Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Erõsáram => A témát indította: petike199600 Dátum 2013. február 17., 13:37:50 DÉLUTÁN

Cím: Tömített szerelés
Írta: petike199600 Dátum 2013. február 17., 13:37:50 DÉLUTÁN
Sziasztok!
A héten elkezdünk majd tömszelencével szerelni de fogalmam nincs hogy hogy kell.
Amire kiváncsi lennék:
-Tömszelencéknek mekkora lyuk kell?
-Elosztószekrényeken mivel szoktátok a lyukat kivágni?
Egyenlőre ennyi majd ha eszembe jut még valami szólok.
Esetleg ha valami képet vagy videót tudnátok feltenni az is nagyon jó lenne.
Köszönöm szépen!
Cím: Re:Tömített szerelés
Írta: Fecó Dátum 2013. február 17., 14:03:27 DÉLUTÁN
Szerintem ha beütöd a keresőbe hogy "tömszelence méretek" biztosan találsz egy csomó oldalt. de nézzük a gyakorlati részét:

- A tömszelencének akkora lyuk kell, amekkorába a tömszelencét be tudod dugni úgy, hogy ne sérüljön a menet, vagy ne legyen túl nagy sem, hiszen a lényeg hogy megfelelően tömítsen az átvezetésnél. Tudom béna válasz, de rengeteg méretű tömszelence van. A régebbi PG sorozatból talán PG7-PG48-ig, újabban az M sorozat van kibontakozóban, mely megfelel a metrikus méretnek, azok M12-M63 méretig léteznek. Vannak tömszelencék külön robbanásbiztos berendezésekhez is. Tehát első lépés a megfelelő méretű tömszelence kiválasztása, nyilván az alapján, amilyen kábelt szeretnél rajta átvezetni. Ez több gyártó oldalán táblázatos formában megvan. Nem reklám, hirtelen ezt találtam:(http://catalog.obo-bettermann.com/cps/rde/xbcr/SID-07C6C62E-47E9F91A/obo-bettermann/download/hu-hu/2-20110509-094236.pdf) Ezután a tömszelence méreténél 0,5 -1 mm-rel nagyobb lukat készítesz. 1-2 luk esetén, vagy könnyű műanyag szekrényeknél egy egyszerű lépcsős fúró is megteszi, az elég megfizethető és univerzális több mérethez, de forgács képződik fúrás közben, ami megsértheti a festést, illetve fontos a szerszám kenése, tehát körülményesebb. Ha precíz, pontos, és sok lukat kell készíteni, akkor van speciális törőéles tömszelencelyukasztó szerszám (www.hidramix.eu), melynek egy központi furatot készítve a vágószerszámot felhelyezed a szekrény két oldalára, átdugod a központi csavart, és azt meghúzva "tiszta" furatot kapsz. Ebből minden mérethez külön meg kell vásárolj 1-1 szerszámot, darabonként több ezer forintért.
Cím: Re:Tömített szerelés
Írta: Marton Dátum 2013. február 17., 14:14:19 DÉLUTÁN
Én is az OBO katalógusát akartam ajánlani. Nagyon hasznos leírások találhatóak benne. Csak pontosítanám Fecó alapos írását, hyogy a metrikus tömszelencék sorozata a katalógus szerint M6...M75-ig léteznek.
Én jellemzően még a Pg sorozatot használom, ehhez egy speciális, ezen mtömszelence furatméreteknek megfelelő lépcsősfúrót használok nem pedig az általános 2mm-es lépcsőzésűt.
Cím: Re:Tömített szerelés
Írta: Fecó Dátum 2013. február 17., 14:37:01 DÉLUTÁN
Köszönöm a kiigazítást, sokáig Mi is lépcsős fúrót használtunk, univerzális, viszonylag jó áron lehet kapni egész jó minőségűeket. Akkor volt muszáj  áttérni, amikor egymás után már a 3.-4.-ik fémszekrényen kellett kivágni 30-40 lyukat :) Tavaly beszereztünk a Hidramix-től egy M sorozatú törőéles lyukasztókészletet, és pluszban a 22 furatú nyomógombok és lámpákhoz egy kiegészítő betétet. Az aktuális munkákon bejött az ára, de valóban, általános használatra sokáig használtuk a lépcsős fúrókat...
Cím: Re:Tömített szerelés
Írta: petike199600 Dátum 2013. február 17., 14:40:23 DÉLUTÁN
Akkor ezzel a lépcsős fúróval jól meg lehet csinálni a helyét?
Cím: Re:Tömített szerelés
Írta: Fecó Dátum 2013. február 17., 15:26:14 DÉLUTÁN
Igen, de figyelned kell hogy a keletkező fémforgács ne sértse meg a fémszekrény festését (leragasztod a szekrényt), illetve lassú fordulaton, nagy nyomatékkal használd a fúrót, hogy ne égjen meg a lépcsős fúró éle. Fúráshoz Én szoktam használni vágó-fúró-üregelő spray-t, így hűtöd és kened a szerszámot, de ügyelni kell, hogy ne áztass vagy kenj össze mindent. A lépcsős fúró kúpos kialakítású, fúrás közben folyamatosan ellenőrizni kell a méretet, elég egy óvatlan mozdulat, és egy mérettel beljebb ugrik, máris nagyobb lesz a lyuk. Többféle praktika is van, hogy ne ugorjon a fúró, ütköző, színjelölés a lépcsőn, stb, de mindenképpen több figyelem kell.
Cím: Re:Tömített szerelés
Írta: petike199600 Dátum 2013. február 17., 15:32:01 DÉLUTÁN
Igazából én műanyag szekrényre értem a kérdéseimet.
Pl.: Lakáselosztó
Ebbe az anyagba belekap ez a fúró?
egy 3X2,5mm2-es kábelnak mekkora tömszelence kell és ennek mekkora lyuk?
Köszönöm szépen!
Amúgy még annyi kérdésem lenne hogy ezeken a műanyag elosztószekrényeken szokott kijelölve lenni lyuknak a hely.
Ezt kell kifúrni a lépcsős fúróval?
A sorját a műanyagról le lehet kaparni késsel is nem?
Köszönöm szépen hogy törődsz a kérdéseimmel.
Cím: Re:Tömített szerelés
Írta: Fecó Dátum 2013. február 17., 15:43:24 DÉLUTÁN
Mivel a lépcsős fúró a fémszekrényhez is jó, a műanyaghoz kifejezetten ajánlom, egy új, éles fúró úgy "beleharap" a műanyag szekrénybe, hogy szinte kicsavarja a kezedből a gépet! Hogy mekkora tömszelence kell a 3×2,5 mm2 kábelhez? Akkor most úgy csinálok veled, mint a tanulóimmal szoktam, nem mondom meg, hanem keresd meg a neten! Több gyártó is szerepelteti a kábeltípusok és keresztmetszetek mellett a kábel átmérőjét is! Ha van kábelátmérőd, akkor az általam felrakott OBO-s katalógusból kiválaszthatod a megfelelő tömszelencét! Több megoldás is lehet jó! Ha van a műanyag szekrényen perforált, vagy kikönnyített lyuk, akkor azt nem kell fúrni, egy csavarhúzó segítségével kitörheted a kikönnyített részt. De légy körültekintő, alaposan vizsgáld meg, hogy a kitört lyukhoz van-e megfelelő tömszelencéd, és jó-e a kábel hozzá! Visszacsinálni nem tudod. A műanyagnál annyira nem veszélyes a sorja, nem olyan éles mint fémszekrénynél, könnyen igazítható utána késsel. Ja, és a műanyaghoz nem kell spray :)
Cím: Re:Tömített szerelés
Írta: petike199600 Dátum 2013. február 17., 16:08:37 DÉLUTÁN
PG 13,5 is jó meg a 16-os is meg az M20-as is jó nem?De a PG 13,5 és az M20 ugyanaz a méret nem?
Ezeknek akkor hanyas lyuk kell?
Cím: Re:Tömített szerelés
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. február 17., 16:51:05 DÉLUTÁN
petike, ha -egyébként helyesen- Mű.a szekrényt használsz, abból inkább olyat végy, melyen van vagy kalapáccsal, ill csavarhúzóval kitörhető kikönnyített Pg kör, vagy ami még jobb (pl hensel KV sorozat) gumimembrános kábelbevezető teteje/alja van. Persze, sokszor előfordul, hogy olyan mű.a szekrényre kell tömszelencét tenni, ahol semmi nem áll rendelkezésre. Én ilyenkor egész egyszerűen körberajzolom a tömszelence menetes nyakát és addig tágítom a fúróval alyukat, ameddig pont akkora nem lesz, hogy a menetes nyak beleférjen. Ami pedig a kábelméret vs tömszelence méretét illeti; én soha nem szoktam pont akkora belső nyakátmérőjű tömszelencét használni az adott kábelhez, melybe az beleszorúl, hanem inkább olyat, melyben lötyög a kábel és a megfelelő tömítettséget majd elvégzi a gumikarika, amikor ráhúzod a sapkájkát! Arra vigyázz, hogy mielőtt bekötöd a kábelt, a sapit előtte húzd rá a kábelre, mert különben kötheted ki, mint ahogy én is jártam így 1x, 2x, főként amikor már kissé fáradt voltam, de a szereléssel végezni kellett. :'(
Íme az általam  fenemód imádott hensel KV, illetve egy Pg (régebben Pm) táblázat:
Cím: Re:Tömített szerelés
Írta: petike199600 Dátum 2013. február 17., 16:57:52 DÉLUTÁN
De  te is ezt a lépcsős fúrót használod ilyen eseteknél?
Cím: Re:Tömített szerelés
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. február 17., 17:57:39 DÉLUTÁN
Nem, mü.a szekrényt, tokozottat sima fúrószárral szoktam megfúrni, lépcsőst csak lemezszekrényhez használok. Tökéletesen kifúrható egy átlag mü.a oldala, teteje egy megfelelő (10,12,16) méretű fúrószárral úgy, hogy addig tágítod,ameddig a berajzolt körig nem jutsz. Ez csak azért jó, mert kerülhetsz olyan helyzetbe, hogy épp nincs ott a lépcsőzetes és akkor nehéz lesz boldogulni egy sima fúrószárral, ha már azt megszoktad. 
Cím: Re:Tömített szerelés
Írta: Szelei Dátum 2013. február 17., 18:16:07 DÉLUTÁN
Szebb és gyorsabb munkára azért inkább a lépcsős fúrót ajánlom. Ha gyöngített a doboz kisebb az esélye kitörésnek.  :)

Nem árt ha van egy mondjuk 8 mm átmérőjű turbómaród a furatokat simítására (ha nincs nálad a lépcsős fúród)
Cím: Re:Tömített szerelés
Írta: Fecó Dátum 2013. február 17., 18:59:11 DÉLUTÁN
Egy gyakorlott villanyszerelő sok-mindent meg tud oldani, de gyakorlati tapasztalat híján Én is a célszerszámra szavazok. Sok fúrógépbe (főleg akkumulátoros) csak 13 mm-ig (vagy néha csak 10) tudsz befogni fúrószárat, tehát egy 16 vagy 20 mm-es szár már nehézkes lesz. A rutinos szakiknak van ugyan 16-os esetleg még nagyobb fúrószáruk, aminek a tokmány felőli része le van esztergálva kisebbre, de szerintem petike még nem szerelkezett fel hasonlóakkal :) Otthon gyakorolhatod hogyan tudsz egy 13-as fúróval 25-ös lyukat készíteni, de a megrendelőnél elsőre sikerülnie kell majd. A lépcsős fúró 5-6 ezer forint körül beszerezhető, 1 elosztószerelés alatt szinte visszajön az ára, Én mindenképp javaslom :)
Cím: Re:Tömített szerelés
Írta: petike199600 Dátum 2013. február 17., 19:14:26 DÉLUTÁN
Tehát akkor a végső javaslat a lépcsős fúró.
Láttam ilyet makitából 6000ft-ért,ezt majd megvceszem.
Van egy Black and Decker akkus fúróm abba majd beletudom fogatni?
És akkor ezzel a lépcsős fúróval belefogatva az akksisba tudok majd 25-ös lyukat IS készíteni?
10mm-est lehet belefogatni maximum.
Köszönöm szépen!
Cím: Re:Tömített szerelés
Írta: Fecó Dátum 2013. február 17., 19:37:00 DÉLUTÁN
Többféle lépcsős fúró létezik, a 25 mm valószínűleg nem lesz gond. Viszont a tokmány elég kicsi a gépeden, lépcsős fúró vásárlásnál egyeztess, van olyan típus, ami csak a 13-as tokmányba megy bele....
Cím: Re:Tömített szerelés
Írta: Marton Dátum 2013. február 17., 19:39:07 DÉLUTÁN
Továbbá csak olyan lépcsős fúrót vegyél melynek a befogandó szára három ponton le van marva, hogy a tokmányban ne forogjon meg.
Cím: Re:Tömített szerelés
Írta: nyaki Dátum 2013. február 18., 17:58:25 DÉLUTÁN
Hali!
Lépcsősfúró használatához erősen ajánlott a min. 25Nm-es nyomatékot produkáló 2 sebességes akkus fúró. A B&D sajnos nem ezek közé tartozik.
Cím: Re:Tömített szerelés
Írta: petike199600 Dátum 2013. február 18., 18:21:52 DÉLUTÁN
230V-os kis fúrógéppel nem lehet?
Mennyire lenne rossz a Black and Decker akkus fúróm?
Cím: Re:Tömített szerelés
Írta: nyaki Dátum 2013. február 18., 18:35:48 DÉLUTÁN
Már hogyne lehetne, csak nem eléggé praktikus a használata.
Mi a típusa a B&D-nek?
Cím: Re:Tömített szerelés
Írta: petike199600 Dátum 2013. február 18., 19:03:26 DÉLUTÁN
Értem itt egy link az aksisról: http://www.mall.hu/akkus-szerszam/blackdecker-epc12ca (http://www.mall.hu/akkus-szerszam/blackdecker-epc12ca)
Cím: Re:Tömített szerelés
Írta: Fecó Dátum 2013. február 18., 19:43:18 DÉLUTÁN
Igen, egy 2 sebességes gép jobb lenne, de valahol mindent el kell kezdeni. Én elég fiatal vagyok, de fúrtunk gúman táblát cigány-fúróval, és tekerős amerikánerrel is. Használtunk úgynevezett "pergős csavarhúzót", melyet előre nyomva forgó mozgássá alakított a szerkezet, így lehetett behajtani a csavart. A tiplinek a helyét nem vídia fúróval, hanem kalapáccsal és "tipli vésővel" csináltuk. És még lehetne sok-mindent sorolni. Egyet értek nyaki kolléga felvetésével, de ha a szerszámodat megtanulod a lehetőséghez képest maximálisan kiismerni, és professzionálisan kihasználni, elég jó hatékonysággal tudsz majd dolgozni. Aztán ha a bevételi oldal javul, nem elsörözni a pénzt, hanem jobbítani a technikát :)  Akkor eltelik majd 8-10 év, és mosolyogva fogsz visszagondolni az első B&D kis fúrógépedre :)
Cím: Re:Tömített szerelés
Írta: JUVILL Dátum 2013. február 18., 19:54:37 DÉLUTÁN

Nem akartam beleszólni ebbe a témába.
Itt a lépcsős fúró alkalmazásán és már arról megy a vita, hogy milyen fúrógépbe, milyen tokmányba helyezzük azt.
Szeretném megjegyezni, hogy ezek alkalmazásával még nem lesz tömített a szerelés.
Sokkal inkább tömített lesz, ha először megmérjük a tömszelence menetének külső átmérőjét, ehhez választjuk meg a szerszámot (de lehet ez körkivágó is), és gumitömítést használunk.
A régebbi tömszelencékhez ezt adták. Az új gyártmányoknál ez általában hiányzik.
Pótolni lehet gumigyűrűvel, "O" gyűrűvel. Ez esetben a tömszelece rögzítésénél kapunk egy IP védettséget, mely lehet akár IP 54-es is. A lényeg, hogy a gyártmány belsejébe a por és a nedvesség ne hatoljon be.
Úgy gondolom ez esetben beszélhetünk tömített szerelésről.
Ehhez még hozzátartozik a tömszelence helyes megválasztása, melynek "csavarzatát" meghúzva, a tömszelence gumija a kábel megfogásával biztosítja a tömített szerelés másik részét.
Mivel nem csak a tömszelencét kell tömítetten a szekrénybe, kötésdobozba szerelni, hanem a csatlakozó kábelt is. ;)
Cím: Re:Tömített szerelés
Írta: petike199600 Dátum 2013. február 18., 19:59:06 DÉLUTÁN
Köszönöm ezt a hangulatjavító hozzászólást Fecótól.De azért ezzel a kis aksissal is megtudom csinálni a furatokat nem?
Köszönöm Szépen!
Cím: Re:Tömített szerelés
Írta: petike199600 Dátum 2013. május 15., 16:01:40 DÉLUTÁN
Sziasztok!
Tanárommal kitaláltuk, hogy megcsinálom ezt a szakmai versenyfeladatot amiről korábban már beszéltem valamelyik témában,de most nem ez a lényeg. Van egy Hensel MI 72431 szekrényünk ebben fogok szerelni.
Ennek van már kikönnyített tömszelence hely. Az lenne  a kérdésem,hogy a pl.: M25-ös helyre tudok-e fúrni a lépcsős fúróval olyan furatot ami nekem kell anélkül, hogy kitörne a dobozon a kikönnyítés.  3X1,5mm2 és 5X1,5 mm2 kábellel fogok szerelni aminek tudomásom szerint jó lenne a PG16-os  tömszelence aminek 23-as furat kell. Vagy eleve jó ennek a tömszelencének az M25-ös kikönnyítés? Nem fog benne csúszkálni? Azonban hiába van M25-ös kikönnyítés,ez nem lesz elég mert a tetején fog bejönni az összes kábel ami 6db az említett méretekből de a szekrény tetején csak M25-ös könnyítés van. Van még mellette egy M40-es és egy M50-es könnyítés, amire visszatér az első kérdésem tehát, hogy erre tudok e fúrni a lépcsős fúróval.
Remélem érthetőek voltak a kérdéseim.
Várom a válaszokat!
Köszönöm szépen!
Cím: Re:Tömített szerelés
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. május 15., 21:17:11 DÉLUTÁN
Petyó, ez egy 3 fázisos mérőszekrény, bár ebből is létezik több "alfaj", de gondolom a kérdéses az a Pg kikönnyítéses?! A sok-sok Pg kikönnyítés közt nincs véletlenűl olyan Pg szám, mely neked jó, mert az általad felsorolt MT /MBCu? kábeleknek bőven elegendő a Pg13.5, max a 16-os tömszelence kikönnyítés? Ilyen nincs azon az MI-n?? Az a gáz, ha elkezded szétfúrni a kikönnyítések közti normál falvastagságú részt, akkor ott meggyengűl az anyag és esetleg repedhet, sőt ki is törhet egy darab az oldalfalból, melyet utána helyrepofozni nem egyszerű! Velem is előfordult 1x -igaz, nem hensel MI-vel, hanem EMT-vel- ,hogy nem volt jó az annak oldalfedelén rendelkezésre álló választék és elkezdtem kifúrni egy -tán Pg 29-es nagyságú- furatot, lett is nagy reccs a végén, úgyhogy kénytelen voltam pillanat ragasztózni. Szóval, amennyiben mégis új nyílást kell fúrnod, azt nagyon óvatosan tedd!! Sok sikert!! ;)
Cím: Re:Tömített szerelés
Írta: Simon Endre Dátum 2013. május 16., 00:13:51 DÉLELŐTT
A tömített szerelés nem egyetlen és kizárólagos kérdése a tömszelence és annak beépítése, hanem  a fedelek ajtók és rögzítőcsavarok megoldása és használata is. Egyébként senki sem említi a faiparban alkalmazott kitűnöen adaptálható, 8-50mm -ig kapható fortszner fúrókat. Ezek még a üvegszáltöltetű műanyagokkal is elbírnak, vékony a menesztőszáruk, alacsony fordulaton is használható  és nem közömbös hogy előfúrt furattal ,de önmagába is önvezető. Természetesen fémekre más eszközt a speciálisak köszörült élű un. lemezfúró szolgál, ez akár több cm-es öntvényeknél is használható, mert a köszörüléstől függően, igaz kis hatékonysággal kis nyomatékú fúrógépben is alkalmazható ez a fúró úgyszolván egy tárcsát fúr ki a fémanyagból miközben azt vezeti az utólsó pillanatig megmaradó középrész. Én 0,6-2mm-es lemezekhez  évtizedekíg használtam, igaz nem terepi munkákhoz. A furatok sorjátlanítására és kismértékű bővítésére farúdra tekerek vagy ragasztok csiszolóvásznat, természetesen ez csak műanyagokhoz jó. Fémek esetén jó élesre köszörült háromélű hántolótóval sorjálanítok. A dobozok nem kívül vezetett rögzítőcsavarjait a hozzávaló gomibetéttel lezárom a csavar fejüregében, vagy azt FBS-el töltöm ki. Túlnyomásos szereléshez robbanásveszélyes helyeken vagy tisztatereknél, ahol helyenként a vákumtömörség is követelmény lehet, nem tömszelencét hanem hornyos gumidugót használtam mert a gyári tömszelencék gáztömörsége sosem volt megfelelő. Az ilyen egyedi munkáknál vagy robbanóanyagipari speciális átvétel, (bizottság) adta áldását a kész berendezésre,  gyógyszeriparnál a GDP specialista "validált", tisztatereknél a illetékes technológus vizsgálta a vákum, vagy túlnyomás szerenti megfelelést. A sokerű kábelek túlnyomásos védelemnél nehezen felfedezhető hibát okoztak mivel  az erek közöt nagyon sok levegő vagy nitrogén elszökött és emiatt a túlnyomás gázkimaradásra nagyon hamar megszűnt és a nyomásfigyelő a berendezést lekapcsolta tápellátásról. A túlnyomásos villamos elosztók és kezelőterek a müszaki személyzete és az üzemviteli dolkozói között örökös háború volt a nyitva felejtett zsilipajtók miatt.
Cím: Re:Tömített szerelés
Írta: petike199600 Dátum 2013. május 16., 07:11:12 DÉLELŐTT
Köszönöm a válaszotokat!
Gyurmaúr!
Nem Pg kikönnyítés van hanem metrikus. Legutóbbi gondolatmenetem alapján az lenne a legjobb megoldás, hogy a tetején van 5db M25-ös kikönnyítés. Ezt felhasználnám. Ezzel kapcsolatban a kérdésem, hogy jó-e az M25-ös kikönnyítés (tehát ennek 25,5mm-es a furatja) a Pg16-os tömszelencének?
Ha jó lenne akkor elvileg jó is lenne mert akkor az utolsó 6. kábel az meg az oldalán jönne be szintén M25.ös kikönnyítésen Pg16-os tömszelencén keresztül jönne be.
Tehát a fő kérdés jó-e a 25,5 mm-es furat a Pg16-os tömszelencének?
És a  második kérdésem, hogy jó-e az 5X1,5mm2-es kábelnak a Pg16-os tömszelence?
Köszönöm szépen!
Cím: Re:Tömített szerelés
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. május 16., 12:04:41 DÉLUTÁN
Lehet, hogy butuska a kérdésem, de miért kell egy MI 3 fázisú mérőszekrénybe ilyen temérdek mennyíségű Pg16-os tömszelencét beapplikálni??? az M25-ös kikönnyítés -most nincs előttem- ha jól emlékszem a Pg21-es tömszelencéhez való, viszont az a méret már túl nagy az 5x1.5-ös MBCu-nak, tehát abban már lötyögne a kábel, hiába húznád meg tökig a tömszelence "koronáját". Ha pedig kitöröd az M25-ös kikönnyítést, akkor a Pg16-os tömszelence fog lötyögni benne és ha vért pisálsz majd, akkor sem fogod tudni úgy bele tenni, hogy az körökörösen passzoljon!  Figyu, ha mindenképpen tele akarod pakolni az MI-t Pg16-okkal, akkor próbáld meg az M25-ös kikönnyítéseket előszőr kisebb -mondjuk 10-es- fúrószárral előfúrni és azt követően használd a végső méretre használatos fúrót, úgy hogy előtte filctollal rajzold körbe a Pg16-os alsó menetes nyakát, hogy a lehető legpontosabb legyen a furat nagysága, pozíciója. Igen, jó neki, sőt még a 13.5-ös is elég, főként ha MBCu!