Kapcsoló szekrények

Indította fügelaci, 2011. március 21., 17:01:55 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

fügelaci

Sziasztok!

Villanyszerelõ vállalkozóként dolgozok, Mondhatjuk, kényszervállalkozóként. Néhány éve munkáltatóm felajánlotta, legyek vállalkozó, úgy számlázzak neki, és akkor dolgozhatok tovább. Mit mondjak, "örömmel" elfogadtam! Gondolom, nem én vagyok az egyetlen a szakmában. TMK-sként dolgoztam sok évig, mostanában egy gépipari, fémmegmunkáló Kft-nek dolgozom, szerszámgépeket javítok, karbantartás, miegymás. Manapság, ha már vállalkozó vagyok, kapcsoló, vezérlõ szekrényeket csinálgatok. A kérdésem ezzel kapcsolatos. Ti milyen szempontok alapján, és hogyan képzitek áraitokat, fõleg kapcsoló szekrény tervezése, legyártása, bekötése, javítása, karbantartása terén. Mi befolyásolja az áraitokat, van e általános érvényû "szorzó", egységár, gondolok itt motoronkénti ár, fogyasztó darabszám, teljesítmény, vagy bármilyen meghatározó tétel az árajánlat készítésekor. Mostanában kezd beindulni a dolog, de úgy érzem, nem vagyok drága, vagyis szerintem olcsón dolgozom. Nincs tapasztalatom az árképzésben, ehhez kérném tapasztalt szakik tanácsait, segítségét. Gondolom, ezzel másokat is segíthetnénk, akik mondjuk most kezdik a szakmát. Várom válaszaitokat, hozzászólásaitokat. Köszi : fügelaci ??? :-[ :-\ ;)

nova

Nehéz kérdés ez így.
Kapcsoló szekrény gyártása egyedi mindegyik, tehát például mindegyik más és más. Fõelosztók, alelosztók, szinti elosztók, mert ez esetben mindegyik egyedi áras. Ha mindegyik egyforma akkor ki lehet rá találni valamit, például mennyi munkaóra kell az elkészítéséhez egy darabnak. Mekkora a anyagköltség.

Karbantartás az különféle esetek lehetnek. Lehet egyedi karbantartás, rendszeres idõszakos karbantartás. Ha egyedi akkor annak fügvényében, hogy mit végzel egy ilyen karbantartáskor annak függvényében lehet árat képezni. Csavarkötések után húzása, kötések hõmérséklet ellenõrzése, stb.  Ha idõszakos karbantartásról van szó arra ki lehet találni valamilyen költséget szintén az elvégzendõ feladatok függvényében esetleges rendelkezési idõvel, hogy hiba esetén menyi idõ alatt kezded el a javítást. Lehet karbantartáskor azt is mondani, hogy a megfelelõ üzemvitelhez szükség van a rendszeres karbantartásra.

A telephely ha nem fix akkor kiszállási költségre is kitalálhatsz árat.

Az hogy szerinted nem vagy drága, le merem fogadni akinek a számlát adod nem ezt mondja.  :D  De sajnos mindenhol ez van.

A végén még annyit mondanék, ami a piacgazdálkodásra igaz mindenhol a világon.

Mindent annyiért lehet eladni, mint amennyiért megveszik.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

fügelaci

Persze,értem én, hogy minden szekrény egyedi, de mégis mi alapján lehetne egy reális árat kérni egy szekrényért? Példának felraknák egy két képet, hogyan lehet egyszerûen? Tudom, biztos szerepel valamelyik topikban, de had ne olvassam el mindet. Sokat olvastam, volt is szó róla valamelyikben, de már nem emlékszem, melyikben. :(

Novill

 Az elõttem hozzászóló kollégának nagyon is igaza van. De azért egy két gondolatot hozzáfûznék még. Az árképzés a szabad árformába tartozik.  Ami azt jelenti, lehet használni a forgalomban lévõ normagyûjteményeket is, de nem kötelezõ. Vagy egyedileg képezi az árat.  Az elosztó szekrény lehet gyári kész termékminõsítéssel együtt, ez a legjobb, mert nem kell bajlódni a szekrény minõsítésével. Az árképzésnél figyelembe kell venni a közvetlen anyagköltséget, a beszerzésre fordított ráfordításokat, energia költséget, bérleti díj, bér és járulék költség (vállalkozással kapcsolatos költségek), ráfordított munkaóra díja, haszon, stb. Szekrényenként lehet képezni az árat, melyen lehet ellenõrizni, illetve az így kalkulált összeget a megrendelõvel elõzõleg jóváhagyatni. Bizonyos esetekben a szekrény összeállításnál is jól lehet használni a normagyûjteményt. Az elosztószekrényhez MSZ 60439-1 szabvány szerinti darabvizsgálatot kell elvégezni, melyet bizonylatolni kell, ha egyedi gyártmány. A kereskedelemben kapható elosztóhoz a bizonylatot a kereskedõtõl kell bekérni. Ezt a bizonylatot a megrendelõnek, felülvizsgálónak, mûszaki ellenõrnek joga van bekérni a kivitelezõtõl. Sok estben viszont senki sem kéri, ez a jobbik eset.

nova

Idéz
ezzel a gombbal képeket lehet beilleszteni a hozzászólásba. A képek feltöltéséhez javasoljuk a http://www.postimage.org/ oldal használatát, melyre nagyméretû képeket is fel lehet tölteni, így azok jobban kinagyíthatók. Regisztrációt nem igényel.

http://villanyszerelo.forum.hu/villanyszerelo-forum-kozlemenyek-14/villanyszerelo-szakmai-forum-hasznalati-utmutato/

Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

fügelaci

Nova, köszönöm a segítséget, a lustaságom határtalan. Na, azért nem annyira.

Na, megpróbálok egy két képet feltolni.

nova

Na akkor ez nem kis szekrény esetleg belsõ elrendezésrõl is van fotó?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

fügelaci

Vagy még néhány:

Na, szóval ilyeneket csináltam, és most megint lenne megrendelés, csak nem látom át az árképzés rejtelmeit. Próbálom írogatni, melyik mennyi idõ, meg járulékosan mennyi idõ az anyagbeszerzés, rajzkészítés, stb.  De ugye mind más, és mikor csinálom, jövök rá, hogy eléggé alul vállaltam, több idõ kellett, nem igen jött ki jó órabér. Persze a legtöbb ember a saját kárán, és holtig tanul.

Post Merge: 2011. március 21., 19:44:47 DÉLUTÁN

Valaki meg tudja mondani, honnan lehet letölteni a következõ szabványt?: MSZ EN 60439-1:2000
Vagy a többi ma hatályos jogszabályokat, szabványokat. Nyilván nincs idõm 12.500 Ft-ot fizetni darabjáért.

nova

Jó kis szekrények  ;D

Ha te tervezed a szekrényeket akkor az anyaglista máris rendelkezésedre áll, tervezõi anyagkiírás. Persze ehhez még jönnek a járulékos költségek, érvéghüvely, kábel rögzítõk, stb. Tervezõi költség szerintem egyszerû ahány órát eltöltesz a tervezéssel óradíjjal szorozva.
A munkadíj a eléggé tapasztalati tényezõ hiszen mindenki más és más tempóban dolgozik, másrészt ilyen jellegû munkára nehéz óradíjat kalkulálni tapasztalati tényezõ nélkül. Amit még belekalkulálhatsz az a szerszámaid amortizációja.
Ennyi szekrény után már gondolom megvan, hogy körülbelül mennyi idõ szükséges az elkészítéshez.
Persze a legvégén az a lényeg, hogy a költségeiden felül tudjál nyereségre is szert tenni.

Post Merge: 2011. március 21., 20:15:41 DÉLUTÁN

IdézValaki meg tudja mondani, honnan lehet letölteni a következõ szabványt?: MSZ EN 60439-1:2000
Vagy a többi ma hatályos jogszabályokat, szabványokat. Nyilván nincs idõm 12.500 Ft-ot fizetni darabjáért.

Szabványokról volt szó már a felülvizsgálók klubjába sajnos nem olcsók :( Esetleg nézd meg az internetes árakat.

http://villanyszerelo.forum.hu/felulvizsgalok-klubja/villamos-szabvanyok-letoltese-beszerzese/
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

fügelaci

Idézetet írta: nova Dátum 2011. március 21., 20:12:36 DÉLUTÁN
Jó kis szekrények  ;D


Persze a legvégén az a lényeg, hogy a költségeiden felül tudjál nyereségre is szert tenni.
Na, ez nem sikerült sokszor. A legtöbbször persze a helyszíni szerelés idején, és körülményein csúsztam meg. Kérnek egy árajánlatot, és találd ki, milyen körülmények között, hány egyéb mestert kerülgetve, milyen idõben, és hogyan is csináld. Kigondolsz valamit, oszt szívás van. Tudom, ezeket nagyon nehéz bekalkulálni, de én igazából a szekrény elkészítésének árai iránt érdeklõdnék. Az elõbb említett normagyûjteményeket, szabványokat honnan lehet beszerezni?

Post Merge: 2011. március 21., 20:28:49 DÉLUTÁN

Szabvány árak? Fúúúúúj, micsoda szabadrablás. Aki ezt megfizeti ( biztos van köztetek is ilyen ), az mélyen a zsebébe nyúl. Más lehetõség, fõleg olcsóbb, nincs? Még ha nem hi..atalos is. Privátba se?