Zárlati szelektivitás

Indította Tamás, 2013. július 05., 13:20:00 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Tamás

Zárlati szelektivitás az olvadóbiztosítókkal szemben   PDF. T5-04. oldalon.
Szeretném megkérdezni, hogy jól értelmezem-e táblázatot!
Tehát pl. ha egy 16A-s aut. elé  egy 35A-s NKI teszek akkor az 1200A-ig, ha egy D betéte az pedig 1400A zárlati áramerősségig nyújt szelektivítást?
Vagyis  ha a zárlati áram értéke 1200A, és 1400A alatt marad akkor csak az aut. megy le és a biztik nem olvadnak ki?

nyaki

A zárlati megszakítóképesség a gyártmányra jellemző érték, mely azt mutatja meg, hogy alkalmazott kioldószerv, milyen zárlati áramot képes biztonságosan megszakítani károsodás nélkül. Értéke kA-ben van megadva.
A kioldási jelleggörbe pedig azt mutatja meg, hogy gyártmányon belüli értékekre, milyen karakterisztika szerinti kioldási áram hatására jön létre a megszakítás (A,B,C,D,S). Értéke A-ben van megadva.

Tamás

Köszönöm a válaszod! De nem ez volt a kérdésem! :)

Gyurmaúr(fi-relé)

Így van, Tamás! A zárlati szelektivitás kérdése egy nagyon bonyolult, összetett probléma, hiszen mindenki azt szeretné, ha a zárlatos készülékhez legközelebbi és CSAKIS az a biztosíték, kismegszakító oldana le! Elviekben a -mondjuk- B16A-es kismegszakító előtt egy -mondjuk- gG/gL 35A késes van, akkor ez utóbbi egy bizonyos zárlati Amperértékig nem mehet le,de ugyanez vonatkozik -legalábbis így kellene- mondjuk egy DbIII 50A-es olvadóbiztire is.Sajnos, sok villanyász nagy ívben sz@rik a zárlati szelektívitásra, ennek szokott lenni a következménye, hogy sok esetben a fél ház sötétbe borul, mert mondjuk lemegy egy B10A-es kismegszakító és vele együtt a C32A-es is az óra alatt,ami egyáltalán nem normális dolog! Sajnos, sok esetben a kényszer miatt alakul így, ugyanis ha mondjuk valakinél van egy 3 fázisú, fázisonként C16A-es fő kismegszakítóval védett hálózat és a mért főelosztóban is bőséggel vannak ugyanilyen értékű kismegszakítók,ez esetben borítékolható a szelektívitástalanság... :'(  Célszerű ugyanazon gyártó által gyártott biztosítók egymást követő használata, bár ez áramszolgáltatóink "ami épp a kezünk ügyébe kerül" szellemében beépített fő kismegszakítói miatt nem mindig járható. Pl ha jól tudom, akkor mérőknél lévő fő kismegszakító csak 10kA, vagy annál nagyobb zárlati áramtűrő képességű lehet?! Kíváncsi lennék, ez hány -akár új szerelésű- mérőhely esetében áll fenn???

nyaki

Tamás!
Igazad van, nem ez volt a kérdésed, csupán a zárlati megszakítóképességből arra akartam felhívni a figyelmedet, hogy a mai kismegszakítók jobban teljesítenek az általad említettől.
Kérdésedre a válasz az, hogy zárlat/túlterhelés estén a kioldási sorrendet minden esetben az határozza meg, hogy a beépített védelmi eszközöknek milyen gyors a kioldási ideje és az A értékeik közötti különbség. Ha a Diazed A értéke legalább egy nagyságrenddel magasabb és lassabban is old ki ki, mint a kismegszakító, akkor nem fog megszakadni. Persze ehhez az is kell, hogy ismerd a körhöz tartozó hurokellenállás értékét, mert az határozza meg elsősorban a kialakuló zárlati áram értékét, melyhez mérten lehet választani a szelektivitás betartásával, a kioldó szerveket.

Tamás

Nyaki!
Nézted az általam felrakott PDF-t!
Én arra gondoltam!
Nem azt írtam, hogy 1200A a automaták zárlati megszakító képessége!
PDF. T5-04. oldalon.!!!!!! 
A táblázatról  mi a véleményed, azt hogyan kell értelmezni!

nyaki

 ::) Ahogy a táblázatot nézem, kérdésedre a válaszom már meg volt, azaz nem olvad ki az NKI hamarabb, mint a kismegszakító, ha a zárlati áramod az általad kiválasztottak alatt marad.