi lehetőségnek megfelelően kell kialakítani. A méretlen vezeték (erőátviteli) minimum 10 mm2, maximum 16 mm2 sodrott réz, érvéghüvelyezve, a vezérlő készülékek tápellátása 2,5 mm2 sodrott réz, érvéghüvelyezve (a fázisvezetők fekete, a nullavezető kék színű). A berendezések felszerelése után a szabadon maradt vezetékek végeit szigetelő hüvellyel (nem szigetelőszalaggal) kell ellátni.
8.8 Mért oldali vezeték és sorkapocs
A mért vezeték: minimum 10 mm2 maximum 16 mm2 sodrott réz vezeték érvéghüvelyezve. A sorkapcsok befogadó mérete: 10-25 mm2 .
Az elosztói szabályzat a következő linken keresztül érhető el:
https://halozat.emasz.hu/download/001/127/Elo_Szab_mell%C3%A9klet_9_sz_mod_5041_2015.pdf

Nagyon jó ez a tájékoztató, de talán ha előbb kapnánk meg még jobb lenne! Vajon a szekrényt forgalmazok is felkészültek erre, mert 6-os vezetékkel forgalmazzák még tudtommal?

NagyPS

Nekem megint az bassza a csőröm hogy az EUZ változásról és annak tartalmáról a saját weboldalukon hír sincs fent. Sőt még az ügyfélszolgálat sem tud róla mert a beadott papírokon ha 6 mm2 szerepel simán elfogadják és ki is adják a munkát nem régi tapasztalat. A másik hogy az átvevők is simán átveszik 6-os vezetékezéssel. Erre mit mondhat az ember.