Gáztömör fal, gáztömör fali átvezetés

Indította JUVILL, 2012. augusztus 05., 13:12:18 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Robbanásveszélyes épületeknél, helyiségeknél gyakran elõfordulnak ezek a mûszaki létesítések.
Hogyan történik ezek felülvizsgálata, ki, kik végezhetnek ilyet, és hol kerül dokumentálásra?
Egy "A" fokozottan tûz és robbanásveszélyes, vagy egy "B" tûz és robbanásveszélyes helyiség villamos biztonságtechnikai felülvizsgálata alkalmával mikor kell ezzel foglalkozni, és hogyan történik a minõsítése?

Novill

Ezen A és B tûzveszélyességi osztályba tartozó létesítmények felülvizsgálatát kevesebb kolléga vállalta korábban is. A legutóbbi OTSZ:  28/2011 (IX/6.) BM rendelet az Országos Tûzvédelmi Szabályzat a  képzettséget illetõen is szigorított, ami tovább szûkítette a kört. De szerencsére vannak kollégák akik erre a területre specializálódtak.

Safety

A robbanásveszélyes helyiségeken való kábelátvezetés csak szabványos (gáztömör) védelmi móddal ellátott - általában fokozott biztonságúak ezek a gyártmányok -  eszközökkel megvalósítható. A felülvizsgálat ugyanúgy történik, mint a villamos készülékek esetében. Mellékeltem két fotót, ezeken jól látszik, hogy hogyan néznek ki az átvezetõk. Ma már purhab és hasonló masszák nem igazán preferáltak.

JUVILL


Safety kolléga által feltett fotók nagyon jól szemléltetik a kivitelezést.
Ezek az átvezetõk akkor felelnek meg a robbanásbiztos szerelésnek, ha a kábelek csatlakozó felületénél az RB-s védelmi mód (EEX ....) látható.
A gyakorlati tapasztalat sajnos nem ilyen egyértelmû. Számtalan helyen nincs RB-s átvezetõ szerelve (normál védettségû sem), hanem a fal egyszerûen át van törve, és van olyan szerelés, ahol az áttörés be sincs vakolva, nem hogy EX-es kivitelû legyen. Ezeket a minõsítõ iratba be kell írni.
Amennyiben az áttörés lyukas, ott nincs a veszélyességi övezetnek, zónának határa.

nova

Én nem szoktam RB-s területen dolgozni és a fotót nem tudom annyira felnagyítani, hogy a szöveget elolvassam, a két csavarnak felül van valami különleges feladata?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

JUVILL


A fotókat ki lehet nagyítani tökéletesen. Lehet látnia a gyûrûs, kék átvezetõk felületen a sárga hatszögebben feltüntetett, szintén sárga színû Ex feliratokat, ami a robbanásbiztos védelmi módra utal.
Az alsó képen - a beszorító éken - lehet látni a táblán a sárga Ex-s(Rb-s) feliratot.
A fenti kettõ csavar a beszorító ék összehúzó csavarjai.
Nagyon köszönöm Safetynek a fotókat!


Safety

Pontosan úgy van, ahogy Juvill írta. Még annyit tennék hozzá, mert aki nem látott ilyet közelrõl annak nem egyértelmû, hogy hogyan történik az átmérõhöz való illesztés. A tömítõ blokkok viszonylag hosszúak (50mm) és két félbõl tevõdnek össze. A fotókon jól látszik a sok kör, ami céltáblához hasonlít, valójában mint a hagyma külsõ héja milliméterenként lehet eltávolítani a rétegeket a szükséges átmérõ eléréséig. Így tökéletesen biztosítható a tömítettség. Találtam egy videót is, akit érdekel annak érdemes belekukkantani.




nova

Ez a kis videó nagyon szemléletes volt, ez alapján teljesen érthetõ a felépítése ennek a kábel átvezetési módnak.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!