Villamos biztonsági felülvizsgálat 2020

Indította S/K, 2020. október 03., 15:20:50 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

recens

Köszönöm Feco!

Igen áramvédőt  beépítettek a kapcsolószekrénybe ,mindent "véd".
Jó hát akkor jobban belemászok,de 30mA  ÁVK után a megengedett hurokellenállás érték über nagy ohm .
Tekintettel ,hogy  hol helyezik üzembe, és milyen hurokértékek jönnek ki .
A betáplálás oldalát mi (megrendelők) kétpólusú 16A-B kismegszakítóról tápláljuk erre minősítettem a kapcsolószekrény érintésvédelmét, mértem is itt egy hurokellenállás. (0.49 ohm)

recens

Annyit még pontosítanák, hogy a szelepek törpefeszültségűek 24V a mérőberendezés(ek) kettős szigetelésűek 230V .
A szivattyúk már meglévő rendszeren működnek,nem mi telepítettük. Gépészetileg csak rá-össze lett kötve.

Fecó

ÁVK-t mérni kell, de ha mindent az véd, akkor  egyszerű lesz utána: "Ha a védelmi mód hatásosságát egy, az áram-védőkapcsoló (RCD) után lévő pontban már igazolták, akkor a
berendezés védelmének ettől a ponttól való igazolására elegendő a védővezetők folytonosságának bizonyítása."

Tapatalkkal küldve az én HTC Desire 22 pro eszközömről


pkajos

..az , hogy mindent véd az - az 1 db szerencsétlen- ÁVK  csak első közelítésben jelenthetne számodra "örömet". Bár az igaz, hogy ilyenkor a PE folytonosság igazolása -áramütés elleni védelem szempontjából- elegendő..
DE a nagyon magas hurokimpedanciánál elgondolható, hogy milyenek lehetnek a vezető kötések. Az ÁVK nem fog megvédeni, ha a nagy átmeneti ellenállások, beteg kötések miatt egyéb gondok lesznek (tűz, üzemzavar stb)

Aki tervezte a munkát, az mit írt az elosztócsere után elvégzendő ellenőrzésekről, vizsgálatokról?  Feltétlenül javasolnám a megrendelőnek h az átforgatott, átszerelt rendszerek VBF vizsgálatát végeztesse el. Ha az időszakos VBF esedékes hozzák előre.

Az ELOSZTÓ - ha rendben vannak a papírjai- egy gyártmány. DE amit és ahogy bekötöd, már a Te felelősséged.
Ahol ilyen régi/új hálózatot, szerkezeteket kötünk be a legritkább, hogy a tervező ki tudta teljes körűen bogarászni a beforgatandó áramköröket. Szerencsés, ha a korábbi elosztó rendezett-és valós feliratozással rendelkezett.

Az a tervező, -és kivitelező is- aki érintésvédelmi felülvizsgálatot írt elő VBF helyett már önmagában "gyanús"   

Fecó

Azért egy ÁVK utáni hurokmérés nem teljesen egyszerű, a korszerű műszerek tudják RCD módban is, de valahogy nem teljesen ugyanaz. Nyilván aki beköti az elosztót, annak a felelősége a bekötés "jósága" de hagy ne kelljen az egész elosztó és vezérlőszekrény összes csavarját áthúzgálni, és tüzetesen átnézni a belső vezetékezést is. Természetesen nem tilos, én csak a szabvány által előírt dolgokat javasoltam betartani. Többet mindig szabad. A tervezők érdekes emberek, de tegyük fel, mivel munkahelyről lehet szó, Ő a 10/2016 előírásait vette elő:
"19. § (1) A kisfeszültségű erősáramú villamos berendezés (a továbbiakban: villamos berendezés) közvetett érintés elleni védelmének, valamint az érintésvédelmi berendezés megfelelőségének ellenőrző felülvizsgálatairól szerelői ellenőrzés, illetve szabványossági felülvizsgálat keretében kell gondoskodni."

És mivel a 40/2017-ben foglalt VBF felülvizsgálatot csak akkor kell alkalmazni, ha nincs eltérő rendelkezés a 10/2016-ban (de van) ezért Ő ezt alkalmazta.


pkajos

Nem tudom, hogy milyen létesítményről van szó, amit ki lehet olvasni az előzményekből én VBF-et kérnék ill készíttetnék. 
A 10/2016 NGM rendelet "beteg", több sebből vérzik.
A VBF felülvizsgálat több és jobb, nem mellékesen mindenben kielégíti a 10/2016 elvárásait (na jó az ÁVK időszakos próbálgatásaiban nem). Nem szeretném - Rátai után szabadon- levezetni, hogy miért is beteg..   A csak "közvetett" érintés elleni védelem vizsgálata -tudjuk- hogy csak fél- illetve- fércmunka!

Tény, hogy itt volt egy új betáplálás kiépítés, új elosztó telepítés - tehát az "Első" ellenőrzésről kellene beszélni..

Az Elosztó gyártó felel a gyártmányáért, de ne felejtsük el, hogy az alvállalkozóért meg "felel" a megbízó- itt a vállalkozó, nem teheti fel a kezét, és nem is biztatnám, hogy ne nézze meg.

Arról nem is beszélve, ha a régi rendszert "ráforgatja" az új elosztóra ezt se tegye csukott szemmel!

Nem ritka, hogy esetleg bekötésnél "láthatóan" nem megfelelő a vezető keresztmetszetének és a túláramvédelemnek az összhangja, esetleg a színjelölése stb.
Bár sajnos amerre tartunk, cukrászból villanyszerelőket képezni pár hónap alatt az nem erősíti, hanem inkább rombolja ennek a nem könnyű szakmának az amúgy sem eléggé elismert presztízsét.. 


   

Az e rendeletben foglaltakat a jogszabály alapján munkaeszköznek minősülő villamos berendezések időszakos ellenőrzésére jogszabály eltérő rendelkezése hiányában kell alkalmazni

recens

Köszönöm a hozzászólásokat,segítséget! :)
Nem ide kapcsolódik de kérdésem ,hogy egy kétpólusú kismegszakító (nem fázis nulla jellegű kismegszakító)  használható-e egyfázisú hálózatban fázis nulla leválasztásra?

Sztrogoff


tothgyula

A leválasztás fogalmát az MSZ HD 60364-4-46:2017 szabvány határozza meg pontosan. Milyen a környezet,mennyi a fogyasztó teljesítménye,stb. A leválasztóeszközt meg kell jelölni,hogy melyik berendezésrészhez tartozik. IP védettsége is feleljen meg a környezetnek.Stb.

Sztrogoff

Idézetet írta: tothgyula Dátum 2023. október 01., 16:01:28 DÉLUTÁN
A leválasztás fogalmát az MSZ HD 60364-4-46:2017 szabvány határozza meg pontosan. Milyen a környezet,mennyi a fogyasztó teljesítménye,stb.
Bocs, ezekről hol van szó a 46-osban?