Szauna Kályha és Infra panelek

Indította SaGyula, 2023. február 23., 10:43:18 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

SaGyula

Sziasztok! Egy kis szakmai segítséget szeretnék kérni.

Meglévő családi házunkba szeretnék egy kombinált szaunát építeni, amihez már megvettem az összes alapanyagot, a kályhát és infra paneleket.
A házban már korábban elő lett készítve a villanyszerelés, amihez csak csatlakozni kellene, de a kályha leírásában további Áramvédő szerepel "1x32A".

A meglévő kiépített hálózat a következő:
1. háromfázisú fogyasztásmérőből "3x 32 A" megy a garázsba.
2. garázs főelosztó szekrénybe érkezik az áram egy FI RELÉBE "63A/30mA", majd innen megy tovább az áram egy kismegszakítón keresztül "C32" a tetőtérbe.
3. a tetőtéri kiselosztó szekrényben érkezik az áram ismét egy FI RELÉ-be "40A/30mA", majd innen megy tovább az áram egy kismegszakítón keresztül "B20" a szaunakályhához, illetve egy másik kismegszakítón keresztül "B20" az infra panel vezérléséhez.
Csatoltam egy rajzot a meglévő eszközökről.

Szóval jelenleg a kályhához és az infra panelekhez külün-külün megy az áram egy-egy "B20" kismegszakítón keresztül.
Kályha teljesítménye: 6kW, és a leírásban kérnek egy egy fázisú áramvédőt  "1x36A"
Infra vezérlés teljesítménye: max3,5 kW. 4 csatornás mindegyik max 10A. (4 db infra panel: 2db 350W + 2 db 500W  összesen: 1700W)

Kérdések
1. A kályha részére már kialakított "B20" kismegszakító  után be lehet e építeni egy további áramvédőt, illetve a kályha álltál előírt mérethez megfelelő e a B20-as meglévő kismegszakító?
2. Az infra penel vezérléséhez, illetve a 4 db infra panelhez (öszzesen: 1700W), elegendő e a B20-as meglévő kismegszakító?

Remélem, érthetően írtam.Mivel nem vagyok szakmabeli (asztalos), elnézést kérek a helytelen vagy rossza fogalmazásért.

Előre is köszönöm a válaszokat.

Üdv.
SaGyula

SaGyula

Idézetet írta: SaGyula Dátum 2023. február 23., 10:43:18 DÉLELŐTT
Sziasztok! Egy kis szakmai segítséget szeretnék kérni.

Meglévő családi házunkba szeretnék egy kombinált szaunát építeni, amihez már megvettem az összes alapanyagot, a kályhát és infra paneleket.
A házban már korábban elő lett készítve a villanyszerelés, amihez csak csatlakozni kellene, de a kályha leírásában további Áramvédő szerepel "1x32A".

A meglévő kiépített hálózat a következő:
1. háromfázisú fogyasztásmérőből "3x 32 A" megy a garázsba.
2. garázs főelosztó szekrénybe érkezik az áram egy FI RELÉBE "63A/30mA", majd innen megy tovább az áram egy kismegszakítón keresztül "C32" a tetőtérbe.
3. a tetőtéri kiselosztó szekrényben érkezik az áram ismét egy FI RELÉ-be "40A/30mA", majd innen megy tovább az áram egy kismegszakítón keresztül "B20" a szaunakályhához, illetve egy másik kismegszakítón keresztül "B20" az infra panel vezérléséhez.
Csatoltam egy rajzot a meglévő eszközökről.

Szóval jelenleg a kályhához és az infra panelekhez külün-külün megy az áram egy-egy "B20" kismegszakítón keresztül.
Kályha teljesítménye: 6kW, és a leírásban kérnek egy egy fázisú áramvédőt  "1x36A"
Infra vezérlés teljesítménye: max3,5 kW. 4 csatornás mindegyik max 10A. (4 db infra panel: 2db 350W + 2 db 500W  összesen: 1700W)

Kérdések
1. A kályha részére már kialakított "B20" kismegszakító  után be lehet e építeni egy további áramvédőt, illetve a kályha álltál előírt mérethez megfelelő e a B20-as meglévő kismegszakító?
2. Az infra penel vezérléséhez, illetve a 4 db infra panelhez (öszzesen: 1700W), elegendő e a B20-as meglévő kismegszakító?

Remélem, érthetően írtam.Mivel nem vagyok szakmabeli (asztalos), elnézést kérek a helytelen vagy rossza fogalmazásért.

Előre is köszönöm a válaszokat.

Üdv.
SaGyula

tothgyula

Még a vezetékek keresztmetszeteit kellene ismerni pontosan.A kivitelező segíthet ebben, ha nem vagy szakember ebben a témában.

Fecó

A kályha 6 kW-al szerintem inkább 3 fázisú lesz, és jobb lenne neki 3×13 A-es kismegszakító, ennek megfelelő keresztmetszettel. 1 fázison a 6kW 26 Ampert venne fel. Az infra panelekhez meg elég lenne egy 10 A-es is, ha maradsz a 20 A-nál, akkor a vezetékezés is ennek megfelelő legyen. Én inkább a tetőtéri kiselosztóba érkező részről, még a meglévő Fi-relé előttről ágaznék le az új áramvédő-kapcsolókkal, ha kifingik a szaunakályha, vagy a panel, akkor csak ezeknek a Fi-reléje ugrik le, a lakásrész működik tovább.

SaGyula

Sziasztok!

Köszönöm szépen a visszajelzéseket!

A vezetékek típusai és méretei az alábbiakban (minden kábel RÉZ):

1. A háromfázisú elosztószekrény-től a garázs központi elosztószekrényig "Ysly 5x16"
2. A garázs központi elosztószekrénytől a földszinti kiselosztódobozig "MT 5x10"
3. A földszinti kiselosztódoboztól   -  a tetőtéri kiselosztódobozig "MT 5x6"
4. A tetőtéri kiselosztódoboztól a szauna külső bekötési pontjáig MTK 5x2,5"

Igen, a kályha valóban 3 fázisú, de a vezérlés bekötési rajzán ajánlja az egy fázisú védőkapcsolót, továbbá a kályha leírásban a 6kW -os kályhához  "1x35A" (Csatoltam két képet a kályha adatairól és a vezérlés bekötéséről)
Számomra az is érdekes, hogy a vezérlés bekötési rajzon a kályha bekötési pontjánál a három fázis jelölése "U" "V" "W", gondolom, ez valamilyen nemzetközi jelölés.

SaGyula

Hopplá!

A kályha adati a csatolt képen látható

tothgyula

Én a kályhához 5x2,5mm2-es szilikon (SiHF,SiHFP) kábelt tennék. Elbírja a1,5mm2-es is de jobb kötést tudsz vele csinálni!Mindenképpen préselt saruval kösd,hogy örökös legyen.

SaGyula

Igen, én is ezt tartom megfelelőnek. A kályha leírásában 5x1,5 javasol a 6 kW-os hoz, de a biztonság kedvéért jobb lesz az általad is ajánlott 5x2,5.
Köszönöm a kábel típus ajánlását. Megnézet, és valóban ezt ajánlják szaunák hoz +180°C ig jó.

Bali

Sziasztok!

Szeretnék kérni egy kis segítséget.

Villanyóra szekrényből bemegy a betáp 5X10 mt a lakásba, ott van egy doboz amiben fővezeték leágazó sorkapcsokból továbbmegy

lakás egyik fele, 5X6-os mt biztitábla és 3f fírelé
másik fele, 5x6- os mt biztitábla és 3f fírelé
illetve hátul egy kerti szauna lenne majd kialakítva kb az elosztótól 40-45m -re. Ha jól látom a padláson   keresztül megy egy 5x6-os mt lépésálló gégecsőben, szigetelés alatt. A végén egy 3f fírelé és egy 3p 16A kismegszakító. Annyit tudok hogy kb 10kw os lesz majd a szauna.
Szerintetek jó ez a kialakítás?
Neten utánna néztem és azt írják hogy a szaunához elég egy 5X2,5- es kábel. Gondolom a hosszú táv miatt
vitték ki a az 5x6-os mt-t.
Remélem érthetően írtam le
Válaszokat előre is köszönöm

tothgyula

Az első kérdés az,hogy a kályha csillagba vagy háromszögbe van kötve?A HO7RN-F az lángálló gumikábelt jelent,de jó a szilikon is(SiHF, SiHFP).Célszerű lenne feszültségesésre méretezni!Milyen hosszúak a 2,5mm2-es és1,5mm2-es szakaszok?11kW-nál nem lehet a keresztmetszettel játszani!