Lépésfeszültség

Indította JUVILL, 2013. március 23., 16:31:34 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


A fórumon már érintve volt többször. Mi ez a fogalom, hol alakulhat ki, hogyan védekezhetünk ellene, mitől függ nagysága?
Milyen szabvány, előírás foglalkozik ezzel?
Javaslom váltsunk erről egy pár hozzászólást.

zsizsi

Villámvédelm megközelítésből az alábbi megfogalmazást lehetne elfogadni:
"Lépésfeszültség: Egy villámáram levezetési pont környezetében a földfelszínen kialakuló potenciáltölcsér két pontja közötti (élőlények lábai által áthidalt) potenciálkülönbség."
Vagy az alábbi megfogalmazás:
"A földben folyó kóbóboráram következtében a talaj felszínén egymástól egy emberi lépésnek megfelelő távolságban (kb. 0,7 m) lévő két pont közötti feszültség.
Nagyfeszültségű vezetékek földzárlati pontja - pl. a földön fekvő leszakadt vezeték - környezetében veszélyes értéket érhet el és halálos áramütést okozhat.
Ha valaki ilyen helyzetbe kerül, a veszélyes helyzettől óvatosan, igen kis lépéssel, szinte néhány centiméteres araszolással távolodjon el, mivel a lépésfeszültség nagysága a lépések nagyságától függően nő. Különösen veszélyes, ha valaki ilyen helyen elesik, mert így a test két, talajjal érintkező pontja között a távolság akár 1,5-2 m-re is megnőhet."


Villanyreszelő

Üdv!

Nekünk úgy tanították,hogy leszakadt vezeték esetén a legbiztonságosabb elugrálni,ami által gyakorlatilag azonos potenciálon marad az ember.

JUVILL


A lépésfeszültség korábban is ismert volt. Főleg a közép- és nagyfeszültségű hálózatok földelése környékén lehet vele számolni, de az új villámvédelmi szabvány - MSZ EN 62305 kiemeltebben foglakozik ezzel, és a villámvédelmi földelőknél is felhívja erre a figyelmet, foglakozik a létrejövő lépésfeszültség korlátozásával.
Az viszont a mai napig gond, hogy a veszélyes lépésfeszültség értékét a szabvány nem határozza meg.
Van-e valakinek erre az értekre vonatkozó szabványelőírása?

nyaki

Én úgy tudom, hogy a max. érintési hibafeszültség a mérvadó, azaz 50V.