Ipari röntgen

Indította deve94, 2015. január 08., 17:23:30 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

deve94

Kedves Kollégák!

A következő feladatom egy ipari, anyagvizsgálathoz használatos röntgenberendezést tartalmazó labor kialakítása. A mostani hálózaton normál FI-relé van. Ti betennétek külön a röntgen betáplálására "röntgenbiztos" Fi-relét, vagy megelégednétek, hogy

" Kivételt lehet tenni:
–  szakképzett vagy kioktatott személyek felügyelete alatt használt csatlakozóaljzatok esetében, pl. egyes kereskedelmi vagy ipari helyiségekben, vagy
–  egy különleges fogyasztókészülék csatlakoztatására szánt egyedi csatlakozóaljzat esetében."
És a röntgen és kiegészítőberendezései nem kapnak Fi-relés védelmet? A labor átalakítás utáni év-szabványossági felülvizsgálatát is meg kell csinálni, de ebbe beletartozik a röntgenberendezés felülvizsgálata is? (sose csináltam még ilyet; másikat se sokat)
üdv:   Deve 94

Gyurmaúr(fi-relé)

Ha engem (is) kérdezel, akkor én egy nagy IGEN-el felelek, bár nem tom, mit értesz "röntgenbiztos" Fi-relén? Esetleg olyant, mely rezisztens a lüktető egyenáramú összetevőkkel szemben?? Hány Amperes az RTG betápja, illetve hány mA-es érzékenységű RCD kell ide??  ::)

deve94

A Möllernek /Eaton van ún. R-típusú külön röntgenberendezésekhez készített Fi-reléjük. A katalógusukban:  ( PF7-63/4/003-R)
Van külön U tipusú is frekvenciaváltókhoz, és ha jól értem pont azért, hogy ezek ne okozzanak fölösleges, hibás kioldást. De ez csak annyi, hogy a lüktető egyenáramú összetevőkre is érzékel (A típus...).Gondolom jó drága lehet. Vagy megoldás, hogy "röntgenbiztos" védi az egész területet és akkor jó lesz? Csakhogy akkor ha más  kis hiba van elszáll a röntgen pl. üzem közben, az nem biztos, hogy jó lenne.
Egyébként 2600 VA a tápegysége (de lehet, hogy ebből kettő) , plussz valami olajhűtő 1000-1500W. Maga a röntgen 160KV-ot kap, de azzal a részével nekünk nem kell foglalkozni.

nyaki

Üdv!
Az ÁVK röntgenbiztos voltára magát a röntgensugárzást érted?
Ha a gép közvetlen közelében van elhelyezve, akkor a gamma-sugárzás befolyásolhatja ugyan a különbségi trafó működését, ezért az árnyékolása elengedhetetlen. Ugyanez vonatkozik a működtető elektronikára is. Ha nincs a röntgen térben az ÁVK, akkor semmi értelme a "bolonbiztos" ÁVK-nak, bár a villamos terv szerinti utasítás előírhatja.

deve94

Szerintem az ÁVK nem lenne a röntgen közvetlen közelében. Akkor marad, hogy pontosítson a gép üzembehelyezője, hogy kér-e és ha igen milyen ávk-t.

tothgyula

Üdv az Olvasóknak!
Bizonyára már elkészültél a röntgen beüzemelésével.Szakmai kíváncsiság részemről, hogy végülis hogyan oldottad meg a feladatot? Ha TN-C-S a rendszer (bizonyára az) én nem tennék be RCD-t.Viszont a nagyfeszültségű, kis zárlati áramú oldalra is alapos gondossággal figyelnék. A labor többi részét lehet 1 vagy több RCD-vel védeni.
Ha lehet fényfépet is mellékelj, hogy tanulhassunk belőle!
Üdv:TothGyula felülvizsgáló

deve94

"Viszont a nagyfeszültségű, kis zárlati áramú oldalra is alapos gondossággal figyelnék."

Köszönöm az érdeklődést; Nálunk azért lassabban mennek a dolgok. A röntgen majd csak jövő csütörtökön érkezik és igazából akkor kezdődik a gyakorlati kivitelezés. Most az építészeti előkészítések zajlanak.
Nekem is eszembe jutott a nagyfeszültségű rész, de az eddigi információk alapján azzal nem lesz dolgom. Elvileg csak a kisfeszültségű betáp rész a dolgunk. Ahogy írtad ÁVK a röntgennek külön nem lesz, a többi általános áramkörnek igen. De lesz minden egyéb vészjelzőlámpa, vészleállító, áramszünet utáni kézi visszakapcsoló... Szívesen töltök fel képet, ha odajutok.
Üdv: deve94

deve94

Megérkezett a röntgen. Egy 15 tonnás "kis " doboz. (üresen) A telepítő következő felvetése a hálózati zavarokról szólt, mert a teszt helyszínen egy ventillátor bekapcsolása esetén is letiltottak bizonyos biztonsági érzékelők.
Hogy oldanátok meg, hogy minél "tisztább" áramot kaphasson a szerkezet? Nem biztos, hogy szünetmentes tápegység szóba jöhet, mert vészlekapcsoláskor nem maradhat feszültség. (de most még kialakulóban vannak a dolgok) Ez egy gumiabroncs vizsgáló röntgen prototípusa. Teljesen magyar fejlesztés, valami nagy újdonság.
Az épület trafófáról van ellátva közös épületben egy call-center és egy élelmiszerbolt is. Ennek a villamos zavaraitó tart a telepítő. Egyébként a helyiség betéplálása saját fogyasztásmérőn, független elosztószekrényből kap.
üdv:  deve94

tothgyula

KEDVES DEVE94!
Első ötletem,hogy az "Elektrotechnikában" is publikáló Dr.Dán Andrást (dan.andras@vet.bme.hu) vagy ifjú kollégáját Farkas Csaba (farkas.csaba@vet.bme.hu) nyugodtan keresd meg, bizonyára segítenek.Valószínű egy helyszíni szemle, mérésekkel, zavarok fajtáinak kiszűrésével, regisztrálásával. EMC és egyéb védelmek beépítésével kell számolni, esetleg a szomszéd fogyasztóknál is. Nem egyszerű eset. Kíváncsian várom a szakértő Kollégák véleményét is. Sok sikert és jó türelmet!
Üdv:TothGyula

deve94

köszönöm a címeket Gyula,
írtam is a fiatalabb kollégának.