Tömített szerelés

Indította petike199600, 2013. február 17., 13:37:50 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

petike199600


Fecó

Igen, egy 2 sebességes gép jobb lenne, de valahol mindent el kell kezdeni. Én elég fiatal vagyok, de fúrtunk gúman táblát cigány-fúróval, és tekerős amerikánerrel is. Használtunk úgynevezett "pergős csavarhúzót", melyet előre nyomva forgó mozgássá alakított a szerkezet, így lehetett behajtani a csavart. A tiplinek a helyét nem vídia fúróval, hanem kalapáccsal és "tipli vésővel" csináltuk. És még lehetne sok-mindent sorolni. Egyet értek nyaki kolléga felvetésével, de ha a szerszámodat megtanulod a lehetőséghez képest maximálisan kiismerni, és professzionálisan kihasználni, elég jó hatékonysággal tudsz majd dolgozni. Aztán ha a bevételi oldal javul, nem elsörözni a pénzt, hanem jobbítani a technikát :)  Akkor eltelik majd 8-10 év, és mosolyogva fogsz visszagondolni az első B&D kis fúrógépedre :)

JUVILL


Nem akartam beleszólni ebbe a témába.
Itt a lépcsős fúró alkalmazásán és már arról megy a vita, hogy milyen fúrógépbe, milyen tokmányba helyezzük azt.
Szeretném megjegyezni, hogy ezek alkalmazásával még nem lesz tömített a szerelés.
Sokkal inkább tömített lesz, ha először megmérjük a tömszelence menetének külső átmérőjét, ehhez választjuk meg a szerszámot (de lehet ez körkivágó is), és gumitömítést használunk.
A régebbi tömszelencékhez ezt adták. Az új gyártmányoknál ez általában hiányzik.
Pótolni lehet gumigyűrűvel, "O" gyűrűvel. Ez esetben a tömszelece rögzítésénél kapunk egy IP védettséget, mely lehet akár IP 54-es is. A lényeg, hogy a gyártmány belsejébe a por és a nedvesség ne hatoljon be.
Úgy gondolom ez esetben beszélhetünk tömített szerelésről.
Ehhez még hozzátartozik a tömszelence helyes megválasztása, melynek "csavarzatát" meghúzva, a tömszelence gumija a kábel megfogásával biztosítja a tömített szerelés másik részét.
Mivel nem csak a tömszelencét kell tömítetten a szekrénybe, kötésdobozba szerelni, hanem a csatlakozó kábelt is. ;)

petike199600

Köszönöm ezt a hangulatjavító hozzászólást Fecótól.De azért ezzel a kis aksissal is megtudom csinálni a furatokat nem?
Köszönöm Szépen!

petike199600

Sziasztok!
Tanárommal kitaláltuk, hogy megcsinálom ezt a szakmai versenyfeladatot amiről korábban már beszéltem valamelyik témában,de most nem ez a lényeg. Van egy Hensel MI 72431 szekrényünk ebben fogok szerelni.
Ennek van már kikönnyített tömszelence hely. Az lenne  a kérdésem,hogy a pl.: M25-ös helyre tudok-e fúrni a lépcsős fúróval olyan furatot ami nekem kell anélkül, hogy kitörne a dobozon a kikönnyítés.  3X1,5mm2 és 5X1,5 mm2 kábellel fogok szerelni aminek tudomásom szerint jó lenne a PG16-os  tömszelence aminek 23-as furat kell. Vagy eleve jó ennek a tömszelencének az M25-ös kikönnyítés? Nem fog benne csúszkálni? Azonban hiába van M25-ös kikönnyítés,ez nem lesz elég mert a tetején fog bejönni az összes kábel ami 6db az említett méretekből de a szekrény tetején csak M25-ös könnyítés van. Van még mellette egy M40-es és egy M50-es könnyítés, amire visszatér az első kérdésem tehát, hogy erre tudok e fúrni a lépcsős fúróval.
Remélem érthetőek voltak a kérdéseim.
Várom a válaszokat!
Köszönöm szépen!

Gyurmaúr(fi-relé)

Petyó, ez egy 3 fázisos mérőszekrény, bár ebből is létezik több "alfaj", de gondolom a kérdéses az a Pg kikönnyítéses?! A sok-sok Pg kikönnyítés közt nincs véletlenűl olyan Pg szám, mely neked jó, mert az általad felsorolt MT /MBCu? kábeleknek bőven elegendő a Pg13.5, max a 16-os tömszelence kikönnyítés? Ilyen nincs azon az MI-n?? Az a gáz, ha elkezded szétfúrni a kikönnyítések közti normál falvastagságú részt, akkor ott meggyengűl az anyag és esetleg repedhet, sőt ki is törhet egy darab az oldalfalból, melyet utána helyrepofozni nem egyszerű! Velem is előfordult 1x -igaz, nem hensel MI-vel, hanem EMT-vel- ,hogy nem volt jó az annak oldalfedelén rendelkezésre álló választék és elkezdtem kifúrni egy -tán Pg 29-es nagyságú- furatot, lett is nagy reccs a végén, úgyhogy kénytelen voltam pillanat ragasztózni. Szóval, amennyiben mégis új nyílást kell fúrnod, azt nagyon óvatosan tedd!! Sok sikert!! ;)

Simon Endre

A tömített szerelés nem egyetlen és kizárólagos kérdése a tömszelence és annak beépítése, hanem  a fedelek ajtók és rögzítőcsavarok megoldása és használata is. Egyébként senki sem említi a faiparban alkalmazott kitűnöen adaptálható, 8-50mm -ig kapható fortszner fúrókat. Ezek még a üvegszáltöltetű műanyagokkal is elbírnak, vékony a menesztőszáruk, alacsony fordulaton is használható  és nem közömbös hogy előfúrt furattal ,de önmagába is önvezető. Természetesen fémekre más eszközt a speciálisak köszörült élű un. lemezfúró szolgál, ez akár több cm-es öntvényeknél is használható, mert a köszörüléstől függően, igaz kis hatékonysággal kis nyomatékú fúrógépben is alkalmazható ez a fúró úgyszolván egy tárcsát fúr ki a fémanyagból miközben azt vezeti az utólsó pillanatig megmaradó középrész. Én 0,6-2mm-es lemezekhez  évtizedekíg használtam, igaz nem terepi munkákhoz. A furatok sorjátlanítására és kismértékű bővítésére farúdra tekerek vagy ragasztok csiszolóvásznat, természetesen ez csak műanyagokhoz jó. Fémek esetén jó élesre köszörült háromélű hántolótóval sorjálanítok. A dobozok nem kívül vezetett rögzítőcsavarjait a hozzávaló gomibetéttel lezárom a csavar fejüregében, vagy azt FBS-el töltöm ki. Túlnyomásos szereléshez robbanásveszélyes helyeken vagy tisztatereknél, ahol helyenként a vákumtömörség is követelmény lehet, nem tömszelencét hanem hornyos gumidugót használtam mert a gyári tömszelencék gáztömörsége sosem volt megfelelő. Az ilyen egyedi munkáknál vagy robbanóanyagipari speciális átvétel, (bizottság) adta áldását a kész berendezésre,  gyógyszeriparnál a GDP specialista "validált", tisztatereknél a illetékes technológus vizsgálta a vákum, vagy túlnyomás szerenti megfelelést. A sokerű kábelek túlnyomásos védelemnél nehezen felfedezhető hibát okoztak mivel  az erek közöt nagyon sok levegő vagy nitrogén elszökött és emiatt a túlnyomás gázkimaradásra nagyon hamar megszűnt és a nyomásfigyelő a berendezést lekapcsolta tápellátásról. A túlnyomásos villamos elosztók és kezelőterek a müszaki személyzete és az üzemviteli dolkozói között örökös háború volt a nyitva felejtett zsilipajtók miatt.

petike199600

Köszönöm a válaszotokat!
Gyurmaúr!
Nem Pg kikönnyítés van hanem metrikus. Legutóbbi gondolatmenetem alapján az lenne a legjobb megoldás, hogy a tetején van 5db M25-ös kikönnyítés. Ezt felhasználnám. Ezzel kapcsolatban a kérdésem, hogy jó-e az M25-ös kikönnyítés (tehát ennek 25,5mm-es a furatja) a Pg16-os tömszelencének?
Ha jó lenne akkor elvileg jó is lenne mert akkor az utolsó 6. kábel az meg az oldalán jönne be szintén M25.ös kikönnyítésen Pg16-os tömszelencén keresztül jönne be.
Tehát a fő kérdés jó-e a 25,5 mm-es furat a Pg16-os tömszelencének?
És a  második kérdésem, hogy jó-e az 5X1,5mm2-es kábelnak a Pg16-os tömszelence?
Köszönöm szépen!

Gyurmaúr(fi-relé)

Lehet, hogy butuska a kérdésem, de miért kell egy MI 3 fázisú mérőszekrénybe ilyen temérdek mennyíségű Pg16-os tömszelencét beapplikálni??? az M25-ös kikönnyítés -most nincs előttem- ha jól emlékszem a Pg21-es tömszelencéhez való, viszont az a méret már túl nagy az 5x1.5-ös MBCu-nak, tehát abban már lötyögne a kábel, hiába húznád meg tökig a tömszelence "koronáját". Ha pedig kitöröd az M25-ös kikönnyítést, akkor a Pg16-os tömszelence fog lötyögni benne és ha vért pisálsz majd, akkor sem fogod tudni úgy bele tenni, hogy az körökörösen passzoljon!  Figyu, ha mindenképpen tele akarod pakolni az MI-t Pg16-okkal, akkor próbáld meg az M25-ös kikönnyítéseket előszőr kisebb -mondjuk 10-es- fúrószárral előfúrni és azt követően használd a végső méretre használatos fúrót, úgy hogy előtte filctollal rajzold körbe a Pg16-os alsó menetes nyakát, hogy a lehető legpontosabb legyen a furat nagysága, pozíciója. Igen, jó neki, sőt még a 13.5-ös is elég, főként ha MBCu!