Bojlerrel kapcsolatos kérdés

Indította Jani, 2010. szeptember 19., 20:27:29 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

L.ZOLTÁN

Üdv. Novill !

A bojler "DURR" kiváltó oka mi volt, túlnyomás szelep ? Olyat már hallottam, hogy flexibilis csõvel volt bekötve és az vezette az áramot.  Visszavitték a csövet az üzletbe mert  szétdurrant, /úgy felforrósodott!/ Több alkalommal ez megtörtént mire rájöttek a hiba okára. Csoda, hogy nem vágott agyon senkit !

Novill

Egyszerûen nem volt beépítve sem a kombinált szelep, sem pedig a nyomáscsökkentõ. A flexibilis csõ melegedésével már én is találkoztam, persze nem a meleg víztõl melegedett, hanem érintésvédelmi hiányosság miatt. A minap is találkoztam hasonló hibával. A földelõvezetõt lekötve szikrázott a földelõvezetõ és a bojler földelése között. Vizsgálva a hiányosságot, kiderült, hogy a lakásnak nem volt rendben az érintésvédelme. A földelõvezetõ és a bojler teste között közel 80 Volt mérhetõ.

L.ZOLTÁN

A  bojler flexibilis csõvel való bekötése praktikus okokból eléggé elterjedt, de ha jól tudom nem ajánlott,  pontosan az ehhez hasonló esetek miatt.
Nálam réz csõvel volt bekötve, szép íves hajlításokkal, anno még erre is adtak a szakik! Természetesen érintésvédelmi hiba esetén ez ugyanúgy rázhat!

Novill

Érintésvédelmi vizsgálatoknál a célmûszerrel látható a különbség. A rézcsõvel a közvetlenüli átkötés mindig jobb értéket mutat.  De szerintem a flexibilis vezetéken nem tud átfolyni az a mennyiségû víz, mint egy vastagabb rézcsövön. Érintésvédelmi szempontból a védõvezetõ vitele az áramköri vezetékekkel, továbbá a szakszerû EPH kialakításon van a lényeg,

Pityu

Nekünk hajdu 120l-es bojlerünk van/volt és most puposodott meg a teteje és folyt belõle a víz. Van nyomáscsökkentõ a vízóra után és a bojleren is van biztonsági szelep.
16 éves és 1-szer volt kiszedve belõle a vízkõ. Ha lesz idõm a hétvégén, akkor leszerelem és megnézem, hogy mi történt a burkolat alatt.

Novill

Ez sajnos nagy valószínûséggel kilyukadt. Habár zománcozottnál még nem találkoztam ilyennel , de ez is elképzelhetõ. A 16 év 1-szeri vízkõtelenítés , szinte elképzelhetetlen.

péter1967

Sziasztok!

A szakemberektõl kérdezném:

Hajdú bolyler kb 1 éve büdös lett a melegvíz,szerelõ kihív bolyler szétszed kipucolva,azt mondta valószínüleg az aktív anódtól büdös,így az ki lett flexelve.Jó is lett,de most pedig ronda sárga a melegvíz és vas ízü.Szerelõ kihív,szétszed ,kipucol nem lett jó,ugyanolyan.Egyébbként belül szép tiszta volt egy kevés vízkõ volt csak benne.A hideg víz rendben van az nem sárga.

remélem tudtok segíteni,mert nagyon gusztustalan mosakodni is benne. A fürdésrõl már leszoktam mert akkor látom,hogy mibe ülök bele,így marad a zuhany.(az sem jó,csak nem látom) )

köszönöm

Novill

Tehát Hajdú bojlerrõl van szó. Ez azt jelenti zománcozott kivitelû belülrõl. Valóban az aktív anódtól elõfordulhat, hogy kellemetlen szaga van a víznek. Ez nem mindegyik aktív anóddal fordul elõ a gyakorlatban. Olyannal is találkoztam, hogy ez a jelenség nem tartott néhány hónapnál tovább.  De volt már olyan eset, hogy kicseréltem az aktív anódot és többször fel lett fûtve a maximumon és megszûnt a víz kellemetlen szaga.  A meleg víznek mindig más a szaga egyébként mint a hideg vízé. Az a megoldás, hogy kiszeditek az aktív anódot az nem jó megoldás. Mert az aktív anódnak van szerepe a bojler élettartamának a megõrzésében is. A kiflexeléssel pedig a vas védelme megszûnt ( tûzi-horgany) , ez okozhatja a víz sárga ( sárgás vörös) szint és a vas ízét a víznek. A bejövõ víz szûrését sok esetben célszerû elvégezni. Van olyan eset amikor a bejövõ hideg víznek is kellemetlen a szaga. Ezt a végponton szénszûrõvel ki lehet iktatni általában. Ez a megoldás fõzés és víz fogyasztásánál járható út.
A lehetséges megoldás aktív anód csere, vagy a víz minõségének javítása.

nova

Miért kellett kiflexelni az aktív anódot? A rögzítése menetes, amúgy szerintem is többet használ mint árt. Nem lehet, hogy a flexelés miatt rozsdásodni kezdett belülrõl a bojler?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Szelei

Tisztelt Péter.

Szerintem a bojlernek semmi köze a sárga büdös vízhez. Javasolnám inkább a meleg-vizes rendszer klóros fertõtlenítését. ???

Ezt kikapcsolt bojler mellet de akár a bojlert is 1-1.5 liter hipóval be tölteni, lezárni és vízzel feltöltve addig engedni míg a csapokon meg nem jelenik a hipós víz engedni. Utána egy napig nem használni a rendszert. És ezt követõen átmosni.

NOVA által kérdezett aktívanódot én is föltétlen vissza szerelném mert hiánya több kárt okoz mint hasznot. Ez után minden vízkõ a a betét körül fog kiválni és tönkre teszi a bojler hatásfokát idõ elõtt. >:(