Kötések, + fürdőszoba

Indította Tamás, 2020. június 15., 12:54:18 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Tamás


Egy tízszobás panzió, kb. 10-15 évvel ezelőtt épült!

Kötések
A vezetékezés rézvezetékkel lett megoldva, viszont ahol meg tudtam nézni, minden hol csak csavart kötést alkalmaztak!
Természetesen ki van festve, és nem mindegyik doboz látható!
Valamint a dobozok úgy tele vannak, hogy kötelem, ( WAGO, Sk) már nem fér bele!
A régi szabvány megengedte a lágyforrasztást ( MSZ 2364-520:1997.  526.2.), viszont az új 5-52-t még nem adták ki magyarul, így ezt nem tudtam megnézni!
A PE-t  nem lehet forrasztani ( MSZ HD 60364-5-54:2012. 543.3.1.) szerint!

Ilyenkor mi a teendő?
Forrasszam le a kötéseket, a PE is, ezek ellenére?
Az elvakolt nem látható dobozokkal, kötésekkel mi lesz?

Fürdőszobák
A kettes sávon belül (0,6m) vannak a 230V-s aljzatok, igaz IP44-sek!
Ilyenkor ezt hogyan minősítem?

Köszönöm a válaszokat

Tamás

Sztrogoff

Én tanácsot nem adok, mert az meglepő lenne (Hagyd ott.), de kiigazítanám, amit írsz, az a szabvány sem engedte meg tulajdonképpen a forrasztást, mert feltételekhez kötötte:
Használatuk esetén a kötések megvalósításánál figyelembe kell venni...
és megnyugtatnálak, a jelenleg érvényes szabványban sincs más írva, mint abban:
If used, the connections should be designed to take account of...

nyaki

Sajnos szabványos kötőelem nélkül ez nem megfelelő. Vegyél Kupolfixet (KF-1) és ha törik, ha szakad, minden sodrott kötésre megfelelő erősséggel csavard rá, feltéve, hogy jobbsodrásúak a kötések. Ha nem ilyen sodrású, akkor mindet szét kell szedni és újrakötni valamely szabványos kötőelemmel.
Az elvakolt dobozokat fel kell tárni és szemrevételezés után a kötéseket szabványosan javítani, ha szükséges.
A 2-es sávba rakott IP44-es dugaljakkal nincs semmi gond, feltéve, hogy a vezetékbevezetések is teljesítik a követelményt.
Minden más esetben Sztrogoff kolléga javaslatát támogatnám.

S/K

Bocs, de biztos elírtad.

"2-es sáv:
Szerelvények a dugaszolóaljzatok kivételével.
SELV, PELV áramkörök szerelvényei, ha a tápegység az 1-es sávon kívül van, illetve
a SELV, PELV móddal védett jelző- és távközlési rendszerek és szerelvényeik.
Az EN 61558-2-5 szerint borotvatápegységek.
230 V-os dugaszolóaljzat nem lehet a kettes sávban! A mosógép-kiállás, a
gázüzemű vízmelegítő csatlakozója sem, sőt IPX4 dugaszolóaljzat sem kerülhet a
kettes sávba.
Elektromos törülközőmelegítőt vagy rögzített, állandó csatlakozással kell szerelni,
vagy ügyelni kell arra, hogy a csatlakozóaljzata a 2-es sávon kívül essen"

nyaki


Tamás

Üdv!

Ha most ezeket nem csinálom meg, a kötésekre gondolok, akkor mit írnátok a jegyzőkönyvbe?
Szabályellenes létesítésű és a következő karbantartás során javítandó? Ami persze lehet, hogy csak 10év múlva lesz!

A konnektorokat  meg biztos, hogy nem teszik kijjebb a 2 sávból, mivel a csempét nem fogják leverni!

Erre mit írnátok?
Vélemények?

Köszönöm
Tamás


tothgyula

Az érintésvédelmi (hibavédelmi) minősítést mindíg a felülvizsgálat időpontjában hatályos szabványo k(MSZ HD 60364-4-41:2018) szerint kell minősíteni. Tehát nem megfelelő!

Sztrogoff

Itt tán a fő baj az, hogy a sodrott kötés mindig is tilos volt.