Áramvédõ kapcsolókkal kapcsolatos tapasztalatok

Indította nova, 2011. december 18., 17:24:28 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nova

Manapság már sokkal nagyobb a mintavételi mélység áramvédõ kapcsolókból. Elég csak megnézni egy mai irodaház szinti elosztóját is, hogy mennyi áramvédõ kapcsoló van benne. Persze ez egy jó dolog.
Ebbõl az is következik, hogy nagyobb darabszámnál jobban kijönnek a gyengébb minõségûek.

Viszont ha sok mindenkinek van ilyen tapasztalata az áramvédõ kapcsolókkal kapcsolatban akkor érdemes neki új témát nyitni. Ahol mindenki elmondhatja a véleményét.  :)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

szmihaly

Én a nyáron csinátam meg a melóhelyen a teljeskörû AVK ellenõrzést, három év mûködés után. Persze a havi ellenõrzések (egymás után 3x-i test gomb benyomása) szigoruan vezetve vannak. Van felszerelve Moeller gyártmányú 146 db 4 sarkú 30mA,vegyesen 25-63A -ig.Nos ezekbõl 27 db-ot cserélni kellet a Zappa által is említett hibák miatt. Volt ezek közt 2 db olyan is ami a teszt gomra mûködött hibátlanul,viszont 1A hibaáramra se oldott le! Szétszedve,megállapítást nyert hogy a bennelévõ áramváltó szekunder tekercse elvolt válva a forrasztástól. Na - ez a Moeller tipus!

Gyurmaúr(fi-relé)

Egymás után 3x nyomod? hûûha, én szégyellem magam, mert én csak 1x, na esetleg 2x szoktam nyomni, viszont ha néha szereléskor véletelnûl hozzáérek a N és a PE erekhez az ujjammal, akkor gond nélkül leoldott, mindig, mindenütt. Moellerel eddig talán 2x ha találkoztam, hál Istennek, mindegyik hibátlan volt, viszont szerelni még nem szereltem egyszer sem. Ezek szerint, nem vesztettem vele semit, sõt...  ;D

nova

Megcsináltam akkor egy új témának. :)

Tehát akkor ebbe a részbe lehet írogatni a gyakorlati tapasztalatokat.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

hacsate


Az MSZ HD 60364-4-41:2007, 2009-es kötelezõvé tétele óta az azután készített elektromos berendezéseknél, ha a táplálás nem haladja meg a 20A-t (ha igaz csak dugaljaknál), kötelezõ az ÁVK használata.
Kérdésem, mi van akkor, ha nem volt beépítve ÁVK, és a jegyzõkönyvben, hurokellenállás mérés alapján ad ki valaki hibátlan jegyzõkönyvet. (természetesen a kérdéses 2009 után épített lakás, vendéglõ stb létesítményben)
Köszönöm a választ!

Steve82

Kedves hacsate!
Sajnos elég sok jegyzõkönyvvel találkozni ami új létesítés és Megfelelõnek minõsítik.Egy multi áruháznál szereltünk egy üzletet mi raktunk be ÁVK-t.Többi 12be nem raktak és minden OK.Nem nézik alaposan ezen védelem meglétét,és nem is követelik meg + költség,inkább Zsebbe megy!!!

Fecó

Azért nem annyira egyértelmû ez a dolog, nézzük csak:

"411.3.3. Kiegészítõ védelem
A váltakozó áramú rendszerekben a 415.1. szakasz szerinti áram-védõkapcsoló (RCD) alkalmazásával kiegészítõ
vedelmet kell biztosítani:
- a képzetlen személyek általi használat és általános használatra szánt legfeljebb 20 A névleges áramú csatlakozóaljzatok számára, és
MEGJEGYZÉS: Kivételt lehet tenni:
- szakképzett vagy kioktatott személyek felügyelete alatt használt csatlakozóaljzatok esetében. pl. egyes kereskedelmi vagy ipari
helyiségekben, vagy
- egy különleges fogyasztókészülék csatlakoztatására szánt egyedi csatlakozóaljzat esetében."

Én helyeslem és támogatom az ÉVÉ relé használatát, de mi van akkor ha egy boltvezetõ kioktatja a személyzetet a dugaszoló aljatok használatáról és az ehhez kapcsolódó biztonsági intézkedéseirõl, amit megfelelõen dokumentál és aláírat? Egy klímaberendezés, sütõ, kávéautomata stb. dugaszolóaljzata is "nem általános célú áramkörnek" számít szerintem, tehát ezekhez sem kérhetem. Csak azt követelhetem meg ami kötelezõ, a többit csak ajánlhatom. Nekem már úszott el munkám amiatt, hogy nem gagyi kismegszakítókkal, elosztóval számoltam, és kiegészítõ védelmet is terveztem az elosztóba. Sajnos mindig az összeg a döntõ, nem a tartalom. De valóban jól látjátok, nagyon nehéz betartani egy olyan határt, ahol meg kell legyen a megfelelõ biztonság, de mégsem mondják azt, hogy csak kitalál a felülvizsgáló minden marhaságot, és költségekbe veri a megrendelõt. Igazából a boltok és üzlethelyiségek tulajdonosainak azt kellene átérezni, hogy inkább felszereltetnek még plusz védelmi berendezéseket, hiszen egy baleset esetén azt vizsgálják majd, Õ megtett-e mindent ennek elkerülése érdekében. És ekkor nem mindegy hogy egy kioktatásról hadovál majd valamit, vagy pedig megmutatja az ÉVÉ-relét és az érintésvédelmi felülvizsgálatot. Ezekhez még idõ kell, meg most mindenki ott spórol ahol lehet...

recens

Üdvözletem

Ma a kezemben tartottam 3 elosztó tervet  (2015 ben készültek , pesti tervezői iroda)
A dugaszolóaljzat áramkör mindegyiknél 20A kismegszakítóval van védve és ennyi ÁVK sehol.
Most akkor szerintetek nem kell?
A vezetők keresztmetszetét megadták 3x2,5
Hozzáteszem ezek az elosztóban lévő szervizdugaljak egy uszodai hőközpontba kerülnek kialakításra.
Más berendezések táplálására sincs ÁVK .

Fecó

A szabvány így rendelkezik:

"a képzetlen személyek által használt és általános használatra szánt legfeljebb 20 A névleges áramú csatlakozóaljzatok számára"

Nos, a szervízdugaljat képzetlen személyek használják? És általános célra?

tothgyula

Üdvözletem.
Az uszodai elosztóban lévő dugaljakat akár hosszabbítóval is használhatják, pl.hegesztésre is.Miért ne kellene RCD?
Bennem ez fel sem merül. Talán a tervező akart takarékoskodni.
Üdv, TothGyula felülvizsgáló.