Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Felülvizsgálók klubja => Érintésvédelmi felülvizsgálat => A témát indította: recens Dátum 2017. június 02., 11:09:46 DÉLELŐTT

Cím: Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: recens Dátum 2017. június 02., 11:09:46 DÉLELŐTT
Üdv kollégák.

Érintésvédelmi felülvizsgálóként kérdezem, hogy PV rendszerek felülvizsgálatához szükséges-e más képesítés?
Vagy csak a szabvány(MSZ HD 60364-7-712) beszerzése és áttanulmányozása után "alap" ÉV kepésíttessél elvégezhető.
A magyar elektrotechnika egyesület által kiadott jegyzetben sem találtam hozzá megfelelő forrást.
Jegyzőkönyv minta se ártana. Szóval sók itt a nyitott kérdés számomra.
Esetleg foglalkozott már itt köztetek valaki ilyennel? Hol lehet ebben tapasztalatot szerezni?
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Fecó Dátum 2017. szeptember 29., 16:29:51 DÉLUTÁN
A napelemes rendszerek felülvizsgálatára vonatkozólag a minap vettem részt egy kisebb (1 napos) fejtágításon. Az oktatás kifejezetten a felülvizsgálatra és mérésekre terjedt ki, illetve a dokumentálásra. Gyakorlati vonatkozásban az első felülvizsgálatot sima érintésvédelmi felülvizsgáló elvégezheti, semmi plusz követelmény nincs. Illetve nyilván annyi, hogy tisztában kell lenni a telepítési előírásokkal MSZ HD 60364-7-712:2006, és egy kis TvMI 7.2:2016.07.01. majd a felülvizsgálatra vonatkozó MSZ EN 62446:2010 szabványokkal. Az egyenáramú rész miatt talán jóval összetettebb a dolog, de nem ördöngösség. Sajnos a felülvizsgálatra olyan mérések kellenek, amiket csak célműszerrel lehet végezni, tehát költeni kell (kb. fél milla nettó) Viszont az időszakos felülvizsgálat kapcsán az EBF esetében, az TvMI kitér a napelemekre is, így gyakorlatilag 3 vagy 6 év után az EBF felülvizsgálathoz nyilván EBF jogosultság is kell. Az angol nyelvű felülvizsgálati szabvány (MSZ EN 62446:2010) nem is ismer 2 külön felülvizsgálatot (külön évé és EBF) hanem egyben kezeli az egészet. Az oktató elmondása alapján az a faramuci helyzet állt elő, hogy szigorúan véve a papírformát, az angol szabvány szerint 3 évente teljes körű felülvizsgálatot kellene végezni az egész rendszeren, a szabványban foglalt vizsgálatokkal és jegyzőkönyvmintával, majd 3 vagy 6 évente az EBF miatt is jegyzőkönyv, megfelelve a magyar előírásoknak (OTSZ, TvMI) Nem lett ez az egész összefésülve rendesen.

Pár sorban az egyenáramú oldal műszeres méréseiről:
1. Védővezető-folytonosság (A tartószerkezet és a védővezető összekötésének ellenőrzése, a modulsorok II. évé osztályúak)
2. Polaritásvizsgálat (minden modulon szemrevételezéssel és műszerrel is)
3. Üresjárási feszültség és rövidrezárási áram, nemsokára már I/U jelleggörbe is (na ide már célműszer szükséges, akár 1000 Volt környékén a 9 Amper is érdekes dolgokat művel amikor megpróbálod a rövidrezárást kézzel bontani)
4. Működési vizsgálat (árammérés terhelten, összehasonlítás a gyártói értékekkel)
5. Szigetelési ellenállás mérés (ugye a DC oldalt nem lehet lekapcsolni, tehát folyamatos DC feszültség mellett, leválasztott modulsorokon kell végezni, ide is célműszer kell.

A célműszer kiegészítője egy panelhőmérsékletmérő és egy besugárzásmérő egység. Ezek segítségével tudod a gyári értékeket összehasonlítani az általad mért értékekkel, hiszen teljesen más feszültség és áramparaméterek várhatóak eltérő hőfok és napsütés erősség, légkör tisztaság függvényében.

Sajnos a tanfolyamon is az a tapasztalat, hogy ezt is mindenki telepíti nyakra-főre, sok esetben egyáltalán nincsenek tisztában még az OTSZ előírásaival sem, nemhogy a szabványokkal. Nem olyan bonyolult az ismeretanyag, amit be kell gyűjts hozzá, talán a műszer ára inkább. Idő míg megtérül, bár nem tudom a napelem felülvizsgálatra milyen árképzést lehet alkalmazni.
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: S/K Dátum 2017. szeptember 29., 20:20:16 DÉLUTÁN
Pontosítás: TvMI 12.2:2017.07.03.  Jelenleg ez van érvényben, amit Fecó írt azt visszavonták. Nem tudom mi a különbség, nem olvastam végig.
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Fecó Dátum 2017. szeptember 29., 20:39:30 DÉLUTÁN
Na ez megérne egy másik vitanapot. Az általam idézett TvMI bár tavalyi kiadás, de egész pontos leírásokat tartalmaz a napelemes rendszerek létesítéséről és követelményeiről. A megnevezése pedig "Villamos berendezések, villámvédelem és elektrosztatikus feltöltődés elleni védelem" Az S/K kolléga által hozott kiadás már csak a "Felülvizsgálat és karbantartás"-al foglalkozik, szinte egyáltalán nem taglalja a napelemes rendszerek telepítésére vonatkozó dolgokat. Az újabb kiadás lehet hogy nem hatálytalanítja az előzőt, talán csak módosítja bizonyos részeit, vagy kiegészíti? Talán inkább a TvMI 12.1 2016. 07. 15. irányelv frissítése lehet a 12.2 2017. 07. 03. hiszen ezek foglalkoznak a konkrét felülvizsgálatokkal.
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: S/K Dátum 2017. szeptember 30., 10:22:48 DÉLELŐTT
Köszönöm a helyesbítést. Nem "a vita" miatt írtam. Napelem telepítők hívták rá a figyelmemet hogy azt már visszavonták. Igaz semmi ilyesmit nem találtam hivatalosan, csak egy két link címe kezdődött így hogy visszavonták a TvMI 7.2:2016.07.01.
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Fecó Dátum 2017. szeptember 30., 11:07:45 DÉLELŐTT
A katasztrófavédelem honlapján az általam idézett TvMI 7.2:2016.07.01. még mindig hatályos, a 12. pont valóban változott az általad közzétett számúra. A TvMI 12 részből áll, a 7. nem változott. És ez tartalmazza a napelemes rendszerek létesítéseire vonatkozó "okosságokat"
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Sacc-placc Dátum 2017. október 04., 14:50:08 DÉLUTÁN
Üdv mindenkinek! Tételezzük fel, hogy gyakorlattal rendelkező felülvizsgálóként felkérnek egy "hálózatra kapcsolt fotovillamos rendszer" MSZ EN 62446 telepítés utáni felülvizsgálatra. Tételezzük fel, hogy full tisztába vagy a szabványban foglaltakkal (született műszaki angol vagy... mivel csak angolul érhető el), kivülről fújod azt a 210 oldalt ami vonatkozó TvMI (2017.07.03)!!! és elvállalod. Elindulsz a "mi kis falunkba" és megérkezel Alsónaposfalvára, ahol a Művház tetejére tették a PV modulokat. A padlást leszigetelték, a tetőre nincs kijárat, földszint színházterem, emelet könyvtár, fölötte üres padlás. Előkerül Pista bá' a gondnok, aki bizalmatlanul méreget, miután a tűzvédelmi tabló felöl érdeklődtél. Aztán eltűnik, mert a padláskulcs a "gipszes srácoknál" maradt. Feljutsz a padlásra, ahol szembesülsz azzal hogy a gerendaközöket szigetelték és felgipszkartonozták, mer' majd kismamatornaterem lesz..., ha lesz tetőtérbeépítésre pályázat... Nézek bambán, hogy kismamatornaterem? a tetőtérben? és ITT várom az életszerű tanácsokat... Kezdjük a vizsgálatokat... nem tudsz kijutni a tetőre! tessék csak tessék... lehet lehet!
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Fecó Dátum 2017. október 04., 16:55:42 DÉLUTÁN
Az "életszerű tanács" szerintem magad is érzed mi lehet, 2 irányban tudsz elindulni.
1. Közlöd hogy ez így nem lehetséges, elmagyarázod mit kellene szétbontani, leszedni hogy minden szabványpontnak megfeleljen a felülvizsgálat. Ők ezt megértik,  megköszönik, és nem találkoztok többet.
2. Ahol nem tudod végrehajtani a szemrevételezéses vizsgálatokat, az kimarad, a méréseket stringenként el tudod végezni, leválasztóeszközöket tudod ellenőrizni, stb. Az elkészült jegyzőkönyvben pedig beleírod ha valamilyen szabványt sért a kivitelezés, esetleg javaslatokat teszel pl. a tetőre való kijutás biztosítására, stb. Amit pedig a szerkezeti kialakítás miatt nem áll módodban ellenőrizni, azt tételesen felsorolod, ezzel védve magad. A felülvizsgáló nem varázsló, és nem hatóság, szolgáltatást végez. Erőszakkal nem szedheted szét a házat, de jelezheted a jegyzőkönyvedben hogy milyen részeket nem tudtál megoldani, ezzel is tudatva hogy tisztában voltál vele, és be akartad tartani a vonatkozó szabványokat. Az időszakos felülvizsgálatnál már lehet hiba, csak az első üzembe helyezésihez kellene makulátlan jegyzőkönyv. (ha volt egyáltalán olyan nekik)

Oktatás során elmondták, hogy napelem telepítése esetében, az első dolog amit a telepítés végző cégnek ellenőrizni kellene, az épület AC hálózatának hibátlan állapota, hiszen oda fog dolgozni a napelem. A hibátlan állapotot a jó EBF és Érintésvédelmi jegyzőkönyvek jelentenék, amelyeknek megfelelő az érvényessége. Hány telepítés előtt kérhetik be családi házaknál mondjuk a 6 éven belüli szerelői ellenőrzés jegyzőkönyvét?

Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Sacc-placc Dátum 2017. október 05., 08:36:45 DÉLELŐTT
Tehát "nem stabil besugárzás esetén" a "hőmérőt", meg a "fénymérőt" hanyagoljuk... (az Pista bá' szerent is az valami Pesti huncutság) mivel most nincs hova rakni... Ugrik az üresjárási feszmérés stb. Védővezető folytonosságának vizsgálata a DC oldalon, kábelfelíratok stb. megy a levesbe... nem vagyok alpinista... és itt kezdem fontolgatni a  B verziót. Mivel a "foglalkozás körében elkövetett"-ér letőltendő jár, ha ez a kócerály leég a felelősségbiztosításom se fogja fedzni... meg  leesni se kéne mer' ott a három gyerek... gyors telefonálgatás után induljunk haza... és csak a földre telepített PV vizsgálatokat vállaljuk el. (Oszt a félmillás műszer mikó' hozza vissza az árát?-kérdezné Pista bá, meg az asszony  ;) )
Komolyra fordítva a szót: Az én "szubjektív" olvasatomban (fordításomban) a MSZ EN 62446 szerint "Az alábbi műszeres vizsgálatokat kell elvégezni, a következő sorrendben:" és itt 8 műszeres vizsgálat következik. Tehát kell! és sorrendben! erről kinek mi a véleménye?
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Fecó Dátum 2017. október 05., 15:54:54 DÉLUTÁN
Kosaras autó bérlés, emelőállvány bérlés, a műszeres részt mindenképpen meg kellene csinálni. A szemrevételezéses résznél szerintem ha a DC kábelek részben védőcsőben haladnak a tetőszerkezetben, azzal nem tudsz mit kezdeni. Szigetelési ellenállást tudsz mérni a sztringeken. Ha végképp nincs megoldása, akkor hagyd ott a címet, nekem ez a véleményem, De nem ismerem a helyszínt, nyilván helikoptert ne bérelj hozzá.
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Sacc-placc Dátum 2017. október 05., 18:58:37 DÉLUTÁN
Ott hagytam...persze  :( De ez az Alsónaposfalva nem egy egyszerű hely, a Fővállalkozó a napközeli Kess Szublimátor Kft. az alvállalkozó kivitelező meg a Buhera Bt. akik nem tudják átadni a projektet amíg nincs  meg az utolsó láncszem.
Kinek a költsége a kosaras bérlés? bontás... stb. Főleg ha Nem Megfelelő minősítést kap sok pont!  ;D
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Fecó Dátum 2017. október 05., 19:37:18 DÉLUTÁN
A kivitelező feladata és felelőssége, a munkája befejező részeként elvégeztetni vagy elvégezni az üzembe helyezés előtti első felülvizsgálatot, és a megrendelő részére átadni. A többi, akár több száz oldalnyi doksival egyetemben. Ekkor tekinthető szerintem befejezettnek a munka. Persze az áramszolgáltatói ügymenetet kivéve, ezt is sok esetben (meghatalmazással) a kivitelező végzi. Sajnos ha már ki van fizetve a munka, akkor nagy a baj, én megrendelőként az utolsó részletet csak a dokumentumuk leadása után fizetném. Kérdés hogy ki volt a te megrendelőd? Ha a művház kért fel, akkor nyilván te nekik fogod ezt számlázni, és velük fogod fizettetni a kosaras autót is, ők pedig pereljék be a számlád alapján a kivitelezőt. Olyat nem kérhetnek tőled, hogy ők rendelik meg ugyan a munkádat, de menj már oda a kivitelezőihez, és kérd el tőlük a pénzt.
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Sacc-placc Dátum 2017. október 06., 07:40:43 DÉLELŐTT
Bocs nem akartam széttrollkodni ezt a fórumot  :-\ (látom hogy csak ketten vagyunk és egyikünknek sincs humora) Akkor szakmázzunk komolyan: Stringek üresjárási feszültségének mérése! Ez a sorrendben a negyedik mérés amit MSZ EN 62446:2010 5.4.4 alapján kell végezni. Ez idáig tiszta mindenkinek. Ha nincs Fullszuperextrazsírkirály műszerünk nem stabil besugárzás esetén át  kell számolnunk a mért értékeket "Standard Test Conditions"-ra a külön mért hőmérséklet és mért pillanatnyi besugárzási érték alapján! A számításokat az MSz EN 60891:2010 (IEC 60880:2006) szerint kell elvégezni, és a mérési eredmények között ezt kell szerepeltetni. (mindkét szabvány angol!) Ja és a légköri tisztaság középeurópai értéke 1,5 ami konstansnak vehető! Idáig mindenkinek világos.  ;D A Kérdés: Mérés előtt megvizsgáltuk-e a tulajdonviszonyokat?  ??? Mer' a DC nyomvonal áthalad egy bérelt raktáron, ami ugye a hatályos TvMI 7.2:2016.07.01 (Mondom nem visszavont csak módosított!) 6.2.2.2 pontja szerin nem megengedhető!
No ennyit kora reggel  :D a Minden Hatóság legyen veletek
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Fecó Dátum 2017. október 06., 20:06:35 DÉLUTÁN
Nyugi, nem trollkodtad szét, és vágom a településnevet és a kivitelező cégeknek is utána néztem a céginfóban :) Kosaras emelővel felmehetsz, és rögzítheted a panelhőmérőt és besugárzásmérőt, elkészítheted a mérést. De jegyzőkönyv helyett egy hibalistát fogsz tudni átadni ezek alapján. Talán majd pár leégett napelemes rendszer után kicsit megszigorítják a felülvizsgálatokat, és legközelebb megkeresnek rögtön a kivitelező cégek, és menet közben, a Te közreműködéseddel telepítik a rendszert. Ami nagyon "gáz" azt ott kell hagyni. De lássuk be közösen, azon kívül, hogy veled együtt szörnyülködünk rajta, milyen körülmények között készülnek el napelemes rendszerek, túl okosat itt mi sem tudunk mondani. Legtöbb esetben pályázati pénzek "elherdálásáról" van szó, amivel még bajom sem lenne ha legalább a munka normális lenne. Láttam olyat, hogy a panelek nagy része gyakorlatilag árnyékban van. Mikor vetted a műszert, milyen típusú?
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Sacc-placc Dátum 2017. október 07., 13:18:10 DÉLUTÁN
Nagyon pontos ifóval tudok műszerügyileg szolgálni. Seaward SolarLink Plus (SolarLink Test Kit + SolarCerts Software) műszercsomag napelem telepítéshez és karbantartáshoz, méréshez, napfény besugárzásmérővel és SolarCerts szoftverrel (angol nyelvű) listaára 617.900+áfa, de 526 600.-+áfáért ingyenes szállítással címre küldik.  ;D Az előzőekre visszatérve, valaki "megmérte" 25ezeré! villámmal együtt. Na én erre a Minősítő Iratra lennék kíváncsi.  8)
De térjünk vissza egy kicsit (mindenki okulására) az Üresjárási fesz méréshez! (és a Zárlati áramméréshez is, de azt majd később). Jobban mondva az STC érték kiszámításához. (MSz EN 60891:2010 (IEC 60880:2006) szerint!!!) Milyen adatokat befolyásolják a mérésünket! (Milyen adatokat kell rögzítenünk a számításokhoz! a szabvány szerint!!!)
1. Hol is vagyunk a Földbogyón!
2. Milyen magasan vagyunk a Tengerszinttől.
3. Mikor történik a mérés. (év, hónap, nap, óra, perc, másodperc!)
4. Mekkora a panel hőmérséklete,
5. a horizontális síkkal bezárt szöge,
6. tájolása (északhoz képest)
7. Mekkora a mérés pillanatában a besugárzás intenzitása.
8. Mekkora a légszennyezettség.
Tegye mindenki a szívére a kezét, és (csak magának bevallva) mormogja, a GPS koordináták értékeit fejben át tudom váltani fok-óra-perc-másodpercről fok-óra - és a perc öt tizedesjegyére.  :(

Tehát mi kell ezen egy mérés elvégzéséhez??? Erősáramú villamos végzettség, 3 év szakmai gyakorlat, felülvizsgálói bizonyítvány, tűzvédelmi szakvizsga, legyél kicsit: csillagász, térképész, közép vagy felsőfokú műszaki angol nyelvtudás, magas szintű matematikai-, és mérési-, és szabvány ismeret, jaaa és mindig tudd merre van ÉSZAK!!!
Illetve ruházz be egy szűk millát, fizesd az adód, biztosítást, könyvelőt... stb. stb. De visszatérve a méréshez...
Héliosz tüzes szekerének magfúziójából - ahogyan autónk a benzint, ez az égi jármű a hidrogént égeti héliummá- és pöfékeli imbolygó bolygónk felé fotonjait amik kb 8 perc 19 másodperc múlva belecsapódnak a PV panelünk felületébe. Mivel a mérési jegyzőkönyvek egyetemes célja a mérés körülményeinek rögzítése a megismételhetőség biztosítása, lássuk be, hogy a mérés megismétléséhez Napunk 365 nap 6 óra 9 perc 9 másodperc múlva lesz ugyanazon pozícióban mint a mérésünkkor, és még a panelek mozdulatlanságát feltételezve sem biztosítható az ismétlő mérés  összes azonos körülménye!!! (légszennyezettség, felhőzet, hőmérséklet stb)
Innentől humbug számomra az egész. Számolgassunk egy STC értéket, ami a Szaharában és Grönlandon is érvényes!
Mindenki levonhatja a maga konzekvenciáit, előveheti a GPeszes telefonját, BLÚtóthon átlökheti a koordinátáit, a tájolását a solártestkit-nek, ami az órát is azonnal szinkronizálja, megsaccolod, bepötyögöd a panelek szögét és már köpi is voltot.
Huúúú, de hosszúra nyújtottam... bocs.

Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: nyaki Dátum 2017. október 07., 13:44:12 DÉLUTÁN
Azt a... ???
Na, így sem láttam még PV elemeket roncsolódva!
Tanulságos a leírásod és azt kell mondjam, hogy teljesen igazad van minden tekintetben. :-\
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Sacc-placc Dátum 2017. október 07., 14:37:12 DÉLUTÁN
Helyesbítés (mert ez így korrekt!
:P) 
Az említett MSZ EN 60891:2010 az értékek korrekciójának módját határozza meg! Ami az STC számításra vonatkozik az a MSZ EN 60904:2010
Ugye ugye... a kapkodás meg a nemtörődömségem...  :-X
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: S/K Dátum 2017. október 07., 21:17:36 DÉLUTÁN
Egyből észrevettük. :D :D

Üzenet összefûzve: 2017. október 08., 09:27:38 DÉLELŐTT

Idézetet írta: Fecó Dátum 2017. szeptember 30., 11:07:45 DÉLELŐTT
A katasztrófavédelem honlapján az általam idézett TvMI 7.2:2016.07.01. még mindig hatályos, a 12. pont valóban változott az általad közzétett számúra. A TvMI 12 részből áll, a 7. nem változott. És ez tartalmazza a napelemes rendszerek létesítéseire vonatkozó "okosságokat"

Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Sacc-placc Dátum 2017. október 08., 09:28:22 DÉLELŐTT
Pörögjünk még a témán, vagy hagyjuk a fenébe?  ;) (pörögjüüüüünk!!!)
Gondolom mindenki látott már napelem cellát? (költői a kérdés!) ebből a törékeny lelkű teremtményből építik fel a PV paneleket. Tételezzük fel, hogy veszünk egy egységnyi felületű cellát (kd 500.- HUF), és egy kellően nagy bemeneti ellenállású feszültség mérő műszert (kb 3000 HUF), . Ezeket összekapcsolva labor körülmények között 25 C fokon 1000 W/m2 besugárzás mellett stb stb amit a szabványok előírnak kalibrálunk egy "célműszert"!!! ami 1 m2 cellafelületű panel üresjárási feszültségéről hiteles mérési eredményt ad.   ::) Aztán kimegyünk terepre!!!
Célműszerünket pillanatszorítóval azonos szögben és tájolással felrögzítjük egy PV panelre! Most akkó' mi van?   ::)
Azon a koordinátán, adott idősíkon, adott Napállás mellett vagyunk? ja  ::)
Hőmérséklet, légszennyezettség? Tulajdonképpen minden változó kiesik a képletből... és megtörténik a csoda!  ;)
Mértünk egy hiteles adott körülmények közötti négyzetméternyi felületre vonatkozó üresjárási referenciafeszültséget!!! ( PVcell Uref/m2)
Aztán az adott DC kör leválasztott kapcsain egy feszültséget.(PV string Umeas)
Most jön ám a mérnöki munka! Mérünk, és számolunk egy napelem cella felületét, majd felszorozzuk a panelen lévő darabszámmal! Huuu... megvan! és ezt kell a string panelszámával szorozni!!!
Megkaptuk a körünk cellafelületét. HURRÁ! Van referenciánk, van mért adatunk (a minősítést mindenki fantáziájára bízom)
Kérdés: a jövő héten megismételhető-e a mérés?  :-[
A műszerünk meg 10ezret se ér!!!

És itt utalnék vissza hőn szeretett és tisztelt Alsónaposfalvi Pista bá'-ra a Művházból, aki anekdotázot, még én méricskélni próbáltam:

-Tudja fiam, kilencszázhetvenbe csinyáták itt a határba azokat a frány nagy villanyoszlopokat. Oszt főrakták a fődek fölé azt a sok drótot.
Tavassza kisarjadt alatt a vetés, de az oszlopok mög a drót alatt nagyobbra nőt a búza mint máshun.
Ajj, de gyüttek ide nagytudós embörök oszt méricskétek mindönt, hogy delejes a főd, meg minden, de csak nem gyüttek rá az okára.

Itt már fölcsigázott Pista bá'!

Hát oszt kimönt a Józsi mögnézni őket. Főnézött mög lenézött, oszt má mondta is hogy mé van így.
-Tuggyák bátyáim a sok madár fölül a drótra osz löszarik.

;)

Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Fecó Dátum 2017. október 08., 10:07:39 DÉLELŐTT
Nem világos továbbra sem kedves S/K kolléga hogy mitől lett hatálytalanítva az általam idézett  TvMI 7.2:2016.07.01.? Az általad bemásolt visszavonás nézd meg jobban a TvMI 12.1:2016.07.15.-öt érinti, ez változott meg TvMI 12.2:2017.07.03.-ra. Ezt tegyük tisztába, a 12 pont a felülvizsgálatokról, a 7.2 a telepítésről szól. Vagy nem erre gondoltál?

Értem én Sacc-placc kolléga a népi bölcsességeken alapuló dolgokat, sőt ,még igazat is adok neked, a józan ész sokszor egyértelműbb választ tud adni a dolgokra. De lássuk be, az új irány a papírgyártás, felülvizsgálat, akkreditáció, kalibráció és egyéb érdekesség. Mindenki próbálja megtalálni az arany középutat, sok minden nem egyértelmű, pláne ha angol nyelvű. Egyébként a jelenleg hatályos MSZ EN 62446:2010 2019.02.23.-ig lesz érvényben, és van már új MSZ EN 62446-1:2016 szabványunk, ami tavaly november óta él!  Természetesen szintén angol nyelvű. Ez már nem elégszik meg majd üresjárati feszültséggel és rövidrezárási árammal, hanem komplett I/U jelleggörbe mérést irányoz elő. Vajon amikor a napelemforgalmazók a megtérülést kalkulálják, beleszámolják a 3 évenkénti kötelező teljes körű felülvizsgálatot is?
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Sacc-placc Dátum 2017. október 08., 10:37:41 DÉLELŐTT
Szerintem is S/K téved  :(  a TvMI-vel kapcsolatban Fecó leírása pontos.

és akkor a megszólított jogán hagy válaszoljak... "De lássuk be, az új irány a papírgyártás, felülvizsgálat, akkreditáció, kalibráció és egyéb érdekesség." Igen nekem is vannak "összeesküvés elméleteim" az "új irányról"... (megveszel egy műszert ami ír olvas, de ugye nem rajzol, két év múlva meg kidobhatod...  :o )

és igen én is látom már a határidőt is hogy mettől nem fogok a témával foglalkozni  :D

Hatósági berkeken belül tervbe van a felülvizsgálók 5 évente történő RE-vizsgáztatása, erősáramú felsőfokhoz kötött felülvizsgálói képesítés bevezetése stb.

(csak egy pici közbevetés a végére: nem a napelem forgalmazók kalkulálják a megtérülést)  :(
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Fecó Dátum 2017. október 08., 12:20:16 DÉLUTÁN
Amivel én szemezek, az a műszer már rajzol is :) Gyakorlatilag a jelleggörbét megcsinálja, és ha előtte felviszed a rendszer vázlatát (hány inverter, hány string), mérések közben elmented, akkor közvetlenül nyomtathatóak az eredmények, és betehetőek a jegyzőkönyvbe. Ki csinálja akkor a megtérülési számításokat? Amiről én tudok, az a forgalmazó által bekért villanyszámla alapján történő számítás, ami alapján eladja a megrendelőnek. Persze általában teljesen lebonyolítják a telepítést is, az áramszolgáltatói ügyintézéssel, sőt, bizonyos esetekben a teljes pályázati dologgal egyetemben. Nyilván ebbe a nem csekély árba (pályázati pénzek esetében talán még vastagabban is fog a ceruza) belefér gondolom a rendes üzembe helyezés előtti első felülvizsgálat is :)
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: S/K Dátum 2017. október 08., 13:09:19 DÉLUTÁN
Köszönöm Fecó! Világos. Csak az a szomorú hogy ezt egy villamos tervező (napelemes hálózatokat is tervez) küldte át. ( a belinkelt fényképet.) A legszomorúbb hogy nem néztem utána...
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Fecó Dátum 2017. október 08., 13:55:45 DÉLUTÁN
BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (http://www.katasztrofavedelem.hu/index2.php?pageid=tuzmegelozes_otsz_iranyelvek)

Elvileg innen hozzáférhetőek a legfrissebb változások. A tervezők is csak emberek, vagy nekik nincs ilyen tervezői fórum ahol informálódnak :)
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Sacc-placc Dátum 2017. október 08., 13:57:48 DÉLUTÁN
Ajaj a tervezőket ne is említsd  :D
Nekem komoly vitám volt már "Villámvédelmi Tervezővel", mert elkértem a részletezett kockázatelemzését, ami alapján a besorolást megtette... A válasz egy felülvizsgáló ne kockázatelemezgessen, nézelődjön, méricskéljen... Máskor meg a felelős elektromos műszaki vezető személyes sértésnek veszi, ha meg merem kérdezni, hogy, hogy sikerült a napelemrendszert (ami a nyeregtető oldalán van) fölfelé bekötni a gerincen futó levezető hálózatba... "Fölfelé nem folyik az áram?" (ekkor neveztek el Kekecnek a srácok  ;) )
Jön a kérdés: Mit vár el Tőlünk a Hatóság és mit a Megrendelő? (Megrendelő: Ugye mer' én fizetek oszt úgy csinájad hogy jó lögyön... Hatóság: A többszörösen módosított MSZ EN kilencmillióhatszáznemtomhány a csavarfejek kereszthornyú nútjának együttállásáról 9.6.7.3.7 alapján...  ???)

Üzenet összefûzve: 2017. október 08., 14:10:27 DÉLUTÁN

Bocs még egy gondolat a műszerekhez, - szerintem még a felülvizsgálathoz hozzá kéne csapni az infrás hőmérsékletmérés dokumentálását is... (az még egy félmilla  ;D )
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Fecó Dátum 2017. október 08., 14:44:57 DÉLUTÁN
Támogatom, de legyen kötelező 3 évente bemutatni a részletes felülvizsgálatot az illetékes áramszolgáltatónak, különben nem veszi át a villamosenergiát...:)
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Sacc-placc Dátum 2017. október 08., 15:01:45 DÉLUTÁN
... és ráadásul az infrás vizsgálatokat drónnal kellene elvégezni, meghatározott repülési útvonalon ami a string felett a valós töltésmozgás irányával ellentétesen kell hogy történjen...  ;)
Na innentől OFF vagyok sziasztok

Üzenet összefûzve: 2017. október 08., 15:12:44 DÉLUTÁN

;D ;D ;D ;D oszt az hittem feltaláltam a spanyolviasztot
Nézzétek a képet... drón repülési útvonal egy naperőmű felett
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Fecó Dátum 2017. október 08., 15:55:05 DÉLUTÁN
Drónom az van, arra nem kell már költsek, maps alapján csak húzom a csíkot telefonon és és lerepüli a kért magasságon. Szóval vállalom... :)
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Sacc-placc Dátum 2017. október 08., 19:15:07 DÉLUTÁN
...  ;D már csak a valós töltésmozgás irányával kell tisztába lenned... és semmilyen jövőbeli szabályváltozás nem hozhat zavarba  ;)
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Fecó Dátum 2017. október 08., 19:36:00 DÉLUTÁN
Múlt héten voltam akkreditált intézetben kalibráltatni a töltésáramlásmérő műszert, úgyhogy ez nem akadály. De most már nagyon elkanyarodtunk a témától, meg leszünk moderálva...
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Sacc-placc Dátum 2017. október 09., 07:23:36 DÉLELŐTT
jaja  ;) és "asszem" a jövő felülvizsgálói nemzedékének a kedvét is alaposan elvettük, ...ha ezeket elolvassák... (részemről OFF a téma  :) ) mindenkinek jó méréseket, és a Minden Hatóság legyen veletek.
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: S/K Dátum 2017. október 09., 07:55:28 DÉLELŐTT
...a szabvány és rendelet alkotók nem kérnek lehetetlent.  ;D ;D Vagy igen?   Minden kezdet nehéz.(kes).  Gonduljunk az MSZ HD 60364-6:2012 Első ellenőrzés elkészítésére. (pláne ha budapesti hatósági átadás szükséges) Még a mai napig vannak akik nem is hallottak erről a jegyzőkönyvről.
Szóval ki fog alakulni a PV- felülvizsgálata is.  Addig is egy felülvizsgálat ára százezrekre rúg. (gondolom azok alapján amit Sacc-placc leírt a mérésekkel kapcsolatban) Láttam PV elemről készült jegyzőkönyvet. (3 oldal. Épület betáp hurok, inverter kimenet hurok, inverter fém szerkezet (hozzáteszem kettős szigetelt volt), napelem EPH bekötés folytonosság mérése.)
Tessék! Nem tudom miről ír Sacc-placc. :) :) :) :) :D :D :D :D ;D ;D ;D ;D
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Fecó Dátum 2017. október 09., 08:13:53 DÉLELŐTT
Gyakorlatilag a hatóság szerintem legtöbb esetben a jegyzőkönyv meglétét ellenőrzi. Maximum rápillantanak hogy szerepeljen benne a bűvös MSZ HD 60364-6 szám. A felülvizsgáló meg beleirkál valamit, ha már elkéri az árát. Az igazi baj akkor lesz, ha baj lesz. Szerintem ha előveszik mondjuk egy tűzeset után a felülvizsgálati jegyzőkönyvet, és abban minden megfelelő módon van rögzítve, a szabványi követelmények alapján, akkor a felülvizsgáló tiszta. Más a helyzet ha zavaros dolgok vannak benne, nem felel meg a felülvizsgálat a szabványoknak, esetleg nem is ismeri a felülvizsgáló őket. Volt már olyan hogy felelősségre vonták a felülvizsgálót?
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: S/K Dátum 2017. október 09., 08:28:40 DÉLELŐTT
Attól függ melyik és milyen hatóság. Mint írtam budapesti használatbavételi engedélyhez szükségesek a megfelelő doksik. (nem részletezem.) köztük az említett 60364-6 szerinti első ellenőrzés. A hatóság soronként ellenőrzi le a leírtakat. Az alaki forma sem mindegy.
Na de ez egy másik témába való gondolatok.
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Sacc-placc Dátum 2017. október 11., 08:01:31 DÉLELŐTT
Akkor maradjunk ennél a témánál... Mi kell egy kivitelezett PV rendszer felülvizsgálatának elvégzéséhez?
(hol is kezdjük...  ;D ... van aki zsigerből rávágja... pééééz! )
de mi szabálytisztelő, nem a piszkos anyagiakat hajszoló, lelkiismeretes, felkészült, széles ismeretekkel rendelkező villamos biztonságtechnikai szakemberek lévén összeszedjük a gondolatainkat és válaszolunk...
Legelső kell a leendő megrendelőtől egy árajánlat kérés... Erre mi adunk egy árajánlatot, amit tételezzük fel elfogadnak. Születik egy megrendelés, majd egy szerződés a felülvizsgálat(ok) elvégzésére. Kezdődhet az adatgyűjtés! Be kell kérjük a tervező(k) terveit, számításait. Jaa, és most csak egy felülvizsgálatot vigyünk végig... (Mer ugye kell egy villám, kell egy EBF és kell egy érintésvéd. szabványossági, mindezek a PV szabályzókhoz igazítva... :) )
Ez mind ezen témakör "Napelemes rendszerek felülvizsgála"-hoz tartozik.  8)
No melyik felülvizsgálat legyen amit kivesézünk...? ::)
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Fecó Dátum 2017. október 11., 19:10:17 DÉLUTÁN
EBF majd csak időszakos felülvizsgálat alkalmával bukkan fel. Indulásnak egy MSZ HD 60364-6-2017 szerinti üzembe helyezés előtti első felülvizsgálat is elég lesz. Ehhez érintésvédelmi felülvizsgáló képesítés, műszer, és természetesen megfelelő ismeretanyag kell. De ahogy írtad is, minden de minden információ a napelemekről, és a tervezésről. A villámvédelem a másik, de itt is 2 eset van. Vagy már most is van villámvédelem, amit átalakítani-bővíteni kellene, vagy nincs is semmi. Ha semmi sincs, akkor az OTSZ alapján belefér a kritériumokba hogy nem is kell, vagy mindenképp kockázatelemzéssel kell kezdeni...
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: ngabor Dátum 2017. október 11., 22:50:11 DÉLUTÁN
Akinek lenne kedve Érdre jönni az dobjon egy levelet. Tetőfelújítás lesz, és a panelek visszarakása után szivesen végeztetnék egy független felülvizsgálatot. A célom, hogy sok év múlva is azt mondhassák, hogy tisztességes iparos munka.
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Sacc-placc Dátum 2017. október 12., 07:48:32 DÉLELŐTT
 ::) Fecó! "EBF majd csak időszakos felülvizsgálat alkalmával bukkan fel."  :-[  Szerintem nem! Telepítés után, üzembe helyezés előtt(az időszakos vizsgálattól függetlenül)  a TvMI 12.2:2017.07.03 alapján a létesítési előírások betartását Minősítő Iratba kell foglalni, aminek a megnevezése: Erősáramú berendezések felülvizsgálata, és a fent említett hatályos irányelv 106. oldalától kezdődő minta tartalmi követelményeinek kell megfelelni. A vizsgálat 4. pontja "Az OTSZ létesítési előírásainak ellenőrzése (Szakhatósági eljárásokhoz!) Mer' ugyi van olyan helyiség, aminek a villamos hálózatát a kivitelezés során átalakították.  :-[ Az igaz hogy csak azt kell vizsgálni amihez hozzányúltak! de hozzáteszem, CSAK ha van érvényes EBF a többi részre és azt be is mutatták...  ;) ( természetesen a MSZ HD 60364-5 illetve -6:2017 alapján Pl: MSZ HD 60364-5-51 513 fejezete alapján "a szerkezetek könnyen azonosíthatóak és karbantartáshoz jól hozzáférhetőek... ) lásd Alsónaposfalva  :P
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Fecó Dátum 2017. október 12., 17:55:49 DÉLUTÁN
Ezt írja a TvMI:

"8.2. Erősáramú berendezések tűzvédelmi felülvizsgálatának rendje
8.2.1. A különböző létesítmények és építmények kisfeszültségű erősáramú villamos berendezéseinek szabványos állapotát (tűzvédelmi szempontból is) jogszabályban előírt rendszeres időszakonként vizsgálja felül a jogosult személy."

A jogszabályi hivatkozás főként a jelenleg hatályos OTSZ:

"130. A kisfeszültségű erősáramú villamos berendezések időszakos tűzvédelmi felülvizsgálata"

Csak "időszakos" jelzőt használ, semmi nem utal rá hogy üzembe helyezés előtt kellene.

Jelzi még:

"(2) Az alcím előírásai nem vonatkoznak
a) az új berendezések üzembe helyezése előtt vagy üzembe helyezése során szükséges vizsgálatra,
b) az áramszolgáltatói elosztóhálózatokra, a vasutak munkavezetékeire, a járművek villamos berendezéseire és a bányák mély szinti, föld alatti erősáramú berendezéseire, továbbá az olyan hordozható berendezésekre, amelyekben az áramforrás a berendezés részét képezi."

Viszont közli ezt:

"277. § (1) A villamos berendezés használatbavételét követően a berendezés üzemeltetője, ha jogszabály másként nem rendelkezik,
a) 300 kilogrammnál vagy 300 liternél nagyobb mennyiségű robbanásveszélyes osztályba tartozó anyag gyártására, feldolgozására, tárolására, felhasználására szolgáló helyiség vagy szabadtér esetén legalább 3 évenként,
b) egyéb esetben legalább 6 évenként
a villamos berendezés tűzvédelmi felülvizsgálatát elvégezteti, és a tapasztalt hiányosságokat a minősítő iratban a felülvizsgáló által meghatározott határnapig megszüntetteti, melynek tényét hitelt érdemlő módon igazolja."

Tehát pontosan meghatározza az "időszakosságot", de szó sincs benne hogy üzembe helyezés előtt kellene.

A TvMI által közölt minta is "időszakos felülvizsgálat" megnevezést visel a szövegben.

Nézzük a 191/2009 (IX.15.) Kormányrendeletet:

"
(3)Az építési munkaterület átadás-átvétele során a fővállalkozó kivitelező - az (1) bekezdésben foglaltakon túlmenően - az építtetőnek átadja:
...
...
...
ce) a villamos berendezés első felülvizsgálatának eredményéről készített minősítő iratot"

Itt is Üzembe helyezés előtti felülvizsgálatról van szó, és nem EBF-ről.

Ezt a kérdést mi annak idején egy Rátai Attila által tartott oktatáson tisztáztuk le. Az első felülvizsgálatnak is van "minősítő irat" része, gyakorlatilag ez egy egybegyúrt ÉVÉ és EBF jegyzőkönyv.

Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: nyaki Dátum 2017. október 12., 19:02:44 DÉLUTÁN
Hát, nem is tudom, hogy kinek van igaza. ::)
Nemrégen adtunk át egy gyárban, két különálló épületet, melynek átadásán jelen volt a KV. egy magasabb rangú képviselője is és biz az EBF és a villámvédelmi iratot erőltette elsősorban.
Az ÉV-re azért nem volt kíváncsi, mert azt az EBF jegyzőkönyv részének kellett tekinteni, mint megelőző műszeres vizsgálati dokumentáció, amire ugye az EBF hivatkozik.
Innen nézve a dolgot olybá tűnik a dolog, hogy első üzembe helyezéskor az egyik legfontosabb irat, az EBF doksi.
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Fecó Dátum 2017. október 12., 19:23:08 DÉLUTÁN
Kérni bármit lehet, van olyan aki maga sem tudja mit akar. Az érintésvédelmi mérés az EBF része mint megelőző műszeres vizsgálati dokumentáció?

"c A tűzoltó állítólag szokta kérni az EBF iratot használatbavételkor. Ezt nem tehetné meg. EBF (tűzvédelmi iratot) csak a használatbavételt vagy üzembe helyezést követően bizonyos idő eltelte után kell elkészíteni. Én azt szoktam tanácsolni, hogy az MSZ HD 60364-6:2007-re írják rá, hogy tűzvédelmi irat. De hangsúlyozom, én sosem tapasztaltam, hogy EBF-t kértek volna használatbavételkor."

A teljes cikk: https://www.villanylap.hu/lapszamok/2017/marcius/4439-gondolatok-a-102016iv-5-ngm-rendeletrol-ii

Azt hogy ki mit szeretne vagy kér természetesen figyelembe kell venni, de korántsem biztos hogy jogosan kéri. Sok esetben nem mindenkinek egyértelmű a dolog. Találgatás helyett, vannak jogszabályok és szabványok, ezek alapján próbálok érvelni én is, mert ezek írott dolgok. A Villámvédelem az természetesen jogos, azt is kell használatbavételkor is, és időszakosan is:

"132. Villámvédelem felülvizsgálata
279. § A nem norma szerinti villámvédelem hatálya alá tartozó építmények, szabadterek esetében a villámvédelem felülvizsgálatát
a) a létesítést követően az átadás előtt,
b) e rendeletben előírt időszakonként vagy
c) a villámvédelem vagy az építmény átalakítását, bővítését és a vonatkozó műszaki követelményben foglalt különleges eseményt követően
kell elvégezni.

281. § (1) A norma szerinti villámvédelemről szóló műszaki követelmény hatálya alá tartozó villámvédelemmel ellátott építmények, szabadterek esetében a villámvédelem felülvizsgálatát
a) a létesítés során, a később eltakarásra kerülő részek eltakarása előtt,
b) a létesítést követően az átadás előtt,
c) a 18. mellékletben foglalt táblázatban előírt időszakonként és
d) a villámvédelem vagy az építmény átalakítását, bővítését és a vonatkozó műszaki követelményben foglalt különleges eseményt követően
kell elvégezni."

Ugye milyen egyértelműen fogalmaz az OTSZ a villámvédelemnél? Nos, EBF-nél pedig szó sincs üzembe helyezés előtti Erősáramú Berendezés Felülvizsgálatáról.


Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: nyaki Dátum 2017. október 12., 20:28:03 DÉLUTÁN
A fogalmazás egyértelmű, de sajnos az élet gyakorta mást mutat és ugyan lehet ez ellen ágálni, de a vége mindig az lesz, hogy a erősebb kutya ba..ik.
" ...ahol ember által írott törvények vannak, ott rendetlenség uralkodik."
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Fecó Dátum 2017. október 12., 20:43:25 DÉLUTÁN
Ebben egyetértünk :) De legalább itt, egy szakmai fórumon próbáljuk összerakni, hogy mi lenne a valóban kötelező. Utána természetesen mindenki próbáljon alkalmazkodni a szakmailag nem biztos hogy túl felkészült igen magas rangú, nagy tudású embereknek. És talán, ha megosszuk és terjesszük a tudást, esetleg ők is szembesülnek vele több helyen, hogy nem jogos amit akarnak...

Tapatalkkal küldve az én HTC One_M8 eszközömről

Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Sacc-placc Dátum 2017. október 13., 12:19:38 DÉLUTÁN
Jó napot kívánok! Kovács százezredes vagyok a katasztrófavédőktől. Kérném az érvényes EBF minősítő iratot, és a kivitelezett napelemes rendszer összes üzembe helyezés előtti felülvizsgálatának iratait. ;D

Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Fecó Dátum 2017. október 13., 15:50:12 DÉLUTÁN
- Jó napot Kovács százezredes Úr, jöjjön, addig is foglaljon helyet, egy kávéval megkínálhatom?
- Köszönöm, nagyon sietek, de talán azt elfogadhatom...
- De jó hogy magát küldték, azt hittem már valami értetlen zöldfülű jön ki ellenőrizni minket!
- Nah, igen, azok maradjanak csak otthon, ide igen komoly képzettség és szakmai tudás kell!
- Ez fantasztikus, így mi is jobban biztonságban érezzük magunkat, várjon, hozom az iratokat...
- Rendben, azonnal át is nézem.
- Tessék csak itt van minden. Első felülvizsgálat jegyzőkönyve, és a villámvédelem is...
- No de kérem, EBF kell, mert különben kigyullad az egész kóceráj, az hol van?
- Ne haragudjon kedves Kovács százezredes úr, de a felülvizsgáló olyan értetlen fazon. Képzelje el, azt találta mondani, hogy a jelenleg hatályos 54/2014
  (XII.5.)  OTSZ alapján, a 130. pont  csak időszakosan EBF felülvizsgálatot említ. Még olyat is fantáziált, hogy a 276. § 2. pontja alapján, nem
   vonatkozik ez az egész, az új berendezések üzembe helyezésére. És ez még semmi, képzelje csak, olyat talált ki, hogy az önök által akkurátusan, komoly
   szakemberek által megírt TvMI 12.2:2017.07.03. alapján, az Erősáramú berendezések Felülvizsgálatáról készült minta-jegyzőkönyvön is "időszakos
   felülvizsgálat" szerepel. Hova lesz így a világ Kovács százezredes úr? Már egy jöttment felülvizsgáló is csak azt talál ki magától amit akar? És a jogszabályok
   és törvények? Pedig én mondtam, hogy ilyet "szoktak" kérni, meg valaki már hallotta hogy "kellhet". De próbáltam ám sarokba szorítani azt a fránya kekec
   felülvizsgálót, és visszavágtam. Mondtam neki, hogy ez bizony a 191/2009 (IX.15.) Kormányrendelet alapján építőipari kivitelezési tevékenység, és tessék
   csak megírni azokat az EBF jegyzőkönyveket.
- Így van, ne hagyják magukat megkárosítani, becsapni! Nem akarnak ezek dolgozni! Első a biztonság, ebből ne engedjünk. Inkább fizessenek ki arra a
   jegyzőkönyvre is 60-80 ezer forintot, mindjárt nyugodtabban alszanak. Erre már fogadjunk nem tudott mit mondani az a botcsinálta felülvizsgáló?
- De, feleselni kezdett. Egyszer csak azt mondta, hogy a fenti kormányrendelet alapján a villamos berendezés első felülvizsgálatának eredményéről készült
  jegyzőkönyvet kell kiállítson, amit meg is tett. Ideadta szépen bekötve, lefűzve 5 példányban. Nézze Kovács úr, elnézést, de tegeződjünk már, te vagy a
  fiatalabb Sanyikám, meg hát egy iskolába is jártunk itt Alsónaposfalván, csak én nem buktam meg háromszor. De ide figyelj, ez a faszi nézd meg, megírta a
  minősítő iratot, és felsorolta a vonatkozó szabványokat is. Állítólag ezek a hatályosak, de én nem értek hozzá. Figyelj, idekarmolta az OTSZ-t is, és beleírta a
  TvMI ide vonatkozó részeit is. Felmászott ám a tetőre, mindent átnézett, megmért, elcseszett itt fél napot, gondolom nem ért hozzá, csak időt húzott vele...
- Óóóó, Lalikám ezek honnan is tudhatnák! Én már akkor napelemes rendszert ellenőriztem amikor ezek még csattogós lepkét toltak. Én már a papírok súlyáról
  megmondom jó-e a munka.
- Micsoda világ, állítólag tanfolyamokra járkál, valami Rátai Attila is szokott előadni aki műszaki felügyelő a Budapest Főváros Kormányhivatalánál, a Mérésügyi
  és Műszaki Biztonsági Hatóságnál. Volt nála valami cifra műszer, meg sírt hogy milyen sok pénzbe kerülnek a szabványok. Én kérleltem, könyörögtem, ne
  csinálja ezt, csak írjon egy olyan EBF papírt, mert tudtam hogy te jössz Sanyikám, és ezt "szoktad" kérni. De nem, Ő kérlelhetetlen volt, azt mondta majd 6 év
  múlva kell EBF felülvizsgálat.
- Így ez biztos nem jó, ez így le fog égni...
- Figyelj már, hagy oktassam ki ez a felfuvalkodott embert, leírom én neki a frankót. Sanyikám, soroljad csak a paragrafusokat ahol írva vagyon hogy bizony ezt
  neki meg kell csinálni. Most szóról szóra leírom, és az orra alá dörgölöm...
- Nem kell azt írni,meg kell csinálni. Mert azt mondtam. Állandóan ezt kérjük. Nekem a főnököm is ezt akarja látni csak. Ebből nem engedünk, mink vagyunk a
  hatóság! Nekünk nem kell indok.
- Várj Sanyikám, adott ez a jóember egy filctollat. Nézd, ide ráírom az elejére hogy EBF, oda alá hogy "Tűzvédelmi Felülvizsgálat" belül meg már benne vannak
  a szabványok és jogszabályok amúgy is. Jó lesz így, vagy a gyerek még rajzoljon rá színessel valamit?
- Na, Lalikám, miért nem ezzel kezdted? Ugye mennyivel jobb így! Most már Mindketten nyugodtan alszunk, így már biztonságos is! Látod neked kellene
  elmenni felülvizsgálónak! Így kell ezt.
- Minden jót Sanyikám, köszönöm hogy ilyen pontosan elmagyaráztad a jogszabályokat és törvényeket. Már látom hogy milyen nehéz munkád van, nem
  irigyellek. Meccsre jöttök pénteken Icával?
- Nem lehet, megyünk valami szakmai továbbképzésre, de nem tudom minek. Mán tudunk mindent így is, ezeket a felülvizsgálókat kéne beoskolázni, és nem
   lenne több ilyen hanyagság...
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Sacc-placc Dátum 2017. október 13., 19:08:42 DÉLUTÁN
 ;D ;D ;D ;D ;D Csesszétek meg ez az én dumáááám...  ;D ;D ;D ;D Naggyonjóóóó  ;)
Figyu Lalikám, félreértettél... Én az érvényes EBF minősítő iratot kértem, amit régen csinátak itt a Művháznak... Jaaaa, várjácsak Pista báá'!!! No, ehol é!
Naaaa... Ez az Lalikám! O-ÓÓÓ, ez nem jó! Ezen 2011 OTSZt emlegetnek... Ja várjá mán, ez 14. januári, a Mi bibliánk meg 2014 decemberi... Na most már teljesen belegabalyodtam... Figyu, a nejed féle zserbó receptjét küggyétek már át az Icának félszbukkon.
8) 8) 8) 8)
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: S/K Dátum 2017. október 13., 19:40:02 DÉLUTÁN
Százezredes Úr!
Ha egy épületen lévő napelemes rendszernek minden dokumentációja rendben (vagy nincs rendben) és kigyullad az épület. Eloltják a tüzet?
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Sacc-placc Dátum 2017. október 13., 20:48:24 DÉLUTÁN
Tudják Uraim! Ez a vaccak napelem ha süt a nap akkó fönn a tetőn igenyes áramot csinál (ezt Pista Bá'-tól tudom) osz az meg kiveszi a zokszigént a vízbű (Szalacsi docens úr is tartott egy ilyen szemináriumot régebben) úgy hogy lehetőleg éjszaka égjen a kóceráj mert akkó se hidrogén se oxszigén, gyüvünk osz elóccsuk. Ha meg napközbe gyulladna ki, ami valószínűbb, megvárjuk még lemegy az energiaforrás az elembül! nehogy a rázkódástú edobájják a sprickolót a sisakos kollégák ha vízbe tüzelnek...  ::) akarom mondani ha tűzbe vizelnek ;)
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: riksa Dátum 2017. október 14., 06:51:16 DÉLELŐTT
Nagyon jók vagytok, egy felülvizsgálói konferencián remek stand-up comedyt adhatnátok elő.

Tapatalkkal küldve az én SM-G925F eszközömről

Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Sacc-placc Dátum 2017. október 16., 07:43:44 DÉLELŐTT
Nem járunk mi olyan helyekre...  :P de köszönjük a tapsot, és  a virágokat az öltözőbe. :D
Egy kicsit felpörgetjük a fórum ezen részét, hát ha többen okulnak belőle, legyen az Hatóság, Megrendelő, Kivitelező, Tervező vagy Felülvizsgáló.
A száraz szakmai saláta helyett a "tejszínhabos zserbó" sokkal jobban fogyasztható mindenki számára, főleg ha olyan a tálalás, hogy megkívánva habzsoljuk a morzsálódó tudás falatkáit, és nem a konyhafőnök nyomkodja le fakanálnyéllel a torkunkon. ;)
(bár visszaolvasva csak a saját hozzászólásaimat... szerintem a biteket hátukon szállító Rabszolga-elektronok öngyilkossági szándékkal tömegesen vetették le magukat a Graetz-hídról az örvényáramba...  ::) )
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Sacc-placc Dátum 2017. október 17., 08:08:27 DÉLELŐTT
Akkor dobjunk fel egy újabb témát.
Figyelve a PV rendszerek (külföldi) fejlődését, az irány egyre inkább a teljesítmény optimalizálás felé tolódik el.
Tehát, tudjuk, hogy ha a rendszerünk táblái közül néhány kevesebb besugárzási teljesítményt kap (árnyékba kerül) az egész string teljesítménye drasztikusan romlik. Erre fejlesztik a cégek többek között a "panel átugrásos" teljesítmény optimalizálást.
Ekkor a panelek hátoldalára egy kis elektronikát biggyesztenek és monitorozzák az egyes panelek leadott teljesítményét. A leggyengébb láncszemeket pedig egyszerűen kiiktatják a rendszerből.
Tisztelettel felmerül bennem a kérdés (és még mindig ezen a fránya üresjárási feszültségmérésen tornázok), ki hogy végezné a mérést?  ::)
(szuperextra műszerünk ír-olvas-rajzol  ;) )
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Sacc-placc Dátum 2017. október 20., 10:49:04 DÉLELŐTT
 ;D búcsúzóul... :D a szabványok betartása nem kötelező!!!...  :'(
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: S/K Dátum 2017. december 08., 18:03:37 DÉLUTÁN
87. § (1) A napelem modulok közvetlen közelében, a DC oldalon villamos távműködtetésű és kézi lekapcsolási lehetőséget kell
kialakítani.
(2) A távkioldó egység kapcsolóját az építmény villamos tűzeseti főkapcsolója közvetlen közelében kell elhelyezni.

Idézet volt az OTSZ-ből.
Kérdés:
Ha PV modulok közelében egy olyan kapcsoló van beépítve ami távkioldású és kézi lekapcsolást is tud, de a távműködtetése úgy van kialakítva ha "elmegy" a hálózati áram akkor automatikusan kikapcsol, ha visszatér a hálózat akkor kb 2 perc késleltetéssel kapcsol vissza. (Lekapcsolják a főkapcsolót, áramtalanítják az épületet mert tűz vagy balesetveszély van.)
Ez elfogadott?
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: nyaki Dátum 2017. december 08., 22:54:57 DÉLUTÁN
"a DC oldalon villamos távműködtetésű ÉS kézi lekapcsolási lehetőséget kell kialakítani."
Szerintem ez mindent elmond. ...és ha már távkioldós is egyben, akkor sajnos a tűzeseti főkapcsoló mellé ki kell építeni a távkioldó kapcsolóját is. Erről meg a 2.pont ad egyértelmű választ.  E két pontot nyugodtan össze is fűzhették volna, mert egyik a másika nélkül amúgy sem lehetséges.
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: S/K Dátum 2017. december 09., 14:21:17 DÉLUTÁN
Az 5 méteren belül beépített DC kapcsoló tudja ezeket. Kézzel is kapcsolható és távműködtetéssel is. A távkioldás meg automatikus ahogy írtam. (tűzeseti főkapcsolót lekapcsolják vagy elmegy az áram akkor a DC kapcsoló is kikapcsol.)
santon  | tűzvédelmi kapcsolók (http://www.santon.hu/)
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Fecó Dátum 2017. december 09., 14:29:26 DÉLUTÁN
Szerintem az rendben van hogy a tűzeseti főkapcsoló egyben a DC oldalt is megszakítja, ezt felirattal is jelölném. Viszont azért egy külön DC oldali főkapcsoló is szükséges, mondjuk az inverter leválasztása céljából szerintem. Gyakorlatilag egy "sima" DC-s mágneskapcsoló egy 230 V-os behúzótekerccsel simán tudja ezt. A főkapcsolót ha lehúzod, evidens hogy a mágneskapcsoló is elejt, pluszban egy külön kapcsoló a vezérlőkörbe ami leveszi csak a DC mágneskapcsolót.
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: S/K Dátum 2017. december 09., 14:39:28 DÉLUTÁN
A DC elosztóban van főkapcsoló főbiztosító, túlfesz levezető, az AC elosztóban szintén ami táplálja az épületi főelosztót.
Itt az átvételnél hiányolta a műszaki ellenőr a távkioldást. A kivitelező és én is magyaráztuk neki a kapcsoló működését. Abban maradtunk hogy mindenki utána néz a dolgoknak. Részemről a tűzeseti főkapcsoló mellé helyezzenek egy feliratot ami arra utal hogy a tűzeseti főkapcsoló lekapcsolásakor a napelem moduloktól  5 méteren belül elhelyezett kapcsolója is kiold.
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Sacc-placc Dátum 2018. február 13., 14:08:39 DÉLUTÁN
bocs hogy belekotyogok... TvMI
A  DC-oldali  vezetékek  lekapcsolására  vonatkozó  követelményének  kielégítésére
elfogadható  műszaki  megoldás az  inverterbe  épített  DC-oldali  leválasztás,  ha  az adott
DC-kábel épületbe való belépési pontjától indult belső DC-nyomvonal  teljes
hossza nem haladja meg az 5 métert és nem halad át egymás feletti/alatti egynél több
szinten, idegen tulajdonon, bérleményen, tűzszakaszon.

Tehát ha az épületen belül a DC kábel hossza kevesebb 5 méternél az egyenáramú leválasztást nem kell kiépíteni!
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Fecó Dátum 2018. február 13., 15:23:26 DÉLUTÁN
Azért a TvMI-n kívül létezik más is ami ezeknek a rendszereknek a kialakítását taglalja. A TvMI lehet hogy "elnézőbb", de az MSZ HD 60364-7-712 olyat ír, hogy a PV inverter karbantartásának biztosítására leválasztó eszközöket kell telepíteni mind az egyenáramú, mind a váltakozó áramú részen. Ami nem is annyira butaság, hiszen oké hogy a PV inverterbe van építve DC kapcsolást biztosító egység, de ha magát az invertert cseréled, karbantartod, csak le kellene kapcsolni a DC oldali részt is. Kimondja a fenti szabvány továbbá konkrétan, hogy a PV inverter egyenáramú oldalára egy szakaszolókapcsolót kell beépíteni. A szabvány nem kéri a távkioldást, azt valóban már a TvMI szabályozza pluszkövetelményként, de valamilyen leválasztóeszköz kell.

Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Sacc-placc Dátum 2018. február 14., 09:43:22 DÉLELŐTT
Akkor kéretik kivenni a TvMI-ből...  :P
(Vagy akkor egyértelművé kell tenni, hogy mi fölé és mi alá rendelt szabályozás... gondolok itt az OTSZ mint törvényerejű BM rendeletre, alatta a TvMI mint ellenőrző hatóság bibliája, az ellenőrzések menetének alapja, alatta a HD MSZ mint szabvány, mint megfelelő műszaki megoldások ajánlása... vagy hogy is van ez? Ha valaki nem szabványra hivatkozik egy minősítő iratban, hanem a műszaki irányelvre, és az OTSZre, akkor mi van? )
... és itt elszabadulhat a fantázia... pl földre telepített PV rendszereknél hol van az épületbe történő belépés pontja, honnan 5 méter az 5méter... stb stb.
A szabvány az szabvány, és pont. A törvény, meg törvény. Ha van bizonyíthatóan a követelmények kielégítésére alkalmas más műszaki megoldás, akkor mi van?
Maradva a PV-nél!!! Teljesítményoptimalizált PV rendszernél az egyes táblák ki és be kapcsolhatóak a rendszerbe. A központi optimalizáló programjában van egy pont, ami az összes panelt lekapcsolja! KELL-E DC leválasztást kialakítani????
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: S/K Dátum 2018. február 24., 20:40:39 DÉLUTÁN
Üdv!
Ismét napelem, de talán egyszerűbb kérdés.
Lapos tetőn a napelem panelek egymás mellett, kb 50-80 db, műanyag tartóval a tetőre helyezve.
1. A panelek külső fém kerete nincs egymással összekötve,
2. A panelek külső fém kerete összekötve egymással.

Mikor szükséges az EPH bekötés? (védő összekötő hálózat) (A panelek kettős szigeteltek.)

Villamos szerkezet berendezés nincs a tetőn, villámhárítótól 50 cm távolságra helyezve, DC vezetékek műa. védőcsőben vezetve.

(Gondolatom: ha össze vannak kötve a panelek akkor szükséges a bekötés. (a terjedelem miatt)) Szerintem, de várom a segítséget. köszönöm.

Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Fecó Dátum 2018. február 24., 23:41:39 DÉLUTÁN
Nem szükséges ezen gondolkodjunk, elég konkrét leírást tartalmaz a TvMI 7.2:2016.07.01.  F.1.6.4. pontja. Gyakorlatilag levezeti az EPH (bocsánat, védőösszekötő-vezető) bekötését villámvédelem nélkül, és villámvédelemmel együtt, ha tartható az "s" biztonsági távolság, és ha nem, akkor milyen keresztmetszettel és hova kell bekötni...
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: S/K Dátum 2018. február 25., 09:15:21 DÉLELŐTT
Köszönöm. A leírt pontot én is olvastam és az a tartószerkezetekre vonatkozik. Itt műanyag a tartószerkezet a napelem meg kettős szigetelt. Egymással nincsenek fémes kapcsolatban a külső fém részei. Ha az "EPH"-ba be kell kötni akkor először fémesen össze kell kötni az összes napelem táblát (kb 800 db) és így több helyen bekötni az "EPH sínre".
Kivitelező nem érti ha kettős szigetelt egy berendezés akkor miért kell bekötni még plussz a "földelést". Akkor a kettős szigetelt kisgépek, LED lámpatestek stb fém szerkezeteit is be kéne kötni.
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: nyaki Dátum 2018. február 25., 13:19:56 DÉLUTÁN
A fém keretek összekötése esetén nagy kiterjedésű fémhálózatnak minősül, amit be kell vonni az érintésvédelembe.
Napelemes rendszernél tűzeseti szempontból is jobbnak tartom a fém tartószerkezetet és kábelcsatornát.
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Fecó Dátum 2018. február 25., 16:16:36 DÉLUTÁN
A napelem bekötése sehol nem követelmény, hiszen ahogy mondtátok II. évé osztály. A TvMI a tartószerkezetek bekötését írja elő. Nyilván ha nem fém, akkor nem tudod bekötni. A "nagy kiterjedés" mint fémhálózat ismertetőjele a régebbi szabványok alapján volt ismeretes. Az MSZ HD 60364 nem ismer ilyet. 3 dolgot kell EPH-ba (védőösszekötő-vezetővel) bekötni:

1. közüzemi csővezetékeket, pl. gázvezetékeket, vízvezetékeket;

2. a szerkezeti idegen vezetőképes részeket, ha azok normál használat esetén hozzáférhetők, a fémes központi fűtési és a légkondicionáló berendezéseket;

3. a vasbeton épületszerkezetek fémrészeit, ha a fémrészek hozzáférhetők és megbízhatóan össze vannak egymással kötve.

Szó sem esik itt a kiterjedésről, vagy 5 méterről, stb. És hogy mit takarhat a szerkezeti idegen vezetőképes rész?

"Idegen vezetőképes rész:
Az a vezetőképes rész, amely nem része a villamos berendezésnek, alkalmas azonban valamely potenciál – általában földpotenciál – odavezetésére."

A felülvizsgálóra bízzák, el kell tudni dönteni, hogy egy fémrész, tartószerkezet vagy bármi, tényleg be tud hurcolni egy távoli földpotenciált vagy sem. Ennek fényében sosem tudom felfogni, hogy a konyhákban miért kéri a felülvizsgáló hogy a fém asztalka lábát fúrják át, és kössék be az EPH hálózatba. Vajon az 50 cm asztal távoli földpotenciált behurcol? Esetleg vasbeton szerkezetnek számít? Vagy közüzemi csővezetéknek? Agyrém...

Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: nyaki Dátum 2018. február 25., 19:34:06 DÉLUTÁN
Mivel kettősszigetelésű a berendezés és szigetelőanyagú a tartószerkezet is, így semmi nem írja elő, hogy a panel fémkereteit össze kellene kötni és azt az EPH-ba bevonni, de ha valaki ezt megteszi, akkor ugyan a biztonság növelése felé tért el, de ekkor meg ajánlatos bevonni az érintésvédelembe. Azonban van egy további probléma a téma tárgyát illetően, mégpedig az, hogy a TVMI 6.2.2, a 6.3. és a 7. pontja szerint tűzvédelmi szempontból a DC oldali vezetőket tűzvédelmi kábelcsatornában kell elhelyezni, ami pedig fém kábelcsatornát jelent pl. a tetőn szerelést illetően, amit viszont kötelezően be kell vonni az érintésvédelembe.
...legalábbis én így értelmezem a TVMI-t. ::)
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Fecó Dátum 2018. február 25., 20:32:03 DÉLUTÁN
Nah, várjatok, még nyomok egy kis habot a tortára :) Ugye a panel kettős szigetelésű érintésvédelmi móddal védett szerkezet? Szabad egyáltalán a kettős szigetelésű szerkezet külső fém részét csatlakoztatni a földeléshez? Valakinek rémlik valami? Ugyan nem az új szabványban, hanem még a régi MSZ 172-ben, ez kifejezetten kerülendő volt:

"A szigetelőburkolatba zárt vezetőanyagú részeket nem szabad összekötni védővezetővel."

"Külső, érinthető vezetőrészeket és közbenső vezetőrészeket sem szabad védővezetőhöz kötni."

Jelenleg viszont a TvMI kifejezetten megköveteli a fém tartószerkezet bekötését, és mivel a fém tartószerkezeten helyezkedik el a fémkeretbe (házba) rakott napelem, ez is ezáltal földpotenciálra kerül. Ugye azért van néha sarkalatos változás a szabványokban?

Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Safety Dátum 2018. február 25., 21:05:26 DÉLUTÁN
Nem csak az MSZ 172 szabvány tiltotta a kettős szigetelésű gyártmányok védővezető hálózatba való bekötését, hanem a jelenleg érvényben lévő MSZ EN 61140:2003 szabvány is. A 7.3. pontban ( II. érintésvédelmi osztályú (II. év. osztályú) szerkezet) ezt írja:

,,7.3.2. Védőösszekötés
Sem a megérinthető vezetőképes, sem a közbenső részeket szándékosan nem szabad a védővezető csatlakoztatására szánt bármilyen eszközhöz kötni."


Amennyiben mégis létesül ilyen összekötés a védővezető hálózattal, onnantól kezdve ,,Az ilyen szerkezetet nem szabad a 7.3.3. szakasz szerinti szimbólummal megjelölni." Ez lenne ugye a kettős négyzet. Érdekes szempont ez is ugye?
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: nyaki Dátum 2018. február 25., 21:50:09 DÉLUTÁN
Ezekkel a kettősszigetelésű, de fémburkolatú eszközökkel gyakorta értelmezési problémák adódhatnak.
A szabványi értelmezések szerint a védővezetőt a gépbe kötni tilos, de semmi nem írja elő, hogy nem lehet kötni védőösszekötő-vezetőt.
...ezek a fránya igekötők. :-\
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Fecó Dátum 2018. február 25., 22:16:30 DÉLUTÁN
Védőösszekötő-vezeték=védő egyen potenciálú összekötéshez létesült VÉDŐVEZETŐ. Ez is a védővezető egyik fajtája.
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Safety Dátum 2018. február 26., 06:44:20 DÉLELŐTT
Idézetet írta: nyaki Dátum 2018. február 25., 21:50:09 DÉLUTÁN
A szabványi értelmezések szerint a védővezetőt a gépbe kötni tilos, de semmi nem írja elő, hogy nem lehet kötni védőösszekötő-vezetőt.

A Fecó által tett kiegészítéssel már jobban érthető az általam hivatkozott szabványpont. Márpedig az pontosan azt írja, hogy nem lehet rákötni (csatlakoztatni) védővezetőt illetve annak semmilyen változatát (értsd. védőösszekötő vezetőt sem) kettős szigetelésű gyártmány megérinthető vezetőképes részéhez! Szerintem ez nem nyelvészkedés, hanem teljesen jól értelmezhető szabványi előírás.
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Fecó Dátum 2018. február 26., 07:37:09 DÉLELŐTT
A 40/2017 ezt írja:

"1. átalakítás: minden olyan beavatkozás, amely villamos berendezés eredeti funkciójának, műszaki kialakításának, technológiai paramétereinek megváltoztatását eredményezi;"

Akkor ezek szerint ha egy eredetileg kettős szigeteltnek tervezett, gyártott és bevizsgált szerkezetet én I. évé módúvá "alakítok" átalakítást végzek? Megváltoznak a technológiai paraméterei vajon? Ezután még érvényben maradnak rá a gyártói nyilatkozatok? Vagy az átalakítást végző a felelős? Nah, most teljesen összezavarodtam :)
Vagy ha a tartószerkezetet kötöm rá a földelésre és nem a villamos szerkezetet, akkor nem változik semmi? Hiszen csak közvetetten módosul az érintésvédelmi osztály. Akkor lenne baj ha a panel sarkát fúrom meg hogy ráerőltessek egy szemes sarut?
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Safety Dátum 2018. február 26., 08:17:35 DÉLELŐTT
Arról nem is beszélve, hogy a szabvány előírásnak megfelelendő egy ember nekiindul egy vödör festékkel, mint Rejtő Jenő regényében Lord Austin Brannisford és szépen lepingálja a napelemtáblák adattábláján a kettős négyzet jelölést. Egy több ezer darabos napelemparkban szép meló és nem utolsó sorban érdekes látvány lehet.  :)
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Fecó Dátum 2018. február 26., 13:23:31 DÉLUTÁN
Itt a fórumon már megmondták: minél több szabványt ismersz, annál szarabbul alszol. Óhhh, csodálatos tudatlanság, mennyivel egyszerűbb lenne minden :)
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: nyaki Dátum 2018. február 26., 21:45:37 DÉLUTÁN
Tavaly volt szerencsém bevizsgálni több fémtestű zsalumozgató motort, amit 230V-os leválasztó trafóról tápláltak és a szekunderének egyik kivezetését a védővezetőhöz csatlakoztatták mondván, hogy ha kiveszik a rövidzárat, akkor vezérlési anomália lép fel, így benne hagyták. Teljesen fémből készült és EPH-zott légkezelő berendezésekre szerelték fel. Az adattáblája szerint kettősszigetelésűnek volt feltüntetve, miközben a kapocstáblája védővezetőt fogadhatott és a betápláló vezetékben benne volt a PE ér, ami be is volt kötve és a fémburkolatával összecsengett. A minősítésben kénytelen voltam ÉV I. osztályba sorolni, amiről értesítettem a megrendelőt, aki ugyan értetlenül állt a dolog előtt és ígéretet tett ennek kivizsgálására, de nem történt benne semmi. Azóta átadták a berendezéseket és vígan üzemelnek minden zokszó nélkül. :-\
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: tothgyula Dátum 2018. február 27., 19:09:18 DÉLUTÁN
Üdvözletem!
Hány voltos a vezérlés? Az is az elválasztó trf-ról megy?AZz MSzEN61140sz. 6.4 pontja leírja, hogy "a testek védővezetőhöz vagy földelővezetőkhöz való szándékos csatlakoztatása nem megengedett."
Ha tudsz tegyél fel egy rajzot.
TothGyula
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Fecó Dátum 2018. március 25., 13:20:14 DÉLUTÁN
Elviekben már 2 éve hatályos az új MSZ EN 62446-1:2016 szabvány. Ráadásul angolul. Valaki tud esetleg valamit erről mennyiben szigorúbb előírásokat tartalmaz? Én olyat hallottam egy előadáson, hogy itt már az I-U karakterisztikát is közkincsé kell tenni? Plusz kijött az MSZ HD 60364-7-712:2016 ami szintén angol. Van ebben valamilyen szigorítás? A régi szabványok csak jövőre vesztik hatályukat, a magyar nyelv miatt addig azokat alkalmaznám, de készülni kell a jövőre...
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: tothgyula Dátum 2018. március 25., 15:05:22 DÉLUTÁN
Feco! Üdvözletem!
Szerintem tedd fel ezt a kérdést nyugodtan az MSZT honlapján. Biztosan kapsz hamarosan választ.Hogy a válasz mi lesz, csak találgatni tudok.
TothGyula.
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Fecó Dátum 2018. március 25., 16:12:13 DÉLUTÁN
Köszönöm, bár ez olyan érdekes dolog, hiszen azt válaszolhatják hogy vegyem meg és megtudom. Viszont ha valaki már szert tett rá, esetleg a munkahelyén elolvasgatta (feltéve hogy rendelkezik angol nyelvtudással) megoszthatna némi "potya" információt. Bevallom, ha nem túl jelentős a változás, nem biztos hogy megvenném.
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: S/K Dátum 2018. április 01., 10:08:20 DÉLELŐTT
Nem lesz lefordítva. Ez áll az első oldalon: (ugyanaz mint az MSZ HD 60364-7-722:2016 Villamos járművek táplálása.)

"Jóváhagyó közlemény
A szabványszám európai harmonizációs dokumentumot a Magyar Szabványügyi Testület a közzétételének napjától magyar nemzeti szabvánnyá nyilvánítja. Magyar nemzeti szabványként az európai harmonizációs dokumentum angol nyelvű változatát kell alkalmazni."

Szerintem a következő VMBSZ már angol nyelvvizsgát is elő fog írni.
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: tothgyula Dátum 2018. április 01., 17:02:46 DÉLUTÁN
S/K Üdvözletem!
Akkor legalább tegye fel az MSZT az angol nyelvű változatot mindenki számára hozzáférhetően!!!
TothGyula.MEE tag.
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: nyaki Dátum 2018. április 01., 17:13:38 DÉLUTÁN
Meg mit nem?!
Egy gyarmat ne követelőzzön! :-\
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: rolland115 Dátum 2022. január 04., 18:10:28 DÉLUTÁN
Tisztelt Feco!
Érdekelne az az egy napos képzés a napelemes mérésekkel kapcsolatban, amit az első bejegyzésében említett.
Köszönettel.
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: S/K Dátum 2022. január 05., 10:46:44 DÉLELŐTT
Dátumot néztél?
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Fecó Dátum 2022. január 07., 15:41:19 DÉLUTÁN
Anno az 1 napos oktatás a C+D Automatika Kft. szervezésében volt. Nagyon hasznosnak találtam, de aki tényleg akar a tudás megszerzésén kívül mérni is, annak zsebbe kell nyúlni, sima ÉVÉ műszer nem jó. Egy jó műszer adatrögzítővel 800e környéke...
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Novill Dátum 2022. május 09., 19:52:13 DÉLUTÁN
Igen, jó super jó és jó drága műszerekkel valóban lehet profi minösitő iratokat kiadni.
De vajon milyen szakmai munkát adunk ki a kezünkből? A kötelező továbbképzéseken részt veszünk rendszeresen!
Idönként szoktam vizsgálni a kiadott minösitő iratokat. Érdekes esetek állnak olykor elő.
Minap egy családiházban találkoztam egy minösitő irattal. Nullázási hurokellenállás és szigetelési ellenállást mért az illető.
A szokásos táblázat volt benne, amit a felülvizsgálói jegyzet, illetve a TVMI is tartalmaz.
A helyszínen  a nullavezető sinnél erös melegegési nyomok, a PE sinnél  a bejövő föld vezetéke a sin furatán (  nem érhüvely, nem csavaros kötés) átfüzve és sodorva volt.
Ebböl következik az elosztó fedelét le sem vette, valószinű nem mért földelési ellenáálást, nem gyözödött meg a TN rendszer feltétel teljesülésről egy háromfázisú csatlakozásnál.
Vajon ez a helyes jó szakmai munka? Tudom nagyon sok nem megfelelő ( nem szabványos)  létesitmény esetén a különböző kényszer esetek miatt kerülnek ki a kezekből elgondolkoztató minösitő iratok.
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: tothgyula Dátum 2022. május 10., 16:06:49 DÉLUTÁN
Hát igen. Hasonló tapasztalatokat szereztem bőven az elmult évtizedek során én is.
Hova lett a szakma BECSÜLETE? A megrendelő általában nem ért hozzá kellő mélységben.De azért a minimum, hogy az elosztótáblában alaposan átnézek amit lehet és pontosan mérek. Hiszen ha már melegszik valami, ott komolyabb a baj!!!
A villamos fogyasztás egyre nőni fog, jönnek a klímás időszakok, stb.
Én csak kérni tudom a tisztelt Kollégákat, hogy vegyék komolyan az ÉLET ÉS VAGYONVÉDELMET! MERT ÍGY IS SOK A LAKÁSTŰZ!
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Fecó Dátum 2022. május 12., 07:08:32 DÉLELŐTT
Nos, ha már itt tartunk azért szerintem elgondolkodtató, hogy a napelemes rendszerrel rendelkező háztartások esetében sok helyen még az első felülvizsgálat sem kerül elvégzésre. A "régi EON" területeken ezt megkövetelte a szolgáltató a szerződéskötésnél, az ELMÜ területen nem kérték számon. Pedig ezek "betermelnek" a hálózatba, és a szolgáltató felelőssége is lenne, hogy mit enged fel rá. Arról nem beszélve, hogy a felülvizsgálatra vonatkozó MSZ EN  62446 szabvány 3 évente teljes-körű felülvizsgálatot kér. Senki nem csinálja, sok esetben közintézményeknél és egyéb helyeken még az érintésvédelmi felülvizsgálat vagy EBF megvan ugyan az épületre, de mintha a napelem nem lenne része a hálózatnak. Pedig azért a DC hálózatrész akár 1000 V környékén is üzemelhet, és sajnos van bőven kivitelezői hiányosság a fotovoltatikus rendszert telepítők körében is, úgy vettem észre, ezt is már mindenki csinálja...
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Novill Dátum 2022. május 12., 08:54:15 DÉLELŐTT
Engem csak az bosszant, hogy egy egyszerű kis családiház esetében kiadják a megfelelő minősitéssel a minösitő iaratot. Úgy, hogy alapvetöen nem megfelelő az érintésvédeleme a háznak.
Azt is tudjuk, hogy legtöbb áramütéses baleset, illetve villamos tűz a háztartásokban keletkezik a tapasztalatom szerint. Jellemző magyarázat : csak a napelemet vizsgáltam , de azt se teljeskörüen.
Ez kisértesen hasonló eset a lakások használatba vételi engedélyezéshez. Van ahol csak kivitelezöi nyilatkozatot kérek csak a hatóságok, Van ahol felelős műszaki vezető se volt. És ezt a felsorolást lehetne így folytatni tovább.
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Fecó Dátum 2022. május 12., 18:37:03 DÉLUTÁN
Sajnos ez is igaz, pedig a lényeg az lenne, hogy napelemet telepíteni csak olyan épületre szabad, ahol a villamos hálózat hibátlan. Tehát minden napelem telepítése előtt el kellene végezni vagy végeztetni egy felülvizsgálatot, és csak hibátlan minősítő irat után lehetne telepíteni a napelemet. Ehelyett mindenhova felrakják, ez csak a pénzről szól, mindenáron eladni és telepíteni. Nyilván tisztelet a kivételeknek (szerintem kevés van). Én is láttam olyat, hogy napelem telepítése helyett inkább felújításra kellett volna költeni. Csakhogy a támogatás nem arra van. A mi kis hazánkban nem arra költünk, amire valóban szükség van, hanem amire a támogatást adják...
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: tothgyula Dátum 2022. május 13., 11:11:12 DÉLELŐTT
Tisztelettel ajánlom az írásainkat, véleményeinket az az ide tévedt Olvasóknak!
A "VL" májusi száma szakcikket közöl az "INVERTEREK TŰZVESZÉLYE" címmel, egy tűzvédelmi mérnök,tűzvizsgáló szakértő tollából.
Félelmetes fényképek mutatják a lakástüzek okozóit. Ezek között első helyen szerepelnek az inverterek. Idézet a cikkből: "Az inverterek egy eddig rejtett tulajdonsága az,hogy egyes külső zavarok hatására komoly és végzetes tüzek okozója lehet. Ennek oka, hogy egy külső eredetű, nagyfrekvenciás túlfeszültség-impulzus hatására a szintén nagyfrekvenciás szaggatást végző félvezető károsodhat és zárlatba kerülhet." Mit tehet a felhasználó?"Fogyasztói oldalról megfontolandó,hogy minden arra alkalmas készülékünk állandóan feszültség alatti állapotban maradjon-e, amikor azokat nem használjuk. Ha pl.jellemzően csak este kapcsoljuk be a TV-t,a köztes időben,akár egy kapcsolós dugaljjal, a teljes feszmentesítés is megoldható a standby állapot helyett. A kikapcsolt laptopnak sem kell a tápegységét mindíg bekapcsolva hagyni. Minden.ami a készülékek ésszerű fogyasztását szolgálja,azzal,hogy kevesebb ideig vesznek fel áramot,egyben csökkentik annak az idejét is,amikor zavarjelek érhetik az áramköröket."Stb.
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Atis57 Dátum 2022. május 13., 17:51:12 DÉLUTÁN
Szia!
Ez akkor jól összevág a Stand By állapotban várakozó tápok (PC TV akármi ) érthetetlen tönkremenetelével.
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: nyaki Dátum 2022. május 14., 12:06:04 DÉLUTÁN
...azért ez nem ilyen fekete, meg fehér.
A minőségi teljesítményelektronikai eszközökbe (SMPS, frekiváltó, inverter, stb.) bele van építve minden olyan védelem, ami többek között a villamos tüzet is meg tudja előzni és csak "úgy simán kimúlnak", látszólag minden előzmény nélkül. ...és nem csak a hálózati tüskék tehetnek a műödésképtelenségről. Ezek az eszközök az átlagnál drágábbak és általában javíthatóak.
Amelyekből gazdasági vagy egyéb megfontolásokból kihagyják a fontos védelmeket (OCP, OVP, OHP, stb.), azok tényleg szeretnek elfüstölni és az általuk okozott további káros mellékhatásoktól is csak a csoda védhet meg - mert a ráolvasás tuti nem -, ráadásul gazdasági totálkárosak is lesznek, így javításuk nem releváns.
Az viszont már sok évtizedes tény, hogy a távirányítóval működő berendezések állandó tápellátása nem csak jelentős többletfogyasztással jár, hanem a félvezetők gyors degradálódása miatti villamos élettartam növelése komoly gazdasági és technológiai kihívást jelent a félvezető gyártók és a készüléktervezők számára is.
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Atis57 Dátum 2022. május 14., 18:35:36 DÉLUTÁN
Idézetet írta: nyaki Dátum 2022. május 14., 12:06:04 DÉLUTÁN
...azért ez nem ilyen fekete, meg fehér.
A minőségi teljesítményelektronikai eszközökbe (SMPS, frekiváltó, inverter, stb.) bele van építve minden olyan védelem, ami többek között a villamos tüzet is meg tudja előzni és csak "úgy simán kimúlnak", látszólag minden előzmény nélkül. ...és nem csak a hálózati tüskék tehetnek a műödésképtelenségről. Ezek az eszközök az átlagnál drágábbak és általában javíthatóak.
Amelyekből gazdasági vagy egyéb megfontolásokból kihagyják a fontos védelmeket (OCP, OVP, OHP, stb.), azok tényleg szeretnek elfüstölni és az általuk okozott további káros mellékhatásoktól is csak a csoda védhet meg - mert a ráolvasás tuti nem -, ráadásul gazdasági totálkárosak is lesznek, így javításuk nem releváns.
Az viszont már sok évtizedes tény, hogy a távirányítóval működő berendezések állandó tápellátása nem csak jelentős többletfogyasztással jár, hanem a félvezetők gyors degradálódása miatti villamos élettartam növelése komoly gazdasági és technológiai kihívást jelent a félvezető gyártók és a készüléktervezők számára is.
[/quote
Szia!
Ez az utólsó mondatod?
Én személy szerint azzal szembesültem;
A hozzánk áttranszferált terméket ,erkölcsileg ,s műszakilag is tegyük tönkre!( UPC modemek, CD lejátszók ,laptop-nyomtató tápok.APC tápok  SMA inverterek !!!!!! )
Tehát olcsóbb /másolt vezérlő ic ,600V helyett 400-350V-s FETek  stb.
Kell a hely az úúj terméknek.!
Egyedül az Éjjel látók, közelségi gyújtók tartoztak más minőségi osztályba.
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: nyaki Dátum 2022. május 15., 12:15:05 DÉLUTÁN
Az egész történetben a lényeg, hogy a készenléti üzemet kell a legstrapabíróbbra készíteni, hiszen az 24/7 időben üzemel és ezen idő alatt javarészt emberi felügyelet nélküli üzem valósul meg, mely üzem közben sok minden történik a hálózaton, amit a készenléti tápnak éveken keresztül el kell viselnie úgy, hogy közben a szabványon belül kell maradnia minden paraméterének. Hááát, ez nem kis feladat tervezési és műszaki, de még gazdasági szinten sem. Sajnos elmondható, a neves gyártók termékei között is található számos olyan eszköz, ami nem az élettartamra van kihegyezve többek közt oly módon, ahogyan azt kifejtetted, de szerencsére nem ez az általános.
Én már hosszú évek óta javítok elektronikai eszközöket is és sok félével találkoztam, de elmondhatom, hogy az utóbbi időben az üzlethálózattal rendelkező forgalmazók jól felfogott gazdasági érdeke az lett, hogy elsősorban a jobb minőségű belső tartalommal rendelkező termékeket forgalmazzák. Ez azzal járt, hogy már nem a vásárlók lettek a "berepülőpilóták", hanem a cégek előre megpróbálják kiszűrni a gagyi gyártókat és gyártmányokat, így ezen termékek kiszorulnak a hagyományos kereskedelemből, azonban ezek verhetetlenül nyomott áron megjelennek a máig ellenőrizetlen online kereskedelemben, amire a társadalom jelentős számú kispénzű vásárlója rá is cuppan és aminek egyenes következménye a fórumokon megjelenő rengeteg negatív kritika, pedig korántsem arról van szó, hogy minden kínai termék szar lenne.
Tudomásul kell venni, hogy a kínai olyat gyárt, amilyet a piaci szereplők hajlandóak megfizetni és ha ennek ellenére mégis gagyival találkozunk, az nem feltétlen csak a gyártót minősíti, hanem a forgalmazót is.
...ez lehet, már egy kicsit off téma lett. ;)
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: tothgyula Dátum 2022. május 15., 16:52:28 DÉLUTÁN
Úgy látom, érdemes ezzel a témával is foglalkozni, mert nagyon aktuális.
Sőt egyre aktuálisabb lesz, mivel az elektronika térhódítása egyre gyorsul, és az erősáramú hálózatunk is egyre "fertőzőbb" lesz!.
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: nyaki Dátum 2022. május 15., 21:07:34 DÉLUTÁN
Bizony egyre fontosabb lett az elektronika és az utóbbi 10-15 évben különösen a teljesítmény elektronika, amit az egyetemen is 2 éven keresztül erőltették ránk, mint az egyik legfontosabb villamos tárgyat. És persze amilyen fontos lett, olyan sok problémát is hozott magával, ami jelen tudásunk és lehetőségeink szerint, kikerülhetetlen hálózati üzemet befolyásoló tényező, ezért nem véletlen az sem, hogy az inverteres üzem kitüntetett figyelmet kap a hálózati topológiákban is és külön csapatok foglalkoznak a probléma modellezésével és a megoldásokkal, hiszen nem csupán gyártói szinten vannak minőségi elvárások, de a DSO-knak sem mindegy az ezek okozta veszteség mértéke.
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: S/K Dátum 2023. február 22., 09:52:36 DÉLELŐTT
Tisztelt Kollégák!
Nem tudom értelmezni vagy nem tudom a különbséget.
Mi a különbség a két vezető között? (ábra/szöveg csatolva)
MSZ HD 60364-7-712:2016  712.521.100 pont

...arra gondoltak a második bekezdésnél hogyha valaki DC vezetéknek 1kV Mkh-t húz be?
Cím: Re:Napelemes rendszerek felülvizsgálata
Írta: Sztrogoff Dátum 2023. február 22., 10:10:39 DÉLELŐTT
Van az alapszigetelés, és vagy van egy köpeny, vagy van egy egyenként külön védőcső.

Nem egészen jól lett ez lefordítva, mert az első bajusznál kábel van írva az angolban, nincs "vagy vezeték".